Test de dopare a apei pe Audi 80 1.6 TD, etapă teoretică

Editări și modificări ale motoarelor, experiențe diferite, descoperiri si idei.
spaţiu
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 11
Înregistrare: 12/10/10, 10:28
Locul de amplasare: cumpărător

Test de dopare a apei pe Audi 80 1.6 TD, etapă teoretică




de spaţiu » 13/10/10, 15:35

bonjour,

în primul rând, nu am putut găsi o secțiune de prezentare, deci una scurtă ^^
Sunt „spațial”, în vârstă de 31 de ani, situat în Vandea, mecanic agricol de meserie și metalurg în activitatea curentă.
pasionat de mecanică, în special de 50cc și vechi ^^

ceea ce mă aduce aici este că am auzit despre sistemul pantone în urmă cu câțiva ani, am făcut diverse cercetări, am întâlnit o mulțime de diagrame, de la prototipuri, până la Honda camino cu oala sub presiune pe portbagaj,
Am citit o mulțime de teorii,
de moduri de a face lucrurile și, în cele din urmă, ba sunt puțin pierdut xd, așa că vă vorbesc pentru a mă ajuta să realizez acest lucru pe audiul meu, oferindu-mi răspunsuri la întrebările mele ^^

în primul rând, am început să colectez ce să fac un reactor din oțel, apoi am văzut că vorbim despre oțel inoxidabil ... așa că acum mă întreb dacă există un anumit material utilizare.

apoi am auzit că secțiunile diferitelor tuburi trebuiau potrivite cu deplasarea mașinii, legenda?

și apoi alți termeni tehnici și detalii despre finisaje care nu scapă, de exemplu;
venturi,
și depresie ...

esti ok sa ma ghidezi? ^^
merci
0 x
căutând multe informații despre sistemul pantone.
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14141
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839

Re: Test de dopare a apei pe Audi 80 1.6 TD, etapă teoretică.




de Flytox » 13/10/10, 19:38

Bună ziua spațiu Bine ai venit în club.

Am citit o mulțime de teorii,
de moduri de a face lucrurile și, în cele din urmă, ba sunt puțin pierdut xd, așa că vă vorbesc pentru a mă ajuta să realizez acest lucru pe audiul meu, oferindu-mi răspunsuri la întrebările mele ^^

Acesta este locul potrivit pentru a găsi răspunsuri ... de la oameni care experimentează cu siguranță de ani de zile.


în primul rând, am început să colectez ce să fac un reactor din oțel, apoi am văzut că vorbim despre oțel inoxidabil ... așa că acum mă întreb dacă există un anumit material utilizare.


Oțelul inoxidabil funcționează la fel de bine ca și oțelul, dar fără rugină. este doar mai scump și mai complicat pentru sudare.

apoi am auzit că secțiunile diferitelor tuburi trebuiau potrivite cu deplasarea mașinii, legenda?

Relația cu capacitatea cubică nu este evidentă. Cei care au înmulțit numărul de reactoare pentru motoarele mari nu s-au descurcat neapărat mai bine pentru economisirea combustibilului. Reactoare de dimensiuni foarte asemănătoare au fost montate pe mașini de tuns iarba de 150 cmc și pe motoare auto de 3 litri ... Ce face ca acest lucru să funcționeze bine sau rău rămâne o întrebare deschisă ...

și apoi alți termeni tehnici și detalii despre finisaje care nu scapă, de exemplu;
venturi,
și depresie ...

Venturi este un organ utilizat de exemplu într-un carburator (o parte convergentă / divergentă a fluxului de aer). Folosește viteza gazelor pentru a crea o depresiune locală (presiunea mai mică decât presiunea de referință, cel mai adesea este o comparație cu presiunea atmosferică). Acest lucru face posibilă aspirarea la nivelul unei duze de benzină, de exemplu la nivelul gâtului venturi.

http://fr.wikipedia.org/wiki/Effet_Venturi

Ne puteți spune mai multe despre proiectul dvs., bubbler?, GVI? etc ... :P
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.
[Eugene Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
spaţiu
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 11
Înregistrare: 12/10/10, 10:28
Locul de amplasare: cumpărător




de spaţiu » 13/10/10, 20:40

multumesc ca ai raspuns ^^
deci da, venturi, știu ce este, dar nu înțeleg utilitatea de fapt: s și am auzit de crearea unei depresii, dar nu-mi amintesc contextul -_- "

adăugați un termen pe care nu îl știu, trebuie să spuneți că sunt destul de novice în ramura prototip xd ce este GVI?

bubblerul nu este obligatoriu în sistem?

Cred că voi învăța multe lol doar din răspunsul tău, îmi dau seama că sunt foarte nou ^^

de aceea secțiunea tuburilor nu este pusă în discuție, trebuie aprofundată da ....
0 x
căutând multe informații despre sistemul pantone.
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14141
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839




de Flytox » 13/10/10, 21:48

spațiul a scris:deci da, venturi, știu ce este, dar nu înțeleg utilitatea de fapt: s și am auzit de crearea unei depresii, dar nu-mi amintesc contextul -_- "


Întregul sistem de generare a aburului, reactorul și diferite conducte restricționează fluxul de abur. Pentru a da un impuls fluxului de abur în reactor, un venturi este plasat pe aerul de admisie care creează un vid pentru reactor. Acest lucru este aspirat în reactor și creează condiții diferite pentru transformarea vaporilor. Nu sunt sigur dacă venturiul este obligatoriu pentru rezultate mai bune.

adăugați un termen pe care nu îl știu, trebuie să spuneți că sunt destul de novice în ramura prototip xd ce este GVI?


Ggenerator de Veste speriat Iinstantaneu. Invenția Camel1 sau a colegilor săi mi se pare. Acest lucru permite producerea aburului aproape instantaneu, cu un volum minim de sub capota motorului, prin glisarea sistemului în evacuare după motor.

bubblerul nu este obligatoriu în sistem?

Când aveți loc sub capotă, aceasta este o soluție la fel de bună ca oricare altul. În caz contrar, GVI mi se pare mai potrivit.
: Mrgreen:
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.

[Eugene Ionesco]

http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
spaţiu
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 11
Înregistrare: 12/10/10, 10:28
Locul de amplasare: cumpărător




de spaţiu » 13/10/10, 22:24

haaaa bine, deci este fie bule sau gvi, nu?

în audi am mult spațiu în fața stânga da ^^ Plănuiam să instalez acolo rezervorul de apă.
pentru evacuare, am și loc, motorul este longitudinal, DAR, faptul că motorul este vertical ar fi o problemă?

locul disponibil în cauză din dreapta
Imagine

și evacuarea pentru a fi folosită în spatele turbo-ului
Imagine


ps, am pus mici tofuri, trebuie să dai clic pe ele pentru a le mări, nu știam dacă forum cere formate mici sau dacă nu ne pasă ^^ Știu că unele computere au probleme la încărcarea paginilor: p
0 x
căutând multe informații despre sistemul pantone.
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14141
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839




de Flytox » 13/10/10, 22:52

haaaa bine, deci este fie bule sau gvi, nu?

Este cea mai utilizată / cunoscută soluție.

Este adevărat că este loc .... cu un Turbo, ansamblul este puțin diferit. Puteți utiliza presiunea de admisie pentru a vă gestiona vaporii. Venturiul nu mai are aceeași utilizare.

Trebuie să vă gândiți unde luați aerul / creați vaporii și unde îl injectați în circuitul de admisie. Există o mulțime de posibilități diferite. Pentru a plasa și reactorul .... înainte sau după turbo?
În funcție de dimensiunile diferitelor părți ale motorului, soluțiile se schimbă ... : Mrgreen:
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.

[Eugene Ionesco]

http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
spaţiu
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 11
Înregistrare: 12/10/10, 10:28
Locul de amplasare: cumpărător




de spaţiu » 13/10/10, 23:44

Deci, e bine de știut, așa că m-aș putea conecta direct pe măsură ce unul se conectează la un senzor de presiune turbo pe scurt?!, Sau pe furtunul de aer comprimat?

deci reactorul este fezabil și în oțel, niciun efect asupra funcționării? mai ușor să-mi aduc asta ^^



Editați | ×; ar fi posibil un test pentru o primă asamblare pe o gloată? este mai ușor de îndepărtat, indiferent dacă eșapament etc etc, ce crezi?
0 x
căutând multe informații despre sistemul pantone.
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14141
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839




de Flytox » 14/10/10, 21:06

spațiul a scris:Deci, e bine de știut, așa că m-aș putea conecta direct pe măsură ce unul se conectează la un senzor de presiune turbo pe scurt?!, Sau pe furtunul de aer comprimat?

Ar trebui să faci o diagramă, este mai ușor decât să vorbești în aer. Cei care au făcut asamblarea cu turbo vă pot da sfaturi.

deci reactorul este fezabil și în oțel, niciun efect asupra funcționării? mai ușor să-mi aduc asta ^^

Prima tăietură nu este de obicei cea mai reușită ... : Mrgreen: Veți fi întotdeauna la timp să faceți unul nou din oțel inoxidabil mai târziu, mai eficient ținând cont de experiența dobândită.

ar fi posibil un test pentru o primă asamblare pe o gloată? este mai ușor de îndepărtat, indiferent dacă eșapament etc etc, ce crezi?


Dacă este în doi timpi, ai grijă! Nu-i place apa din motorul inferior ... și riști să strângi. Trebuie să fie posibil, dar cu siguranță puțin mai greu de realizat. Cred că nu ar trebui să injectați aburul în admisie, ci în cilindru sau chiulasă (mult mai dificil ...
:se încrunta: )
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.

[Eugene Ionesco]

http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
spaţiu
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 11
Înregistrare: 12/10/10, 10:28
Locul de amplasare: cumpărător




de spaţiu » 14/10/10, 23:28

Am întrebat asta pentru că am găsit un test concludent, deși a fost laborios ^^
http://www.youtube.com/watch?v=SvWydgDcR88
a aprofunda xd
0 x
căutând multe informații despre sistemul pantone.
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14141
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839




de Flytox » 15/10/10, 00:03

Încheiem ... ??????? După părerea mea, începe cu benzina care rămâne în partea de jos a vasului carburatorului ... și în testele pe care le-am văzut când proporția de apă este atât de mare, motorul cu greu poate funcționa. Dar de acolo până la alimentarea cu energie este un alt lucru ..... și cu o ieșire corectă .... cerem dovezi : Mrgreen:
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.

[Eugene Ionesco]

http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la "Injecția apei în motoare: ansambluri și experimente"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 95