Camionul 508D Mercedes în dopaj cu apă

Editări și modificări ale motoarelor, experiențe diferite, descoperiri si idei.
timeisat
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 12
Înregistrare: 13/07/08, 19:37

Camionul 508D Mercedes în dopaj cu apă




de timeisat » 27/02/11, 16:16

Salutare tuturor

Proprietar de 3 ani al unui Mercedes 508D 3L8 de cilindree si echipat cu vortex de 2 ani in sfarsit lansez pe Pantone cu prietenii urmeaza sa echipam 5 camioane toate cu 80CP 4 cu 2L4 si camionul meu 3L8.

vom pune un GVI și reactoare

tub inox 316 L 350mm diam 21,3 mi 2,6
tija inox 316 L 150mm diam 15
Tijă din oțel inoxidabil 316 diam 6mm pentru antecamera de 100mm și 50mm spațiu anular de expansiune al reactorului 1,1mm

Ce întrebări rămân, cum ar fi utilizarea rezervorului cu nivel constant..

Ar fi suficientă o picurare? (tip grădinărit sau spital).

Ar putea vortexul să înlocuiască venturi?

Referitor la priza de aer?
Care este cel mai bun mod de a aduce aer cald sau rece în admisia reactorului? Când este posibil să pătrundă aer în orificiul de admisie al GVI?

Multumesc pentru raspunsul tau
@ în curând
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14141
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839

Re: Camion Mercedes 508D în dopaj de apă




de Flytox » 27/02/11, 19:55

Bună ziua timeisat Bine ați venit în club

timeisat a scris:vom pune un GVI și reactoare

tub inox 316 L 350mm diam 21,3 mi 2,6
tija inox 316 L 150mm diam 15
Tijă din oțel inoxidabil 316 diam 6mm pentru antecamera de 100mm și 50mm spațiu anular de expansiune al reactorului 1,1mm


Pentru a intra direct in subiect, spatiul inelar are o raza de 0.55 mm... mi se pare ca nu este suficient, dimensiunile care functioneaza sunt in general intre 0.8 si 1.5 mm. Pierderea dvs. de sarcină va fi mult prea mare.

Ce întrebări rămân precum utilizarea rezervorului la nivel constant..Va fi suficientă o picurare? (tip grădinărit sau spital)


Aveți susținătorii și detractorii rezervorului de nivel constant, pentru mine este o geantă cu probleme aproape indefinibilă de dezvoltat. Pe de altă parte, un sistem de picurare poate funcționa bine.


Ar putea vortexul să înlocuiască venturi?

Nu, nu este aceeași aplicație, vortexul caută să producă turbulențe, venturi este folosit pentru a aspira în reactor. Dar le putem conecta perfect pe cele două în serie.

Referitor la priza de aer?
Care este cel mai bun mod de a aduce aer cald sau rece în admisia reactorului?


Trebuie să... încercați ce funcționează cel mai bine în configurația/asamblarea dvs., ambele soluții pot funcționa.

Când este posibil să pătrundă aer în orificiul de admisie al GVI?

Oferă-ți ocazia să-l încerci, sunt atât de multe soluții posibile... încât nu m-aș decide a priori. : Mrgreen:
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.
[Eugene Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
timeisat
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 12
Înregistrare: 13/07/08, 19:37




de timeisat » 28/02/11, 22:00

Bună Flytox

Vă mulțumim pentru observația că am cumpărat oțel inoxidabil astăzi, așa că

tub de 316 diam 21.3 ep 2 si tija de 316 diam 14 deci avem un spatiu inelar de 1mm acum apoi tije de 6mm inca din inox filetat.

Rezervorul are un nivel constant, il dam drumul, totusi ne intrebam cum se gestioneaza raportul aer/apa pentru apa, nicio problema, un sistem de picurare bine reglat care va ajunge pe gvi si in ceea ce priveste aer, o conducta conectata la filtrul de aer la conducta de picurare. Dar cum se gestioneaza fluxul de aer???? daca trebuie ajustat???

Referitor la venturi, este esential? pe planuri spad si montaj sigur nu vad un venturi...

mulțumesc lui Flytox și altor membri pentru răspunsurile dumneavoastră. Vă mulțumesc
@ în curând
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14141
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839




de Flytox » 28/02/11, 23:36

Nu exista o regula stabilita in piatra pentru diametrul, lungimea, materialul tevilor, restrictii de trecere a diferitelor fluide etc... dar este bine sa ai reglaj pentru a putea gasi configuratia potrivita. Pentru aceasta, este bine ca pasajele de aer dintre diferitele organe sa fie dotate cu un loc in care sa pui un robinet sau un orificiu care creeaza o duza. Astfel puteți varia debitele, temperaturile, raportul vaporilor de aer etc... 8)

Ca regulă generală, pentru țevi ar trebui să încercați să le păstrați scurte. (acest lucru trebuie studiat pe larg pentru a optimiza, gândiți-vă la panta, volumele moarte, punctele scăzute, posibilele epurări etc.)

Diametrele tevilor sunt prea mari, se raceste/condenseaza mult, prea mic debitul risca sa nu mai urmeze cu o pierdere de presiune prea mare.
Pentru o conductă de abur, dacă nu există o problemă anume, puteți viza între 10 și 16 mm.

Pentru aer, puteți viza 8 până la 18 mm și restricții cu un diametru de 3 mm.

Pentru venturi, acest lucru face posibilă rezolvarea unor probleme de pierdere de presiune și variarea (reducerea) presiunii din reactor.
Mai devreme sau mai târziu, dacă doriți să vă îmbunătățiți sistemul, veți încerca ceea ce vă oferă. : Mrgreen:
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.

[Eugene Ionesco]

http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
timeisat
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 12
Înregistrare: 13/07/08, 19:37




de timeisat » 01/03/11, 22:14

Bună seara tuturor

Gata, am otel inoxidabil, fitingurile, am cateva intrebari, evacuarea mea are 50 mm in diametru, tubul reactor are 21 mm.
După ce mi-am trecut recent permisul pentru vehicule grele, am mereu în vedere cursurile de mecanică... retarderul de evacuare.... ar trebui să măresc evacuarea sau nu?????? Daca nu atunci e foarte simplu din punct de vedere al sudarii si materiei cenusie in rest mic il largi si trec la un tub de 70mm pentru a gazdui reactorul ce parere ai???
Da, o altă întrebare: ce rost are să teșim capătul tijei reactorului? Unde o pot face?
Și același lucru este valabil și pentru filetarea tubului reactor pentru a conecta 1/2 T, deoarece costă un braț de matriță pentru doar 2 fire...

Vă mulțumesc pentru răspunsurile dumneavoastră

XAV
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14141
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839




de Flytox » 02/03/11, 22:15

timeisat a scris:Gata, am otel inoxidabil, fitingurile, am cateva intrebari, evacuarea mea are 50 mm in diametru, tubul reactor are 21 mm.
După ce mi-am trecut recent permisul pentru vehicule grele, am mereu în vedere cursurile de mecanică... retarderul de evacuare.... ar trebui să măresc evacuarea sau nu?????? Daca nu atunci e foarte simplu din punct de vedere al sudarii si materiei cenusie in rest mic il largi si trec la un tub de 70mm pentru a gazdui reactorul ce parere ai???
Da, o altă întrebare: ce rost are să teșim capătul tijei reactorului? Unde o pot face?
Și același lucru este valabil și pentru filetarea tubului reactor pentru a conecta 1/2 T, deoarece costă un braț de matriță pentru doar 2 fire...


Retardator de evacuare?????

Din capul meu aș spune că îngustarea secțiunii de trecere a oală cu aproximativ 1/3 nu se schimbă prea mult decât în ​​apropierea potului plin (dar nu mergem acolo, când vrem să economisim bani!) : Mrgreen:

Forma tijei în afara zonei de degajare redusă nu se schimbă prea mult în muzică....

Pentru T, dacă poți evita, evita că vei avea mai puțină pierdere de presiune cu forme mai moi.
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.

[Eugene Ionesco]

http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
timeisat
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 12
Înregistrare: 13/07/08, 19:37

admisie a aerului??




de timeisat » 13/03/11, 21:30

noapte buna tuturor

Pai asta e, reactorul este asamblat pentru a suda gvi si eu sunt la alimentarea cu apa si aer.

Întrebare: Aveam de gând să-mi fac robinetul de aer chiar în spatele robinetului meu de gaz de la priza de aer. Ar fi mai bine dacă aș tăia admisia de aer la filtrul de aer sau este același lucru? Pentru că pe conducta de admisie motorul aspiră bine aerul din filtrul de curent continuu, admisia mea de aer nu va fi una ci un aspirator :şoc:
Si din moment ce imi fac amestecul aer/apa din gvi, exista riscul de a aspira apa din picurare direct din priza de aer... sper sa fiu destul de explicit....
Ce părere ai despre asta sau ce parere are Flytox despre asta? : Cheesy: pentru ca din fericire esti acolo sa ma luminezi, nu sunt multi oameni in postarea mea in afara de tine.
merci
@ + xav
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14141
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839

Re: admisie aer??




de Flytox » 13/03/11, 23:43

timeisat a scris:Întrebare: Aveam de gând să-mi fac robinetul de aer chiar în spatele robinetului meu de gaz de la priza de aer. Ar fi mai bine dacă aș tăia admisia de aer la filtrul de aer sau este același lucru? Pentru că pe conducta de admisie motorul aspiră bine aerul din filtrul de curent continuu, admisia mea de aer nu va fi una ci un aspirator :şoc:
Si din moment ce imi fac amestecul aer/apa din gvi, exista riscul de a aspira apa din picurare direct din priza de aer... sper sa fiu destul de explicit....


Pentru a fi înțeles cu adevărat, ar trebui să parcurgeți caseta cu diagramă... : Mrgreen:

Pentru aerul care va intra în GVI îl puteți duce mai aproape de GVI, deci fără a urca la filtrul de aer (departe = creșterea pierderii de presiune), dar cu cel puțin un mic filtru de aer local, o plasă fină / sită la un minim care evită surprizele neplăcute. Puteți folosi un filtru de combustibil pentru mașină ca filtru de aer cu un diametru de intrare/ieșire de 6 mm. Pentru utilizare cu aer, încetinește relativ puțin.
:P
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.

[Eugene Ionesco]

http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
timeisat
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 12
Înregistrare: 13/07/08, 19:37




de timeisat » 15/03/11, 14:15

Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
0 x
timeisat
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 12
Înregistrare: 13/07/08, 19:37




de timeisat » 15/03/11, 14:46

filtrul de aer derivă dintr-un filtru de combustibil pe un T între GVI și rezervor cu picurare Imagine și reactorul și tubul său care nu doreau să fie afișate tocmai acum Imagine
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la "Injecția apei în motoare: ansambluri și experimente"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 125