Pantone pe Toyota Lite ace diesel din 1994

Editări și modificări ale motoarelor, experiențe diferite, descoperiri si idei.
Avatar de l'Utilisateur
bule
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 27
Înregistrare: 17/05/11, 00:07

Pantone pe Toyota Lite ace diesel din 1994




de bule » 17/05/11, 15:18

bonjour,

Plănuiesc să montez un sistem pantone pe motorina mea de gheață Toyota Lite.

Aș vrea să încep o construcție de oțel. Este aceasta o problemă?

Bubbler:
- Am văzut că mulți dintre voi încep să adopte GVI în loc de bubbler. Cu toate acestea, prefer biberonul care s-a dovedit.
- Vreau să încălzesc apa din bule cu circuitul de răcire transplantându-mă în radiatorul de încălzire (înainte de robinet, vezi foto).
- Bubbler-ul ar conține 0,5 L de apă (capacitate totală 1L), cu un nivel constant reglat de o pompă mică de apă.
Imagine

Reactor:
tocmai după colector am un convertor catalitic cu 3 căi, m-am gândit să lipesc reactorul meu în el (apropo există un convertor catalitic?), e posibil?
Imagine
Imagine

Venturi:
Poate fi din plastic?
Imagine
Imagine

Voila, nu ezita să mă sfătuiești pentru că nu am mai atins niciodată o mașină (făcută să schimb o roată). Sunt un handyman, dar experiența mea în mecanica motorului nu este foarte bună (pot repara o mașină de tuns sau un mobil, nu merge mai departe : Mrgreen: )
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14138
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839

Re: Pantone pe toyota lite ice diesel din 1994




de Flytox » 17/05/11, 18:10

Buna bubul, bine ai venit in club

bubul a scris:bonjour,

Plănuiesc să montez un sistem pantone pe motorina mea de gheață Toyota Lite.

Aș vrea să încep o construcție de oțel. Este aceasta o problemă?



Pentru un prototip pe care urmează să-l modificăm, re-lipiți de mai multe ori, nu este o mare problemă. Pe de altă parte, atunci când ați găsit ceva care funcționează bine, rugina va începe să vă enerveze și vă va cauza probleme în timp (găuri, blocaje etc.)

- Am văzut că mulți dintre voi încep să adopte GVI în loc de bubbler. Cu toate acestea, prefer biberonul care s-a dovedit.
- Vreau să încălzesc apa din bule cu circuitul de răcire transplantându-mă în radiatorul de încălzire (înainte de robinet, vezi foto).
- Bubblerul va conține 0,5 L de apă (capacitate totală 1 L), cu un nivel constant reglat de o pompă mică de apă.)


Când aveți loc sub capotă, este o soluție bună.

Reactor:
tocmai după colector am un convertor catalitic cu 3 căi, m-am gândit să lipesc reactorul meu în el (apropo există un convertor catalitic?), e posibil?


În interior aveți o bucată de ceramică în fagure acoperită cu câteva fracțiuni de metale „prețioase”. există toate șansele să nu existe loc :strigăt: Ar trebui să încercăm să strângem reactorul mai în amonte spre colector.

Venturi:
Poate fi din plastic?


Temperatura sub capotă este în mod normal compatibilă cu plasticul (<100 ° în cel mai rău caz), aceasta poate fi o soluție bună.
A+
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.
[Eugene Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
Avatar de l'Utilisateur
bule
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 27
Înregistrare: 17/05/11, 00:07




de bule » 17/05/11, 18:57

Mulțumim Flytox pentru răspunsuri.

Deoarece convertorul catalitic mă va face să pierd prea multă căldură (cel puțin cred), nu trebuie să mă conectez ulterior. Mă întreb dacă nu ar fi o idee bună să conectați reactorul în „bypass” în jurul convertorului catalitic?
în plus, cred că o mare parte din gaze ar trece prin reactor, deoarece convertorul catalitic încetinește gazele.

vizualizează fotografia:
Imagine
0 x
alaniesse
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 214
Înregistrare: 19/03/11, 10:47
x 2




de alaniesse » 17/05/11, 19:13

duza venturi merită.
Conductă de 45 °
frâna venturi, deloc. dacă restricționați trecerea aerului, nu veți mai avea cartof atunci când accelerați, vehiculul va deveni lent și veți consuma în timpuri.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
bule
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 27
Înregistrare: 17/05/11, 00:07




de bule » 17/05/11, 19:32

alaniesse a scris:duza venturi merită.
Conductă de 45 °
frâna venturi, deloc. dacă restricționați trecerea aerului, nu veți mai avea cartof atunci când accelerați, vehiculul va deveni lent și veți consuma în timpuri.


Îți mulțumesc pentru răspuns, dar nu am înțeles nimic, îmi poți lămuri, te rog?:

Vorbești despre cot pentru reactor sau venturi pentru admisia de aer?

Sunt complet abandonat pe asta ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14138
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839




de Flytox » 17/05/11, 22:19

Ocolirea în jurul convertorului catalitic, de ce nu. Poate exista încă o problemă, pentru ca catalizatorul să fie eficient, trebuie să fie foarte fierbinte, altfel nu mai catalizează nimic, se murdărește și este distrus ... și nu este dat ca parte. .. :se încrunta: :| : Mrgreen:
Mi se pare că cea mai bună soluție este mai aproape de colector.
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.

[Eugene Ionesco]

http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14138
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839




de Flytox » 17/05/11, 22:27

alaniesse a scris:frâna venturi, deloc. dacă restricționați trecerea aerului, nu veți mai avea cartof atunci când accelerați, vehiculul va deveni lent și veți consuma în timpuri.


După cum spune André, nu trebuie să coborâți sub diametrul unei supape de admisie pentru limitarea venturiului. La rândul meu, am încercat R19-ul meu. Cu excepția cazului în care deschideți mare, nu faceți diferența în ceea ce privește utilizarea "economică" a cartofului.
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.

[Eugene Ionesco]

http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
Avatar de l'Utilisateur
bule
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 27
Înregistrare: 17/05/11, 00:07




de bule » 17/05/11, 23:52

Ok, deci diametrul la secțiunea minimă a venturiului în admisie trebuie să fie cel puțin egal cu cel al supapei de admisie.

Voi scoate capacul de sub mașină pentru a accesa conducta de eșapament, deoarece în prezent am probleme cu vederea conductei de eșapament de la colector la convertorul catalitic. Dar cred că am găsit o locație bună pentru reactor.

întrebare:
- Dacă bubblerul este la 1 metru de reactor și 50cm înălțime, merge sau este o problemă?
- ce tip de furtun pot folosi pentru a conecta circuitul de răcire și bule? pentru că temperatura poate crește la 100 °? Voi măsura un termostat al rezervorului de apă caldă pe bule pentru a regla T = 85 °

Mulțumesc pentru toate răspunsurile tale Imagine
0 x
Avatar de l'Utilisateur
bule
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 27
Înregistrare: 17/05/11, 00:07

Bubbler




de bule » 20/05/11, 01:56

În momentul de față fac butonul (cu un mic stingător de mașină gol)

- fund dublu pentru încălzire cu lichid de răcire
- reîncălzirea aerului înainte ca acesta să intre în bule
- reglarea T ° a apei cu bule
- umplere automată a apei datorită unui rezervor secundar + pompă de apă.
- supapă de siguranță dacă există o problemă cu reglarea T ° și presiunea crește prea mult.

Ezit să instalez o electrovalvă înaintea intrării reactorului, care ar fi deschisă numai dacă T ° al apei cu bule este mai mare de 75 ° (totul realizat cu AOP și CTN).
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 20/05/11, 02:21

Și de ce nu puneți reactorul în convertorul catalitic?

Când este fierbinte, crește bine în T ° o oală cata mi se pare ... (600-700 ° C nu?)
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la "Injecția apei în motoare: ansambluri și experimente"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 170