Doparea apei pe Renault Trafic 2.5l sofim

Editări și modificări ale motoarelor, experiențe diferite, descoperiri si idei.
Avatar de l'Utilisateur
Pablo
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 72
Înregistrare: 29/06/11, 09:49
Locul de amplasare: Franța sud-vest Ariege
x 1

Doparea apei pe Renault Trafic 2.5l sofim




de Pablo » 05/07/11, 12:34

Buna ziua tuturor,
Sunt în Ariège și tocmai am efectuat un dopaj cu apă pe traficul meu (motor sofim).
Nefiind găsit pe net informații mai mult decât precise, uneori chiar contrazicându-se reciproc, am făcut această asamblare puțin pe gustul meu.

Ansamblul meu constă dintr-un tub din oțel inoxidabil 304 de 1/2 inch diametru și 35cm și o tijă din același oțel inoxidabil cu diametrul de 14mm și 25cm.
reactorul este alimentat de o carbură de motoretă veche care „carburează” într-un tub de cupru aplatizat și se înfășoară în jurul tobei de eșapament, pentru a evapora apa înainte de a ajunge la reactor. Este cred + sau- principiul GVI al lui Michel, dar fără să străpung oala.
Tocmai l-am montat în urma experimentului cu un bubbler, prea ineficient.
Dar poate nu este potrivită doar lungimea tijei, 30cm în loc de 10 / 15cm recomandată de André în aceste explicații, pe care le-am văzut recent?
Acestea fiind spuse, nu am testat cu adevărat acest nou ansamblu, deoarece conduc cât mai puțin posibil, cel mai bun mod dovedit de a economisi combustibil și ce să fac 200 de borne doar pentru a vedea dacă funcționează nu mi se pare foarte ecologic.
Oricum, mi-aș fi dorit să am câteva sfaturi pentru o realizare „perfectă”.
Un da, și anume că am cerut anterior un cu aluminiu, care, pe măsură ce citeam, ar putea afecta eficiența pantonei. javascript: emoticon (': cry:')

voila buna, apropo acest site super, foarte complet, bravo christophe!

Pablo, nou pantonist.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14138
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839

Re: Dopajul cu apă pe Renault Trafic 2.5l sofim




de Flytox » 05/07/11, 19:31

Bună ziua Pablo, bine ai venit în Club

pablo a scris:Buna ziua tuturor,
Sunt în Ariège și tocmai am efectuat un dopaj cu apă pe traficul meu (motor sofim).
Nefiind găsit pe net informații mai mult decât precise, uneori chiar contrazicându-se reciproc, am făcut această asamblare puțin pe gustul meu.

Sosurile noi aduc întotdeauna informații interesante de exploatat.

Ansamblul meu constă dintr-un tub din oțel inoxidabil 304 de 1/2 inch diametru și 35cm și o tijă din același oțel inoxidabil cu diametrul de 14mm și 25cm.


Dacă vorbiți despre reactor, nu este o tijă de 1/2 inch și un tub de 14 mm? daca am urmat corect? : Mrgreen: În acest caz, jocul este relativ mic 0.65 mm pe rază și cu 25 cm lungime, căderea de presiune poate fi puțin mare.

reactorul este alimentat de o carbură de motoretă veche care „carburează” într-un tub de cupru aplatizat și se înfășoară în jurul tobei de eșapament, pentru a evapora apa înainte de a ajunge la reactor. Este cred + sau- principiul GVI al lui Michel, dar fără să străpung oala.


Pentru carburatorul moped, acest lucru poate funcționa perfect (clapeta aproape închisă), dar riscați să aveți probleme de coroziune: apă + zamac + alamă, aceasta creează o baterie care va coroda aceste metale pentru dvs. și va produce rapid de suspensie albă care plutește în rezervorul carburatorului și va ajunge să blocheze acul și alte jeturi. :strigăt:

Pentru tubul de cupru aplatizat și înfășurat în jurul vasului, acest lucru creează o funcționare foarte instabilă dacă tubul este în poziție orizontală și cu un diametru interior <6mm. Amestecul de apă / vapori / aer progresează în viraje în scuturi imprevizibile și cu forțe postilionare. (face orice!)
În plus, contactul tubului de cupru / evacuării nu este niciodată foarte bun și se referă la un generator (mai mult sau mai puțin). Schimbul de căldură rămâne mult mai mic decât un GVI real precum Camel1, veți avea o mulțime de dificultăți în a produce tot aburul necesar și de „calitate” necesară.

Dar poate nu este potrivită doar lungimea tijei, 30cm în loc de 10 / 15cm recomandată de André în aceste explicații, pe care le-am văzut recent?


Dacă vrei să funcționeze, ascultă-l pe André !!!! Va fi mult mai repede să spună ce nu a încercat. : Mrgreen:

Acestea fiind spuse, nu am testat cu adevărat acest nou ansamblu, deoarece conduc cât mai puțin posibil, cel mai bun mod dovedit de a economisi combustibil și ce să fac 200 de borne doar pentru a vedea dacă funcționează nu mi se pare foarte ecologic.
Oricum, mi-aș fi dorit să am câteva sfaturi pentru o realizare „perfectă”.


Sunteți în locul potrivit! : Mrgreen:

Un da, și anume că am cerut anterior un cu aluminiu, care, pe măsură ce citeam, ar putea afecta eficiența pantonei. javascript: emoticon (': cry:')


Pentru mine, nu există nicio contraindicație, dacă găsiți ceva mai bun, păstrați și este ușor de îndepărtat pentru a face o nouă testare pentru a vedea compatibilitatea cu Gillier Pantone.

Bine și acum, puteți pune câteva fotografii și explicații despre asamblarea dvs. ... : Mrgreen:
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.
[Eugene Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
Avatar de l'Utilisateur
Pablo
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 72
Înregistrare: 29/06/11, 09:49
Locul de amplasare: Franța sud-vest Ariege
x 1

Piatră ponce




de Pablo » 06/07/11, 20:46

salut Flytox,
er, tubul din oțel inoxidabil al reactorului meu are un diametru de 1/2 inch, 21.3 mm în exterior și 17 și unele în interior, iar tija de 14 mm, ceea ce îmi oferă o distanță de aproximativ 1.5 mm.

Pentru carbohidrați, am scos bușonul :|
Tubul înfășurat în jurul vasului avea un diametru de 16 mm, turtit pentru un schimb mai bun de căldură (mai multă suprafață de contact) și făcea puțin mai mult de o rotație a vasului.
Aproape tot aerul aspirat de reactor trece prin combustibilul meu.

Prima călătorie făcută:

consum de 1 litru pentru 1 oră de călătorie și am impresia că funcționează mai bine decât cu biberonul.

Ei bine, dacă nu, vom vedea peste o săptămână dacă există ciuperci în carburatorul meu și voi testa cu o tijă mai scurtă.
Instalarea faimosului GVI din camel1 mă deranjează pentru că nu am o stație de lipit (oxiacetilenă) care să o lipească în oala mea.

Pentru fotografie și explicație, va veni.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14138
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839

Re: Repune




de Flytox » 06/07/11, 21:34

pablo a scris: er, tubul din oțel inoxidabil al reactorului meu are un diametru de 1/2 inch, 21.3 mm în exterior și 17 și unele în interior, iar tija de 14 mm, ceea ce îmi oferă o distanță de aproximativ 1.5 mm ..


Nu prea am înțeles despre ce vorbești, un 1/2 inch are 25.4 mm / 2 = 12.7 mm .....:strigăt:


Instalarea faimosului GVI din camel1 mă deranjează pentru că nu am o stație de lipit (oxiacetilenă) care să o lipească în oala mea.


Fără echipamente de sudură este mai dificil să obțineți un rezultat bun, de obicei trebuie să vă modificați de mai multe ori înainte de a găsi ceva care funcționează bine.

pablo a scris:Pentru fotografie și explicație, va veni.

Da !!!!

Pentru a monitoriza funcționarea ansamblului dvs., ar fi bine dacă ați putea măsura temperatura dintre ieșirea reactorului și conexiunea de la intrare, aceasta oferă informațiile minime, de la sosirea „aburului” / viteza sau încărcarea motor, temperaturile minime și maxime în timpul croazierei etc.
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.

[Eugene Ionesco]

http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12

Re: Dopajul cu apă pe Renault Trafic 2.5l sofim




de Andre » 07/07/11, 05:54

pablo a scris:Buna ziua tuturor,
Ansamblul meu constă dintr-un tub din oțel inoxidabil 304 de 1/2 inch diametru și 35cm și o tijă din același oțel inoxidabil cu diametrul de 14mm și 25cm.
.


Pentru Renault sofim 2,5 l, un străin care locuiește de cealaltă parte a Atlanticului nu știe dacă este un motor turbo diesel sau un motor pe benzină?
Dacă înțeleg este un tub din oțel inoxidabil 1/2 PIPE cu pereți subțiri și o tijă din oțel inoxidabil cu diametrul de 14 mm lungime 25cm (pentru reactor este în standard un set de 1mm până la 1,5mm o lungime de 18 cm sau 25 cm există o diferență foarte mică în operație.

reactorul este alimentat de o carbură de motoretă veche care „carburează” într-un tub de cupru aplatizat și se înfășoară în jurul tobei de eșapament, pentru a evapora apa înainte de a ajunge la reactor. Este cred + sau- principiul GVI al lui Michel, dar fără să străpung oala.

Nu sunt sigur dacă tubul momeală este o idee bună, dar este dificil de controlat dopurile de vapori.
Dacă este un motor pe benzină? poate funcționa cu un mini carburator, dar necesită multă întreținere, filtrare a apei și curățare periodică și este mult mai puțin eficient decât un barbotator.

Tocmai l-am montat în urma experimentului cu un bubbler, prea ineficient.


Ca rezultat al clocotului, este simplu, funcțional, cu întreținere redusă, nu este dificil de operat, chiar și cu apă murdară de șanț

Dar poate nu este potrivită doar lungimea tijei, 30cm în loc de 10 / 15cm recomandată de André în aceste explicații, pe care le-am văzut recent?

Este puțin probabil ca problema dvs. să fie legată de reactor.
căutați mai degrabă partea introdusă a reactorului și de ce nu funcționează biberonul?

Acestea fiind spuse, nu am testat cu adevărat acest nou ansamblu, deoarece conduc cât mai puțin posibil, cel mai bun mod dovedit de a economisi combustibil și ce să fac 200 de borne doar pentru a vedea dacă funcționează nu mi se pare foarte ecologic.


experimentul este departe de a fi ecologic și necesită mult combustibil, experimentez cu ulei de cartof prăjit și testez cu motorină (un nou sistem trebuie să fie cheltuit două rezervoare de combustibil pentru a-i măsura eficiența) trebuie să fi avut căldură și un strat subțire de scară în conducte și reactor. Deci la început nu prea repede pentru a trage concluzii și a schimba totul.

Oricum, mi-aș fi dorit să am câteva sfaturi pentru o realizare „perfectă”.

A face perfect este dificil, a face deja funcțional într-un mod repetitiv, este un progres, așa că află și privește pe cei care au sisteme care funcționează și iau modele, aduc îmbunătățiri.

André
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6458
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1610




de Macro » 07/07/11, 09:09

Pentru informare, Renault Traffic 2.5 Sofim este un motor diesel cu injecție indirectă atmosferică.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Pablo
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 72
Înregistrare: 29/06/11, 09:49
Locul de amplasare: Franța sud-vest Ariege
x 1




de Pablo » 07/07/11, 20:06

Pentru Renault sofim 2,5 l, un străin care locuiește de cealaltă parte a Atlanticului nu știe dacă este un motor turbo diesel sau un motor pe benzină?

într-adevăr, îmi pare rău, este un motorină, așa cum spune Macro

lungimea de 18cm sau 25cm există o diferență foarte mică în funcționare.

Ok, dar mai bine lung sau scurt pentru performanțe mai bune? există oricum o diferență, deoarece tu (André) recomandăm doar 15 sau 10 cm pentru un dopaj cu apă (jumătate din lungimea tijei mele)?

de ce nu funcționează bubblerul tău?

Este adevărat că este ciudat, dar mi se pare că „frânează” motorul, de parcă i-ar fi fost greu să clocotească. camionul a funcționat mai bine dacă am deconectat sistemul.
Când am deschis bubblerul, nivelul apei era mult mai mare decât cel al rezervorului cu nivel constant.
depresie prea mare?
tuburile de cupru au 16 mm
Fotografii cu bubbler:
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Nu prea am înțeles despre ce vorbești, un 1/2 inch este de 25.4 mm / 2 = 12.7 mm ..... Plâns sau Foarte trist

Ei bine, nu mai vorbesc în centimetri, sau al meu este prea mare (': mrgreen:')

Tubul din oțel inoxidabil are 17.3 mm în interior, 1.5 mm grosime (diam. Extern 21.3 mm), iar tija de 14 mm, ceea ce face un joc de 1.65 mm.
0 x
Cu răbdare, livada devine gem.
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14138
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839




de Flytox » 07/07/11, 22:15

Este curat ca o construcție! 8)


Nivelul dvs. constant realizat cu un carburator, poate avea problema coroziunii despre care vă spuneam. Dacă acul este blocat, apa intră în bule cu depresiunea, de exemplu, și nu va pleca decât dacă o transformați în abur. Nivelul nu mai este deloc constant.

Pentru ca acesta să funcționeze mai bine, ar trebui să egalizați presiunea deasupra plutitorului și a rezervorului de apă cu un furtun mic, de exemplu, altfel variațiile de presiune vă vor juca. : Mrgreen: Este înălțimea apei din rezervor care singură trebuie să controleze mișcarea acului și nu diferențele de presiune din aval în amonte sau apa agitată în viraje, accelerația de frânare etc ..... Acest sistem de nivel constant .. .. îi place ca mai multe setări constante să funcționeze corect. : Mrgreen:
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.

[Eugene Ionesco]

http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 08/07/11, 05:29

bonjour

Pentru reactor nu veți îmbunătăți prea mult făcând modificări. Am încercat tija de 10cm 25cm nu este o diferență uriașă (uneori din motive de spațiu trebuie să limităm lungimea) dacă tija ta este lungă și spațiul de aer mai mic de 1 mm face o restricție, cu 1,6 mm lungimea curentul nu pune o problemă.
Pentru bubblerul tău, insistă un pic mai mult, începe prin a-l simplifica, fără nivel constant, doar apă goală în el (nivel scăzut dacă faci alergări mici nivel superior dacă faci alergări lungi cu opriri pentru a finaliza nivelul , odată ce reglați, puteți lucra la un nivel constant (deși nivelul din bule nu este critic pentru performanța sistemului)
Pentru ca bubblerul să funcționeze cu un motor diesel este nevoie de o anumită depresiune, pe tractoare, motor lent, filtru de aer și tuburi restrictive mici, un simplu tuayu tăiat cu fluier oferă suficientă presiune pentru a acționa bubblerul, dar pe un diesel auto, depresiunea din galeria de admisie nu este suficientă pentru ca barbotorul să funcționeze corect.
Este de preferat să instalați un venturi simplu care minimizează căderea de presiune și oferă o presiune mai mare în reactor și în bule.
La 2500 rpm, vidul ar trebui să fie în jur de 75 cm apă măsurată cu un recipient cu apă și un tub transparent din plastic, tonul bubblerului va gâlgâi.
Consumul de apă ar trebui să fie între 1 litru și 1,5 litri
depinde întotdeauna de sarcina motorului, de turația de deplasare.

Nu uitați să vă măsurați cu atenție consumul înainte de a instala sistemul și apoi (luați note cu privire la consumul de apă diesel, tipul de deplasare, viteză, funcționați complet până la maxim, nu când declanșează clanța, ci când spuma dispare aveți răbdare, noul sistem durează ceva timp să fie funcțional, evitați apa clorurată, rulați cu apă de șanț, la început, apoi apă de ploaie, puteți adăuga puțin oţet.
Un vehicul ca al tău trebuie să pompeze aproximativ ca al meu, motor diesel de 3 litri, era cu 9 litri înainte de dopajul cu apă, acum, în cel mai bun caz, se apropie de 6 litri în călătoriile lungi, jucând cu călătoriile în grupuri mici care se învârte în jur de 7,5 litri, deși după un anumit număr de ani veți măsura ocazional doar când faceți o călătorie lungă de câteva mile. (reglați, apoi programați excursii de familie.)
Când te obișnuiești cu dopajul cu apă, când becul rămâne fără apă, îl vei observa pe țeavă, pe pedala de gaz.

André
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Pablo
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 72
Înregistrare: 29/06/11, 09:49
Locul de amplasare: Franța sud-vest Ariege
x 1




de Pablo » 09/07/11, 10:13

Iată (în sfârșit) planul celui de-al doilea ansamblu (cu carburator moped)

Imagine
0 x
Cu răbdare, livada devine gem.

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la "Injecția apei în motoare: ansambluri și experimente"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 82