Renault Super 5 dopat cu apă

Editări și modificări ale motoarelor, experiențe diferite, descoperiri si idei.
Avatar de l'Utilisateur
PITMIX
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 2028
Înregistrare: 17/09/05, 10:29
x 17

Renault Super 5 dopat cu apă




de PITMIX » 04/11/05, 18:50

Bonjour à tous,
B) Iată noua mea victimă. O cutie auto super 5, de 1.4 L care consumă 35 l pentru aproximativ 350 km.

Vor urma câteva fotografii pentru a vă arăta că sunt doar la început și, de asemenea, îmi vor permite să vă pun câteva întrebări.
De exemplu:
- Intenționez să pun o tijă a reactorului cu diametrul de 150 până la 200 mm. 12mm
- Tubul reactorului va avea o lungime de 250 până la 300 mm. 14 mm (1/2 inch)
- Vor fi aproximativ 100 mm între venturii de injecție de apă și tija reactorului, astfel încât picăturile reziduale să se evapore înainte de a intra în contact cu tija.
- Prin urmare, această cameră de preîncălzire va fi de 100 mm, din care 50 mm vor fi integrate în evacuare
- Venturiul are un diametru de 5 mm. în interiorul său se află un dudgeon realizat pe un tub de cupru, apa este scuipată de un vârf de stilou cu bile la "André"
Dernière édition alin PITMIX 22 / 04 / 06, 11: 46, editate 1 ori.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 04/11/05, 19:57

Iată imaginile:

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine
Dernière édition alin Christophe 30 / 01 / 06, 16: 10, editate 2 ori.
0 x
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 04/11/05, 20:57

Buna ziua Pitmix
Sunteți la un început bun, motorul dvs. este bine poziționat, pentru tulpină nu este necesar să faceți o formă aerodinamică pentru intrare, chiar și un cupe pătrat funcționează puțin mai bine, pentru ieșirea tijei este corectă în vârf.
Pentru micul dvs. carburator, instalați un ac de supapă care este disponibil comercial cât mai mic, puneți-l în serie cu conducta de apă de lângă carburator, dacă este posibil acționat de o tracțiune din cabină.
În ceea ce privește debitul de apă, întrucât puneți capul carburatorului jos, acest lucru nu prezintă o problemă atunci când motorul nu funcționează dacă nu este rezistent la apă, apa va curge spre sol asta e tot, nu suntem în deșert, există multă apă.
Termocupla sau sonda de temperatură o pune pe țeava de cupru care iese din reactor, acesta este singurul indiciu că ai nevoie cu adevărat de a acționa reactorul. celelalte măsuri sunt mai mult pentru a analiza ce se întâmplă în reactor.
La început robinetul îl puteți regla manual, vă controlați debitul de apă, astfel încât să păstrați ieșirea reactorului peste 100c și sub 200c. acolo veți vedea la ce temperatură funcționează cel mai bine.
André
0 x
Avatar de l'Utilisateur
PITMIX
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 2028
Înregistrare: 17/09/05, 10:29
x 17




de PITMIX » 04/11/05, 21:28

Bună seara André,
M-am gândit la tot ceea ce mi-ai spus și am consultat postările tale pentru inspirație. Un lucru, folosesc oțel pentru tubul reactorului. Crezi că există riscul de rugină?
Pentru tija reactorului am ascuțit-o pe ambele părți, dar acolo este 220 mm așa că o voi redimensiona direct la 150 mm sau 200 mm am înțeles că nu a contat dacă rămânem în aceste proporții. Nu am sudat nimic deocamdată, am văzut că ieșirea reactorului dvs. nu depășește aproape evacuarea și că apoi folosiți cupru pentru conectarea la admitere. Aceste alegeri sunt voluntare dintr-un motiv de conducere mai bună a căldurii. Ce vreau să spun este că nu știu dacă este mai bine să realizezi un tub de reactor din oțel mai lung, aproape până la admisie sau să faci o conexiune de cupru cât mai aproape de evacuare . Aceasta ținând cont de faptul că, cu cât conexiunea este mai mare, cu atât există mai multe pierderi de presiune. Conform unuia dintre montarele de conducte de la serviciu „o sudură este ca o barieră care oprește căldura” Poate fi o exagerare, dar nu greșită în totalitate. Ce crezi
: clipi: am ars neuroni!
PS pe fotografia venturii de apă, venturiul este în stânga, este sudat pe un cot de cupru pe care îl voi scoate; în dreapta este o supapă de protecție, dar nici nu va fi folosită.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
gegyx
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6930
Înregistrare: 21/01/05, 11:59
x 2870




de gegyx » 04/11/05, 22:14

Am gresit?
Dar mi se pare că grosimile suplimentare, de la capetele tijei sunt realizate din lipit, (luând în considerare culoarea aurie)?
Dacă sudurile tale sunt libere pe tocător, poate ar trebui să le faci cu un arc sau cu șuruburi cu ac.

Gegyx
0 x
Wish =>
Pentru a mă exprima în mod normal,
fără a fi atacați în permanență de unii oameni, care nu respectă nimic și asta, fără impunitate.
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 05/11/05, 01:12

bonjour
pentru ca tijele să nu spargă prea mult capul, doar o lovitură de pietre de măcinat pentru a îndepărta punctul și c, este bine, sfârcurile de centrare trebuie să sudăm argintul de lipit al frigiderului? lipirea este potrivită. căldura nu este excesivă de 450c maxim pe tija mai des 300c este necesar ca sudura să fie robustă. Nu că o bucată mică se desprinde și merge să zgârie cilindrul motorului, înainte de a trece prin eșapament poate merge scutură-l înăuntru.
Pentru ieșirea reactorului am folosit diferite materiale de fier, oțel inoxidabil etc.
Nu am observat nicio diferență semnificativă, iau cupru din cauza ușurinței de pliere și găsesc armăturile, îl instalez cât mai scurt.
În ceea ce privește restricția, este relativ comparație cu acea ocazie dintre tija și reactor, tubul reactorului are o tendință mai mică la rugină decât tija, este preferabil o tijă din oțel inoxidabil, dacă nu găsiți diametrul potrivit necesită o bucata de tub din oțel inoxidabil împinge o tija de fier în ea și joacă vei avea o tijă magnetică și oțel inoxidabil 2 într-una. deși nu am observat o mare diferență între oțel și oțel inoxidabil.
Dacă folosiți reactorul de multe ori nu ruginește, este doar atunci când părăsiți vehiculul din abundență.
Dacă așezați tija verticală sudată cu o tijă de 3,2 mm în fața tijei pentru a o menține poziționată în reactor, deoarece în uz, joacă (vibrație)
și intră în reactor.
Pentru a testa micul dvs. carburator să sufle aer în venturi și a vedea dacă pulverizează bine, dacă nu este cazul, picătură prea mare, nu contează să plasați un burete cu un diametru destul de bun în o cutie de epilare între carburator și reactor, aceasta va înmuia picăturile și va vaporiza pe măsură ce trece aerul.
testează cu un ondulator (aspirator) într-un tub de plastic transparent, vei vedea eficacitatea buretei.
André
0 x
Avatar de l'Utilisateur
binbins4
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 165
Înregistrare: 27/12/04, 09:46
Locul de amplasare: Geneva (Elveția)




de binbins4 » 05/11/05, 07:36

Aceasta este noua mea victimă. O cutie auto super 5, 1.4 L slabă, care consumă 35 l pentru aproximativ 350 km.


pitmix, gândiți-vă că ar trebui să vă reglați motorul înainte de a modifica 10 lt / 100 ... în prezent testez pe terenul meu de golf, merg cu 0,5 l, am un mic rezervor auxiliar pe care îl conduc până opresc, fac acelasi curs (uita-te la avansul tau, gradul 2 poate varia cu 20%)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
PITMIX
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 2028
Înregistrare: 17/09/05, 10:29
x 17




de PITMIX » 05/11/05, 09:53

Bună bibins4
Cred că ai dreptate, mi se spusese deja. Mirosul de benzină este cu siguranță ars.
Mulțumesc pentru sfaturi.
Am răsfoit rapid postarea pe 1,4L BX și mi-am pus întrebarea conectării orificiului de ieșire a reactorului la admisie. Se pare că nu toată lumea este de acord cu locația sa.
Dernière édition alin PITMIX 20 / 09 / 06, 09: 47, editate 3 ori.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
fostul Oceano
moderator
moderator
posturi: 1571
Înregistrare: 04/06/05, 23:10
Locul de amplasare: Lorraine - Franța
x 1




de fostul Oceano » 05/11/05, 21:06

Dacă acest lucru injectează benzină doar când apăsați rapid acceleratorul (uitați-vă în timp ce manevrați ușor, mai brutal, banda de accelerație din partea carburatorului, este că acest tub provine de la pompa de recuperare care injectează benzină în timpul unui impuls.
0 x
[Mod MODO = ON]
Zieute, dar nu credeți mai puțin ...
Peugeot Ion (VE), KIA Optime PHEV, VAE, nicio motocicleta electrica inca...
Avatar de l'Utilisateur
PITMIX
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 2028
Înregistrare: 17/09/05, 10:29
x 17




de PITMIX » 06/11/05, 05:31

Bine, deci este sistemul de recuperare. Ce am vrut să spun este că intenționez să pun alimentarea cu gaz geet în aceste împrejurimi, dar nimic nu este sigur. Care este cel mai bun compromis pentru tine?

Pentru reglarea fluxului de apă am văzut că în robotică există mușchi artificiali, mufe duble sau cu acțiune unică. Am cumpărat legătura pentru a acționa manual robinetul din habitaclu deocamdată. Va fi mai simplu
De fapt, punctele de centrare erau pentru bani, dar în fotografie am pus tija mini reactorului meu. Pur și simplu șlefuisem și măcinasem pe ambele părți pentru fotografie. Mi-am propus să pun un tee la ieșirea reactorului cu un dop, pe acesta din urmă va fi sudată o tijă diam 4 sau mai puțin pentru a reține tija reactorului și a putea să o demonteze cu ușurință.
Încerc să desenez o diagramă.
Dernière édition alin PITMIX 22 / 04 / 06, 11: 56, editate 1 ori.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la "Injecția apei în motoare: ansambluri și experimente"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 117