Instalați Pantone pe un Renault 18 cai benzină 8

Editări și modificări ale motoarelor, experiențe diferite, descoperiri si idei.
brahimour
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 12
Înregistrare: 23/01/14, 17:31

Instalați Pantone pe un Renault 18 cai benzină 8




de brahimour » 23/01/14, 18:59

Bună tuturor, pentru primul meu subiect în acest sens forum, Pun întrebări care mi-au spart capul de aproximativ 6 luni
Am o benzină Renault18 de 8 cai putere care consumă multă benzină, ceea ce îmi împiedică bugetul, pentru că trebuie să conduci în fiecare zi ...
În timp ce navigau pe Internet, am văzut subiecți vorbind despre Kit sau retrokit sau biberoanul Pantone și spun că este eficient pentru economia de combustibil și, de asemenea, pentru protecția naturii ...
1- este posibil să-l instalez cu adevărat pe benzina mea R18?
2- îmi va reduce consumul cu până la 45 sau 50%?
3- protejează natura?
4- Dacă „da”, cum îl pot instala pe R18?
5- Vă rog, puteți articula soluția dvs. adăugând fotografii explicative?
6- cât mă va costa?

În cele din urmă, vă mulțumesc că m-ați ajutat
Imagine
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14138
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839

Re: Instalați Pantone pe o benzină Renault18 de 8 cai putere




de Flytox » 23/01/14, 23:34

Salut brahimour, bine ai venit

brahimour a scris:Bună tuturor, pentru primul meu subiect în acest sens forum, Pun întrebări care mi-au spart capul de aproximativ 6 luni
Am o benzină Renault18 de 8 cai putere care consumă multă benzină, ceea ce îmi împiedică bugetul, pentru că trebuie să conduci în fiecare zi ...
În timp ce navigau pe Internet, am văzut subiecți vorbind despre Kit sau retrokit sau biberoanul Pantone și spun că este eficient pentru economia de combustibil și, de asemenea, pentru protecția naturii ...
1- este posibil să-l instalez cu adevărat pe benzina mea R18?


Nicio persoană nu a văzut încă documentații credibile cu rezultate bune cu aceste seturi vândute „gata de instalare” pe net. Este întotdeauna posibil să instalați un kit sau un ansamblu auto-construit, dar trebuie să îi dedicați timpul necesar, să puneți câțiva bani în el și să aveți un minim de cunoștințe în mecanică, sudură etc.

Este mult mai dificil / aleatoriu să obții rezultate pe un motor pe benzină decât pe unul diesel. Pentru poluarea motoarelor diesel vechi, este o îmbunătățire clară în comparație cu originea, dar de acolo pentru a „proteja” natura ...: Mrgreen: Motorul care poluează cel mai puțin este oprit! : Mrgreen:

2- îmi va reduce consumul cu până la 45 sau 50%?

De departe cel mai experimentat tip în acest sens forum și ale cărui rezultate sunt cele mai credibile / documentate este André și pretinde „doar” aproximativ 32% în cel mai bun caz.

3- protejează natura?

Atunci când nu este dezvoltat pe benzină, poate fi mai rău decât originalul (ratat / ne-ars). De fapt, există foarte puține rezultate credibile și documentate comentate cu privire la motorul pe benzină la nivelul trecerii la banca de poluare. La un motor diesel, presupun că există „întotdeauna” o îmbunătățire a combustiei (reducerea de CO, NOx, particule) chiar și atunci când ansamblul nu este chiar corect.

4- Dacă „da”, cum îl pot instala pe R18?

Dacă cineva din cameră a călărit vreodată un Gillier Pantone pe benzină R18, ridică mâna! ..... 99 din 100 ... nimeni nu răspunde ... și trebuie să că inventezi singur soluțiile ....:| : Mrgreen: Desigur, vom fi bucuroși să vă sfătuim dacă începeți această construcție.

5- Vă rog, puteți articula soluția dvs. adăugând fotografii explicative?

Uită-te la postările lui Pitmix pe benzina lui R5 etc ..., este mult mai bine decât un discurs lung.

6- cât mă va costa?

Un braț pentru un kit : Mrgreen: , altfel depinde de capacitatea ta de a recicla diverse fier vechi, alamă și alte țevi ...
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.
[Eugene Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 24/01/14, 09:17

Motorul lui R18 este indestructibil, dar este o idee bună ... :?:

La argumentele tehnice ale Flytox (pe care îl împărtășesc), adaug că va trebui să jucați râșnița pentru a tăia părțile originale ale evacuării și ale mașinii de sudat pentru a integra sistemul.
Odată cu înaintarea în vârstă, aceste părți sunt oxidate și este posibil să se rupă în timpul demontării sau în timpul modificării.
Sunt obișnuit să recuperez piesele de modificat într-o șantieră, modificându-le în liniște în atelier (având grijă să treacă odată montate la locul lor), apoi încearcă să fac schimbul înlocuind ansamblul original de partea modificată.

Acest lucru împiedică imobilizarea unui vehicul folosit zilnic de mult timp.
Având în vedere dificultatea de a găsi piese R18 în Franța, aș spune „renunțați la afacere”. :?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14138
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839




de Flytox » 24/01/14, 11:50

citro a scris:Motorul lui R18 este indestructibil, dar este o idee bună ... :?:
...
Având în vedere dificultatea de a găsi piese R18 în Franța, aș spune „renunțați la afacere”. :?

+1; Mai mult, în zonă, vedem într-adevăr foarte rar în circulație ... Deși acest motor poate exista pe alte modele Renault mai recente, mai „găsite” la șantier.

În esență, un Pantone nu este un dat, dar există și alte modalități „complementare” de a limita consumul.
În primul rând, motorul este în stare bună?
Are aprindere electronică?
Există un loc unde să instalați un AV în aval de carburator (dacă modelul carburatorului)?
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.

[Eugene Ionesco]

http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
Avatar de l'Utilisateur
yannko
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 286
Înregistrare: 24/11/08, 22:44
Locul de amplasare: Praga, Republica Cehă
x 2




de yannko » 24/01/14, 14:43

Efectuați o reglare bună a carburatorului, verificați toate prizele de aer, schimbați toate filtrele, umflați-vă bine anvelopele, puneți benzină de calitate și conduceți foarte proactiv, folosiți roata liberă, ar trebui să vedeți consumul scăzut Foarte puternic.

După cum au arătat prietenii noștri, riscați cu adevărat să aveți griji privind piesele de schimb. Având în vedere personal fiabilitatea și greutatea mașinii, ambele destul de bune în comparație cu lucrurile moderne, aș face unele optimizări pentru orice altceva înainte.
0 x
brahimour
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 12
Înregistrare: 23/01/14, 17:31




de brahimour » 24/01/14, 19:00

salut
Vă mulțumesc tuturor Yannko, Flytox, Citro, mi-ați dat multe informații relevante
Vă atrag atenția că mă aflu în Maroc, unde există toate tipurile de piese de schimb Renaults, fie R18 sau altele, precum și servicii de sudare și tăiere sunt peste tot /
În esență, un Pantone nu este un dat, dar există și alte modalități „complementare” de a limita consumul.
În primul rând, motorul este în stare bună?
Are aprindere electronică?
Există un loc unde să instalați un AV în aval de carburator (dacă modelul carburatorului)?

da Monsieur Citro motorul este în stare foarte bună!
ultima întrebare nu este înțeleasă
Uită-te la postările lui Pitmix pe benzina lui R5 etc ..., este mult mai bine decât un discurs lung.

M Flytox, te rog dă-mi link-ul Pitmix
0 x
Avatar de l'Utilisateur
PITMIX
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 2028
Înregistrare: 17/09/05, 10:29
x 17




de PITMIX » 24/01/14, 23:18

hi
Am toate informațiile pe care le doriți, dar, mai presus de toate, nu vă așteptați la minuni. Este nevoie de timp și de percepție. Pe R5-ul meu inițial a pompat 10litri la 100km. Am primit 7,5litri la 100km, dar cu apă în creștere, cutie de viteze manuală cu 5 trepte și mod carb.
Aveam un carburator cu dublu butoi. Ceea ce este al tău?
0 x
brahimour
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 12
Înregistrare: 23/01/14, 17:31




de brahimour » 25/01/14, 00:58

salut PITMIX și vă mulțumesc că mi-ați răspuns
mașina mea are un carburator Peugeot 205
0 x
Avatar de l'Utilisateur
PITMIX
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 2028
Înregistrare: 17/09/05, 10:29
x 17




de PITMIX » 25/01/14, 09:28

Ouch acesta nu este răspunsul pe care îl așteptam, aveți mai multe detalii?
Care este consumul mașinii. Ce folos îl faci?
Pentru a rezuma pe R5, blocasem clapeta de accelerație a celui de-al doilea corp în poziția închisă, îndepărtând o bielă mică și înlocuind jeturile cu altele mai mici. Este necesar să vă asigurați că carburarea rămâne bună. Apoi am instalat reactorul care s-a deschis în filtrul de aer prin tubul de aerisire. Caut fotografii din acea vreme.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
PITMIX
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 2028
Înregistrare: 17/09/05, 10:29
x 17




de PITMIX » 25/01/14, 10:40

Postarea mea de pe vremea aceea pe R5 nu mai are aproape imagini și videoclipuri, deoarece nu am fost găzduită pe econologie.

https://www.econologie.com/forums/renault-su ... t1110.html

Aici am găsit un mic videoclip în care vedem vaporii care ies din aer și sunt aspirați de carburator.
Acest vapor de ulei a trecut mai întâi în reactor și a fost îmbogățit cu aer și apă înainte de a reveni la admisie.
https://www.econologie.info/share/partag ... JUXZ7u.wmv

Iată cea mai bună imagine pe care o am despre evacuarea cu tubul motorului.
L-am brazat cu o torcă și o tijă de argint.
Cel mai bun este sudarea cu arc.
Imagine
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la "Injecția apei în motoare: ansambluri și experimente"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 116