Plan tri-reactor pantone Gillier cu vandă mare pentru polo pe benzină

Editări și modificări ale motoarelor, experiențe diferite, descoperiri si idei.
Avatar de l'Utilisateur
Pascalou
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 89
Înregistrare: 23/01/14, 10:08
Locul de amplasare: Magdeburg, Germania

Plan tri-reactor pantone Gillier cu vandă mare pentru polo pe benzină




de Pascalou » 28/01/14, 21:12

Iată construcția mea viitoare, am vrut să o împărtășesc cu dvs. și să vă cer criticile.
Le diammètre du tuyau d'échappement est conservé ou légèrement plus grand
L'espace entre tige et tube réacteur de 0.5mm
la longeure des réacteur de 30 cm
la longueure des tige de 22 cm
le GV est réglable en débit vapeur (hauteur réglable)
Suprafața de schimb a velei principale este de două ori mai mare decât cea a velei principale din cupru (oțelul inoxidabil este mai puțin conductiv!)
q'en pensez vous?
Imagine
0 x
Energia este nelimitată, nu este o problemă, omul este problema!
https://www.econologie.com/fichiers/partag ... xfBlcC.doc
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14138
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839

Re: Plan tri-réacteur Gillier pantone avec GV pour polo esse




de Flytox » 28/01/14, 23:18

Bonjour Pascalou, plein d'idées 8)

Pascalou a scris:L'espace entre tige et tube réacteur de 0.5mm

Mini are 0.8 mm „de obicei” atunci când aveți un singur reactor, dar cu 1 chai nu ce oferă? Riscul este că se înfundă relativ rapid cu concrețiuni și alte depuneri etc ... Scăderea de presiune este, de asemenea, mult mai importantă ...... de văzut.:P

la longueure des tige de 22 cm

c'est dans la moyenne...un peu long avec un jeu(0.5mm) si faible ??

le GV est réglable en débit vapeur (hauteur réglable)

AMHA, le système de niveau à flotteur est une mauvaise "bonne idée", qui ne fonctionne pas, s'ouvre et se ferme quand il veut au grès des pressions et contre pression dans les diverses tuyauteries, mises à l'air / équilibrages. En bref tu ne pourra jamais maitriser le niveau dans ton GVI avec ce systus. j'en ai fait 3 , y ai passé beaucoup de temps, de modifs et cela n'a jamais fonctionné correctement.

Suprafața de schimb a velei principale este de două ori mai mare decât cea a velei principale din cupru (oțelul inoxidabil este mai puțin conductiv!)

Tu as utilisé la formule de Camel1 pour dimentionner le GVI ?

Temperatura optimă de ieșire a bubblerului sau GVI etc ... nu este de 90 ° (în diagrama dvs.), dar cu siguranță sub (între 70 și 85 °?). Potrivit mai multor mărturii când ajungeți la aproximativ 90 ° și + „reactorul” încetează să funcționeze. Motorul sau ceva de genul, dar nu mai există economie de combustibil.

Vechiul carburator ca nivel constant este un prim exemplu al lucrului care nu funcționează. Cu apa care servește ca electrolit, se face o baterie între zamac și alamă. Se produce coroziune puternică și totul se blochează (în special acul) în câteva zile cu un lichid albicios plutitor.

Conectarea la un venturi după filtrul de aer, dacă aveți un carburator, este mai bine să vă conectați după carburator pentru a nu influența bogăția ... în direcția greșită.

"Flux vapeur supraîncălzit", acest cuvânt nu este potrivit, aș pune motivul pe cealaltă postare a sintezei Pantone (încă nu au terminat modificările .. : Mrgreen: )
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.
[Eugene Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
Avatar de l'Utilisateur
Pascalou
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 89
Înregistrare: 23/01/14, 10:08
Locul de amplasare: Magdeburg, Germania




de Pascalou » 29/01/14, 06:09

Merci beaucoup pour ces coréctions!
Voi merge la tija / tub de 0.8 mm. (este adevărat că se poate înfunda cu atât de puțin joc)
Dar atunci ce tip de SG este recomandat să funcționeze și să fie fiabil în timp și să reacționeze în funcție de sarcina motorului?

Și pasajul de evacuare, ar trebui mai degrabă să-l reducem puțin, să-l lăsăm ca origine sau să-l avem puțin mai mare? (este importantă viteza eșapamentului? Știu că se schimbă constant, dar trebuie să fie destul de rapid ?, dacă este furtună, teoretic da)
Am calculat 18m / s debitul de evacuare în tubul original cu 2500 rpm și 36m / sa 5000 rpm. Adică o medie de 20, 25 m / secundă. Nu concurăm niciodată :)

Am vrut ca trei reactoare să spere să ionizeze mai bine apa și să o supraîncălzească cât mai mult posibil.
0 x
Energia este nelimitată, nu este o problemă, omul este problema!

https://www.econologie.com/fichiers/partag ... xfBlcC.doc
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491




de Janic » 29/01/14, 08:14

pascalou salut
Am vrut ca trei reactoare să spere să ionizeze mai bine apa și să o supraîncălzească cât mai mult posibil.

Cred că creșterea numărului de reactoare servește în principal la maximizarea cantității de apă și aer care trece prin ele; Gillier pusese 7 pe tractor 22.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
PITMIX
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 2028
Înregistrare: 17/09/05, 10:29
x 17




de PITMIX » 29/01/14, 09:01

hi
Pe benzină nu trebuie să puneți reactorul în evacuare, de asemenea, vă veți ușura viața și veți evita restricționarea evacuării.
Comment compte tu faire avaler ce qui sort du reacteur par le moteur ?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Pascalou
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 89
Înregistrare: 23/01/14, 10:08
Locul de amplasare: Magdeburg, Germania




de Pascalou » 29/01/14, 15:32

Salut pitmix Intenționez să construiesc un venturi bun sau să plasez sosirea vaporilor foarte aproape de supapa de accelerație pentru a profita de aspirația maximă. Chiar vreau să verific această aspirație cu un furtun în apă, apoi să observ cât de departe merge.

Flytox: mon Gv est basé sur le tout premier modèle de GV (de didier je crois sur le cite de Quanthomme) mais avec 170% plus de surface parce qu'en inox, c'est moin conducteur (moteur essence 1.4L, mon GV feras 155cm2 de surface d'échange inox) Mais j'ai une marge pour régler cette surface d'échange avec le niveau d'eau dans celui-ci. Et puis mettre du cuivre dans le conduit me fait peur, c'est bien pour faire des test, pas pour une grande fiabilité, c'est pour cela que je veux mon Gv a l'extèrieur.
De plus ma cuve a niveau constant seras "isolé" éléctriquement et aussi des vibration trop fortes par une durite sylicone qui amène l'eu au GV (bien sur cette durite reste a environ 6 cm de l'échappement pour ne pas risquer de fondre). Si je vois que ça vibre trop, je pourrais fixer ma cuve sur la carosserie et plus sur le moteur (là ça vibre moin).
În vela mea principală, nu va exista nici o sugestie sau depresie, deoarece admisia mea de aer este după producerea aburului.
Pour l'eau je vais prendre de l'eau de pluit filtré au filtre a caffé.
Aș vrea să fac altfel, dar ce? Dacă aveți ceva mai bun de sugerat, îl voi lua.
0 x
Energia este nelimitată, nu este o problemă, omul este problema!

https://www.econologie.com/fichiers/partag ... xfBlcC.doc
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14138
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839




de Flytox » 29/01/14, 20:49

Pascalou a scris:Dar atunci ce tip de SG este recomandat să funcționeze și să fie fiabil în timp și să reacționeze în funcție de sarcina motorului?

Ton GVI est bien, vertical c'est bon aussi pour la stabilité de fonctionnement, il y a juste l'alimentation en eau à améliorer. Cela n'a pas besoin d'être très pointu sur le débit. Il y a de nombreux systèmes différents possibles ,mais un truc intéressant c'est de pouvoir changer le débit d'eau pendant que tu roules. Pour ma part, j'utilise une pompe de lave glace dans un réservoir d'eau indépendant, que je sous alimente (de 6 à 9 V) avec un circuit fermé avec le trop plein qui retourne au réservoir. Le fonctionnement est très stable / reproductible mais on peut faire mieux et plus simple. : Mrgreen:

Și pasajul de evacuare, ar trebui mai degrabă să-l reducem puțin, să-l lăsăm ca origine sau să-l avem puțin mai mare?

Cu o ladă, nu trebuie să împiedicați mai mult de 30% din secțiunea de trecere originală, cam asta ați desenat nu? Creșterea diametrului poate fi benefică, în unele cazuri, pentru o putere extremă, dar se poate face foarte bine în același timp, în detrimentul cuplului redus .... AMHA să nu încerce. : Mrgreen:

(este importantă viteza eșapamentului? Știu că se schimbă constant, dar trebuie să fie destul de rapid ?, dacă este furtună, teoretic da)
Am calculat 18m / s debitul de evacuare în tubul original cu 2500 rpm și 36m / sa 5000 rpm. Adică o medie de 20, 25 m / secundă. Nu concurăm niciodată :)

Obstacolele (motorul) încetinesc și limitează caii la viteze mari, în afară de aceasta pot fi „transparente” sau chiar mai bune pentru zgomot. (un pic de la caz la caz).

j'ai voulus trois réacteur pour espérer ioniza mieux l'eau, et la surchauffer la maxim.


Cu trei reactoare este cu siguranță un lucru interesant de încercat, pe de altă parte, dacă este prima taietură, nu vei începe cu cea mai ușoară ...

..... Uh ..... vaporii de apă ionizanti se obțin în mod necesar cu picături de apă sau lichide din abur, iar supraîncălzirea face ca tocmai picăturile de apă să dispară .... : Mrgreen:

https://www.econologie.info/share/partag ... ekTPYr.pdf

Imagine
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.

[Eugene Ionesco]

http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
Avatar de l'Utilisateur
PITMIX
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 2028
Înregistrare: 17/09/05, 10:29
x 17




de PITMIX » 29/01/14, 21:10

Pe super5, dacă îmi amintesc bine, am avut 250 ° C la ieșirea reactorului când am injectat sub carburatorul direct în galeria de admisie. Au existat -0.4bari de tragere la sorți. A fost prea violent. După injectarea prin tuburile de aerisire, vaporii erau vizibili la ieșirea reactorului, astfel încât temperatura a fost mai mică.
Dernière édition alin PITMIX 29 / 01 / 14, 21: 20, editate 1 ori.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Pascalou
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 89
Înregistrare: 23/01/14, 10:08
Locul de amplasare: Magdeburg, Germania




de Pascalou » 29/01/14, 21:17

Merci pour toute ces info! c'est super!
Pe de altă parte, mi-a lipsit ceva, deoarece majoritatea temperaturilor aburului după reactor sunt peste 100 ° C, prin urmare, neapărat abur supraîncălzit, dacă aburul supraîncălzit nu poate fi ionizat, atunci nu există ionizare.

la j'ai besoin d'une explication

Sau nu există ionizare, ci doar o reacție a vaporilor cu combustibilul care produce hidrogen.
0 x
Energia este nelimitată, nu este o problemă, omul este problema!

https://www.econologie.com/fichiers/partag ... xfBlcC.doc
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14138
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839




de Flytox » 29/01/14, 22:22

Pascalou a scris:Merci pour toute ces info! c'est super!
Pe de altă parte, mi-a lipsit ceva, deoarece majoritatea temperaturilor aburului după reactor sunt peste 100 ° C, prin urmare, neapărat abur supraîncălzit, dacă aburul supraîncălzit nu poate fi ionizat, atunci nu există ionizare.

la j'ai besoin d'une explication


Este greu de știut ce se întâmplă în sistem înainte, în timpul și după reactor. La intrarea în reactor este sigur că nu trebuie să fiți prea fierbinte. Dacă nu mai există picături (sau nu sunt suficiente), nu mai este nimic de electrificat. (dacă electrificarea este principalul fenomen interesant al reactorului : Mrgreen: )

En sortie du réacteur on peut lire des températures nettement supérieures à 100°C sans que ce soit de la vapeur sèche (c'est juste
une moyenne de ce qui passe sur la sonde (vapeur > 100° + gouttelettes d'eau à environ 95°). Les gaz qui s'échappent du réacteur se déplacent très vite et il faut du temps pour la vaporisation des gouttelettes (pas du tout instantané). Donc, il y a tout lieu de penser qu'une partie des gouttelettes sont entrainées avec le courant de gaz bien au delà du réacteur, collecteur d'admission, soupape et jusque pas loin du PMH lors de l'explosion. (le temps de parcours , c'est quelques milli secondes).

Ne pas oublier que durant le parcours une fois sorti du réacteur, il y a mélange de la vapeur avec l'air froid dans le collecteur d'admission. Les gouttelettes peuvent "survivre" plus longtemps.
Pour l'explication ...juste un peu longue......: Mrgreen: accesați acest link deosebit de informativ, care explică arderea păcurii grele cu apă, cum se evaporă picăturile, „durata lor de viață” într-o flacără etc ...:

http://pastel.archives-ouvertes.fr/pastel-00005429/en/

puis télécharger le pdf : TheseDTarlet.pdf(10.3 MB)
Le fichier est trop gros pour l'uploader sur Econo :strigăt:
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.

[Eugene Ionesco]

http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la "Injecția apei în motoare: ansambluri și experimente"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 142