Renault R19 D cu motor pantone

Editări și modificări ale motoarelor, experiențe diferite, descoperiri si idei.
charendoma
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 16
Înregistrare: 19/12/05, 15:46
Locul de amplasare: gutui (scump)

Renault R19 D cu motor pantone




de charendoma » 23/12/05, 22:34

Buna ziua.
Sunt nou aici și recent interesat de problemă.
Am luat în considerare instalarea unui astfel de sistem pe motorul meu r19 și văd în prezent locația diferitelor elemente și dimensiunea acestora. (de fapt pentru moment am făcut reparații la el !!!)
Sunt profesor de inginerie mecanică și intenționez să fac câteva piese făcute în liceu de către elevi.
În ceea ce privește becul, aș dori să știu dacă cineva îmi poate spune capacitatea pe acest tip de vehicul (locul său va depinde de capacitatea acestuia), aș dori, de asemenea, să știu cât să asigur pentru rezervorul de apă ( din nou, în funcție de capacitate, locația va depinde de aceasta)

vă mulțumesc tuturor, și curaj, le vom avea !!!!

ps sunt din regiunea Bourges
0 x
depăși
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 190
Înregistrare: 12/12/05, 15:16
Locul de amplasare: Tailanda




de depăși » 24/12/05, 01:48

hi,
Din păcate, nu te pot ajuta încă, dar și eu îmi voi pătrunde R19D .... Aștept câteva informații. Deocamdată, am fost sfătuit să montez cu un venturi. Încerc să vă țin la curent cu noile mele informații.
A+
0 x
Respect!
Avatar de l'Utilisateur
PITMIX
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 2028
Înregistrare: 17/09/05, 10:29
x 17




de PITMIX » 24/12/05, 09:56

Bună ziua, există un norocos care va face ca alți oameni să facă lucrurile descurajante. : Lol:
Pentru capacitatea bulei, nu trebuie să conțină multă apă, cu condiția ca nivelul să fie reglat de un plutitor. Important este să puteți menține o temperatură a apei de aproximativ 80 ° C la un nivel constant. După părerea mea, bubblerul nu depășește cel mult dimensiunea unei cutii de pantofi. Pentru rezerva de apă secundară, știți că, în funcție de diferitele ansambluri, consumul variază de la un pahar de apă la 1L de apă pentru 100 km. Va rezerva o rezervă de 5l. Rezervor de spălare sau vas de expansiune.
Căutați în diferite postări și creați-vă propriul sos. Deocamdată folosesc o sticlă de 1,5L de Coca-Cola într-un venturi pentru distribuția apei (Nu neapărat cea mai bună soluție când începeți).
Dacă veți obține rezultate bune în ceea ce privește consumul, vă veți învăța elevii?
Vor fi ei de ce fac aceste piese?
Am un unchi care este profesor de atelier în lăcătuș; el își implică în mod regulat elevii în construirea de piese pentru utilizarea sa.
Mi se pare grozav, atâta timp cât este benefic pentru studenți ca parte a studiilor lor. Noroc și dă-ne câteva noutăți.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
lau
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 814
Înregistrare: 19/11/05, 01:13
Locul de amplasare: vaucluse




de lau » 24/12/05, 10:25

Nu te bucura prea repede.
Înainte de a instala un astfel de sistem pe o mașină, trebuie să cunoașteți riscurile implicate.
În plus față de invaliditatea asigurării în cazul unui accident grav, webmasterul însuși vorbește chiar despre o pedeapsă cu închisoarea! .. https://www.econologie.com/a-propos-des- ... -1520.html

Pentru tractoare nici o problemă.
Unii susțin că acest proces este valabil doar pentru mașinile vechi care găsesc o nouă virginitate prin detartrarea motorului.
Dar despre economiile de pe o mașină nouă? Mister!
0 x
Numărul de molecule dintr-o picătură de apă este egal cu numărul de picături de apă din Marea Neagră!
Avatar de l'Utilisateur
ZAC
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 1446
Înregistrare: 06/05/05, 20:31
Locul de amplasare: piton st leu
x 2




de ZAC » 24/12/05, 12:37

[quote = "lau"] Nu te bucura prea repede.
Înainte de a instala un astfel de sistem pe o mașină, trebuie să cunoașteți riscurile implicate.
În plus față de invaliditatea asigurării în cazul unui accident grav, webmasterul însuși vorbește chiar despre o pedeapsă cu închisoarea! .. https://www.econologie.com/a-propos-des- ... -1520.html

Pentru tractoare nici o problemă.


hi
Nu vă înțeleg postarea sau a devenit interzisă montarea accesoriilor (radio auto, kit anti poluare, bujie diferită, capac scaun etc .......) : Twisted: și este, de asemenea, interzisă pentru tractoare (vehicul omologat care utilizează drumuri publice) sau accesorii care nu se modifică: dispozitivele de siguranță, performanța, dimensiunea etc ... sunt întotdeauna tolerate și asta nu mai pune nicio problemă pe tractoare decât pe mașini. : Lol:

dacă judecătorii trimit în foaie toți băieții care și-au schimbat marca anvelopei pe mașină (pierderea omologării, prin urmare interzicerea drumurilor publice + nerespectarea asigurării), între șofer și profesioniști, obligație de consiliere, va trebui să fie construiți pentru a găzdui pe toată lumea !!!

Cred că există ceva în constituție care spune că chiar și fermierii supra-subvenționați sunt cetățeni egali cu ceilalți; Chiar dacă au dreptul să polueze și să conducă fără permis de la 16 ani, tractoarele lor respectă aceleași reguli ca și alte vehicule.

Dacă îmi amintesc bine, faptul de a polua a devenit o infracțiune, care judecător va condamna un cetățean exemplar care, cu banii săi, să-și curețe vehiculul? :D
@+
ZAC
0 x
A spus zebră, om liber (rasă în pericol de dispariție)
Nu pentru că sunt proastă că nu încerc să fac lucruri inteligente.
Avatar de l'Utilisateur
lau
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 814
Înregistrare: 19/11/05, 01:13
Locul de amplasare: vaucluse




de lau » 24/12/05, 13:16

Buna zac!

Sunt de acord cu ceea ce spui, am vrut doar să evidențiez legătura lui Christophe care sfătuiește să nu instaleze un sistem neaprobat, atât.
Aș dori, de asemenea, ca Christophe să intervină asupra acestui subiect pentru a ne explica această poziție: pe de o parte, el ne avertizează că nu susține instalarea pe o mașină cu riscul de a nu mai fi asigurat și chiar de închisoare. ; iar pe de altă parte secțiunea pantone a lui forum vede parada pantonizatorilor de mașini. Am fost chiar și puternic descurajați de MP.
De parcă aș spune că conducerea cu HVB este ilegală și că eu sunt webmasterul site-ului „roule ma fleur” de exemplu ..
Înțeleg că, față de lege, trebuie să luăm o poziție clară așa cum știa Christophe, dar mesajul pe care credeam că îl înțeleg (ia-mă înapoi dacă greșesc) este: experimentează, dar nu te plimba cu el , ceea ce este departe de a fi cazul pe forum econologie în secțiunea pantone.
0 x
Numărul de molecule dintr-o picătură de apă este egal cu numărul de picături de apă din Marea Neagră!
Avatar de l'Utilisateur
Cuicui
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3547
Înregistrare: 26/04/05, 10:14
x 6




de Cuicui » 24/12/05, 17:04

Pentru a nu avea o problemă cu asigurarea, este imperativ ca instalarea dopajului neaprobat al apei să fie explicată integral în contract. Depinde de toată lumea să facă aranjamente cu asigurătorul lor.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
PITMIX
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 2028
Înregistrare: 17/09/05, 10:29
x 17




de PITMIX » 24/12/05, 19:10

Invoci problemele la nivel de asigurare. Dacă expertul mai stabilește dacă modificarea ar fi putut provoca un accident. În plus, sistemul nu modifică puterea motorului și nici deplasarea. Nici o parte proeminentă nu iese din corp. Nu sunt sigur care este problema. Aceste cuvinte mi-au fost raportate de un prieten care renovează mașinile vechi. El este obligat să aducă modificări anumitor vehicule. Atâta timp cât nu modificăm ceea ce se referă la cardul de înmatriculare al vehiculului, nu este interzis. Instalarea jantelor de 17 "cu anvelope de 245x45 pe o mașină destinată 13" în 135x65 este interzisă. Nu este interzis să montați un volan R21 într-un R5. Trăiască legea franceză :!: Și dacă adăugăm ceea ce este autorizat pentru vânzare, dar că este interzisă utilizarea pe drum ...
Crăciun fericit tuturor
Dernière édition alin PITMIX 25 / 12 / 05, 11: 08, editate 1 ori.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
lau
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 814
Înregistrare: 19/11/05, 01:13
Locul de amplasare: vaucluse




de lau » 24/12/05, 21:48

cuicui multumesc pentru informatii!
pitmix Sunt 100% ok cu ceea ce spui
0 x
Numărul de molecule dintr-o picătură de apă este egal cu numărul de picături de apă din Marea Neagră!
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79322
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11043




de Christophe » 25/12/05, 11:17

Răspunsul meu va fi puțin scurt și scurt (greu a doua zi după Ajunul Crăciunului : Wink: ): artefactele actuale care vizează personalizarea vehiculului (oală „mare”, cip de reprogramare, kit caroserie ...) toate tind să aducă supra-consumul / supra-poluarea vehiculului, deci nu deranjează „pe nimeni” (urmărește-mi privirea). .. dimpotrivă, deoarece „mărește” consumul (în general ...)

Dimpotrivă, în cazul unui ansamblu de sistem G vom tinde să limităm poluarea și consumul.

Dacă „cei de mai sus” vor să spargă stresul sistemului, cred că se vor arunca cu prima ocazie asupra primului accident fatal pentru a penaliza puternic șoferul care a cumpărat un kit sau și-a modificat el însuși vehiculul. Nu contează dacă kitul poate provoca sau nu un accident (modifică comportamentul motorului și, prin urmare, a priori, curba putere / cuplu, prin urmare, o înregistrare a vehiculului mai valabilă!). În plus, de îndată ce companiile de asigurări pot găsi un pretex pentru a nu plăti, îl găsesc ... un motor / proces neaprobat este interzis pe drum. Bara de puncte!

Și acest lucru va fi, la fel ca GPL-urile care „explodează singure”, foarte mediat pentru a descuraja sau cel puțin a limita propagarea procesului. Mai devreme sau mai târziu, acest lucru se va întâmpla, sunt sigur ...

În cele din urmă, voi reformula opinia mea cu privire la întrebarea:

Orice sfat în acest sens forum sau pe site sunt date cunoscând aceste riscuri legislative de către utilizator ... dar, evident, modificările sunt recomandate pe bază experimentală și pe propriul risc al utilizatorului. (O astfel de poziție pur și simplu face posibilă protejarea econologiei în cazul unui atac legal, cel puțin așa sper ...)
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la "Injecția apei în motoare: ansambluri și experimente"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 184