Generatorul de abur 2017 NIKOLAJ

Editări și modificări ale motoarelor, experiențe diferite, descoperiri si idei.
Avatar de l'Utilisateur
Nikolaj
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 173
Înregistrare: 17/08/17, 18:38
Locul de amplasare: inel 35120 pican
x 14

Generatorul de abur 2017 NIKOLAJ




de Nikolaj » 12/10/17, 14:10

Bună ziua tuturor, iată fotografiile generatorului meu de abur, pe autovehiculul meu hymer b544 din 1998 de 2,5 l td (168000 km, 3,5 tone max, în realitate 3 tone max la 2) pe conducta de eșapament , Am făcut trei găuri verticale de 14 mm, un guler bătut și două lipituri cu perie, apoi am trecut în aceste tuburi de cupru de 12/14 mm trei tuburi de cupru de 10/12 mm, cu tees, coatele de cupru, piulițele de alamă ...

iar acest lucru încălzește foarte bine apa în abur, mai ales că o admisie de aer de evacuare din spate, în poziția înaltă (cot de cupru de 10/12 mm) permite recuperarea unei mici porțiuni din gazele de eșapament, prin efect " venturi "natural la ralanti, sau la acceleratii ,,, nici o gaura in acceleratii ...

în ultimul vas de expansiune aramă (rezervor de expansiune a încălzirii centrale, golit de plutitor), am așezat 8 tuburi de cupru de 36 mm 10/12, cu magneți de ferită cilindrică (trei pe tub, care se resping unul pe altul) „celălalt) și pliate la capete, după ce au făcut linii de mini ferăstrău pe 8 tăieturi la capătul tuburilor, magneții sunt protejați și ar trebui să genereze un câmp magnetic constant, pe vaporii care trec prin ei și se pare că funcționează perfect ...

în ultimul vas (rezervor de expansiune a încălzirii centrale a apei) diametrul de evacuare a aburului este de 4,5 mm, în balon (capacitate aproximativ 2 litri de apă distilată), am 3 prize de aer de 1,5, 6 mm în diametru, unul dintre acestea fiind aer fierbinte umed de presiune scăzut prelevat de la ieșirea de eșapament, cu un furtun de aer comprimat din cauciuc armat (diametru 12/0,75 mm), care suflă aer cald deasupra apa din bule, precum vântul cald care ne evaporă lacurile și râurile, și marea ... iar circuitul funcționează de minune, 90 litri de apă la 1 km / h max, 120 litru de apă la XNUMX km / h pe autostrăzi
jointes pièces
Generator de aburi 0009 - cu vase de expansiune aramă golite de la intrarea în aer plutitor și evacuare a aerului-nik.PNG
0009 generator de aburi - cu vase de expansiune din aramă golite de la intrarea în plutire și de la aerul de evacuare-nik.PNG (551.17 KB) Consultat de 10551 de ori
8.jpg
Generator de aburi 0008 - cu vase de expansiune din aramă golite din float-nik.PNG
Generator de aburi 0008 - cu vase de expansiune de alamă golite de la plute-nik.PNG (599.35 KB) Consultat de 10551 de ori
Generator de aburi 0007 - cu vase de expansiune din aramă golite din float-nik.PNG
Generator de aburi 0007 - cu vase de expansiune de alamă golite de la plute-nik.PNG (388.81 KB) Consultat de 10551 de ori
Generator de aburi 0006 - cu vase de expansiune din aramă golite din float-nik.PNG
Generator de aburi 0006 - cu vase de expansiune de alamă golite de la plute-nik.PNG (314.53 KB) Consultat de 10551 de ori
0005-generator de aburi-nik.PNG
0005-generator de aburi-nik.PNG (137.12 KiB) Consultat de 10551 de ori
0004-generator de aburi-nik.PNG
0004-generator de aburi-nik.PNG (253.68 KiB) Consultat de 10551 de ori
Difuzor de apă cu vapori 0003.PNG
Difuzor cu apă vaporizată 0003.PNG (699 KiB) Consultat de 10551 de ori
Difuzor de apă cu vapori 0002.PNG
Difuzor cu apă vaporizată 0002.PNG (664.59 KiB) Consultat de 10551 de ori
Difuzor de apă cu vapori 0001.PNG
Difuzor cu apă vaporizată 0001.PNG (406.98 KiB) Consultat de 10551 de ori
0 x
Un mister este perpetuat doar atunci când există refuzul studierii sale (Georges Charpak?)
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14141
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839

Re: 2017 GENERATOR DE STELE NIKOLAJ




de Flytox » 12/10/17, 23:49

Montare originală 8) ! Sunt unii care au idei! :P

Nu ați înțeles pe deplin ce încercați să faceți cu magneții dvs. (principiul).

... iată fotografiile generatorului meu de abur, pe autovehiculul meu hymer b544 din 1998 de 2,5 l td (168000 km, 3,5 tone max, în realitate 3 tone max la 2) pe conducta de eșapament, Am făcut trei găuri verticale de 14 mm, un guler bătut și două lipituri cu perie, apoi am trecut în aceste tuburi de cupru de 12/14 mm trei tuburi de cupru de 10/12 mm, cu tees, coatele cupru, nuci de alamă ...

Este această parte „reactorul” tău? Sunt cele 3 tuburi 10/12 „protejate” de agresiunea directă a gazelor de eșapament de către cele 3 tuburi 12/14 în timp ce rămân amovibile?

în ultimul vas (rezervor de expansiune a încălzirii centrale a apei) diametrul de evacuare a aburului este de 4,5 mm, în balon (capacitate aproximativ 2 litri de apă distilată), am 3 prize de aer de 1,5, 6 mm în diametru, unul dintre acestea fiind aer fierbinte umed de presiune scăzut prelevat de la ieșirea de eșapament, cu un furtun de aer comprimat din cauciuc armat (diametru 12/0,75 mm), care suflă aer cald deasupra apa din bule, precum vântul cald care ne evaporă lacurile și râurile, și marea ... iar circuitul funcționează de minune, 90 litri de apă la 1 km / h max, 120 litru de apă la XNUMX km / h pe autostrăzi


Nu ați înțeles bine configurarea dvs., aveți un bubbler urmat de un generator de abur instant?
Cum gestionați introducerea / reglarea cantității de apă din ansamblu?
Ați observat unele temperaturi undeva pe ansamblu?
În partea de sus va fi o diagramă pe lângă fotografii! : Mrgreen: la economie nu suntem tari de munca altora ... : Mrgreen:
Mult noroc!
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.
[Eugene Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
Avatar de l'Utilisateur
Nikolaj
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 173
Înregistrare: 17/08/17, 18:38
Locul de amplasare: inel 35120 pican
x 14

Re: 2017 GENERATOR DE STELE NIKOLAJ




de Nikolaj » 13/10/17, 06:53

Buna ziua tie si tuturor ...
1-ideile de a-mi face propriul generator de vapori (apă, plus gazele de eșapament care formează un nou oxidant aditiv), sunt rodul cercetărilor permanente pe această temă, al tuturor lucrurilor și publicarea videoclipurilor și a altor demonstrații foto. și site-uri-forum sunt acolo să faci asta ... mulțumesc tuturor experimentatorilor ...

Magneții cu 2 ferrite, au capacitatea de a genera un câmp magnetic profund și regulat, prins într-un tub de cupru
Cf.
https://www.youtube.com/results?search_ ... %A9riences
https://www.youtube.com/watch?v=fq_sm5I00Gs
https://www.youtube.com/watch?v=BcRbghb8Uk0
https://www.youtube.com/watch?v=BUaaSrq_6WM
https://www.youtube.com/watch?v=zDOlKllbW2M

Aditivi care economisesc combustibil: studii comparative și mărturii ...
Compilat de nikolaj PALAHNIUK 1 rue des masses 35120 BAGUER PICAN 06 78 36 93 96 nikolaj.palahniuk@yahoo.fr
PowerFLuide ((sisteme magnetice pe: aer, combustibil, apă, MagnetoHydroDynamic, cu câmpuri magnetice și instalarea de electrozi opuși pe țevi, adică: + >> << -)) PowerFLuide kit
https://www.google.fr/search?q=g%C3%A9n ... 31Fm3ifHlM:
https://www.google.fr/search?q=P%C3%B6w ... e&ie=UTF-8
https://www.youtube.com/watch?v=nT_rxaGnBTM Kitul PowerFLuide costă în jur de 300 de euro, la care se adaugă instalarea și testarea, dar nimic nu este de fapt prezentat sau demonstrat pe web, informațiile, fotografiile și videoclipurile par ascunse ... pentru a „pune clienții să doarmă” și să-i convingă să „cumpărați producțiile lor, presupuse brevetat, dar SGDG (fără garanție guvernamentală) ...

etc ...
3-da, cu siguranță, acesta este reactor-șofer-producător-de vapori gazoși electrizați prin inducerea magneților care generează fluxuri magnetice permanente și prizonierii tuburilor de cupru pe care le-am proiectat, imaginat și produs (poate fi întotdeauna îmbunătățit) ... primele tuburi de cupru care trec prin evacuare ar fi putut fi din fier sau din oțel inoxidabil magnetizabil sau nemagnetizabil și să protejeze celelalte tuburi de 10/12 mm, astfel încât un reactor nou poate fi instalat cu ușurință dacă este necesar (noi tehnologii sau idei practic și științific), prin tăierea tuburilor de cupru și instalarea unui sistem magnetizabil din oțel inoxidabil sau din oțel inoxidabil izolat de magnetism, conform conceptului ... individual sau experimental al fiecărui tehnician ... pentru a înlocui cel existent ... care funcționează foarte bine ...

4-da, am un rezervor de tip bulb pentru evaporator de bază (maxim 2 litri), în care este aspirată apă distilată sau de ploaie și vaporii generați, generați de reactor-șofer-producător-de vapori gazoși, producția optimă de vapori gazoși ajunge treptat, odată cu creșterea temperaturii motorului diesel (în aproximativ 5/8 minute de funcționare, mina indică la metru 65 ° -70 ° maxim niciodată mai excelent motor fiat ivéco 2.5L TD)

5-în rezervorul de balon, există trei tuburi de introducere a aerului, al căror flux de aer este de 1.5 mm fiecare (cel mai bun sistem prin experimente comparative, permanent toate rutele = 0.75 la 1.5 litri de apă la 100 km), unul, principalul este variabil (plonjând în partea de jos a rezervorului și găurit 2 cm în fundul unor mici găuri de 1.5 mm), prin schimbare, și selecția mea de „capace de măsurare” de 1.5 mm, 3 mm, 6 mm, 8 mm, 10 mm sau fără 15 mm, în funcție de rute și cantitatea de apă pe care vreau să o folosesc ca dopaj ...
Ieșirea apei vaporizate este proporțională și exactă cu totalul de 4.5 mm de aer aspirat de rezervorul de balonare și aruncată de generator la ieșirea de 4.5 mm în diametru, cele trei tuburi ale generatorului de încălzire nu stagnează apa aspirat, dar vaporizat și difuzat prin efect venturi, de la intrarea aerului de evacuare din spate până la dispozitiv (vezi fotografiile mele), și camere de intrare și ieșire, care sunt un tampon de aer / vapori de vapori ceea ce îl face „elastic” și automat ...

6-Am observat doar citirea pe contorul meu a temperaturii circuitului de răcire a motorului 65 ° până la 70 ° maxim la 120 km / h și nu a apărut niciun dezavantaj ...

7-ok, cât mai curând posibil, am redistribuit diagrama și fotografiile vor fi atașate ...

8-mulțumesc tuturor experimentatorilor care ne-au precedat și vor reuși ...
de urmat ...
0 x
Un mister este perpetuat doar atunci când există refuzul studierii sale (Georges Charpak?)
Avatar de l'Utilisateur
Nikolaj
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 173
Înregistrare: 17/08/17, 18:38
Locul de amplasare: inel 35120 pican
x 14

Re: 2017 GENERATOR DE STELE NIKOLAJ




de Nikolaj » 29/11/17, 22:47

0 x
Un mister este perpetuat doar atunci când există refuzul studierii sale (Georges Charpak?)
Avatar de l'Utilisateur
Nikolaj
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 173
Înregistrare: 17/08/17, 18:38
Locul de amplasare: inel 35120 pican
x 14

Re: 2017 GENERATOR DE STELE NIKOLAJ




de Nikolaj » 30/01/18, 18:57


Salut tuturor .... Vineri, 26 ianuarie 2018 .... Șosea cu 4 benzi (110) + drumuri naționale și departamentale, traversează sate ... = 17.48 litri de motorină pentru un traseu de 217 km cu o autovehicul aproximativ 3.5 tone himer B 544 din 1998 L = 6 metri ..... 17.48 L: 217 km = 8.05 litri la 100 km ... echipamente grozave: doparea cu vapori de apă și ciclonii aerului fac minuni. A cui a venit rândul?
0 x
Un mister este perpetuat doar atunci când există refuzul studierii sale (Georges Charpak?)
Avatar de l'Utilisateur
Nikolaj
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 173
Înregistrare: 17/08/17, 18:38
Locul de amplasare: inel 35120 pican
x 14

Re: 2017 GENERATOR DE STELE NIKOLAJ




de Nikolaj » 08/02/18, 19:40

salut tuturor:
Noi difuzoare de vapori de apă cu direcție universală 02 2018
Proiectarea și producerea de noi difuzoare de vapori de apă, destinate aspirației „venturi”, în tubul de admisie a aerului al motoarelor pe benzină sau diesel, pentru generatoare de abur care economisesc combustibil; acestea sunt universale, cu diametrul de 10 mm (din cele 2 capete de intrare și ieșire) din cupru cu gâturi bătute și piulițe de alamă, difuzoarele Venturi au 3 găuri oblong (diametrul 3.5 mm),
și al doilea model: cu un diametru de 10 mm (intrare) și 14 mm (orificiu de ieșire) cu 4 găuri oblong, indiferent de aerul care trece, cele 4 găuri oblong trec aer și vapori de apă, spre intrarea aerului,
Cu toate acestea, pentru un amestec aer / apă-abur, un ciclon de aer poate fi amplasat chiar înainte sau imediat după tub cu piercing-uri alungite, care va învârti acest amestec până la camera de admisie / compresie / aprindere / evacuare ...
Această lucrare de cercetare științifică se bazează pe comparații cu ceea ce există în prezent, iar aceste inovații vor fi împărțite tuturor dintre noi ...
Piulițele din alamă permit demontarea rapidă a oricărui mecanic implicat, iar la reasamblare, așezați o nouă garnitură, cauciuc sau pastă albastră ...
jointes pièces
NOULE TUBURI DE DIFUZAT DE VAPOR D4EAU 3 și 4 VENTURI one way UNIVERSAL-1.jpg
NOULE TUBURI 4 și 3 VENTURI DIFFUSER VAPURI VENTURI à sens UNIVERSEL.jpg
NOULE DIFFUSERI DE VAPOR VENTURI 4 VENTURI UNAPERSAL-1.jpg
NOU VENTURI APA DIFFUSER VAPOR TUBE 4 direcție UNIVERSAL.jpg
NOU VENTURI APA DIFFUSER VAPOR TUBE 3 direcție UNIVERSAL-1.jpg
NOU 3 VENTURI APA DIFFUSER VAPOR TUBE à sens UNIVERSEL.jpg
0 x
Un mister este perpetuat doar atunci când există refuzul studierii sale (Georges Charpak?)
Avatar de l'Utilisateur
Nikolaj
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 173
Înregistrare: 17/08/17, 18:38
Locul de amplasare: inel 35120 pican
x 14

Re: 2017 GENERATOR DE STELE NIKOLAJ




de Nikolaj » 05/04/18, 09:10

Generator de aburi de apă distilată Modificări aprilie 2018 cu camera de vid pentru aportul de apă și aer
jointes pièces
Generator de aburi de apă distilată Modificări aprilie 2018 cu camera de vid pentru aportul de apă și aer.jpg
Generator de aburi de apă distilată Modificări aprilie 2018 cu camera de vid pentru aportul de apă și aer.jpg
Generator de aburi de apă distilată Modificări aprilie 2018 cu camera de vid pentru aportul de apă și aer.jpg
Generator de aburi de apă distilată Modificări aprilie 2018 cu camera de vid pentru aportul de apă și aer.jpg
0 x
Un mister este perpetuat doar atunci când există refuzul studierii sale (Georges Charpak?)
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13689
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1515
A lua legatura cu:

Re: 2017 GENERATOR DE STELE NIKOLAJ




de izentrop » 05/04/18, 11:45

nikolaj a scris:

Salut tuturor .... Vineri, 26 ianuarie 2018 .... Șosea cu 4 benzi (110) + drumuri naționale și departamentale, traversează sate ... = 17.48 litri de motorină pentru un traseu de 217 km cu o autovehicul aproximativ 3.5 tone himer B 544 din 1998 L = 6 metri ..... 17.48 L: 217 km = 8.05 litri la 100 km ... echipamente grozave: doparea cu vapori de apă și ciclonii aerului fac minuni. A cui a venit rândul?
bonjour,
Există atât de mulți parametri variabili pe drum, încât acest tip de test nu poate fi semnificativ decât pe o bancă de test dublu-orb, cu sau fără kit de modificare.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Nikolaj
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 173
Înregistrare: 17/08/17, 18:38
Locul de amplasare: inel 35120 pican
x 14

Re: 2017 GENERATOR DE STELE NIKOLAJ




de Nikolaj » 28/05/18, 21:07

izentrop a scris:
nikolaj a scris:

Salut tuturor .... Vineri, 26 ianuarie 2018 .... Șosea cu 4 benzi (110) + drumuri naționale și departamentale, traversează sate ... = 17.48 litri de motorină pentru un traseu de 217 km cu o autovehicul aproximativ 3.5 tone himer B 544 din 1998 L = 6 metri ..... 17.48 L: 217 km = 8.05 litri la 100 km ... echipamente grozave: doparea cu vapori de apă și ciclonii aerului fac minuni. A cui a venit rândul?
bonjour,
Există atât de mulți parametri variabili pe drum, încât acest tip de test nu poate fi semnificativ decât pe o bancă de test dublu-orb, cu sau fără kit de modificare.

salut, prin faptul că nu am găsit, în realitate, nicio nevoie de test pe o bancă de testare, deoarece astfel de bănci par să aibă parametri limitați ((cu excepția testului european ecopra 2018) ECOPRA TEST EUROPEAN ARTÉMIS © 2018

în timp ce în lumea reală, mă umplu cu motorină, apoi la următoarea realimentare, înregistrez kilometri parcurși.
împărțiți numărul de litri de motorină la numărul de km efectivi și înmulțiți cu 100 egal cu consumul real, banca reală testată în condițiile sale normale de trafic, în special cu un autovehicul de 3.5 tone ...
cordial.
0 x
Un mister este perpetuat doar atunci când există refuzul studierii sale (Georges Charpak?)
Avatar de l'Utilisateur
Nikolaj
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 173
Înregistrare: 17/08/17, 18:38
Locul de amplasare: inel 35120 pican
x 14

Re: 2017 GENERATOR DE STELE NIKOLAJ




de Nikolaj » 29/05/18, 09:42

nikolaj a scris:
izentrop a scris:
nikolaj a scris:Salut tuturor .... Vineri, 26 ianuarie 2018 .... Șosea cu 4 benzi (110) + drumuri naționale și departamentale, traversează sate ... = 17.48 litri de motorină pentru un traseu de 217 km cu o autovehicul aproximativ 3.5 tone himer B 544 din 1998 L = 6 metri ..... 17.48 L: 217 km = 8.05 litri la 100 km ... echipamente grozave: doparea cu vapori de apă și ciclonii aerului fac minuni. A cui a venit rândul?
bonjour,
Există atât de mulți parametri variabili pe drum, încât acest tip de test nu poate fi semnificativ decât pe o bancă de test dublu-orb, cu sau fără kit de modificare.

salut, prin faptul că nu am găsit, în realitate, nicio nevoie de test pe o bancă de testare, deoarece astfel de bănci par să aibă parametri limitați ((cu excepția testului european ecopra 2018) ECOPRA TEST EUROPEAN ARTÉMIS © 2018

în timp ce în lumea reală, mă umplu cu motorină, apoi la următoarea realimentare, înregistrez kilometri parcurși.
împărțiți numărul de litri de motorină la numărul de km efectivi și înmulțiți cu 100 egal cu consumul real, banca reală testată în condițiile sale normale de trafic, în special cu un autovehicul de 3.5 tone ...
cordial.


pentru a urmări și:
0 x
Un mister este perpetuat doar atunci când există refuzul studierii sale (Georges Charpak?)

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la "Injecția apei în motoare: ansambluri și experimente"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 90