Pantone pe mercur 316CDI?

Editări și modificări ale motoarelor, experiențe diferite, descoperiri si idei.
Avatar de l'Utilisateur
bleusideral
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 299
Înregistrare: 14/02/09, 15:35
Locul de amplasare: Nîmes
x 4

Pantone pe mercur 316CDI?




de bleusideral » 14/04/18, 11:00

Salut tuturor

Sunt puțin pierdut în lumea pantonei, sunt multe de citit și de înțeles și totuși aș vrea să poluez mai puțin și să consum mai puțin cu aragazul meu pe care îl folosesc decât în ​​perioada de vară, deci un pic de murdărie, 130 km .... și având în vedere noile constrângeri CT, mă cam sperii !!!!

Am văzut anunțul: https://www.hybridforall.fr , dar ezit: prețul este justificat (480 € aprox. TVA inclus) și returnarea este corectă pentru dvs., pentru cei care ar fi putut să-l experimenteze?

Dacă nu, există vreunul dintre voi care a făcut-o pentru acest tip de motor: 5 cyl de la 316CDI? poate găsiți planul optim ... oricum sunt puțin pierdut, dacă m-ați putea ajuta ...!

Va multumesc anticipat
0 x
Un gest econologic plus un gest econologic și este planeta care se va simți mai bine!
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14141
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839

Re: Pantone pe merco 316CDI?




de Flytox » 15/04/18, 23:24

bleusideral a scris:Salut tuturor

Sunt puțin pierdut în lumea pantonei, sunt multe de citit și de înțeles și totuși aș vrea să poluez mai puțin și să consum mai puțin cu aragazul meu pe care îl folosesc decât în ​​perioada de vară, deci un pic de murdărie, 130 km .... și având în vedere noile constrângeri CT, mă cam sperii !!!!

Am văzut anunțul: https://www.hybridforall.fr , dar ezit: prețul este justificat (480 € aprox. TVA inclus) și returnarea este corectă pentru dvs., pentru cei care ar fi putut să-l experimenteze?

Dacă nu, există vreunul dintre voi care a făcut-o pentru acest tip de motor: 5 cyl de la 316CDI? poate găsiți planul optim ... oricum sunt puțin pierdut, dacă m-ați putea ajuta ...!

Va multumesc anticipat


Pentru publicitate, fac același lucru ca și celelalte cu prețuri la fel de nejustificate. Pe scurt, nimic nou sub soare.
În cazul în care, poate fi filtrul de carbon de la intrarea bulei ..... utilitate ?????? Deja una dintre probleme este fluxul redus de aer care intră în bule, dacă în plus îl încetinesc cu un filtru .... ????
O altă problemă, schimbătorul lor de căldură, ca și cel al altor mărci, cu fundul plat, punându-l pe un eșapament cilindric, se va purta foarte rău și probabil că nu se va încălzi suficient, deci puțin abur și, prin urmare, riscă să trimită „mare „picături de apă care intră în turbo și acolo e de rahat ......
Un sfat, editați-vă singur, aveți suficientă documentație despre econo.
Bună mecanică.
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.
[Eugene Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
Avatar de l'Utilisateur
bleusideral
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 299
Înregistrare: 14/02/09, 15:35
Locul de amplasare: Nîmes
x 4

Re: Pantone pe merco 316CDI?




de bleusideral » 18/04/18, 15:22

Mulțumesc pentru toate sfaturile! Vreau să-l realizez singur pentru că am abilitățile de sudare în mai multe tehnici, după aceea, simt un studiu formidabil în ceea ce privește dezvoltarea și este adevărat că mi-aș fi dorit o întoarcere a experienței pe acest tip de motor de 2 686 cm3 cu planuri mai precise ...
În ceea ce privește acest kit, observ „placarea” reactorului împotriva tubului de evacuare, dar cred că l-am putea integra cu o decupare în tubul în cauză cu etanșare la temperatură ridicată (ar exista nu o obstrucție a gazelor de eșapament?) ... Îmi continui investigațiile, dar rămân deschis oricărei discuții!
0 x
Un gest econologic plus un gest econologic și este planeta care se va simți mai bine!
Avatar de l'Utilisateur
bleusideral
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 299
Înregistrare: 14/02/09, 15:35
Locul de amplasare: Nîmes
x 4

Re: Pantone pe merco 316CDI?




de bleusideral » 18/04/18, 16:04

Revin la subiectul meu, iau un exemplu de realizare, 2 tipuri de ansambluri: kitul ECONOKIT și ECOPRA, conform acestor exemple de realizare, care dintre cele două este mai bun? ECOPRA pare mai complet ...
S-ar părea, de asemenea, că este preferat oțelul inoxidabil, și utilizarea apei demineralizate, dar câtă apă necesită?
Ne pare rău pentru toate aceste întrebări, dar înainte de a începe o producție, colectez o mulțime de informații !!
0 x
Un gest econologic plus un gest econologic și este planeta care se va simți mai bine!
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14141
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839

Re: Pantone pe merco 316CDI?




de Flytox » 18/04/18, 22:50

bleusideral a scris:... după aceea, simt un studiu formidabil cu privire la dezvoltare și este adevărat că mi-aș fi dorit feedback cu privire la acest tip de motor de 2 686 cm3 cu planuri mai precise ...

Există o mulțime de motoare diferite și foarte puține asamblări descrise în mod explicit .... nu este prohibitiv, dar într-adevăr este necesar să se lovească de dezvoltare.

bleusideral a scris:În ceea ce privește acest kit, observ „placarea” reactorului împotriva tubului de evacuare, dar cred că l-am putea integra cu o decupare în tubul în cauză cu etanșare la temperatură ridicată (ar exista nu o obstrucție a gazelor de eșapament?)

Da, s-ar putea încălzi mult mai eficient. Pentru obstrucție, presupun că nu ar trebui să scadă secțiunea de trecere a gazelor cu mai mult de 1/4?
1 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.

[Eugene Ionesco]

http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14141
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839

Re: Pantone pe merco 316CDI?




de Flytox » 18/04/18, 23:14

bleusideral a scris:Revin la subiectul meu, iau un exemplu de realizare, 2 tipuri de ansambluri: kitul ECONOKIT și ECOPRA, conform acestor exemple de realizare, care dintre cele două este mai bun? ECOPRA pare mai complet ...

Nimeni nu a făcut încă această comparație în serios, cel puțin pe Econo.


bleusideral a scris: S-ar părea, de asemenea, că este preferat oțelul inoxidabil, și utilizarea apei demineralizate, dar câtă apă necesită?
Ne pare rău pentru toate aceste întrebări, dar înainte de a începe o producție, colectez o mulțime de informații !!


Oțelul inoxidabil rezolvă problemele de coroziune. Apa demineralizată limitează problemele de depozit, dar .... poate să nu fie cea mai bună soluție pentru performanța Gillier Pantone. André a preferat să colecteze apa curentului etc ... pentru rezultate mai bune.
Pentru consumul de apă, este foarte dependent de instalație, încălzire, debitul de gaz, lungimea conductelor (căderea de presiune) etc.
Acest lucru poate varia de la nimic (kiturile care vă permit să puneți câțiva metri de țeavă între reactor și admisie), la câțiva litri la 100 km. Ne pare rău că nu sunt mai specific, dar consumul de apă „corect” este atunci când funcționează. Când nu consumă nimic, am mari îndoieli ... în ciuda afirmațiilor unora. : Mrgreen: Când ajungem la câțiva litri la 100 km, ar trebui să o reducem la deplasare, de exemplu, pentru a ști despre ce vorbim. La ansamblul meu R19, nu cu cel mai mare consum de apă am obținut cele mai bune performanțe, ci mai degrabă cele mai mari sughițuri și alte inundații ale Gillier Pantone. : Mrgreen: (gestionarea operațiunii haotice).
1 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.

[Eugene Ionesco]

http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
Avatar de l'Utilisateur
bleusideral
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 299
Înregistrare: 14/02/09, 15:35
Locul de amplasare: Nîmes
x 4

Re: Pantone pe merco 316CDI?




de bleusideral » 29/04/18, 19:49

Cu puțină întârziere, mulțumesc Flytox pentru comentariile pe care le apreciez!

Momentan mă voi mulțumi să iau alte informații de pretutindeni înainte de a mă apuca serios la fabricarea reactorului, mai ales pentru dimensiunile în funcție de puterea motorului meu, setările mă sperie puțin, aș vedea mai multe atât de târziu, și rolați cu 20% ulei vegetal între timp, pentru vara asta ...
Bonne continuare
0 x
Un gest econologic plus un gest econologic și este planeta care se va simți mai bine!

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la "Injecția apei în motoare: ansambluri și experimente"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 139