Doping cu apă și prezentare

Editări și modificări ale motoarelor, experiențe diferite, descoperiri si idei.
Windy24
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 24/06/18, 11:18

Doping cu apă și prezentare




de Windy24 » 24/06/18, 11:52

bonjour,

28 de ani, din Toulon in Alsacia (se intampla), curioasa, si pasionata de mecanica (veche).

După multe nopți consultând diverse articole despre reducerea emisiilor poluante și a consumului de combustibil (asta afectează și portofelul), am început să fac un kit de dopaj apei cu recuperare.

=> porcușor de Guineea : Mercedes 300D W124 340km (autostrăzi și parțial restaurat)

=> Echipament : un suport de filtru cu cartuș pentru apă potabilă, furtunuri, cupru, cleme din oțel inoxidabil, țesătură de bumbac.

=> Montaj :
- Diametru de cupru 10 lungime 40cm montat in contact de-a lungul evacuarii si tinut de colare.
- Un furtun de răcire cu diametrul de 20 mm în suportul filtrului cu un disc de plastic în jurul furtunului și diametrul puțin mai mic decât suportul filtrului, pentru a menține o țesătură de bumbac (efect anti-picatură de apă).
- Conexiune furtun din silicon diametru 12mm.
- Conexiune „Y” pe ventilatorul de ulei.

=> Functionare (atipice), direcția de circulație a aerului umidificat : aerul este aspirat de tubul de cupru incalzit de evacuare, aerul fierbinte ajunge la barbotatorul care creste in temperatura favorizand evaporarea apei. Apoi, acest aer umed fierbinte este aspirat prin depresiunea de admisie prin aerisire. SIMPLU.


=> Comportamentul motor :
- Bubble de la 2300 rpm (în treapta a 5-a 2500 = 110 km/h, 3000 = 130 km/h și așa mai departe până la 210 km/h GPS).
- Flexibilitate la cald
- Recuperare mai bună
- Mai puțin fum în regim de barbotare.
- Consum pe aceeași călătorie în Germania
* 160/170 km/h jumătate rezervor pentru 370 km fără sistem.
* La fel și cu aer condiționat și sistem de 425 km.
Sau cu aproximativ 15% mai mult.
NB: Recordul meu este de 480 km la 130/140 km/h.

Totul este la "pifometru"

Sper să vă citească,
Bien à vous.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14141
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839

Re: Dopaj și prezentare în apă




de Flytox » 24/06/18, 23:18

Bună Windy24, Bun venit în club.

Windy24 a scris:bonjour,

=> Echipament : un suport de filtru cu cartuș pentru apă potabilă, furtunuri, cupru, cleme din oțel inoxidabil, țesătură de bumbac.

=> Montaj :
- Diametru de cupru 10 lungime 40cm montat in contact de-a lungul evacuarii si tinut de colare.
- Un furtun de răcire cu diametrul de 20 mm în suportul filtrului cu un disc de plastic în jurul furtunului și diametrul puțin mai mic decât suportul filtrului, pentru a menține o țesătură de bumbac (efect anti-picatură de apă).
- Conexiune furtun din silicon diametru 12mm.
- Conexiune „Y” pe ventilatorul de ulei.



=> Functionare (atipice), direcția de circulație a aerului umidificat : aerul este aspirat de tubul de cupru incalzit de evacuare, aerul fierbinte ajunge la barbotatorul care creste in temperatura favorizand evaporarea apei. Apoi, acest aer umed fierbinte este aspirat prin depresiunea de admisie prin aerisire. SIMPLU.

Nu vă înțeleg prea bine explicațiile, dacă nu aveți câteva fotografii sau o diagramă schematică totul va deveni mai clar. :P

Windy24 a scris:=> Comportamentul motor :
- Bubble de la 2300 rpm (în treapta a 5-a 2500 = 110 km/h, 3000 = 130 km/h și așa mai departe până la 210 km/h GPS).
- Flexibilitate la cald
- Recuperare mai bună
- Mai puțin fum în regim de barbotare.
- Consum pe aceeași călătorie în Germania
* 160/170 km/h jumătate rezervor pentru 370 km fără sistem.
* La fel și cu aer condiționat și sistem de 425 km.
Sau cu aproximativ 15% mai mult.
NB: Recordul meu este de 480 km la 130/140 km/h.

In mod normal "Pantonizarea" se face pentru a economisi combustibil si poluare....chui tau de 160 / 170 km/h nu esti sigur ca esti pe site-ul potrivit......aici vorbim de economie, sobrietate... .. :strigăt:

Windy24 a scris:Totul este la "pifometru"

Ne permite asta sa mergem inainte???????????????
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.
[Eugene Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
Windy24
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 24/06/18, 11:18

Re: Dopaj și prezentare în apă




de Windy24 » 01/07/18, 20:13

bonjour,

O sa postez o poza imediat ce ma intorc din vacanta ;)

Referitor la viteza, fiind autodidact la mecanica si discutand pe larg cu un inginer, anumite motoare trebuie sa functioneze la o anumita turatie pentru ca arderea este mai completa.
Rețineți că pe motorul meu, în special, intervalul de utilizare a turației la cald staționar este de 3400-4200 rpm.

La sarcină maximă, dacă folosești un motor diesel în timp ce acesta funcționează la turații mici, va fuma mult și astfel va genera o mulțime de particule, în timp ce la turații mari fără a apăsa complet pedala, un motor de acest tip va consuma inerție mare. mai putin in comparatie cu puterea livrata si polueaza mai putin. Este un stil de condus.

Mai mult, din moment ce mi-am crescut rata de utilizare, am observat că uleiul meu de scurgere era mai puțin „încărcat”

In ceea ce priveste pantonizarea, cred sincer ca voi putea sa-mi scad rata de utilizare, sunt abia la primele incercari. Pentru a-mi stabili rezultatele a trebuit să compar în aceleași condiții de utilizare.

Pentru pifometru, vorbesc despre instalarea mea. Am ales si m-am gandit putin la materialul la intamplare estimand instalatiile gasite pe web si sperand sa am destula depresie la admitere pentru barbotare.

Bien à vous.
0 x
Windy24
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 24/06/18, 11:18

Re: Dopaj și prezentare în apă




de Windy24 » 09/07/18, 17:32

Iată fotografiile instalării
jointes pièces
IMG_8974.JPG
IMG_8973.JPG
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14141
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839

Re: Dopaj și prezentare în apă




de Flytox » 09/07/18, 23:24

Ne puteți da diagrama, nu putem vedea unde ajung diferitele țevi etc...
Bună DIY.
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.

[Eugene Ionesco]

http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
denis
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 944
Înregistrare: 15/12/05, 17:26
Locul de amplasare: rhone alpes
x 2

Re: Dopaj și prezentare în apă




de denis » 08/07/19, 15:00

salut pentru mine montajul tau deja nu ia caldura in interiorul conductei, reactorul cu defer de 1mm trebuie sa fie interior, vei avea deja rezultate bune... . , vezi toate experiențele lui André, pe același motor cred
0 x
alb nu ar exista fără negru, dar încă!


http://maison-en-paille.blogspot.fr/
kestjc
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 1
Înregistrare: 11/11/21, 17:28

Re: Dopaj și prezentare în apă




de kestjc » 11/11/21, 17:39

Bună Windy
De asemenea, caut să-mi fac propriul sistem și nu pot înțelege totul; Pentru ideile tale, ai putea să-mi desenezi o diagramă a acestui circuit?
Mulțumesc și A +
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la "Injecția apei în motoare: ansambluri și experimente"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 206