De unde să obțineți tuburile și tijele din oțel inoxidabil?

Editări și modificări ale motoarelor, experiențe diferite, descoperiri si idei.
Matthieu
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 18
Înregistrare: 01/12/07, 17:09
Locul de amplasare: Gironde - Între două mări

De unde să obțineți tuburile și tijele din oțel inoxidabil?




de Matthieu » 03/12/07, 13:00

Bună ziua ...

Aici am adunat câteva dintre părțile necesare pentru asamblarea unui reactor pe vehiculul meu ... pentru tub și tija reactorului, găsisem oțel zincat în departamentul de încălzire a apei ca la casto (practic deoarece capetele tubului erau deja filetate ...).

Dar am citit pe o pagină quanthomme că galva se va oxida în cele din urmă și va elibera vapori toxici ...

Da, dar unde găsiți tuburi și tije din oțel inoxidabil ... există distribuitori care să vândă cu amănuntul acest lucru?

Poate cineva să mă lumineze cu privire la acest punct?
0 x
Matthieu
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 18
Înregistrare: 01/12/07, 17:09
Locul de amplasare: Gironde - Între două mări




de Matthieu » 03/12/07, 13:20

Ei bine, tocmai am citit discuțiile pe tema oțelului / oțelului inoxidabil ...
rugineste / nu rugineste ...
magnetism = pipo ...

Voi păstra galva pentru a termina, cu excepția cazului în care cineva îmi explică de ce nu!
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11044




de Christophe » 03/12/07, 13:48

Deoarece magnetismul este pipo, oțelul inoxidabil (nemagnetic pentru majoritatea tipurilor de oțel inoxidabil) nu este interesant ... pentru tijă.

Intr-adevar; ar putea fi un catalizator.

În rest, folosiți în schimb fierul „negru”.
0 x
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 03/12/07, 15:32

bonjour
Matthieu a scris:Ei bine, tocmai am citit discuțiile pe tema oțelului / oțelului inoxidabil ...
rugineste / nu rugineste ...
magnetism = pipo ...

Voi păstra galva pentru a termina, cu excepția cazului în care cineva îmi explică de ce nu!


Nu luați un tub galvanizat, preferați tubul obișnuit de oțel negru, (cel cu încălzire centrală), zincatul din interior devine dur odată trecut la căldură (nu este pentru toxicitate, ci pentru funcționarea reactor) tuburi. unele sunt ovale, altele au o sudură internă, dacă este posibil caută ceva (potabil) intern,
în tubul din oțel inoxidabil calitatea internă este superioară majorității tuburilor obișnuite din oțel.
este încă o anumită lucrare să se realizeze un ansamblu sudat atunci când se utilizează materialul adecvat, nu dorim să începem din nou lucrarea, oțelul inoxidabil se află în magazinele care vând echipamente lactate sau cele care produc produse alimentare
În toate magazinele mici de mașini au recidive și piese la un preț bun.

André
un tub galvanizat chiar dacă trecem cârpa de smirghel, galvanizat intră pe suprafața metalului (toți sudorii știu acest lucru)

Pentru tija are oțel inoxidabil, dar nu este o obligație
și în oțelul lustruit funcționează, singurul dezavantaj dacă imobilizați mașina timp de o lună, tija începe să ruginească
în partea încălzită puternic și mai ales dacă deseori inundați reactorul
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Nikolaj
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 173
Înregistrare: 17/08/17, 18:38
Locul de amplasare: inel 35120 pican
x 14

Re: De unde să obțineți tuburi și tije din oțel inoxidabil?




de Nikolaj » 08/10/17, 17:12

salut, mi-am făcut sistemul (nanokit spad modificat în stil retrokit) cu tuburi de cupru diametru 12/14 10/12, și nu ruginește deloc .... efectiv, 0.75 litri de apă la 100 km. ..și priză de evacuare extra curată ...
0 x
Un mister este perpetuat doar atunci când există refuzul studierii sale (Georges Charpak?)
Avatar de l'Utilisateur
Nikolaj
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 173
Înregistrare: 17/08/17, 18:38
Locul de amplasare: inel 35120 pican
x 14

Re: De unde să obțineți tuburi și tije din oțel inoxidabil?




de Nikolaj » 08/10/17, 19:13

buna, mi-am facut sistemul (stil retrokit modificat nanokit spad econokit écopra, etc., deci un mixt ...) cu tuburi de cupru diametru 12/14 10/12, imbricate una in alta, diametru 10 mm în cei 12 mm, cu grosime dublă și nu ruginește deloc .... este eficient, 0.75 litri de apă pentru 100 km ... și evacuare de evacuare extra curată ... putere super cuplu motor , economii reale de motorină, 7.9 litri la 100 km la 90 km / h maximum, pe trasee mixte, cu un cimer complet din 1998, td 168000 km, 3 tone greutate reală ... :D
0 x
Un mister este perpetuat doar atunci când există refuzul studierii sale (Georges Charpak?)
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14141
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839

Re: De unde să obțineți tuburi și tije din oțel inoxidabil?




de Flytox » 08/10/17, 23:16

nikolaj a scris:
nikolaj a scris:buna, mi-am facut sistemul (stil retrokit modificat nanokit spad econokit écopra, etc., deci un mixt ...) cu tuburi de cupru diametru 12/14 10/12, imbricate una in alta, diametru 10 mm în cei 12 mm, cu grosime dublă și nu ruginește deloc .... este eficient, 0.75 litri de apă pentru 100 km ... și evacuare de evacuare extra curată ... putere super cuplu motor , economii reale de motorină, 7.9 litri la 100 km la 90 km / h maximum, pe trasee mixte, cu un cimer complet din 1998, td 168000 km, 3 tone greutate reală ... :D


Buna nikolaj, bine ai venit.
Ai putea crea un subiect nou și să ne spui despre editarea ta!?
Teste bune.
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.
[Eugene Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
Avatar de l'Utilisateur
Nikolaj
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 173
Înregistrare: 17/08/17, 18:38
Locul de amplasare: inel 35120 pican
x 14

Re: De unde să obțineți tuburi și tije din oțel inoxidabil?




de Nikolaj » 11/10/17, 13:23

Bună ziua, îmi adun documentele pentru a face acest lucru ... și voi avea nevoie de sfaturi tehnice pentru a insera fotografii cu poze ... vă rog ... vă mulțumesc ...
0 x
Un mister este perpetuat doar atunci când există refuzul studierii sale (Georges Charpak?)
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14141
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839

Re: De unde să obțineți tuburi și tije din oțel inoxidabil?




de Flytox » 11/10/17, 23:29

Sub fereastra în care scrieți, există o filă „Atașamente” pe care dați clic.
Apoi faceți clic pe „Adăugați fișiere”.
Apoi găsiți / selectați imaginea computerului pe care doriți să o postați și o deschideți.
Puțin mai jos în pagină, lângă numele fișierului dvs., așteptați puțin și apare „Insert in the line”. Faceți clic pe el.
Codul asociat fișierului adăugat este afișat în zona de scriere.
Faceți clic pe „Previzualizați” pentru a vedea dacă totul este în regulă. Când este gata cu faptul „Trimite”.
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.

[Eugene Ionesco]

http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
Avatar de l'Utilisateur
Nikolaj
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 173
Înregistrare: 17/08/17, 18:38
Locul de amplasare: inel 35120 pican
x 14

Re: De unde să obțineți tuburi și tije din oțel inoxidabil?




de Nikolaj » 13/10/17, 05:36

salut mulțumesc pentru tutorial, funcționează bine ...
0 x
Un mister este perpetuat doar atunci când există refuzul studierii sale (Georges Charpak?)

Reveniți la "Injecția apei în motoare: ansambluri și experimente"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 164