Umiditate: curba de saturație a aerului și% RH, Mollier

Editări și modificări ale motoarelor, experiențe diferite, descoperiri si idei.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974

Umiditate: curba de saturație a aerului și% RH, Mollier




de Christophe » 19/08/08, 11:24

Conform diagramei lui Molier, iată o curbă a saturației apei din aer. Permite estimarea foarte ușoară a procentului de umiditate relativă (% RH) a unui aer în funcție de temperatura acestuia.

Imagine

Imagine

Am pus curba într-un subiect dedicat, deoarece am avut suficiente probleme să o găsesc și această curbă are avantajul de a fi destul de clară în comparație cu o diagramă completă pe care o veți găsi în acest post .pdf: apă luminări injecție / umiditate-curba-de-saturare-of-the-air-and-rh-Mollier-t5928-10.html # p180536
Dernière édition alin Christophe 16 / 05 / 13, 10: 21, editate 2 ori.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 19/08/08, 13:30

?????? această curbă nu face nimic pentru a cunoaște rata RH în aer în raport cu temperatura sa, ci doar pentru a cunoaște cantitatea de apă din aer în timp ce se răcește până la atingerea punctului de rouă.
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974




de Christophe » 19/08/08, 13:35

Nu-i asa?

Nivelul de umiditate în raport cu temperatura sa este variabil .... este fixat doar la saturație, adică 100% HR ...

Vă permite să cunoașteți, în funcție de T °, ​​gramajul în funcție de% RH și invers ...

Aerul (pur) nu poate conține niciodată mai mult de saturație, așa că urmați curba de 100% pentru a afla câte grame de apă există într-un m3 maxim de aer ...
Dernière édition alin Christophe 20 / 09 / 10, 11: 36, editate 1 ori.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 19/08/08, 22:20

Acolo, nu suntem complet de acord. Am crezut că vorbești despre un mijloc de măsurare. Ne pare rău, nu ne-am înțeles bine.
(Apropo, spun același lucru cu alte cuvinte)
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974




de Christophe » 19/08/08, 23:55

Nu deloc ... este doar o „conversie fizică” ...

Multe dispozitive dau% RH, dar puțini oameni știu câtă apă este în camera lor. De asemenea, ne permite să știm când facem un doping câtă saturație suntem ...

Exemplu cu acest termometru:

Imagine

41% la 25 ° C dă deci 10 grame de apă pe m3.

Dacă camera dvs. este de 5 * 5 * 2,5, aceasta vă oferă 625 grame de apă în aer în cameră ... și 41% este considerat destul de uscat!
0 x
lejustemilieu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4075
Înregistrare: 12/01/07, 08:18
x 4




de lejustemilieu » 20/08/08, 10:20

Despre aceasta:
În casa mea, există prea multă umiditate în casă (săracii de peste 120 de ani :D )
Cu 21 de grade în casă, cineva are senzația de a fi rece.
Vrem să aprindem soba cu lemne care vă încălzește atât de bine intestinele.
Mă întreb dacă scăderea nivelului de umiditate cu care dispozitiv ar fi soluția.
Tatăl meu avea un dispozitiv foarte simplu, care indica nivelul de confort în funcție de temperatură și umiditate.
Nu existau baterii, ci un fir de păr care, în funcție de umiditate, crește sau se lungea și avea o acțiune asupra acului indicator.
Așa că vreau să cumpăr un dispozitiv care usucă aerul; dar nu stiu care :D
Ar fi mai ieftin decât arderea lemnului, dar nucleară :D
0 x
Omul este, prin natura sa, un animal politic (Aristotel)
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974




de Christophe » 20/08/08, 10:28

Ah umiditate, este cancerul caselor vechi (și, de asemenea, modern, slab făcut ...) ...

În cazul dvs., ar trebui să știți deja câte% RH sunteți ...

Apoi o soluție: dezumidificați ...

Există mai multe soluții posibile, dar unele sunt mai eficiente decât altele.

Faceți o cercetare, cred că am discutat deja foarte mult subiectul: cel mai bun este să luptăm împotriva problemei ... la sursă (fără un joc de cuvinte) ...
0 x
caribu
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 29
Înregistrare: 05/07/08, 13:31




de caribu » 20/08/08, 10:30

Dispozitivul bunicului tău este pur și simplu un higrometru, umiditatea face ca părul să se întindă sau să se retragă, ceea ce conduce un ac pe un cadran. Funcționează foarte bine și este surprinzător de precisă, făcusem una cu păr de cal lung și în ziua în care am cumpărat una mai sofisticată și electronică am fost plăcut surprins să constat că prima de asemenea, a reacționat fin și la fel de precis.
0 x
Matt113
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 344
Înregistrare: 22/05/08, 09:15




de Matt113 » 20/08/08, 10:41

lejustemilieu a scris:Despre aceasta:
În casa mea, există prea multă umiditate în casă (săracii de peste 120 de ani :D )
Cu 21 de grade în casă, cineva are senzația de a fi rece.
Vrem să aprindem soba cu lemne care vă încălzește atât de bine intestinele.
Mă întreb dacă scăderea nivelului de umiditate cu care dispozitiv ar fi soluția.
Tatăl meu avea un dispozitiv foarte simplu, care indica nivelul de confort în funcție de temperatură și umiditate.
Nu existau baterii, ci un fir de păr care, în funcție de umiditate, crește sau se lungea și avea o acțiune asupra acului indicator.
Așa că vreau să cumpăr un dispozitiv care usucă aerul; dar nu stiu care :D
Ar fi mai ieftin decât arderea lemnului, dar nucleară :D


Suntem, de asemenea, într-o casă destul de veche și puțin umedă,
în holul de la intrare, care nu este prea încălzit, punem un absorbant de umiditate rubson (recunosc că nu este cel mai ecologic, dar pe de altă parte, când este mai uscat, se încălzește mai bine, deci economisind păcură, deci un mic beneficiu pentru mediu : Mrgreen: )

De asemenea, trebuie să vă aerisiți bine casa.
0 x
lejustemilieu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4075
Înregistrare: 12/01/07, 08:18
x 4




de lejustemilieu » 20/08/08, 10:42

cel mai bun este să lupți împotriva problemei ... la sursă (fără joc de cuvinte) ...

:? Nu am bani....
0 x
Omul este, prin natura sa, un animal politic (Aristotel)

Reveniți la "Injecția apei în motoare: ansambluri și experimente"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 185