Reactor pe model redus

Editări și modificări ale motoarelor, experiențe diferite, descoperiri si idei.
husky450
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 1
Înregistrare: 02/05/09, 12:42
Locul de amplasare: înaltă garonă

Reactor pe model redus




de husky450 » 02/05/09, 13:08

Salut tuturor, sunt nou la forum și foarte nou în sistemul pentone.
Sunt într-o asociație de modeling și proiectul meu este să montez un sistem pentone pe un motor monocilindric de 4cc în 10 timpi care alimentează un avion.
Am înțeles sistemul (practic) dar nu înțeleg cum se ține tija în mijlocul tubului, o întrebare foarte practică pe care mi-ai putea spune, dar nu am găsit nicio informație despre el. Este sudată? sau tocmai a alunecat înăuntru și gazele îl țin în poziție?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 02/05/09, 14:51

: Arrow: Vă invit să citiți mai pe larg despre subiectul pe care l-ați răsfoit puțin repede...
:?

De asemenea, ați fi citit că ansamblul este destinat în primul rând motoarelor care funcționează la cele mai constante viteze posibile...

Adaptarea la vehiculele rulante funcționează foarte bine la mașinile agricole cu variații reduse ale vitezelor de rotație ale acestora (între 800 și 2500 rpm).
Acest lucru devine mult mai puțin ușor la mașinile unde vitezele variază de la 900 la 3500 rpm.
Pe un model de avion, nici să nu te gândești la asta... (după umila mea părere) :?

Miezul reactorului este fie „înfundat” cu 3 urechi la 120° în tubul său, fie pur și simplu ținut la fiecare capăt de tije filetate care îl extind (în mod ideal).

Cum plănuiți să gestionați barbotatorul într-un avion care efectuează în general figuri acrobatice... :?:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14141
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839

Re: Reactor la scară




de Flytox » 02/05/09, 19:42

Salut Husky450
husky450 a scris:Sunt într-o asociație de modeling și proiectul meu este să montez un sistem pentone pe un motor monocilindric de 4cc în 10 timpi care alimentează un avion.


Nu o luați ușor.... :şoc: . Combini mari dificultăți, temperatura de evacuare este foarte scăzută la acest tip de motor. Nici lipsa de spațiu și greutatea nu te vor ajuta.... Barbotorului nu trebuie să-i placă să zboare inversat...

S-ar putea sa ai o alta optiune, prin exploatarea defectului acestor motoare mici (mult combustibil nears si vapori de ulei in evacuare). Ai putea încerca să faci un sistem similar cu supapa EGR găsită pe mașini. Gazele dumneavoastră de eșapament conțin aproximativ 11% vapori de apă și mulți vapori de ulei nearse. Ați putea încerca să reciclați direct o parte din aceste gaze de eșapament în admisia dvs. (intre filtrul de aer si carburator).

Vaporii de apă din aceste gaze de evacuare vor da „efectul Pantome”, iar vaporii de ulei vor da combustibilul (reciclat). Atenție, dacă funcționează vei polua mult mai puțin cu ardere mult mai completă, consum mai mic dar poate cu o pierdere de putere (mai puțin oxigen și aer de admisie mai fierbinte)...iar setările de carburare pot fi mai greu de găsit... : Mrgreen:
Succes și micro mecanică bună :P
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.
[Eugene Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 12/07/10, 13:38

Un an mai tarziu ce s-a intamplat?????
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la "Injecția apei în motoare: ansambluri și experimente"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 99