Dopaj Pantone pe Mercedes MB100 (la fel ca 220d)

Editări și modificări ale motoarelor, experiențe diferite, descoperiri si idei.
ROM1
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 11
Înregistrare: 11/03/09, 00:09

Dopaj Pantone pe Mercedes MB100 (la fel ca 220d)




de ROM1 » 16/10/09, 14:12

Salutare tuturor,
Am vrut să instalez un sistem pantone pe dispozitivul meu
camion (un Mercedes, care are același motor ca și 220d din grupul de reacție
direct). Dintr-o dată cred că voi atinge același GVI pe care îl voi integra în
țeava de eșapament fără a o modifica (în afară de cele două găuri de admisie
și ieșirea apei).

În ceea ce privește partea reactorului, mă gândesc să o corectez
evacuarea motorului (cred că este o piesă din fontă, dar
Nu sunt sigur), și instalați-l ca GVI cu două găuri și
pe de altă parte, deoarece se află în fața unui bec de evacuare I
întreabă dacă acest lucru nu va perturba funcționarea motorului, deoarece nu există
nu ar avea aceeasi degajare pentru gaz ???

Altfel pentru dimensiunile am la îndemână o tijă de 8mm în diametru
deșeuri din oțel inoxidabil (se afla într-un tomberon cu echipament de bucătărie, așa că
Nu știu exact ce fel de oțel inoxidabil este, contează?).
gandeste-te sa o tai la 15cm.

Pentru tub, aceeași origine și are un diametru interior de 9 mm și
12 mm în exterior. Cred că las cu 3 cm mai mult pe fiecare parte decât tija,
care dă 21cm.
Pentru conexiunile de cupru sau furtun, nu știu ce este cel mai bun
si daca sunt diametre de respectat?
Pentru transplantul la admitere am două soluții:
-com a reacției directe în patru puncte.
-sau puțin mai în amonte pe furtun într-un singur punct.

aici am făcut câteva poze pentru a-mi face o idee despre lucru,
la criticile tale și nu numai
Rom

fotografii de urmat
Dernière édition alin ROM1 22 / 10 / 09, 12: 40, editate 2 ori.
0 x
ROM1
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 11
Înregistrare: 11/03/09, 00:09

FOTO SUPORTATE




de ROM1 » 16/10/09, 14:15

Imagine
Imagine
Imagine
0 x
Akasha
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 24
Înregistrare: 09/04/09, 09:18
x 1




de Akasha » 16/10/09, 16:02

Drăguț proiectul tău, trebuie să fii dornic să începi îmi imaginez ???!

Dacă doriți o mână de ajutor, sunt în regiune, așa că poate ne putem ajuta reciproc, dar nu știu prea multe despre asta încă ...

Mult noroc : Cheesy:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14141
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839

Re: PANTONE PE MERCEDES




de Flytox » 16/10/09, 18:52

Bună Rom1, Bine ați venit în club! :P
ROM1 a scris:... și instalați-l ca GVI cu două găuri și
sudură.pe de altă parte, așa cum este în fața unei lumini de evacuare, mă întreb dacă asta nu va perturba funcționarea motorului, deoarece nu ar exista același joc pentru gaze ???

Când ieșirile nu sunt simetrice, nu ajută la regularitatea ciclică a motorului, dar .... doar un test real vă va spune cu adevărat dacă acesta este un compromis acceptabil sau o greșeală.

Altfel pentru dimensiunile am la îndemână o tijă de 8mm în diametru
deșeuri din oțel inoxidabil (se afla într-un tomberon cu echipament de bucătărie, așa că
Nu știu exact ce fel de oțel inoxidabil este, contează?).
gandeste-te sa o tai la 15cm.
Pentru tub, aceeași origine și are un diametru interior de 9 mm și
12 mm în exterior. Cred că las cu 3 cm mai mult pe fiecare parte decât tija,
care dă 21cm.

- Oțelul inoxidabil sau materialul uzat nu face diferența decât în ​​ceea ce privește rugina aparent.
- Are diametre mult mai mici decât ceea ce am putut vedea pe Econologie. André? Ai încercat așa ceva?

Pentru conexiunile de cupru sau furtun, nu știu ce este cel mai bun și dacă există diametre de respectat?

Există două școli care funcționează, nu sunt convins că acesta este un parametru foarte important. Pentru diametrele interioare ale acestor țevi, cred că cel mai bun compromis este în gama 10-15mm.

Pentru transplantul la admitere am două soluții:
-com a reacției directe în patru puncte.
-sau puțin mai în amonte pe furtun într-un singur punct.

Acest parametru mi se pare mai important, ești norocos, ar trebui să poți face cu ușurință cele 2 tipuri de conexiuni pe galeria de admisie. Ce este bun la un motor poate fi rău la altul (volumele, lungimea, temperaturile, turbulențele nu sunt aceleași.)
A+
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.
[Eugene Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
ROM1
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 11
Înregistrare: 11/03/09, 00:09




de ROM1 » 17/10/09, 15:53

Salutare tuturor
mulțumesc pentru încurajare, Flytox nu prea înțeleg când spui „rezultatele sunt simetrice”.
După ce pentru diametrul fitingurilor cred că voi rămâne între diametrul GVI și diametrul tubului reactorului. Lucrul care mă întreb este ce diametru unde?
Ah și altceva, de asemenea, dacă fac un transplant de 4 puncte pe admisie, deoarece este o piesă din aluminiu nu pot să sud, deci dacă există unii care au ceva, sunt deschis ideilor.
Voila, sunt în Toulouse în acest moment, așa că dacă există cineva care a făcut deja și care are timp, am ceva ....
la +
0 x
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 17/10/09, 19:03

bonjour

doar părerea mea despre acest montaj

Mai întâi nu atingeți fonta colectorului dacă nu sunteți echipat să sudați la bronz (extinderea tijei rigide în fontă poate cauza ruperea acestuia)
puneți tubul reactorului chiar mai jos în micul S (cum ar fi desenul GV) îl puteți pune pe o țeavă standard de 1/2 țeavă filetată pe fiecare parte și sudați în această țeavă
Deoarece este un loc de muncă permanent, găsiți un tub din oțel inoxidabil, dacă este posibil.

Apoi găsiți-vă o tijă din oțel inoxidabil adaptată la tubul dvs. jocurile există o toleranță bună de la 0,8 mm la 1,2 mm
8mm tija mi se pare mica? (Am 19mm pe Mercedes 300D și 12,7mm pe Chevrolet)
În general, standardul tijelor este de 12,7 mm (1/2 inch, acesta se potrivește exact într-o țeavă de 1/2 "în funcție de grosimea reactorului
Lungimea de 150 mm până la 200 mm pe care o puteți juca în jurul acestor numere de 100 mm este minimă.
Găuriți o gaură în colectorul de admisie (aluminiu) chiar în fața orificiului de aerisire a uleiului faceți filetele de țeavă 3/8 și înșurubați un conector, conectați acest lucru cu o țeavă de cupru simplă de 3/8 ", (nu pot spune dacă faceți o intrare în fiecare cilindru dacă diferența este mare (nu am încercat) optez pentru simplitatea construcției ..
Un tub de cupru mai întâi se încălzește uneori 200c în cazul meu pentru izolare electrică? după 1000 km, interiorul conductei, precum și tija devin acoperite cu un strat gri

Vei decide dacă faci velei principale, bule sau altele, oricum ai loc pe țeava de eșapament care coboară și ești aproape de intrarea în reactor.
eficiența depinde foarte mult de intrarea în reactor

Rețineți pentru a construi un ansamblu simplu, accesibil și pentru a putea face modificări cu ușurință, lanseta accesibilă, deși nu veți face cele mai multe modificări la nivelul tijei, odată instalată cu greu o mai atingeți, o dată la 30 km, dacă este necesar, pentru a îndepărta cântarul dacă mergeți în apă dură (golul de aer al tubului tijei devine foarte mic lung, ceea ce reduce trecerea aerului umed)
Nu vă descurajați în primii 1000 km performanța rămâne destul de slabă, așa că nu vă schimbați prea mult la început, devine bună după ce vedeți că stratul gri apare în conducta de cupru care intră în motor.


André
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14141
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839




de Flytox » 17/10/09, 22:40

ROM1 a scris: Flytox nu prea înțeleg când spui „ieșirile sunt simetrice”.

Am gresit, ceea ce am vrut să spun este că, dacă în colectorul de evacuare puneți un nou obstacol (reactorul dvs.) nu este echidistant de la fiecare supapă de evacuare și nu prezintă aceeași cădere de presiune pentru fiecare ieșire de evacuare a fiecărui cilindru . Compromisul anterior (acustic și debit) al producătorului poate fi deranjat și puteți pierde cuplul la un anumit cilindru la o astfel de viteză sau chiar să creați o rezonanță mai mult sau mai puțin dăunătoare la umplerea motorului. De fapt, atunci când modificați un pot, este mai ușor să degradați performanța decât să o creșteți : Mrgreen:

După ce pentru diametrul fitingurilor cred că voi rămâne între diametrul GVI și diametrul tubului reactorului. Lucrul care mă întreb este ce diametru unde?

Când diametrul țevii este prea mare, aburul se răcește mai repede (rău la viteză / sarcină redusă !?). Când conducta este prea mică, căderea de presiune crește foarte mult și gazul merge mult mai repede în interior (nu sunt sigur că este foarte bun :strigăt: )

Ah și altceva, de asemenea, dacă fac un transplant de 4 puncte pe admisie, deoarece este o piesă din aluminiu nu pot să sud, deci dacă există unii care au ceva, sunt deschis ideilor.

Pentru asamblarea R19-ului meu cu un colector de admisie din aliaj de aluminiu, am realizat cu un cupru cu diametrul de 12 mm introdus „în forță” în aluminiu și pentru a-l menține am modelat cu exteriorul împotriva cuprului, o mică piramidă de rășină de aproximativ 10 până la 15 mm înălțime cu acest tip de produs. Se pare că reține temperatura, aburul etc ... pentru> 15000 km
A+

Imagine

Imagine
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.

[Eugene Ionesco]

http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 18/10/09, 02:11

bonjour

Ați făcut o comparație între introducerea unui singur canal în admisie și un canal multiplu chiar la chiulasă?

Pentru că cei care funcționează cu turbo sunt destul de departe în fața turbo-ului.

André
0 x
ROM1
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 11
Înregistrare: 11/03/09, 00:09




de ROM1 » 18/10/09, 17:53

Bună ziua
pentru André:

Mai întâi, nu atingeți fonta colectorului dacă nu sunteți echipat să lipiți cu lipirea (extinderea tijei rigide în fontă poate cauza ruperea acestuia)


Cred că pot lipi reactorul și nu-l lipesc (permite lipirea lipirii?) Și, în acest caz, îmi repet întrebarea despre locul reactorului în fața uneia dintre luminile de evacuare, este ceea ce riscă să perturbe performanța motorului, așa cum mi-a sugerat flytox.


Ați făcut o comparație între introducerea unui singur canal în admisie și un canal multiplu chiar la chiulasă?

Pentru că cei care funcționează cu turbo sunt destul de departe în fața turbo-ului.

Nu există turbo pe camionul meu și, pentru moment, colectez doar informații și echipamente pentru a evita refacerea greșelilor deja făcute de alții. Călătorii zilnice Nu-mi pot permite să-l pun în port Aș dori să am o marjă destul de mică de eroare în realizarea mea și, deoarece nu este un vehicul care rulează defecțiunile, nu vreau să cumpăr piese de motor noi.
acestea sunt motivele acestor întrebări oarecum agitate.

Pentru reactor voi încerca să găsesc un diametru mai mare, dar nu este ușor, am deja o mulțime de căutări și asta e tot ce trebuie să găsesc.
În caz contrar, pentru ansamblu am impresia că descrieți un ansamblu așa cum am văzut în toate celelalte realizări, cu un tub (pentru camera reactorului) sudat pe linia de evacuare, în timp ce ceea ce mi-am imaginat este să introduceți partea reactorului în colectorul de eșapament în același mod în care introduc gvi-ul în tubul de eșapament (va fi așa un ansamblu simplu și rapid 4 găuri și 4 lipituri), cu excepția cazului în care confirmați flytox pentru prima remarcă, în acest caz voi face faceți ediția „tradițională”.

și pentru transplant conform cu ceea ce am citit în toate schimburile dvs. de pe site, cel mai bine este să transplant cât mai aproape de admitere, așa că cred că voi face un transplant în 4 puncte, cum ar fi merco-ul reacției directe, chiar dacă este un pic mai mult de lucru, dacă acesta este optimul, mi se pare realizabil cu mijloacele pe care le am.

la +
eng
Voi face o diagramă a modului în care văd chestia ...
0 x
ROM1
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 11
Înregistrare: 11/03/09, 00:09




de ROM1 » 18/10/09, 20:37

încercări foto schematice

Imagine
Imagine
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la "Injecția apei în motoare: ansambluri și experimente"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 93