Renault 21 dopat cu apă

Editări și modificări ale motoarelor, experiențe diferite, descoperiri si idei.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Renault 21 dopat cu apă




de Christophe » 06/09/05, 13:28

Am reușit să „pun mâna pe Cedric pe proprietarul R21.
El mi-a trimis aceste imagini ale montajului său și voi vorbi mai departe forum de îndată ce se înregistrează.
Dernière édition alin Christophe 20 / 11 / 05, 13: 55, editate 2 ori.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 06/09/05, 13:29

Iată fotografiile ansamblului ... în vrac ...

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine
Dernière édition alin Christophe 23 / 08 / 06, 21: 27, editate 3 ori.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 06/09/05, 13:45

Iată un videoclip care prezintă montajul:

Dar revizuind acest videoclip mă întreb dacă este cu adevărat același montaj .... Încep să mă îndoiesc. Cédric ne va lumina asupra întrebării, dar iată toate primele comentarii ale sale:

pentru comentarii, vă voi spune în primul rând Mulțumesc, deoarece raportul dumneavoastră de inginerie a fost cartea mea de pat în timpul serilor și săptămânii mele libere, care mi-au permis să înțeleg mai bine aceste fenomene înainte de a mă pune în acțiune , 4H pentru poziționarea reactorului (achiziționat de la APTE) Apoi trebuie să spun că am petrecut 4 ha făcând acest balon cu încălzire prin lichid de răcire (care nu mai este util pentru mine), apoi am configurat o umplere automată electronice care funcționează foarte bine, cu excepția unei mașini (am suferit ... pentru că există - la pământ ...)
și căutând o soluție am făcut întreținerea mașinii și imposibil de demontat corect filtrul de ulei, astfel: ARZATORUL SĂ TURNĂ
și am lăsat pe baza carburatorului (simplitate garantată) în 3 ore s-a jucat trucul, cu excepția fotografiilor, deoarece nu mă face să văd că nu am niciun pod, și unele ajustări: sufocare în partea de jos și deschidere maximă a bushelului și o cârpă mare, ca filtru de aer, care îmi oferă 50cl / 100 km de apă consumată și, aparent, 18 - 28% economii de combustibil (încă în curs) specific faptul că este soția mea care este cel mai util pentru a merge la lucru 85 km / zi și constată că motorul este mai neted, care răspunde mai bine și se transformă mai bine, am făcut un test în neutru în partea de jos și de la contorul de rotație ar părea că viteza maximă să măresc cu 200 rpm, dar nu m-am abătut să fac asta. Pentru restul, voi echipa un Nissan Vanette imediat ce voi avea un moment, vă voi ține la curent dacă doriți.
ne vedem curând și vă mulțumesc din nou
Dernière édition alin Christophe 04 / 09 / 09, 23: 25, editate 1 ori.
0 x
sigilii
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 8
Înregistrare: 20/12/04, 16:17




de sigilii » 06/09/05, 14:24

Heuuuu ... În videoclip, există gourance, este cel al R21 al lui Kevin din Sud-Est (alias asgardotyr cred în acest aspect forum).
L-am filmat și l-am pus la dispoziție pe catâră cu ceva timp în urmă. Deci nu are nicio legătură cu montajul în cauză aici (care este totuși foarte interesant) și care merită și un videoclip. Pot fi contactat phroques@hotmail.com și mereu interesat să filmăm dacă ne putem vedea reciproc (sunt în sud-vest - departamentul 47).
A+
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 06/09/05, 14:37

AHHHHH !!! La asta m-am gândit când am văzut din nou videoclipul ...

Apropo, asgardotyr și-ar putea prezenta montajul + performanța pe forum ? Pentru că nu cred că a fost deja făcut ... sau nu am văzut-o ...

Mulțumesc pentru informații oricum! : rolleyes:
Dernière édition alin Christophe 04 / 09 / 09, 23: 25, editate 1 ori.
0 x
sigilii
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 8
Înregistrare: 20/12/04, 16:17




de sigilii » 06/09/05, 15:05

Nu sunt un director, ci un informatician, așa că mă descurc confortabil și mă comprimez și tot. În plus, lucrez la tractorul meu de 11 CP, cu un panton pe care l-am montat, dar nu sunt foarte mulțumit deocamdată: după testarea pe 50% apă, 50% super amestec. funcționează, dar am un reziduu de apă de 3/4, 1/4 super denaturat atunci când motorul meu se oprește. Așa că consum (doar ...) 25% apă. Toate acestea să spun că atunci când am în fața mea un montaj care vraiment merită (și cer), al meu sau altul, intenționez să fac un raport complet real, documentat și care să permită reproducerea fără a pune întrebări. Este o treabă, așa că dacă investesc timpul, va fi mai departe foarte beton.
Pentru Kevin și R21, la 450 km de mine, știu că se află în teste și îmbunătățiri constante, dar și cu mijloace foarte limitate și recunosc că nu știu unde se află în prezent. Contactați-mă pe e-mailul meu, v-aș da telefonul său, singura cale de a-l ajunge la cunoștința mea.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 06/09/05, 15:23

Nu sunt director, ci informatician, așa că mă simt confortabil manipulând și comprimând și totul și totul. În plus, lucrez la tractorul meu de tuns cu 11 CP, cu un panton pe care l-am montat, dar pentru moment nu sunt foarte mulțumit: după testare pe un amestec de apă de 50%, super 50%. funcționează, dar am un reziduu de apă de 3/4, 1/4 super denaturat când motorul meu se oprește. Așa că consum (doar ...) 25% apă.


În panton 100% chiar cred că este iluzoriu să sperăm să facem ceva (altul decât controlul poluării) cu mijloacele indivizilor (deci limitate fără instrumente de analiză reale, stil de modelare digitală).

Toate acestea să spun că atunci când am în fața mea un montaj care vraiment merită (și cer), al meu sau altul, intenționez să fac un raport complet real, documentat și care să permită reproducerea fără a pune întrebări. Este o treabă, așa că dacă investesc timpul, va fi mai departe foarte beton.


Ei bine, fără îndoială veți fi bineveniți în a doua fază a unui „proiect” pe care urmează să îl lansez. Altfel, între timp, ce părere ai despre raportarea la tractoare? (Am câteva adrese)

Pentru Kevin și R21, la 450 km de mine, știu că se află în teste și îmbunătățiri constante, dar și cu mijloace foarte limitate și recunosc că nu știu unde se află în prezent. Contactați-mă pe e-mailul meu, v-aș da telefonul său, singura cale de a-l ajunge la cunoștința mea.


Nu veți mai avea email-ul lui? În cele din urmă, dacă sunteți sigur că el știe deja ce forum ... poate nu merită să-l contactezi ...
0 x
sigilii
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 8
Înregistrare: 20/12/04, 16:17




de sigilii » 06/09/05, 16:17

Citez: Ben, fără îndoială, veți fi bineveniți în a doua fază a unui „proiect” pe care urmează să îl lansez. Altfel, între timp, ce părere ai despre raportarea la tractoare? (Am câteva adrese)

Răspuns:
Mă interesează, mai ales dacă aceste adrese sunt în sud-vest, și mai departe, dacă îmi spuneți interesul lor. Pentru proiectul tău, te ascult ... Pot oferi videoclipuri de calitate a celei din R21 (cred că aduce mai mult decât ceea ce găsim în general).

Citez: nu veți mai avea mail-ul lui? În cele din urmă, dacă sunteți sigur că el știe deja ce forum ... poate nu merită să-l contactezi ...

Răspuns:
Nu judecați prea repede, nici măcar nu are un computer, dar are un curaj și o tenacitate care trebuie salutate, pentru a merge mai departe forums iar pentru a culege informații, el „împrumută” o conexiune cu unul sau cu celălalt, este un om bun, dar nu cineva foarte confortabil cu computerele. Pur și simplu.
0 x
Kedar
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 74
Înregistrare: 06/09/05, 15:33
x 1




de Kedar » 06/09/05, 16:26

salut tuturor prietenilor pantonei, vă fac un test de răspuns pe R21 pentru a vă spune că dacă știți să sudați oxiacetileniculul și electricul nu este nicio problemă!
este chiar relativ rapid de realizat, având în vedere lunile de gândire de care m-am îndrăgostit
oricum voi încerca să vă răspund (am un computer) dacă aveți întrebări
@+
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 06/09/05, 16:32

Mă interesează, mai ales dacă aceste adrese sunt în sud-vest, și mai departe, dacă îmi spuneți interesul lor. Pentru proiectul tău, te ascult ... Pot oferi videoclipuri de calitate a celei din R21 (cred că aduce mai mult decât ceea ce găsim în general).


Trimiteți-mi un e-mail pentru discuții

Nu judecați prea repede, nici măcar nu are un computer, dar are un curaj și o tenacitate care trebuie salutate, pentru a merge mai departe forums iar pentru a culege informații, el „împrumută” o conexiune cu unul sau cu celălalt, este un om bun, dar nu cineva foarte confortabil cu computerele. Pur și simplu.


Arf la fel de mult pentru mine ... scuze ...: sigur:

ps: Bun venit la tine Cédric!
Dernière édition alin Christophe 04 / 09 / 09, 23: 24, editate 1 ori.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la "Injecția apei în motoare: ansambluri și experimente"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 202