Experiment cu pantone Mercedes 300TD

Editări și modificări ale motoarelor, experiențe diferite, descoperiri si idei.
MichelM
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 411
Înregistrare: 14/02/05, 13:13
Locul de amplasare: 94 Val de Marne

Experiment cu pantone Mercedes 300TD




de MichelM » 13/09/05, 15:20

bonjour
Construiesc un dopaj cu apă pentru un motor diesel 300 1992 turbo 6 (143 cilindri XNUMX CP).

Prima editare și greșeli!

Am început cu un reactor din oțel (o tijă de 14 mm într-un tub de 15/21 mm lungime aproximativ 20 cm) ocolind tubul de evacuare și sub mașină, astfel încât să nu-mi modific complet colectorul de evacuare și defecțiunea de loc.
Aveam în vedere o pulverizare prin injector (pentru motor pe benzină) alimentată de o pompă (Bosch pentru benzină) modificată din oțel inoxidabil.
Circuitul de control a fost bazat fie pe:
pe un multivibrator astabil NE555, prin urmare, generator de sloturi controlate de controlul acceleratorului,
fie printr-un senzor piezoelectric care detectează timpul de deschidere al unui injector diesel ...
Pentru sosirea gazelor „pantonizate” am realizat un simplu tub de cupru (12/14) care pătrundea în admisia orientată spre turbo cu o ușoară restricție asupra învelișului de cauciuc.
dificultate:
dificil de găsit o pompă de gaz care nu este cufundată, care poate fi demontată și nu este prea scumpă
circuitul piezoelectric nu este ușor de produs din motive mecanice și pentru filtrarea vibrațiilor, dar deschiderea unui injector pare a fi detectată prin deformarea conductei de oțel.

Erori (fatale!):
instalația de ocolire și puțin departe, nu oferă suficientă căldură în ciuda unei izolații bune cu vata de rocă,
și, mai presus de toate, o mare greșeală nu există aproape nici o depresie care să aspire ceva, chiar și prin îngustarea conductei un pic mai mult la intrarea turbo ...
Și oțelul pentru tub etc ruginește, evident!

Așa că mi-am reproiectat ansamblul și construiesc o cutie dreptunghiulară traversată direct de gazele de eșapament la ieșirea turbo-ului și conținând 3 reactoare de 15 cm lungime și 10 cm tijă toate din oțel inoxidabil 304L, cu excepția interiorul tijei normale de oțel. Ieșirea scurtă a gazului turbo este, de asemenea, învelită în tub din oțel inoxidabil. Există o ușoară restricție în secțiunea de evacuare la ieșirea din cutia motorului.
Pentru aspirație, am încercat deja o accelerație de accelerație printr-un arc suficient de slab, în ​​admisia în amonte a turbo-ului, aspirația este puternică de la mișcare lentă, dar nu ar trebui prea mult dacă motorul „sufocare.
Alimentarea cu apă pulverizată este asigurată de un carburator de tuns iarba deja modificat (cu rășină) pentru a reduce diametrul.
Încălzirea apei este asigurată fie de un tub de cupru care se înfășoară în jurul evacuării (ca primul meu ansamblu), fie de circuitul de răcire mai stabil la temperatură.
Reîncălzirea aerului se va face de reactorul vechi (în aval), lipsit de tija lui (astfel, tubul 15 / 21).
Construcția orificiului de evacuare și a cutiei de oțel inoxidabil este în prezent marea mea muncă, deoarece locul este măsurat. Prin urmare, este necesar să se prevadă curburi etc pentru implantare ...!
Și nu sunt sudor, trainer, producător de cazane, mecanic etc. asa ca ma antrenez in acelasi timp!
Ei bine, nu sunt gata să mă duc să-l vizitez pe Christophe ...
Dar nu disper și mulțumesc tuturor tuturor pentru mărturia ta și lui André pentru sfatul său înțelept.
Un plus.
Michel

André a scris:Hrăniți cu carburator de apă și mini clocot uscat, dacă există acumulare de apă, acesta devine clocot, dar în funcție normală este un carburator cu încălzitor cu clocot uscat.
Principalul dezavantaj al acestui sistem îl constituie numeroasele coate, dar prioritatea a fost căldura la ieșirea turbo-ului, astfel încât acesta să fie funcțional la viteză mică.

montaj-mercedes-dopage-al-eau-pic233.jpg


mercedes-300-td-pic156.jpg
0 x
MichelM
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 411
Înregistrare: 14/02/05, 13:13
Locul de amplasare: 94 Val de Marne




de MichelM » 13/09/05, 15:24

Îmi pare rău pentru semnele „în loc de”
acesta este momentul în care copiez o parte din textul cuvântului! O.K ...
0 x
MichelM
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 411
Înregistrare: 14/02/05, 13:13
Locul de amplasare: 94 Val de Marne




de MichelM » 14/09/05, 08:16

Ultimele știri, André mi-a spus că, în cele din urmă, nu este bine să încălziți (prea) aerul și apa înaintea reactorului. Acest lucru va simplifica asamblarea pentru mine, voi încerca fără reîncălzirea prealabilă ...
Michel
0 x
rock fredo
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 20/09/05, 22:39




de rock fredo » 20/09/05, 23:22

de fredo rock
buna michelm
Descoper traseul tău, pălărie.
atenție la cuvintele mele, sunt neofit în termeni de realizare materială, experiența mea poate fi rezumată doar în documentele pe care le-am consultat pe net.
îndrăzneala ta mă face să vreau să te ajut să avansezi în proiectul tău
Cred că temperatura preliminară a apei dopante este relativ importantă și am avut în ideea de a o controla cu o încălzire electrică și un termostat timpul necesar pentru a realiza importanța acestei temperaturi.
Ar trebui să putem găsi în comerț bobine pentru ceașcă de cafea, de exemplu, nu prea scumpe sau ceva similar care ar putea fi potrivit (în 12V)
De asemenea, am citit că apa de răcire a radiatorului este mai stabilă decât o încălzire a țevii de eșapament
bon curaj
sa traiasca planeta;)
0 x
MichelM
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 411
Înregistrare: 14/02/05, 13:13
Locul de amplasare: 94 Val de Marne




de MichelM » 21/09/05, 09:07

Bună Fredo
M-am gândit și la preîncălzirea electrică, deoarece am bujii vechi disponibile. dar recunosc că îmi lipsește curajul de adaptare. Aș vrea să termin construcția evacuării deja și este aproape gata. Ieri seară mi-am poziționat ansamblul și am început să-l sudez pe restul liniei de eșapament și pe phew care se asamblează și se demontează! Mai trebuie să unesc cele 3 intrări ale reactorului cu carburatorul și cele 3 ieșiri cu intrarea turbo. De această dată, distanța dintre ieșirea reactoarelor și admisia (turbo) este optimă, aproximativ 20 cm, de fapt lungimea turbo-ului dintre intrarea aerului de admisie și ieșirea evacuării. Iar gazele de eșapament vin direct din turbo pentru a ajunge la reactoare. Nu o pot face mai scurtă. Abia aștept să încerc să văd și apoi voi încerca să optimizez temperatura apei etc.
Trebuie să mă gândesc să pun poze cu această centrală de gaze ...
Michel
0 x
MichelM
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 411
Înregistrare: 14/02/05, 13:13
Locul de amplasare: 94 Val de Marne




de MichelM » 21/09/05, 23:21

Fotografia casetei reactorului în curs ca fișier atașat.

Imagine
0 x
MichelM
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 411
Înregistrare: 14/02/05, 13:13
Locul de amplasare: 94 Val de Marne




de MichelM » 21/09/05, 23:27

Altă imagine

Imagine
0 x
MichelM
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 411
Înregistrare: 14/02/05, 13:13
Locul de amplasare: 94 Val de Marne




de MichelM » 22/09/05, 22:36

Sfârșitul asamblării. Pentru intrarea în carbură a celor 3 reactoare am realizat un tub de cupru 3 în 1. Mai trebuie să fac și o ieșire 3 în 1, dar într-un tub mai mare și detașabil. Pentru joncțiunea dintre 3 în 1 și carburator va exista o bucată de furtun care sper să reziste căldurii.
Carburatorul este o problemă pentru mine, rezervorul de oțel ruginește în ciuda unui strat de lac care nu a ținut și, în plus, a blocat duza prin descompunere, am aplicat un strat de vopsea de această dată, altfel va trebui tratat. .. (Nu era probabil să lucrez prima mea tăiere!)
0 x
MichelM
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 411
Înregistrare: 14/02/05, 13:13
Locul de amplasare: 94 Val de Marne




de MichelM » 22/09/05, 22:43

Fotografie înainte de montarea conductei de evacuare

Imagine
0 x
MichelM
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 411
Înregistrare: 14/02/05, 13:13
Locul de amplasare: 94 Val de Marne




de MichelM » 22/09/05, 22:47

Fotografie a liniei de evacuare cu reactoare montate

Imagine
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la "Injecția apei în motoare: ansambluri și experimente"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 126