Gillier-panton + gaz GPL

Editări și modificări ale motoarelor, experiențe diferite, descoperiri si idei.
Yael
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 17
Înregistrare: 02/02/10, 09:08
Locul de amplasare: nordul Thailandei

Gillier-panton + gaz GPL




de Yael » 04/02/10, 09:04

Îmi cer scuze în avans dacă întrebarea a fost deja ridicată, dar nu am găsit nimic de motorul de căutare ...
Și întrebarea mea este:
Putem folosi dopajul cu apă de tip gillier-pantonne pe un vehicul care funcționează cu gaz GPL ???
Merci par Avance.
Yael.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 04/02/10, 11:09

: Mrgreen: Buna ziua si bine ai venit Yael.

Această idee a făcut, de asemenea, parte din proiectele mele. : Arrowl:
Eram destul de curios să văd cum ar putea fi.
Am câteva piese duplicate pentru o conversie pe safrane 2.2 dacă sunt echipate cu GPL, dar nu m-am dus la practică ...
:? (lipsa de timp)
Pe măsură ce conduc această mașină din ce în ce mai puțin din moment ce am vehicule electrice, rezultatele testelor ar fi mai puțin convingătoare.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14141
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839

Re: Gillier-pantone + gaz GPL




de Flytox » 04/02/10, 19:26

Bună
yael a scris: Putem folosi dopajul cu apă de tip gillier-pantonne pe un vehicul care funcționează cu gaz GPL ???


Întrebare interesantă! 8)

Ipoteze:
În ceea ce privește câștigul în poluare, acesta trebuie să fie mai puțin spectaculos decât pe un motor diesel vechi. : Mrgreen:
Amestecul fiind „omogen” și creând foarte puține particule originale.

În cazul combustiei ne-arse și a CO, doza cantității de vapori trebuie să fie la fel de precisă ca pe benzina Gillier Pantone, în special luând în considerare eventualele rateuri de aprindere.

Pentru NOx, acest lucru ar trebui să se îmbunătățească.

Pe aspectul de consum, cu un amestec de gaze omogen ??? Microexploziile de picături de apă nu vor împărți picăturile de gaz ... Timpul de aprindere / combustie se poate schimba, de asemenea, dar rămâne de văzut dacă acest lucru este benefic.
Concluzie obișnuită, trebuie să încerci : Mrgreen:
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.
[Eugene Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064




de Christophe » 04/02/10, 19:29

Ar trebui să funcționeze mai bine pe un GPL decât pe un diesel ... atâta timp cât este reglementat.

T ° de combustie GPL este (puțin) mai mare decât benzina, care este mai mare decât motorina. Cu toate acestea, camera T ° este în mod clar unul dintre parametrii principali ai eficienței dopajului cu apă la motoare. Deci da, va funcționa bine pe un GPL ... cu condiția să adaptați injecția.

Fără reglementare, dopajul cu apă este inutil ... nu se poate observa nicio eficacitate. Pe un motorină este reglat de proiectarea pompelor de injecție (reglează mai mult sau mai puțin bine + sarcină variabilă = explicația disparității rezultatelor), dar nu pe un motor de aprindere ... deci trebuie să jucați la setările „injecția ...

Cu alte cuvinte: pentru ca dopajul cu apă să funcționeze pe GPL, motorul dvs. va trebui să fie sărăcit ... în mod ideal prin re-cartografiere ... dar este greu de făcut ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14141
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839




de Flytox » 04/02/10, 20:19

... trebuie deci să joci pe setările injecției ...

Cu alte cuvinte: pentru ca dopajul cu apă să funcționeze pe GPL, motorul dvs. va trebui să fie sărăcit ... în mod ideal prin re-cartografiere ... dar este greu de făcut ...


Într-adevăr dificil, este necesar să păcăliți informațiile care ajung la unitatea de injecție. Ca să-l faci să creadă că este foarte cald sau că presiunea din galeria de admisie este mai mică. Toate acestea cu sonda lambda care oferă propriul feedback în bucla de reglare. De asemenea, putem înșela răspunsul sondei lambda ...

Este întotdeauna la fel, la mașinile vechi cu echipament electronic puțin sau deloc, există loc de manevră ... pe mașinile recente cu injecție de lichid etc ... nivelul de dificultate crește foarte clar :strigăt:
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.

[Eugene Ionesco]

http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 04/02/10, 21:11

: Arrow: Mașinile mele GPL (mai am doar una) erau toate echipate cu o injecție multipunct de GPL în faza gazoasă (EGI de la NECAM KOLTEC). Injectoarele pasive fiind plasate pe conducta de admisie la același nivel cu injectoarele de benzină, lângă capele.
Reglarea injecției GPL utilizează o hartă dedicată pentru fiecare model de mașină.
Calculatorul GPL funcționează cu informații, depresiunea de admisie, poziția supapei de accelerație, turațiile motorului și senzorul lambda.

Cu toate acestea, el are facultăți de „autoadaptare”. Același lucru este valabil și pentru computerul pe benzină care este „emulat”. În modul GPL, o unitate de emulare transformă ieșirile injectorului ECU pe benzină în șocuri, făcând ECU-ul pe benzină să creadă că continuă să controleze injecția, astfel încât ECU pe benzină continuă să gestioneze restul funcționării motorului (aprindere, reglare la mers în gol , controlul accesoriilor precum aerul condiționat etc.)

Deci nu mi-am pus cu adevărat întrebarea de a modifica setările GPL cu dopaj Gillier-Pantone ...

Principala mea preocupare a fost cum să dozez gaze Pantone. :?:
Pierzându-mă în presupuneri, nu am împins mai departe ... :?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14141
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839




de Flytox » 04/02/10, 22:07

Bună ziua Citro
citro a scris:Reglarea injecției GPL utilizează o hartă dedicată pentru fiecare model de mașină.
Calculatorul GPL funcționează cu informații, depresiunea de admisie, poziția supapei de accelerație, turațiile motorului și senzorul lambda.

Cu toate acestea, are facultăți „autoadaptare”.
Deci nu mi-am pus cu adevărat întrebarea de a modifica setările GPL cu dopaj Gillier-Pantone ...


Tocmai aceste facultăți de „autoadaptare” ne permit să funcționăm fără a modifica cartografia sau electronica.
Un reactor GVI + alimentat numai cu apă (fără adăugare de aer secundar) nu ar trebui să perturbe bogăția pentru admisie atâta timp cât sosirea aburului se face în aval de diferiți senzori (temperatura dacă există și presiunea de intrare).

După aceea, puteți încerca întotdeauna să aplecați amestecul aducând aer prin Gillier Pantone. (Mi-e teamă că setarea va deveni clară fără reglementări, așa cum a spus Christophe).
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.

[Eugene Ionesco]

http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 04/02/10, 22:32

Hei Flytox
Flytox a scris:Tocmai aceste facultăți de „autoadaptare” ne permit să funcționăm fără a modifica cartografia sau electronica.
Un reactor GVI + alimentat numai cu apă (fără adăugare de aer secundar) nu ar trebui să perturbe bogăția pentru admisie atâta timp cât sosirea aburului se face în aval de diferiți senzori (temperatura dacă există și presiunea de intrare).

După aceea, puteți încerca întotdeauna să aplecați amestecul aducând aer prin Gillier Pantone. (Mi-e teamă că setarea va deveni clară fără reglementări, așa cum a spus Christophe).
Oricum acest proiect nu mai este în coadă. :?
0 x
Yael
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 17
Înregistrare: 02/02/10, 09:08
Locul de amplasare: nordul Thailandei

Gillier pantone pe benzină.




de Yael » 09/02/10, 08:34

Ei bine, vedem că îl urmărești, e frumos !!! Nu întâlnesc mulți pantoniști aici, în Thailanda, deși kituri de hidrogen încep să se dezvolte, dar la 400 de euro la fel!
Deci, s-ar părea că nu merită cu adevărat să combinați gillier-pantone și GPL.
Cu toate acestea, voi continua asamblarea pe celălalt vehicul: benzină de 1400 cmc cu carbură, foarte simplă (tip de motor de 4L) sperând în același timp că ajustările nu vor fi imposibile.
toate sfaturile tale sunt binevenite.
Mecanica este în curs de modificare a galeriei de evacuare, am planificat să grupez cele 4 evacuări într-una din ieșirea blocului motorului și să trec reactorul în mijloc (ar trebui să fie deci cald și foarte aproape de carburator) ... Pentru alimentarea amestecului de aer / apă către reactor, mă gândisem la un carburator pentru motociclete de 125 cmc alimentat cu apă prin gravitație dintr-un rezervor și conectat la celălalt carburator prin cablu (prin urmare, apăsând pedala, aș acționa simultan asupra celor două carbohidrați) ca să fie simplă. ... după tine cum ar trebui să reglez bogăția amestecului de combustibil mic, bogat în apă sau puțin ???
fotografia atașată a motorului, dacă este necesar ...
https://www.econologie.info/share/partag ... 3xS1uJ.jpg
0 x
Unde există voință, există cale.
Sau există o voință, există o cale.
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 12/02/10, 20:39

bonjour
Mecanica este în curs de modificare a galeriei de evacuare, am planificat să grupez cele 4 evacuări într-una din ieșirea blocului motorului și să trec reactorul în mijloc (ar trebui să fie deci cald și foarte aproape de carburator) ... Pentru alimentarea amestecului de aer / apă către reactor, mă gândisem la un carburator pentru motociclete de 125 cmc alimentat cu apă prin gravitație dintr-un rezervor și conectat la celălalt carburator prin cablu (prin urmare, apăsând pedala, aș acționa simultan asupra celor două carbohidrați) ca să fie simplă. ... după tine cum ar trebui să reglez bogăția amestecului de combustibil mic, bogat în apă sau puțin ???


Construcția reactorului nu prezintă nicio dificultate dacă este aproximativ cu dimensiunile (cel puțin golul de aer al tijei reactorului)
Ce va pune o problemă pe un motor cu clapeta de accelerație este unde vă încadrați în motor deasupra sau sub clapeta de accelerație?
Deasupra presiunii scăzute la viteză mică sub presiune scăzută puternică la încetinire, astfel încât comanda este complet diferită.
Dacă alegeți opțiunea deasupra clapetei de accelerație, uitați de ideea dvs. de carburator.
Este de preferat un bubbler sau un GV
Pentru reglarea aburului nu este la fel de dificil, face funcționalul la 100 kmh, va fi încă destul de funcțional la 70 kmh și la 120 kmh.
Înainte de a lucra la bogăție, faceți ca sistemul să funcționeze astfel încât să consume puțin mai puțin de 0,5 litri de apă la 100 km, având în vedere deplasarea, asigurați o mică supapă la ieșirea bulei pentru a reduce și regla consumul de apă.
Pentru motorul cu propan nu am experiență cu dopajul cu apă pe aceste motoare.

André
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la "Injecția apei în motoare: ansambluri și experimente"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 94