Pantone pentru Peugeot 406 Coupe

Editări și modificări ale motoarelor, experiențe diferite, descoperiri si idei.
Jean Valjean
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 26
Înregistrare: 16/05/10, 00:01
Locul de amplasare: Bordeaux

Pantone pentru Peugeot 406 Coupe




de Jean Valjean » 20/05/10, 21:53

salut, sunt nou.
pipefitter profesionist Am făcut un pantone cu un gvi în întregime din oțel inoxidabil pentru 406, am scos convertorul catalitic, trebuie să îl pun în funcțiune, să rezolv problema alimentării cu apă (nivelul meu constant nu funcționează?) Sunt din Bordeaux Caut oameni pentru idei.
iata cateva poze (am facut-o in graba) nici macar curatand
Imagine
[Img]
Dernière édition alin Jean Valjean 14 / 04 / 11, 18: 44, editate 1 ori.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14141
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839

Re: pantone pentru 406 coupe




de Flytox » 20/05/10, 22:20

Bună Jeanvaljean

bun venit în club

jeanvaljean a scris:buna, si eu sunt nou. montator de tevi Am facut un pantone cu un gvi pentru 406 al meu, ramane sa il pun in functiune, sa rezolv problema alimentarii cu apa (nivelul meu constant nu functioneaza?) Sunt din bordeaux caut oameni pentru idei.


Ne-ai putea oferi mai multe informații, fotografii etc ... astfel încât să putem avea o idee despre cum să te ajutăm?

Ești departe de a fi primul care nu reușește să facă un nivel constant de lucru pe un Pantone sau Gillier Pantone. Între variațiile de presiune din amonte și aval, vibrațiile conductelor și tampoanelor de gaz, inversiunile de presiune în amonte / aval, înclinarea mașinii, depozitele flotei, coroziunea galopantă între diferitele metale etc. .Chui nu este deloc sigur că aceasta este o soluție bună ... : Mrgreen:

Pentru început, cea mai simplă și cea mai economică soluție ... este perfecțiunea cu o ajustare a picăturii. Cel puțin știi ce înseamnă interpretarea rezultatelor tale.
A+
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.
[Eugene Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14141
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839




de Flytox » 20/05/10, 22:36

Oooops! Ai pus pozele înainte să le văd.
Fabrica superba 8)

Imagine

Dacă am înțeles corect ansamblul dvs., țeava mică din oțel inoxidabil (4/6?) Intră pentru a încălzi apa dintre reactor și GVI, apoi iese să alimenteze GVI?

Îi lipsește fotografiei conducta cu diametru exterior „mare” între ieșirea GVI și intrarea reactorului?
A+
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.

[Eugene Ionesco]

http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
Jean Valjean
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 26
Înregistrare: 16/05/10, 00:01
Locul de amplasare: Bordeaux




de Jean Valjean » 20/05/10, 22:56

Am făcut rapid un plan manual. Îmi pare rău, sunt nerăbdător pentru momentul în care caut oameni care să se adreseze atât de mult. Trebuie să-l remontez în acest weekend.
Dernière édition alin Jean Valjean 14 / 04 / 11, 18: 45, editate 1 ori.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14141
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839




de Flytox » 20/05/10, 23:03

Imagine

Poți aduce mai mult aer acolo?

Pentru a reasambla acest weekend?
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.

[Eugene Ionesco]

http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
Jean Valjean
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 26
Înregistrare: 16/05/10, 00:01
Locul de amplasare: Bordeaux




de Jean Valjean » 20/05/10, 23:03

ha da am uitat, pentru nivelul constant am conectat alimentarea cu apă în partea de sus cu o sticlă de apă pentru a da presiunea, pe cealaltă parte am fixat un tub cu diametrul 6 care urcă deasupra canalului de scurgere automată astfel încât apa se oprește, dar apa continuă să curgă.
0 x
Jean Valjean
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 26
Înregistrare: 16/05/10, 00:01
Locul de amplasare: Bordeaux




de Jean Valjean » 20/05/10, 23:11

da bobina 12/17 pentru supapa de aer. l piulița de sudură c pentru sonda lambda.
da, este montat în locul convertorului catalitic, dar nu mai gust niciodată apa, am demontat-o ​​în acest weekend, deoarece ghidajele tijei reactorului s-au slăbit cu vibrațiile, face un zgomot teribil.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14141
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839




de Flytox » 20/05/10, 23:14

trebuie să aveți o problemă de ventilație, funcționează mai puțin rău atunci când echilibrați presiunea dintre nivelul dvs. constant și ieșirea GVI. De multe ori, o murdărie foarte mică blochează acul pe jumătate deschis sau, altfel, coroziunea este cea care lipeste întregul interior cu un depozit ...
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.

[Eugene Ionesco]

http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
Jean Valjean
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 26
Înregistrare: 16/05/10, 00:01
Locul de amplasare: Bordeaux




de Jean Valjean » 20/05/10, 23:18

pentru un nivel constant, este nou. Am făcut un test pe bancul meu de lucru de pe mașină.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
manoria68
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 301
Înregistrare: 07/10/08, 12:34
Locul de amplasare: ATLANTIS
x 2




de manoria68 » 21/05/10, 16:50

hi,
bună treabă.

Eu, am trimis apa cu injectoare controlate electronic și vă pot garanta că este cel mai bun dintre cei mai buni pentru a fi la randament maxim
0 x
Manoria 68, cercetător prajit, tehnician al morii sale de ulei

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la "Injecția apei în motoare: ansambluri și experimente"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 126