Decese din combustibili fosili, nucleare și hidroelectrice

Petrol, gaz, cărbune, nucleare (PWR, EPR, fuziune la cald, ITER), centrale termice pe gaz și cărbune, cogenerare, tri-generare. Peakoil, epuizare, economie, tehnologii și strategii geopolitice. Prețuri, poluare, costuri economice și sociale ...
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11043

Decese din combustibili fosili, nucleare și hidroelectrice




de Christophe » 04/04/11, 20:01

Costul uman al energiei primare pentru generarea energiei electrice. În număr de decese pentru 10 GWh ...

Cred că va fi controversat :)

Costul uman al alegerilor noastre energetice

Oricât de surprinzător pare, până acum, combustibilii fosili ucid mai mult decât cei nucleari. Noul om de știință explică modul în care combustibilii fosili sunt mult mai mortali decât cei nucleari.


În urma crizei nucleare din Japonia, Germania a decis să închidă temporar 7 de la reactoarele sale, iar China, care construiește mai multe centrale nucleare decât toate țările din lume, a suspendat toate aprobările pentru noile instalații. Dar aceste reacții ar putea fi motivate mai mult de considerente politice decât de teama morții pe care o poate provoca un dezastru. Aceasta este, fără îndoială, o mică consolare pentru toți cei care locuiesc în apropiere de Fukușima, dar nuclearul ucide mult mai puțini oameni decât alte surse de energie, potrivit unui raport al Agenției Internaționale pentru Energie (AIE).

„Nu există nicio întrebare despre asta”, spune Joseph Romm, un expert în domeniul energiei la Centrul pentru Progresul American din Washington. „Nimic nu provoacă mai mult deces decât combustibilii fosili. "

Într-o analiză realizată în 2002, AIE a adunat studiile existente pentru a compara între mai multe surse majore de energie decesele care au avut loc pe unitatea de electricitate produsă. Agenția a examinat ciclul de viață al fiecărui combustibil de la extracția sa până la faza în aval de utilizare și a inclus decese accidentale, precum și expuneri pe termen lung la emisii sau radiații. Nuclearul a primit cel mai mare scor, în timp ce cărbunele a fost sursa de energie care a solicitat cele mai multe vieți.

Decesele după graficul sursei de energie

Imagine

Acest lucru se datorează numărului mare de decese cauzate de poluare. „Întregul ciclu de viață duce la vătămări, boli și moarte”, a spus Paul Epstein, director adjunct al Centrului pentru Sănătate și Mediul Global de la Harvard Medical School. Particulele fine emise de centralele electrice pe cărbune ar pretinde aproximativ 13 200 victime pe an numai în Statele Unite, potrivit Clean Air Task Force din Boston (The Toll from Coal, 2010). În plus, există decese care au avut loc în timpul extracției și transportului cărbunelui și a celor care rezultă din alte forme de poluare legate de acest combustibil. Agenția Internațională pentru Energie Atomică și Organizația Națiunilor Unite estimează că numărul deceselor prin cancer în urma dezastrului de la Cernobâl din 1986 va fi în cele din urmă în jurul valorii de 9000.

Numerele indică faptul că nu evenimentele catastrofale sunt cele care produc cele mai multe decese în industria nucleară. De fapt, mai mult de jumătate dintre acestea apar în timpul extracției de uraniu, conform AIE. Dar chiar și atunci când sunt luate în considerare aceste decese, numărul victimelor rămâne mult sub cele pentru care sunt responsabile alte surse de energie.

Atunci de ce ne concentrăm pe energia nucleară? „Pentru antrax, observăm an de an o creștere constantă a numărului de decese, de la stop cardiac, de exemplu, dar aceste decese nu au vizibilitate. În timp ce, atunci când există o eliberare la scară largă de radioactivitate, este un dezastru care ne sperie pe bună dreptate ", a declarat James Hammitt, de la Centrul Harvard pentru Analiza Riscurilor din Boston.

Încă o dată, percepția publicului general asupra evenimentelor nu este cea potrivită. Când despre barajele 1975 din 30 au eșuat una după alta în China, din cauza inundațiilor teribile, unii oameni 230 000 au murit. Dacă luăm în calcul chiar și acest singur eveniment, vedem că hidroelectricitatea este mult mai mortală decât orice altă sursă de energie.


Surse:
http://www.goodplanet.info/Contenu/Poin ... rgetiques/

http://www.newscientist.com/article/mg2 ... power.html

Păcat că îi lipsește cel mai important: petrolul ... totuși este folosit în centralele termice ... Poate pentru că nu este ușor să distingi utilizarea electrică de altele? Dar a fost bine făcut cu gaz, deci ??

Și atunci, decesele premature ale lucrătorilor nucleari sunt luate în considerare cum? Pentru că în Franța după 10 ani nu este / mai mult ... cf: documentar RAS nucleare

În ceea ce privește decesele cauzate de poluarea aerului, citiți: https://www.econologie.com/forums/les-morts- ... t1901.html

Și câteva informații despre Care este rezultatul dezastrului de la Cernobîl? istorie pentru a pune aceste figuri în perspectivă ...
0 x
Alain G
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3044
Înregistrare: 03/10/08, 04:24
x 3




de Alain G » 04/04/11, 20:14

Ușor de înaintat dacă nu numărați lucrătorii subcontractanților!

Contabilizarea morților barajului din China mă face și eu să râd! : Evil:

Nu ați compilat încă nuke-ul Japoniei, deoarece, va răni, bombele nucleare și morții de teste cu bombe nukes în întreaga lume!

Nu mai vorbim de bombele epuizate de plutoniu aruncate în Irak și peste tot în țările arabe!

Nuke este secret de stat, în timp ce restul este disponibil și verificabil!


Ce idiot!
0 x
Dacă faceți un pas înapoi, uneori puteți consolida prietenia.
Critica este un lucru bun dacă se adaugă unor complimente.
Alain
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11043

Re: Decese din combustibili fosili, nucleare și hidroelectrice




de Christophe » 04/04/11, 20:19

Mulțumesc Alain, îmi confirmi:

Christophe a scris:Cred că va fi controversat :)


: Cheesy: : Cheesy:

Bine pentru scara diagramei, nu am reușit să găsesc ce reprezentau părțile 3 (ușoare, întunecate, eclozionate ...) ... dacă găsesc kk1?
0 x
Alain G
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3044
Înregistrare: 03/10/08, 04:24
x 3




de Alain G » 04/04/11, 20:31

Ceea ce mă omoară este că se prefac că sunt științifice prin adăugarea deceselor cauzate de o concepție proastă a unui baraj de către chinezi, care rezultă mai mult dintr-un accident decât relația cauzală a barajelor.

De asemenea, putem spune că dacă am fi planificat lovitura de stat cu centrale nucleare nu ar fi existat niciun accident! Chiar dacă încercăm să minimalizăm prăbușirile cu avionul, acestea tot cad!


Diferența este că un accident nuke va continua să ucidă și nu un baraj hidro! : Evil:
0 x
Dacă faceți un pas înapoi, uneori puteți consolida prietenia.

Critica este un lucru bun dacă se adaugă unor complimente.

Alain
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12307
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2968




de Ahmed » 04/04/11, 21:18

Aș adăuga că aceste energii fosile nu se opun energiei nucleare (care nu este fosilă, desigur, dar nici nu este regenerabilă), în măsura în care exploatarea uraniului se bazează pe combustibili fosili .
În Niger, mina de cărbune Tchirozérine este utilizată pentru activități extractive, la fel și petrolul (vehicule, desigur, dar și generatoare).
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11043




de Christophe » 04/04/11, 23:37

Ahmed a scris:Aș adăuga că aceste energii fosile nu se opun energiei nucleare (care nu este fosilă, desigur, dar nici nu este regenerabilă), în măsura în care exploatarea uraniului se bazează pe combustibili fosili .
În Niger, mina de cărbune Tchirozérine este utilizată pentru activități extractive, la fel și petrolul (vehicule, desigur, dar și generatoare).


Aș adăuga că carbonii cu combustibili fosili, transformați în CO2, sunt, cu ajutorul soarelui, energii regenerabile, atât timp cât îi ajutăm puțin: https://www.econologie.com/forums/microalgue ... 10514.html
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538




de Obamot » 04/04/11, 23:53

Da, este adevărat Ahmed! După cum a raportat Green Liberal și chimist al stării sale (în colțul meu). O bună parte din concentrarea / îmbogățirea uraniului se face „mulțumesc” centralelor de cărbune !!!

Acest lucru este foarte puțin documentat. Dar, venind de la „liberali”, trebuie să ții cont de acest lucru absolut. Putem vedea că energia nucleară este doar o modalitate de a evita șantajul energetic în țările emergente sau din cauza instabilității politice de orice fel în țările care furnizează minereu, iar asta va impune în mod inevitabil legea cererii / ofertei în unghiuri diferite ... De exemplu în Niger:

astrotophe.fr a scris:Pentru a obține uraniu natural, minele sunt săpate pentru a extrage minerale care conțin uraniu. Este nevoie de aproximativ 1 tone de rocă pentru a extrage 500 g de uraniu natural (galben). Aceasta se face în jurul minei pentru a limita transportul unei cantități mari de materiale. (Sursa Wikipedia)

Uraniul natural provine în principal din Canada, Australia și Niger. (sursa CRIIRAD) Producția anuală nigeriană de uraniu natural este 2 900 tone (Franța importă 8 000 tone / an - sursa Ministerului Dezvoltării Durabile).

Vom merge la minele din Niger, deoarece electricitatea folosită provine din cărbune (există și mult cărbune în Niger)
Dintr-un alt raport CRIIRAD, am citit că 85% din unitățile 2 de generare de energie 18,8 MW sunt utilizate pentru a opera cele două mine de uraniu.

Presupunem centralele care operează 24h / 24h și 365j / an, adică 330 GWh electrice, ceea ce corespunde unei emisii de 330 000 tone de CO2 pentru producția electrică a acestor unități. Deci, pentru extracția, concentrația de uraniu, luăm 85% din tone CO2 sau 280 000. Aceasta oferă 100 tone de CO2 pe tone de uraniu natural.

Pentru îmbogățirea unui 1 kg de uraniu îmbogățit, este necesar 8 kg de uraniu natural. (sursa Wikipedia și Futura24)

Aceasta oferă 800 tone de CO2 pe tonă de uraniu îmbogățit pentru faza de extracție și concentrare. Vom rotunji până la 1000 tone de CO2 pe tonă de uraniu îmbogățit pentru a ține cont de transport și de alte elemente uitate.

Pentru producerea unui kWh electric, este necesar 3,3 mg de uraniu îmbogățit. Prin urmare, adăugarea de CO2 pentru kWhul electric nuclear este 3,3 g de CO2.

Conform informațiilor furnizate de Dan1 (vezi comentariul său), valoarea reală ar fi aproape de 1 la 1,3 g de CO2 / kWh.

http://www.astrotophe.fr.nf/environneme ... h_nucl.php

Există și alte motive referitoare la chimia pentru care folosesc cărbune (pentru întrebările „apărare secretă, ar folosi cărbune în alte scopuri ...), înțelegem de ce acest parlamentar verde nu a făcut-o nu dorește să dezvolte prea mult această temă ... Se pare că acest subiect este tabu!

Profit de această ocazie pentru a face o primă actualizare a diagramei publicate mai sus și care ține cont de decesele reale din cauza Cernobîlului ... Evident, ar trebui să migrăm decesele din cauza folosirii cărbunelui pentru concentrarea / îmbogățirea uraniului ... Dacă cineva reușește să facă matematica (atât timp cât găsim statistici ... voi face o actualizare)

Am evaluat că, având în vedere pericolul scăzut, solarul și, în principal, solarul termic ar trebui să provoace moarte mai puțin decât gazele naturale, într-o "gamă mare":

Imagine

Oricum, mi se pare atât de scandalos să nu fi luat în calcul decesele pe termen lung și să atribuie ruperea unui baraj riscurilor legate de producția de energie stricto sensu, încât mă întreb dacă numărul moartea din cauza energiei nucleare, care transformă planeta într-o coșul de gunoi nuclear (cădere, depozitare, arbitrar ...) pe care mă întreb dacă într-adevăr este comparabilă! Dar am plecat să-mi fac o idee ... Pe de altă parte, am pus numărul morților / persoanelor cu dizabilități în funcție de una dintre persoanele cele mai bine cunoscute, Viatcheslav Grichine, președintele Uniunii Cernobîl ( principala asociere de lichidatori) ... pentru lichidatorii 600 000 [Data actualizării 26 April 2011]:
- [375 000] a murit și [90 000] a rămas dezactivat în Rusia [anc. cifra aruncată mort 25'000].
- ~ 25 000 au murit și ~ 70 000 au rămas dezactivate în Ucraina.
- 10 000 sunt morți și 25 000 dezactivați ”în Belarus
[Ceea ce face ca un total de 400 000 să fie mort (66% din lichidatorii 600 000) și 90 000 sunt suspendate ...]
Sursa actualizării: ...> (De asemenea, pe Euronews: Cernobîl: comemorare)

.... și acolo graficul ne spune altceva .... Semnul de întrebare simbolizează Fukushima și deteriorarea co-laterală a energiei nucleare. De asemenea, este necesar să se numere între 500 și 1000 morți în funcție de țară, în medie, pentru leucemii, cancere tiroidiene și alte tipuri de cancer, în toată Europa, a se vedea în altă parte ... Ceea ce nu apare în graficul original. Așadar, cred că în general, 250'000 foarte bolnavi sau decedați în legătură cu energia nucleară sunt sub realitate. De altfel, primul dezastru nuclear din Rusia lipsește (raportat într-un alt fir) și despre care probabil nu vom cunoaște niciodată numărul macabru (sub URSS).
Dernière édition alin Obamot 26 / 04 / 11, 07: 09, editate 2 ori.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11043




de Christophe » 05/04/11, 00:04

Obamot a scris:Profit de această ocazie pentru a face o primă actualizare a diagramei publicate mai sus, care ține cont de decesele reale din cauza Cernobîlului ...


Nu știam că aveți talente ca falsificator ... designer grafic : Mrgreen: : Mrgreen: Nu este rău !! Dar de unde obțineți numărul la solar? :D

Pentru CO2 și nuclear, avem un subiect dedicat care se ridică în jurul întrebării: https://www.econologie.com/forums/nucleaire- ... t8139.html
https://www.econologie.com/forums/rejets-de- ... t9500.html
și unul mai vechi de jonule (activistul): https://www.econologie.com/forums/nucleaire- ... t5658.html

Atenție la concluzia că citați privește doar Mina Uraniu ... nici măcar îmbogățirea ei!

Prin urmare, adăugarea de CO2 pentru kWhul electric nuclear este 3,3 g de CO2.


Oricum acest raționament include prea multă incertitudine, preferați cifrele acestui subiect:
https://www.econologie.com/forums/nucleaire- ... t8139.html

Imagine
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538




de Obamot » 05/04/11, 00:22

Atâta timp cât suntem în evaluările „toporului”, sunt în grămadă!

Christophe a scris:
Obamot a scris:Profit de această ocazie pentru a face o primă actualizare a diagramei publicate mai sus, care ține cont de decesele reale din cauza Cernobîlului ...


Nu știam că aveți talente ca falsificator ... designer grafic : Mrgreen: : Mrgreen: Nu este rău !! Dar de unde obțineți numărul la solar? :D


Sunt serios eu Môssieur => Am spus: „Actualizare“ hi, hi, hi ...

Apropo de cine este "Falsificatorii" (?) dacă ne uităm la ultimul tău grafic? : Mrgreen:

Sursele mele pentru energie solară? Bein diwouar, solarul nu explodează, nu scurge, nu poluează ... etc. În mod normal, nu ar trebui să existe ... Dar, din moment ce nu putem pune „0”, am folosit acest lucru o metodă de calcul infailibilă veche, utilizată pe scară largă de oamenii de știință din sectorul drogurilor, cercetare și dezvoltare (cerere de la Thales ^^) și alte birouri de proiectare a siguranței nucleare ...>

Deoarece nu avem foarte multă „vizibilitate” în acest domeniu, am luat ceea ce este actual în aceste cazuri, și anume regula: 80% // 20%, stii?

Deci, aș cădea în mod normal la 20% din cei pentru gaz (?) Apoi am ponderat dublând această valoare, pentru a ajunge la ~ 40%, pentru a fi sigur că sunt sub realitate ... De ce ceva la fel de complex ca gazul și nu ca sectorul de transport al energiei electrice? Deoarece vor exista în continuare riscuri legate de instalații complexe de circuite de fluide, pentru stocarea energiei în pământ (nisip sau sare topită, cuburi mari de beton sau alte toate prin circulația unui fluid de ...).

Și nu știi niciodată ... există și celebrul „Arsuri solare“ în deșert ... și gloanțe rătăcite ... : Mrgreen: : Mrgreen: : Mrgreen:
0 x
Alain G
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3044
Înregistrare: 03/10/08, 04:24
x 3




de Alain G » 05/04/11, 01:00

Dragul meu Christophe, ai uitat să pui hidroizolele în ultima ta grafică! :şoc:

Mi-a fost teamă să arate realitatea! 8)

Sau nu calculabil! : Mrgreen:
0 x
Dacă faceți un pas înapoi, uneori puteți consolida prietenia.

Critica este un lucru bun dacă se adaugă unor complimente.

Alain

Reveniți la „Energiile fosile: petrol, gaz, cărbune și electricitate nucleară (fisiune și fuziune)”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 259