De ce se demontează centralele nucleare?

Petrol, gaz, cărbune, nucleare (PWR, EPR, fuziune la cald, ITER), centrale termice pe gaz și cărbune, cogenerare, tri-generare. Peakoil, epuizare, economie, tehnologii și strategii geopolitice. Prețuri, poluare, costuri economice și sociale ...
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79295
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11028

De ce se demontează centralele nucleare?




de Christophe » 30/04/11, 20:59

Uh, probabil că voi spune o enormitate pentru unii, dar când se văd problemele care pun deja în desfășurare dezmembrarea nucleară (costurile inițiale înmulțite cu aproximativ 50), mă întreb ce rost are dispersarea materialelor radioactive și punerea „Demontatori” în pericol atunci când am putea să-l lăsăm pe cel mare la fața locului și să „securizăm” pe loc, nu?

Când spun „sigur” este pentru mediu și pentru oameni / animale ...

Nu am demontat niciodată cu adevărat Zidul Atlanticului ...
0 x
Addrelyn
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 166
Înregistrare: 16/07/10, 11:28




de Addrelyn » 30/04/11, 21:12

Mă întreb care este rostul de a dispersa materialele radioactive


Știți ce este radioactiv într-o centrală?
Știți cum materialul devine radioactiv?
Știți ce elemente radioactive ies dintr-o centrală?

Vrei să știi?

Pot să spun o enormitate pentru unii, dar atunci când vedem problemele deja puse de demontarea nucleară în curs (costurile inițiale înmulțite cu 50 sau mai mult),


Țările au o mulțime de moduri diferite de a face lucrurile.
În Anglia, au decis să părăsească plantele cu 120 de ani înainte de a începe să le demonteze.
În Franța, sunt de așteptat 30 de ani cred.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79295
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11028




de Christophe » 30/04/11, 21:51

Roh de calm ... da, vreau să știu!

Când am spus materiale, mă gândeam la toate conductele metalice și elementele primare (miez, generator de abur ...) și la toate celelalte elemente (beton, uși ...) care sunt foarte contaminate.

Ce rost are să le demontați? Dacă trebuie să le fugiți în altă parte, lăsați-le să putrezească la fața locului și să nu asigure locul (în special, infiltrarea ploii).

N-am idee ce devin după demontare ... diluate într-un cuptor exploziv din China?

Ah, nu greșesc în totalitate dacă Anglia intenționează să nu facă nimic timp de 120 de ani, se alătură ideii acestui subiect. Planifică să asigure site-ul în această perioadă?

Dar cine spune că compania care o administrează va exista încă peste 120 de ani?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14141
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839




de Flytox » 30/04/11, 22:04

Addrelyn a scris:Țările au o mulțime de moduri diferite de a face lucrurile.
În Anglia, au decis să părăsească plantele cu 120 de ani înainte de a începe să le demonteze.
În Franța, sunt de așteptat 30 de ani cred.


Principiul este simplu, mai întâi „noi” facem săpăturile, maintenant și apoi să vină ce ar putea, întotdeauna vor exista destule lucruri pentru a fi futute pentru a șterge tencuielile și costurile uriașe asociate demontării .... Costuri care, desigur, nu au fost niciodată anticipat (cuvânt interzis în această tehnologie).
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.
[Eugene Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
netshaman
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 532
Înregistrare: 15/11/08, 12:57
x 2




de netshaman » 30/04/11, 22:06

Acoperiți totul cu un sarcofag imens ...
Ah, nu, nu a fost deja făcut în Cernobîl, sunt prost!
Au ales cel puțin calea bunului simț cu această decizie.
Nu este ca în Africa, unde se dispersează cu grijă metalele contaminate și unde le reface în ghivece și alte ustensile de bucătărie pentru utilizarea gospodinei africane!
Material din minele dragului nostru Areva.

Citat mic: „Ca nucleare nu eliberează CO2” => și costul transportului de materiale din Africa în Franța, este zer?
„Energia nucleară este regenerabilă * și energie curată” => Du-te și spune-i gospodinei asta!


* Cu excepția cazului în care nu mai există minereu de uraniu.

Cu toții ați recunoscut cine a spus asta, nu?
: Mrgreen:
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79295
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11028




de Christophe » 30/04/11, 22:15

Flytox a scris:Costuri care, desigur, nu au fost niciodată anticipat (cuvânt interzis în această tehnologie).


Dacă tocmai în conformitate cu ultima anchetă ulterioară, proiectele eoliene noi trebuie să prevadă desființarea lor pe un cont blocat timp de 20 de ani!

https://www.econologie.com/complement-d- ... -4354.html

Timpul de a planta o turbină eoliană a trecut de la 3 la 8 ani!

Este un cadou pentru EdF nimic altceva ...

Iar în discursul pipolitic ... este invers.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16095
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5233




de Remundo » 30/04/11, 22:25

dezvoltarea energiilor regenerabile în Franța este în special îngreunată de dispozițiile legale și administrative care servesc într-un mod ascuns interese puternice.

Eoliană, solară și hidroenergie mică sunt în vizor de mult timp.

Doar combustia biomasei rezistă, deoarece este destul de dificil să interzicem arderea buștenilor ...
0 x
Imagine
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16095
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5233

Re: De ce demontați centralele nucleare?




de Remundo » 30/04/11, 22:31

Christophe a scris:Uh, probabil că voi spune o enormitate pentru unii, dar când se văd problemele care pun deja în desfășurare dezmembrarea nucleară (costurile inițiale înmulțite cu aproximativ 50), mă întreb ce rost are dispersarea materialelor radioactive și punerea „Demontatori” în pericol atunci când am putea să-l lăsăm pe cel mare la fața locului și să „securizăm” pe loc, nu?

Când spun „sigur” este pentru mediu și pentru oameni / animale ...

Nu am demontat niciodată cu adevărat Zidul Atlanticului ...

Personal, cred că toate centralele nucleare vor deveni locuri sanctuarizate, cu acces strict reglementat și acesta este lucrul „mai puțin rău” de făcut.

pentru că, în realitate, nimeni din lume nu știe să demonteze corect o centrală nucleară, deoarece este aproape imposibil.

Și sincer, este o cheltuială suplimentară de energie (și bani), deoarece este necesar să îngropați toate deșeurile, fie turnate în beton, fie aruncate în depozit geologic (viitor), care de asemenea nu sapă toate singur) ... ca să nu mai vorbim de răspândirea prin praf și de expunerea lucrătorilor pentru că nu prea sunt utile ...

Pe scurt ... un sector de uitat cât mai rapid ... Să terminăm de a folosi actualele centrale electrice ca tranziție și să trecem hotărât și acum la altceva ...
0 x
Imagine
Avatar de l'Utilisateur
sen-no-sen
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6856
Înregistrare: 11/06/09, 13:08
Locul de amplasare: Beaujolais de mare.
x 749




de sen-no-sen » 30/04/11, 22:53

Curtea de Conturi a prezis că costul demontării flotei nucleare franceze va fi de aproximativ 66 de miliarde de euro.
FED a aprobat doar 6 miliarde, deci nu căutați motivul pentru costul creșterii treptate, dar inevitabile a energiei electrice ...
În ceea ce privește costul real al dezmembrării, niciun economiști sau ingineri serioși nu ar fi capabili să prezică cu exactitate, știind că factura poate depăși fericit 100 de miliarde de euro!
0 x
„Ingineria înseamnă uneori să știi când să te oprești” Charles De Gaulle.
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538




de Obamot » 01/05/11, 00:46

Nu este posibil să dați o sumă fixă! Totul ar depinde de circumstanțe, rata de iradiere, tipul de contaminare și adâncimea acesteia ... și, mai ales, de reevaluarea standardelor de siguranță privind iradierea cu doze mici, care va multiplica costurile cu x20 sau x100. ..in 120 de ani, deoarece standardele de sănătate se vor schimba! Și „dezmembrătorii” vor trebui să lucreze mai puțin timp pe site-uri, prin urmare va fi necesar să le înmulțiți, ceea ce le va face „rare” pe piața muncii și, prin urmare, va trebui să le plătiți mult mai mult. Prețurile vor exploda, deoarece metodele de demontare se vor schimba în comparație cu toleranțele actuale!

De asemenea, depozitul de deșeuri va fi problematic (apele subterane etc.). Probabil că în aproape 20 de ani, deșeurile „moderat radioactive” vor fi considerate la fel ca „deșeuri puternic radioactive”.

Trebuie amintit că sicriile lichidatorilor au fost puternic contaminate, până la punctul în care au fost îngropate în module metalice sudate ... astfel încât, la rândul lor, să nu contamineze mediul ... Te face să crezi că nu ? Vă las să vă imaginați ce se va întâmpla cu evaluarea pericolului „deșeurilor” atunci când standardele nu vor mai fi falsificate ...

Addrelyn, „atașat comercial la grătar, industrie nucleară” a scris:
Mă întreb care este rostul de a dispersa materialele radioactive


Știți ce este radioactiv într-o centrală?
Știți cum materialul devine radioactiv?
Știți ce elemente radioactive ies dintr-o centrală?

Vrei să știi?


O să încetați să încercați să ne infantilizați...

Tot ce fac henchmenii nucleari este să presupună. Obosit de ucenicii acestor vrăjitori și de omerta și manipulările lor. Cu siguranță, toate acestea nu sunt noi, "este în natura umană ..." De aceea trebuie să ieșim din acest om ... omul nu este suficient de înțelept, el a atins principiul lui Petru cu nuca ...

Addrelyn, „atașat comercial la grătar, industrie nucleară” a scris:Țările au o mulțime de moduri diferite de a face lucrurile.


Ce obraz! ... și în plus pentru a demonta nu este scump! Printr-un mod de operare ... care nu se schimbă de la Areva la Fukușima - să creadă că industria ar fi răspândit cuvântul - de la un capăt al planetei la celălalt la care apelează „sclavi nucleari” care sunt lucrători temporari (pentru a-i uita mai bine), ceea ce este foarte practic, deoarece cei care sunt angajați de agenții de muncă temporară nu intră în statisticile persoanelor contaminate ca angajați obișnuiți ai siturilor nucleare. scandal!. „Aceștia sunt lichidatorii vremurilor moderne”, cei pe care îi lichidează mai presus de toate, este ea însăși ... Prin abuzul de slăbiciune al recrutorilor!

Addrelyn, „atașat comercial la grătar, industrie nucleară” a scris:În Anglia, au decis să părăsească plantele cu 120 de ani înainte de a începe să le demonteze.

Grozav, ca și cei care tocmai s-au născut chiar acum, nici nu sunt conștienți de asta și vor dispărea înainte de 120 de ani ... este foarte practic ... Și în această perioadă îndepărtată, va fi foarte târziu pentru a transpune oamenii în justiție.

Mascarada nucii continuă, dar sunt încântat să citesc următoarea prostie a lui „atașatul comercial la grătar” al industriei nucleare ” și „agentul” său, deoarece ne-a făcut să înțelegem că au atât de multe interese „superioare” de apărat în această industrie ...
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Energiile fosile: petrol, gaz, cărbune și electricitate nucleară (fisiune și fuziune)”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 186