Vestele galbene: Este justificat apelul din noiembrie 17? #GiletsJaunes

Petrol, gaz, cărbune, nucleare (PWR, EPR, fuziune la cald, ITER), centrale termice pe gaz și cărbune, cogenerare, tri-generare. Peakoil, epuizare, economie, tehnologii și strategii geopolitice. Prețuri, poluare, costuri economice și sociale ...
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13644
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1502
A lua legatura cu:

Vestele galbene: Este justificat apelul din noiembrie 17? #GiletsJaunes




de izentrop » 04/11/18, 16:43

Astfel, am citit pe rețelele de socializare că creșterea actuală a prețurilor la benzină și benzină este cel mai grav atac împotriva cetățenilor de la războiul mondial XNIXXe și cele mai întunecate ore din istoria umanității.

Și este adevărat că, spre deosebire de fauna și flora care dispar fără ca nimeni să fie mișcat, vezi costul complet Dacia Duster 25% mai scump este un șoc perceptibil de către orice individ cu un coeficient intelectual. mai mare decât 48.

„puterea de a cumpăra motorină” este mai mare în 2018 decât 1982 și este în prezent cam la același nivel ca în anii 2011.
MIC GHID PENTRU RĂSPUNSURILE DEBILURILOR APELULUI 17 NOIEMBRIE. PREȚURILE CARBURANTELOR NU „EXPLODĂ”

Creșterea prețului petrolului poate beneficia doar de energiile regenerabile.
1 x
Avatar de l'Utilisateur
thibr
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 723
Înregistrare: 07/01/18, 09:19
x 269

Re: Apelul din noiembrie 17 este justificat?




de thibr » 04/11/18, 18:35

este un rezumat bun : Wink:
dar de ce ar lăsa francezii o ocazie de a gemu și a se manifesta : Mrgreen:
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12298
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2963

Re: Apelul din noiembrie 17 este justificat?




de Ahmed » 04/11/18, 18:52

Criteriile selectate nu sunt singurele relevante; ar fi bine să se țină cont și de evoluția diferitelor surse de cheltuieli, precum și de diferențialul social. Un SMIC mai mare la un euro constant nu înseamnă totul și ascunde, în special, o scădere relativă a puterii de cumpărare în comparație cu nu combustibilii, ci pentru alte clase sociale ale căror venituri cresc mai repede.
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
Forhorse
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2485
Înregistrare: 27/10/09, 08:19
Locul de amplasare: Perch Ornais
x 359

Re: Apelul din noiembrie 17 este justificat?




de Forhorse » 04/11/18, 22:08

La fel ca toți ceilalți, mă doare inima când mă duc să-mi realimentez mașina, ceea ce este esențial pentru moment pentru a-mi câștiga existența. Cu toate acestea, în mod obiectiv, este foarte bine ca combustibilii „convenționali” să fie scumpi, oferind o anumită viabilitate soluțiilor alternative care vor spera să fie mai durabile.
Deci nu voi răspunde la acest apel, mai ales că va fi inutil.
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12298
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2963

Re: Apelul din noiembrie 17 este justificat?




de Ahmed » 04/11/18, 22:33

Din păcate, va fi un consum alternativ mai mult decât soluții reale ...
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
moinsdewatt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5111
Înregistrare: 28/09/09, 17:35
Locul de amplasare: Isere
x 554

Re: Apelul din noiembrie 17 este justificat?




de moinsdewatt » 04/11/18, 23:22

În ceea ce mă privește, nu susțin deloc această mișcare.
0 x
phil53
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1376
Înregistrare: 25/04/08, 10:26
x 202

Re: Apelul din noiembrie 17 este justificat?




de phil53 » 05/11/18, 06:53

Este indicativ al ignoranței majorității oamenilor. Această creștere a combustibililor mobilizează mii, poate milioane, în timp ce dispariția unei specii trece neobservată.
Acest lucru dovedește că, dacă ni s-ar impune soluții reale pentru a încerca să evităm haosul, ar fi revoluția.
1 x
Peter
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 586
Înregistrare: 15/09/05, 02:20
x 312

Re: Apelul din noiembrie 17 este justificat?




de Peter » 05/11/18, 19:41

Motivul acestei mobilizări este chinuitor, un capriciu al consumatorului care stârnește furia văzând dreptul său sacru de a consuma puțin redus.
Dar hei, chiar dacă această mobilizare este un succes nu se va întâmpla nimic. Blocarea drumurilor într-o sâmbătă nu va împiedica decât câțiva cerșetori, protestatarii vor lucra în liniște luni următoare pentru a plăti combustibilul pe care l-au ars în dopurile pe care el însuși le-a creat, o felie frumoasă de distracție pentru gardurile cu coarde .
0 x
Bardal
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 509
Înregistrare: 01/07/16, 10:41
Locul de amplasare: 56 și 45
x 198

Re: Apelul din noiembrie 17 este justificat?




de Bardal » 05/11/18, 21:18

Dumnezeul meu poporul poate fi con !!!

Si populistii asa !!!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
sen-no-sen
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6856
Înregistrare: 11/06/09, 13:08
Locul de amplasare: Beaujolais de mare.
x 749

Re: Apelul din noiembrie 17 este justificat?




de sen-no-sen » 05/11/18, 22:13

Apelul din 17 noiembrie se alătură mișcării plafoanelor roșii împotriva „eco-impozitului”.
Acest tip de mișcare de indignare este tipic societății noastre, deoarece cristalizează contradicții profunde:
-Pe de o parte, voința de a dori să păstreze un mod de transport, un anumit automobil și, prin extindere, puterea de cumpărare (adică puterea de acțiune / modificare asupra mediului) în timp ce condițiile necesar pentru a menține aceasta se diminuează (vârf tot uleiul).
-Pe de altă parte inscripția acestei mișcări în întregime în perioada de „trepte climatice".

Așa cum s-a spus Jean Yann:„Toată lumea vrea să salveze planeta, dar nimeni nu vrea să scoată gunoiul”, adică faptul că schimbările sunt de dorit .... pentru alții și pentru alții, în condiții de a nu interfera cu obiceiurile de consum, pe scurt, nu schimbați nimic pentru a menține totul la locul lor! : Lol:

Cu toate acestea, tratarea apărătorilor acestui tip de mișcare ca idioți sau populisti rezultă dintr-o neînțelegere a problemelor „socio-energetice” din țara noastră (și din alte națiuni industrializate).
Timp de câțiva ani, am observat o scădere relativă a puterii de cumpărare și o scădere a așa-numitelor clase medii (inflație la 2,2%).
În afara unei clase sociale este mai presus de toate o clasă de energie, adică un grup de indivizi care disipează o anumită cantitate de energie și care garantează poziționarea lor în ordinea precedenței.
Prin urmare, inducerea, într-un grup de indivizi, de a forma un consum exponențial, o dietă duce iremediabil la nemulțumire, de aici apariția tensiunii sociale,deci este un lucru foarte normal.


Ce este obiectabil în măsura în care guvernul a făcut-o,este absența completă a contrapartidelor.
Această taxă * care aduce 3,9 miliarde / an nu va fi alocată transportului public, ci „tranziției energetice” foarte tulbure, inclusă, așadar, în buzunarul monopolurilor industriale.
De fapt, doar 19% din rețeta va fi folosită pentru această cauză, restul fiind în principal o modalitate de a salva cofertele goale disperat ale statului și darurile otrăvite ale președintelui Macron.

Ar fi fost recomandabil să creșteți prețul carburantului conform unui calendar care poate fi citit trienal și să subvenționați transportul public, astfel încât acesta să devină gratuit, să garanteze transportul și dezvoltarea liniilor feroviare mici.
Cu măsurile guvernului, ne vom îndrepta către cea de-a optsprezecea administrare greșită a impozitelor care ne va propulsa atunci când va veni momentul unei crize care va fi foarte dificil de a ieși din lipsa de adaptare, ce se spune:Guvernarea înseamnă planificare! : Lol:

* inclus în TICPE care plătește 37 miliarde / an.
4 x
„Ingineria înseamnă uneori să știi când să te oprești” Charles De Gaulle.

Reveniți la „Energiile fosile: petrol, gaz, cărbune și electricitate nucleară (fisiune și fuziune)”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 243