Impunitatea unui ucigaș: motorină

Petrol, gaz, cărbune, nucleare (PWR, EPR, fuziune la cald, ITER), centrale termice pe gaz și cărbune, cogenerare, tri-generare. Peakoil, epuizare, economie, tehnologii și strategii geopolitice. Prețuri, poluare, costuri economice și sociale ...
Bibiphoque
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 749
Înregistrare: 31/03/04, 07:37
Locul de amplasare: Bruxelles

Impunitatea unui ucigaș: motorină




de Bibiphoque » 10/03/06, 15:10

hi,
Din întâmplare, am dat peste aceste fișiere:
http://fractales.inria.fr/~louchet/perso/diesel.html
Ce să te gândești la asta? :şoc:
@+
0 x
Nu pentru că am spus întotdeauna că este imposibil să nu încercați :)
Avatar de l'Utilisateur
tăietor de lemne
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4731
Înregistrare: 07/11/05, 10:45
Locul de amplasare: În munți ... (Trièves)
x 2




de tăietor de lemne » 10/03/06, 15:22

EDITĂ deoarece celălalt este închis.
Dernière édition alin tăietor de lemne 11 / 03 / 06, 00: 09, editate 1 ori.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
nonoLeRobot
Domnul Kyot'Home
Domnul Kyot'Home
posturi: 790
Înregistrare: 19/01/05, 23:55
Locul de amplasare: Beaune 21 / Paris
x 13




de nonoLeRobot » 10/03/06, 17:31

Nu, duplicatul este închis, este bine să discutați în continuare aici.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
fostul Oceano
moderator
moderator
posturi: 1571
Înregistrare: 04/06/05, 23:10
Locul de amplasare: Lorraine - Franța
x 1




de fostul Oceano » 10/03/06, 17:37

Cu privire la raportul parlamentar propus de Bucheron aici vorbesc despre generalizarea DPF la toate motorina, deoarece ar fi cu adevărat eficientă.
0 x
zero
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 298
Înregistrare: 12/02/06, 12:47




de zero » 10/03/06, 18:16

Ei bine, pe acesta, am opinii destul de înguste și blinders așa cum se spune despre forum de futura-stiinta.
Am căzut în aceeași discuție cu același articol denunțând răutățile motorinei.
Și acolo, m-am văzut împotrivă apărătorilor fervenți ai motorinei care caută pretutindeni să promoveze, motorină precis.
Nu m-au convins, nici eu
Pentru mine motorina rămâne și va rămâne dăunătoare. : Mrgreen:
ar fi putut fi și am încredere în nasul meu, este cel mai bun analizor.
Pe scurt, nu-mi place modul în care unii francezi tind să cumpere în mod sistematic ceea ce anunță guvernul.
Punerea de filtre și alte chestii, ghivece etc ... care nu schimbă problema, adevărata problemă este că trebuie să găsim alternative la petrol, cum ar fi hvb, de exemplu.
Spun, nu trebuie să crezi ce avansează senna.
Toate mijloacele sunt bune pentru a preveni apariția altor mijloace mai bune.
convertorul catalitic a fost presupus excelent, etc ... bla bla
Pe scurt, nu a îmbunătățit lucrurile prea mult.
Deci, chiar dacă sun ca cineva cu blindere, nu-mi pasă.
Încă mai am nasul și nasul, îmi spune el, ar fi putut fi motorină, așa că, dacă nasul meu a spus că ar fi putut fi, nu degeaba și prefer să am încredere în instinctele mele, poate părea o prostie , dar o las acolo.
Uleiul de rapiță din cărucior miroase a mâncare prăjită, iar nasul meu nu spune că ar putea : Mrgreen:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
jean63
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2332
Înregistrare: 15/12/05, 08:50
Locul de amplasare: Auvergne
x 4




de jean63 » 10/03/06, 22:32

bibifoc : Arrow:

Este foarte amuzant, când tu propui acest subiect, nu există aceleași reacții ca atunci când sunt eu! (vezi subiectul :: „DIESEL: și dacă mai vorbim despre el”).

Chiar și această propoziție destul de bine trimisă nu provoacă o reacție:

Pentru mine motorina rămâne și va rămâne dăunătoare.
ar fi putut fi și am încredere în nasul meu, este cel mai bun analizor
... de paldeolien. : Mrgreen:

fostul Oceano : Arrow:

În raportul parlamentar, este scris acest lucru:

Pentru motor diesel este furnizat o divizare la cinci a emisiilor de particule. Acest lucru poate duce la un consum excesiv, deși dl BELOT este optimist cu privire la performanța tehnologiei PSA..

Există deasemenea o diferență între motoarele pe benzină și diesel în ceea ce privește emisiile de NOx. Există un raport de la unu la trei, între emisia maximă admisibilă pentru motorină și benzină. Textul afirmă că această situație nu va duratotuși, în prezent, Se acceptă faptul că tehnologiile de tip DeNOx nu vor fi încă dezvoltate tehnic în 2010. În ceea ce privește motorul diesel, pe lângă prezentarea anterioară a domnului André DOUAUD, putem vedea comportament bun în ceea ce privește emisiile de CO2, dar, pe de altă parte, rămâne un efort de făcut în ceea ce privește emisiile poluante.


Pentru particule, un studiu a spus că particulele foarte fine care trec prin DPF sunt, de asemenea, foarte periculoase, deoarece nu sunt filtrate de „filtre” umane naturale și intră adânc în plămâni.

Este planificat ...... nu a fost dezvoltat în 2010 ............. eforturi care trebuie depuse în ceea ce privește emisia de poluanți ..... o mulțime de „ar trebui”.

Pentru CO2 am fost de acord din start că emisia este mai mică, dar este acesta într-adevăr un motiv suficient pentru a accepta asfixierea la sol?

Și, în cele din urmă, de ce Franța refuză soluția HVB pentru motorină atunci când Europa spune OK? :?: :?: :?:

De asemenea, am găsit acest lucru pe care l-am păstrat într-un fișier:

Spectacolul ECOMOBILE din Lyon este spectacolul care demonstrează întârzierea acumulată de producătorii francezi în introducerea pe piață a vehiculelor ecologice fără petrol sau subproduse petroliere precum GPL. În afară de bicicletele și scuterele electrice, este un vid.
În acest timp, majoritatea vehiculelor scoase în afara legii sunt expuse la expoziția auto din Lyon, care depășește cu mult viteza autorizată și care poluează din ce în ce mai mult. Înlocuim o mașină din aceeași gamă cu un nou model care este mai mare, mai mare, mai greu și, prin urmare, poluează mai mult ... inclusiv în rândul producătorilor de vehicule hibride. Tot ce trebuie să faceți este să citiți etichetele de pe rata emisiilor de CO2 pe kilometru pentru a realiza acest lucru și amintiți-vă că motorina din Franța este responsabilă de moartea a aproape 10000 de persoane pe an din cauza particulelor fine emise de evoluția IDU. FAP este acolo doar pentru a corecta o problemă, cum ar fi un bandaj pe un picior de lemn. În cele din urmă, trebuie amintit că Franța este singura țară (bogată) din lume care este victima poluării fonice urbane de la mașinile diesel. O mașină diesel care merge atât de departe încât să facă mai mult zgomot în afara cabinei decât în ​​interiorul ei „înălțimea egoismului”.
În același timp, banii înghițiți în industria motorinei din cauza deturnării de impozite absurde împiedică Franța să dezvolte noi tehnologii precum tracțiunea electrică folosind capacitatea de producție nocturnă a EDF și utilizarea celulei de combustibil ca autonomie suplimentară.
Ne așteptăm ca guvernul să aplice cu strictețe legile votate cu privire la ecologie (exemplu: rata echipamentelor administrației cu vehicule ecologice) și deputații noștri să reglementeze rapid puterea mașinilor și a vehiculelor fiscale prin poluarea efectivă (construcție, utilizare, reciclare) în conformitate cu regula „poluatorul plătește”.
În sfârșit, ar fi timpul să se încheie în Europa cu regula impusă de Germania pentru apărarea berlinelor mari a căror construcție se presupune că este justificată de limita de non-viteză pe autostrăzile germane, poziție dificilă într-o Germania care pretinde că este verde.


Chiar și GPL este în centrul atenției în acest articol!
Dernière édition alin jean63 10 / 03 / 06, 23: 14, editate 3 ori.
0 x
Doar când a renunțat la ultimul copac, a contaminat ultimul pârâu, a pescuit ultimul pește pe care omul îl va observa că banii nu sunt comestibili (MOHAWK indian).
denis
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 944
Înregistrare: 15/12/05, 17:26
Locul de amplasare: rhone alpes
x 2

impunitate criminală: motorină




de denis » 10/03/06, 23:11

un medic epidemiolog (care nu scrie) a spus: convertoarele catalitice sunt un mare pas înainte, previn infecțiile și cancerul pulmonar; din păcate, aceste particule dăunătoare nu mai aterizează pe pereții plămânilor, ci trec prin sânge care provoacă leucemie ... :? Buna progres !!! acest lucru se aplică motorinei, dar și benzinei.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
tăietor de lemne
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4731
Înregistrare: 07/11/05, 10:45
Locul de amplasare: În munți ... (Trièves)
x 2




de tăietor de lemne » 11/03/06, 00:12

jean63 a scris:bibifoc : Arrow:

Este foarte amuzant, când tu propui acest subiect, nu există aceleași reacții ca atunci când sunt eu! [...]
Nu am obiceiul să mă revărs forums repetând același lucru peste tot ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
tăietor de lemne
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4731
Înregistrare: 07/11/05, 10:45
Locul de amplasare: În munți ... (Trièves)
x 2




de tăietor de lemne » 11/03/06, 00:16

Paldeolien a scris:[...] Pentru mine motorina rămâne și va rămâne dăunătoare. : Mrgreen:
[...]
Uleiul de rapiță din cărucior miroase a mâncare prăjită, iar nasul meu nu spune că ar putea : Mrgreen:
Un pic schizofrenic vorbirea ta, nu? :?:

Știind că este același motor care arde motorină și / sau ulei, considerați că este bun sau nu, la sfârșitul reflecției?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
tăietor de lemne
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4731
Înregistrare: 07/11/05, 10:45
Locul de amplasare: În munți ... (Trièves)
x 2




de tăietor de lemne » 11/03/06, 00:22

jean63 a scris:[...] Pentru particule, un studiu a spus că particulele foarte fine care trec prin DPF sunt, de asemenea, foarte periculoase, deoarece nu sunt filtrate de „filtre” umane naturale și intră adânc în plămâni. [...] ]
Aparent, acest punct este discutabil, deoarece filtrele opresc o fracțiune din toate particule și nu numai de mai sus de o anumită mărime.
0 x

Reveniți la „Energiile fosile: petrol, gaz, cărbune și electricitate nucleară (fisiune și fuziune)”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 125