Energia nucleară va face parte din campania prezidențială din 2022

Petrol, gaz, cărbune, nucleare (PWR, EPR, fuziune la cald, ITER), centrale termice pe gaz și cărbune, cogenerare, tri-generare. Peakoil, epuizare, economie, tehnologii și strategii geopolitice. Prețuri, poluare, costuri economice și sociale ...
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13644
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1502
A lua legatura cu:

Energia nucleară va face parte din campania prezidențială din 2022




de izentrop » 03/05/21, 09:55

În primul rând pentru că majoritatea francezilor nu sunt antinucieni ...
Și apoi, De ce energia nucleară va fi inclusă în campania prezidențială din 2022
Stânga și majoritatea macronistă par împărțite cu privire la construirea rapidă a noilor EPR, în timp ce dreapta și extrema dreaptă își intensifică sprijinul pentru sector.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadeboisTheBack
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 14824
Înregistrare: 10/12/20, 20:52
Locul de amplasare: 04
x 4302

Re: Energia nucleară va face parte din campania prezidențială din 2022




de GuyGadeboisTheBack » 03/05/21, 12:07

Deci, acum un sondaj despre Challenge, BFM, afaceri și un grup de asigurări (fără detalii, fără precizie), îl numim „un studiu”?
Îi spun fals influențator. Dar încă o dată Izob se înghită!
0 x
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491

Re: Energia nucleară va face parte din campania prezidențială din 2022




de Janic » 03/05/21, 12:10

Îi spun fals influențator. Dar încă o dată Izob se înghită!
da, da! cred cu tărie! 8)
0 x
"Noi facem știința cu fapte, cum ar fi făcând o casă cu pietre: dar o acumulare de fapte nu mai este o știință decât o grămadă de pietre este o casă" Henri Poincaré
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadeboisTheBack
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 14824
Înregistrare: 10/12/20, 20:52
Locul de amplasare: 04
x 4302

Re: Energia nucleară va face parte din campania prezidențială din 2022




de GuyGadeboisTheBack » 03/05/21, 12:19

Janic a scris:
Îi spun fals influențator. Dar încă o dată Izob se înghită!
da, da! cred cu tărie! 8)

Un tip care este capabil să scrie acest lucru:
"Unii au contribuit în mare măsură la subminarea energiei nucleare franceze, în timp ce nu au existat niciodată erorile uriașe de securitate întâlnite la Therno și Fuku." (Fara gluma !)
Și cine ne spune că viitorul este în EPR-uri atunci când nu am fost niciodată înșelați pentru a construi unul care funcționează și, chiar dacă suntem în miliardele înșelate ... ne putem imagina că terciul care acționează ca creierul său este din ce în ce mai mult lichid ...
0 x
ABC2019
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12927
Înregistrare: 29/12/19, 11:58
x 1008

Re: Energia nucleară va face parte din campania prezidențială din 2022




de ABC2019 » 03/05/21, 12:29

GuyGadeboisLeRetour a scris:
Janic a scris:
Îi spun fals influențator. Dar încă o dată Izob se înghită!
da, da! cred cu tărie! 8)

Un tip care este capabil să scrie acest lucru:
"Unii au contribuit în mare măsură la subminarea energiei nucleare franceze, în timp ce nu au existat niciodată erorile uriașe de securitate întâlnite la Therno și Fuku." (Fara gluma !)
Și cine ne spune că viitorul este în EPR-uri atunci când nu am fost niciodată înșelați pentru a construi unul care funcționează și, chiar dacă suntem în miliardele înșelate ... ne putem imagina că terciul care acționează ca creierul său este din ce în ce mai mult lichid ...

Nu cred că nuclearul va rezolva toate problemele, dar da, există într-adevăr un EPR care funcționează .. în China

https://www.usinenouvelle.com/article/l ... n.N1056444
0 x
A trece pentru un idiot în ochii unui prost este o plăcere gourmet. (Georges COURTELINE)

Mééé neagă că nu a mers la petreceri cu 200 de persoane și nici măcar nu a fost bolnav moiiiiiii (Guignol des bois)
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadeboisTheBack
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 14824
Înregistrare: 10/12/20, 20:52
Locul de amplasare: 04
x 4302

Re: Energia nucleară va face parte din campania prezidențială din 2022




de GuyGadeboisTheBack » 03/05/21, 12:35

(MUZICĂ! Atenție, doamnelor, meseriilor și micuților copii ... Sosește Bozo, ne dă din nou numărul său pe bicicleta lui fără șa cu roți ovale, anunțându-ne că în China se blablaâââ în timp ce vorbim despre Franța și fiascoșele ei .. .)
0 x
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491

Re: Energia nucleară va face parte din campania prezidențială din 2022




de Janic » 03/05/21, 13:00

Nu cred că nuclearul va rezolva toate problemele, dar da, există într-adevăr un EPR care funcționează .. în China
China a ajuns din urmă cu întârzierea sa tehnică și chiar le-a depășit pe cele din Occident analizând defectele altora pentru a nu le reproduce singure.
Cu excepția faptului că graba lor de a-și bate joc de occidentali se poate întoarce împotriva lor, tocmai din lipsă de perspectivă. Viitorul ne va spune, ca și în cazul vaccinurilor introduse în grabă pe piață.
0 x
"Noi facem știința cu fapte, cum ar fi făcând o casă cu pietre: dar o acumulare de fapte nu mai este o știință decât o grămadă de pietre este o casă" Henri Poincaré
ABC2019
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12927
Înregistrare: 29/12/19, 11:58
x 1008

Re: Energia nucleară va face parte din campania prezidențială din 2022




de ABC2019 » 03/05/21, 13:05

Janic a scris:
Nu cred că nuclearul va rezolva toate problemele, dar da, există într-adevăr un EPR care funcționează .. în China
China a ajuns din urmă cu întârzierea sa tehnică și chiar le-a depășit pe cele din Occident analizând defectele altora pentru a nu le reproduce singure.
Cu excepția faptului că graba lor de a-și bate joc de occidentali se poate întoarce împotriva lor, tocmai din lipsă de perspectivă. Viitorul ne va spune, ca și în cazul vaccinurilor introduse în grabă pe piață.

mai presus de toate, ne-am mutat toate industriile acolo și că ne-am pierdut brusc expertiza industrială ...
0 x
A trece pentru un idiot în ochii unui prost este o plăcere gourmet. (Georges COURTELINE)

Mééé neagă că nu a mers la petreceri cu 200 de persoane și nici măcar nu a fost bolnav moiiiiiii (Guignol des bois)
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491

Re: Energia nucleară va face parte din campania prezidențială din 2022




de Janic » 03/05/21, 14:17

mai presus de toate, ne-am mutat toate industriile acolo și că ne-am pierdut brusc expertiza industrială ...
nu chiar, nici numai! Toate rahaturile care se făceau în Franța cu instrumente învechite nu le interesau. Pe de altă parte, cunoștințele noastre aprofundate: brevete, metodă de fabricație, materiale folosite etc ... erau interesați de la cheie (am lucrat la cheie pentru China) pentru a copia și îmbunătăți procesele noastre industriale și pentru a nu cumpăra nimic apoi, apoi să producem mai bine decât noi, nu băieți nebuni. și curcanii de umplutură, care erau .... noi glandul naiv! : Cheesy: : Cheesy: : Cheesy:
0 x
"Noi facem știința cu fapte, cum ar fi făcând o casă cu pietre: dar o acumulare de fapte nu mai este o știință decât o grămadă de pietre este o casă" Henri Poincaré
moinsdewatt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5111
Înregistrare: 28/09/09, 17:35
Locul de amplasare: Isere
x 554

Re: Energia nucleară va face parte din campania prezidențială din 2022




de moinsdewatt » 03/05/21, 15:54

ABC2019 a scris:
GuyGadeboisLeRetour a scris:
Janic a scris: da, da! cred cu tărie! 8)

Un tip care este capabil să scrie acest lucru:
"Unii au contribuit în mare măsură la subminarea energiei nucleare franceze, în timp ce nu au existat niciodată erorile uriașe de securitate întâlnite la Therno și Fuku." (Fara gluma !)
Și cine ne spune că viitorul este în EPR-uri atunci când nu am fost niciodată înșelați pentru a construi unul care funcționează și, chiar dacă suntem în miliardele înșelate ... ne putem imagina că terciul care acționează ca creierul său este din ce în ce mai mult lichid ...

Nu cred că nuclearul va rezolva toate problemele, dar da, există într-adevăr un EPR care funcționează .. în China

https://www.usinenouvelle.com/article/l ... n.N1056444


Există chiar DOUĂ EPR în funcțiune în China. :D

Al doilea EPR a intrat în funcțiune comercială în septembrie 2019:
https://www.connaissancedesenergies.org ... e-190906-0
1 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Energiile fosile: petrol, gaz, cărbune și electricitate nucleară (fisiune și fuziune)”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 234