Valul de căldură: scăderea producției nucleare

Petrol, gaz, cărbune, nucleare (PWR, EPR, fuziune la cald, ITER), centrale termice pe gaz și cărbune, cogenerare, tri-generare. Peakoil, epuizare, economie, tehnologii și strategii geopolitice. Prețuri, poluare, costuri economice și sociale ...
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79313
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11040

Valul de căldură: scăderea producției nucleare




de Christophe » 19/07/06, 10:31

Electrabel își reduce producția de energie electrică

Centrala nucleară Electrabel din Doel își va reduce temporar producția de energie electrică în câteva zile. Datorită căldurii persistente, planta nu poate menține apa suficient de rece. Apa este folosită pentru răcirea căldurii care scapă în timpul producției de energie electrică. Deoarece apa de răcire este deversată în Scheldt după utilizare, nu poate atinge o temperatură mai mare de 33 de grade. Apa prea caldă poate afecta într-adevăr flora și fauna râului.

Scheldt este un râu rece, cu vegetație și o populație de animale care nu este adaptată la apa fierbinte. În plus, apa prea fierbinte poate stimula creșterea algelor. Acestea ar risca să consume prea mult oxigen și să facă din Scheldt un râu inospitalier. Reducerea procesului de producție nu ar trebui să constituie o problemă pentru clienți, potrivit Electrabel. „Consumul general de energie electrică este oricum mai mic vara și multe companii industriale sunt închise”, a explicat purtătorul de cuvânt al Electrabel. (belga)

http://www.7sur7.be/hlns/cache/fr/det/a ... RPArtikels

Editează, citește și: https://www.econologie.com/centrales-nu ... -3101.html

Altă sursă: https://www.rtl.fr/actu/debats-societe/ ... 7794318981

Cattenom.jpg
Cattenom.jpg (236.71 KB) Vizualizată de 5879 ori
Dernière édition alin Christophe 17 / 05 / 11, 01: 13, editate 2 ori.
0 x
zero
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 298
Înregistrare: 12/02/06, 12:47




de zero » 19/07/06, 15:50

Da da domnule Electrabel, consum mai mic vara.

Domnule Electrabel sau suntem în vânzările de aparate de aer condiționat și alți fani? pompe de căldură?

Domnul Electrabel vara durează doar o lună pentru industriași? luna concediilor plătite?

Și, desigur, în regiunea dvs., domnule Electrabel, toate afacerile sunt închise pentru toată vara!

Mouahahaha ce fund !!! : Mrgreen:
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79313
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11040




de Christophe » 19/07/06, 16:33

Ei bine, mai ales că nu există aproape nici o încălzire electrică în Belgia .... dar aerul condiționat bun în casele private încă nu circulă pe străzi (și din fericire) ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
camel1
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 322
Înregistrare: 29/01/05, 00:29
Locul de amplasare: Loire
x 1
A lua legatura cu:




de camel1 » 19/07/06, 17:48

Cum este ceea ce energia nucleară nu este cu siguranță răspunsul adecvat la încălzirea globală, deoarece pb-ul de răcire va fi resimțit din ce în ce mai crud, deoarece guvernele nu fac nimic pentru a-l opri!
0 x
Eram pe marginea drumului, dar am făcut un mare pas înainte ...
zero
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 298
Înregistrare: 12/02/06, 12:47




de zero » 19/07/06, 18:11

Bah c un pic mai sus decât am vrut să trag sârmă, de fapt, este că, cu vara, nu consumăm mai puțină energie, dar chiar dacă nu mai mult și, prin urmare, respingem și mai multă căldură în atmosferă.
Pentru a lupta împotriva căldurii este necesar să fie rece, să fie rece consumă energie.
joules pierderi, joules pierderi.
Intrăm într-un ciclu foarte vicios și nu am nicio îndoială cu privire la o accelerare a încălzirii globale.

Cu cât este mai cald, cu atât consumăm mai multă energie, cu atât folosim mai multă energie, cu atât devine mai caldă.
Pe lângă consumul de energie de iarnă, se va adăuga și consumul de vară.

Deci unde este inițiativa corectă?

Văd doar una, consumă căldura pentru a o reface în energie electrică și nu mai eliberează pierderi de căldură din fosilă.

Politica energetică mondială este în opinia mea un nonsens ecologic. Energia nucleară furnizează numai energie în abundență și respinge căldura din abundență.
Există o abundență de deșeuri.
30% din producția unei centrale nucleare.
30% energie electrică, 70% căldură reziduală
Din punct de vedere economic, este într-adevăr profitabil?
Christophe ne-a oferit o figură terifiantă despre ceea ce reprezintă căldura pierdută de o singură centrală electrică în Franța.
Ceva ca echivalentul cu căldura de 1 M. a caselor ...
Du-mă înapoi dacă greșesc Christophe.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
gegyx
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6980
Înregistrare: 21/01/05, 11:59
x 2905




de gegyx » 22/07/06, 21:05

La fel ca la radioul France-Info, au anunțat consumul de electricitate în Franța, în creștere cu 3%, de la valul de căldură, datorită fanilor pe care i-au spus ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
fostul Oceano
moderator
moderator
posturi: 1571
Înregistrare: 04/06/05, 23:10
Locul de amplasare: Lorraine - Franța
x 1




de fostul Oceano » 22/07/06, 23:46

Există modalități de a face fără aer condiționat.

Locuiesc în Marsilia și casa mea nu are aer condiționat. Dar este adevărat că acest lucru necesită o gestionare activă a deschiderilor.

În timpul zilei, închideți obloanele și ferestrele laterale sub soare și deschideți celelalte pentru a crea un proiect.

Noaptea deschide totul, astfel încât casa să se răcească la maximum.

Izolația acoperișului (vată de rocă) a fost dublată cu o izolație subțire care readuce căldura și mansarda care era până atunci un cuptor în vară a devenit călduroasă! Casa a câștigat câteva grade în timpul iernii și a pierdut foarte mult în această vară ...

La fel, am izolat interiorul obloanelor metalice și ușile de intrare cu aceeași izolație. Evaluare, se încălzește mai puțin ...

Temperatura nu se mai înăbușă ca la cele 7 veri anterioare ...

Pentru cei care au o terasă și o grădină, acoperiți terasa cu prelate, alergați plante alpiniste (podgoria mea - chasela albă îmi dă umbră și strugurii sunt curând coapte - vrăbii au început să o guste ).

În mod similar, ud apa în grădină în miezul nopții, în jurul miez de miezul nopții 1 a.m., iar dimineața, dacă nu există vânt, implementez un parasol mare pentru a umbri o mare parte din mica mea grădină.

Alte sfaturi, atunci când este cald, folosiți mopul pentru a spăla podeaua după-amiaza și a lua un pui de somn bun (nu crapulos, încălzește corpul ...).

În cele din urmă, ultimul sfat, folosește un laptop! Se încălzește mai puțin! Evitez cu putere să folosesc computerul desktop în timpul zilei, deoarece devine prea cald ...
0 x
zero
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 298
Înregistrare: 12/02/06, 12:47




de zero » 23/07/06, 01:47

Fără a face chiar neapărat o astfel de muncă, principiul fântânii canadiene este excelent.

Spun asta, pentru că unde locuiesc în prezent, din pivniță merg 4 șeminee.
Aceste șeminee comunică cu toate apartamentele.
Nu veți fi surprinși dacă vă spun că șemineele au fost despărțite și greu, la toate nivelurile, chiar și în pivniță.
Este ridicol, arată câtă prostie a invadat o parte a populației.

Așa că, în loc să recuperez aerul cu adevărat răcoros din pivniță pentru a răci întreaga clădire, și prin faptul că o aerisesc, mă aflu într-un volum închis, cu doar un debit de aer, o sursă caldă afară de ferestre. Practic, o mașină, fereastră deschisă, dar care nu se mișcă. Pot lupta și bloca căldura, nimic nu ajută, toată clădirea este cea care absoarbe căldura și nu există nimic care să o răcească, singura suprafață de schimb este tavanul pivniță, cărămidă, atât de izolator ...
În rest, acumulează doar căldură.

Cred că este la fel pentru iarnă, deoarece faptul de a nu putea încălzi clădirea prin căldura pământului (căldură de data aceasta, în comparație cu exteriorul), mă obligă să petrec o cantitate de energie semnificativă pentru a aduce căldura pe care mi-ar fi putut-o oferi pământul.

În final, am ...
Trăiască EDF și sfatul său.
Trebuie să fie izolați, trebuie să fie izolați, spun ei ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Pollux
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 164
Înregistrare: 07/05/06, 23:08
Locul de amplasare: Paris
x 1




de Pollux » 23/07/06, 11:45

RRhhhhhaaaaaaa !!! Sunt enervat. : Evil: : Evil: : Evil:

Am aflat abia în această dimineață că statul a autorizat edf să descarce în râuri apă mai caldă decât norma, pentru a evita căderea producției de energie electrică.

Cu toate acestea, sunt pentru energia nucleară în termeni absoluti (și în teorie). aveți grijă, nu mă înțelegeți greșit, știu că această energie este o abominație care trebuie abandonată imediat ce putem, dar este în prezent cea mai puternică armă pentru a reduce emisiile de CO2, care prezintă probleme pentru multe altele pe termen scurt decât deșeurile nucleare.
dar acolo, îmi vine greu să nu plâng pentru râurile Franței.
:strigăt:

B ... EL DE M ..... ÎN DENUMIREA CE ESTE PERMIS STATUL FRANȚEI DE A FACE O LEGE PE CARE ESTE IMPLICITĂ? ÎN DENUMIREA CE CE SĂ SACRIFEȘTE VIAȚA RÂNĂRILOR NOASTRE PENTRU BENEFICIA CONFORMEI CETĂȚENEI? : Evil: : Evil: : Evil: : Evil: : Evil:

cum putem avea încredere în guvernul nostru când vedem asta? știe cineva cum putem acționa? putem depune o reclamație pentru periclitarea mediului? Vreau să fac ceva, dar nu știu ce să fac sau cum să fac, nici măcar nu știu dacă pot :strigăt: :strigăt:

Sper că îmi poți spune ce să fac, nu vreau să stau indignat. nu de data asta.

Pollux
0 x
critica este necesară, dar invenția este vitală, deoarece în fiecare invenție există o critică a convenției ...
Avatar de l'Utilisateur
gegyx
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6980
Înregistrare: 21/01/05, 11:59
x 2905




de gegyx » 23/07/06, 11:59

Pollux a scris: ÎN DENUMIREA CE CE SĂ SACRIFEȘTE VIAȚA RÂNĂRILOR NOASTRE PENTRU BENEFICIA CONFORMEI CETĂȚENEI?
Pentru confortul concetățenilor, dar poate și pentru cetățenii din alte țări (cum ar fi Belgia, care își limitează centralele electrice, deoarece respectă temperaturile de respingere).
Cu KW vândut la prețurile aurului ...
Este mai presus de toate confortul financiar al FED, singurul leitmotiv ...
Încă o dată, găsim asta lobby-ul nuclear este un stat din interiorul unui stat.
0 x

Reveniți la „Energiile fosile: petrol, gaz, cărbune și electricitate nucleară (fisiune și fuziune)”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 273