Prețurile energiei electrice în Europa și Franța

Petrol, gaz, cărbune, nucleare (PWR, EPR, fuziune la cald, ITER), centrale termice pe gaz și cărbune, cogenerare, tri-generare. Peakoil, epuizare, economie, tehnologii și strategii geopolitice. Prețuri, poluare, costuri economice și sociale ...
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79111
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972

Prețurile energiei electrice în Europa și Franța




de Christophe » 23/08/06, 14:14

Iată o comparație a prețurilor medii reale (inclusiv abonamentul) la electricitate în Europa:

Imagine
Dernière édition alin Christophe 19 / 01 / 09, 15: 40, editate 2 ori.
0 x
freddau
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 641
Înregistrare: 19/09/05, 20:08
x 1




de freddau » 31/08/06, 10:34

De fapt, ceea ce ar fi interesant este să punem în legătură sursele de energie utilizate de țări, de exemplu Grecia.

Costul este foarte mic.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79111
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 31/08/06, 10:42

Da, cred că este o uzină de cărbune ...

Dar ce ar trebui corectat și în raport cu nivelul de trai al țării în cauză ... În Franța au plătit cel mai ieftin Kwhe din Europa ținând cont de acest criteriu sau:

1) Această comparație nu numai că oferă un kwhe mare pentru Franța (vezi prima mea postare) ...
2) El nu ia în considerare această ultimă remarcă ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
mnot
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 24
Înregistrare: 16/02/07, 17:45
Locul de amplasare: Mâcon

Re: Prețul electricității în Europa și Franța




de mnot » 12/10/07, 16:37

Christophe a scris:Nu știu cum se calculează acest lucru, dar costul francez mi se pare supraestimat în Franța (4ct în gol și 6ct în total h ... nu taxa este mai mult decât vopsea prețurile la fel?) Și sub estimată în Belgia.


Poate că acest calcul ia în considerare costurile care nu apar pe factura dvs. De exemplu, ajutorul de stat pentru construirea unei centrale nucleare ... Le plătiți prin impozite (TVA, venit ...)
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79111
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 12/10/07, 16:44

Mmmm în acest caz ar trebui să fie mult mai mare, nu?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14138
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839

Re: Prețul electricității în Europa și Franța




de Flytox » 12/10/07, 18:46

Bună ziua, nu
mnot a scris:Poate că acest calcul ia în considerare costurile care nu apar pe factura dvs. De exemplu, ajutorul de stat pentru construirea unei centrale nucleare ... Le plătiți prin impozite (TVA, venit ...)


Pot exista ajutoare pentru construirea centralelor electrice. Dar,
din ceea ce am înțeles, din mai multe articole publicate în Sciences et Vie, când spunem că prețul energiei nucleare franceze este competitiv, este să folosim sloganul dezinformării guvernamentale orchestrat de EDF și că avem a ascuns cu atenție costurile astronomice ale demontării vechilor centrale nucleare.

Mai devreme sau mai târziu, va trebui să plătim pentru această dezmembrare, suntem pachetul cadou care îi așteaptă pe contribuabili. : Evil:

Între timp, vindem electricitate ieftină vecinilor noștri europeni. Nu contează că recuperarea se va face la impozitele noastre. : Evil:

A+
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.
[Eugene Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
generoasă
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 1
Înregistrare: 25/11/07, 09:28
Locul de amplasare: Metz

Re: Prețul electricității în Europa și Franța




de generoasă » 25/11/07, 10:55

Christophe a scris:
Nu știu cum se calculează acest lucru, dar costul francez mi se pare supraestimat în Franța (4ct în gol și 6ct în total h ... nu taxa este mai mult decât vopsea prețurile la fel?) Și sub estimată în Belgia.



Nu, prețul electricității franceze nu este supraestimat, deoarece trebuie adăugat prețul abonamentului.

folosind factura mea de electricitate ca exemplu:

oferta: "tarif albastru"
serviciu: „ore de vârf / ore de vârf”
putere subscrisă: "6KVA"

consum din 12/12/2005 până în 07/12/2006: "2 Kwh"
consum de vârf: "1 Kwh"
consum de vârf: "798 Kwh"

parte fixă: 90.60 euro
cota orelor complete: 109.68 euro
cota de vârf: 36.11 euro

Impozit departamental: 7.56 euro
Taxă municipală: 0 euro
CSPE: 10.01 euro
TVA redusă: 5.14 euro
TVA: 31.45 Euro

Total: 290.55 euro

Prin urmare, plătesc pentru electricitatea mea 0.13 euro / Kwh: :!:
(290.55 / 2 = 224)

toată lumea își poate verifica factura de electricitate că prețul afișat pe diagramă este o medie realistă.
Așa cum Flytox subliniază pe bună dreptate, prețul „competitiv” al energiei electrice în Franța este relativ doar și servește mai presus de toate pentru a reduce la tăcere opoziția față de energia nucleară.

în realitate, excepția franceză în domeniul nuclear se datorează mai mult finanțării statului în industria nucleară decât prețului kWh-ului nuclear în sine.
deoarece costul Kwh nu ia în considerare cercetarea de 50 de ani, demontarea centralelor electrice și gestionarea deșeurilor.
în cele din urmă, cheltuielile făcute în acest sector și voința statului de a păstra această competență împiedică orice progres semnificativ în sectoare precum economiile de energie și energiile regenerabile care au totuși un potențial considerabil.
0 x
visător
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 199
Înregistrare: 09/11/06, 14:17
Locul de amplasare: Waterloo, Belgia




de visător » 30/01/08, 22:17

Subiectul săpat: în Belgia este mai degrabă 8.4 cent / kWh

Dar ni se promite o creștere destul de semnificativă pentru 2008 ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 15989
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5186




de Remundo » 01/02/08, 22:19

+1 Gillou

Cred că trebuie să țineți cont de prețul abonamentului, cu excepția cazului în care consumați cât o instalație de electroliză : Lol:
0 x
Imagine
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79111
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 10/02/08, 19:15

visător a scris:Subiectul săpat: în Belgia este mai degrabă 8.4 cent / kWh

Dar ni se promite o creștere destul de semnificativă pentru 2008 ...


Uh acasă poate dar la noi (provincia Luxemburg) sunt 25 de cenți pe kWh !!

Belgia trebuie să fie țara în care există cea mai mare variație regională a energiei ... În plus, dacă ați avea o explicație pentru acest lucru, m-ar interesa :)
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Energiile fosile: petrol, gaz, cărbune și electricitate nucleară (fisiune și fuziune)”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 180