Deșeuri nucleare

Petrol, gaz, cărbune, nucleare (PWR, EPR, fuziune la cald, ITER), centrale termice pe gaz și cărbune, cogenerare, tri-generare. Peakoil, epuizare, economie, tehnologii și strategii geopolitice. Prețuri, poluare, costuri economice și sociale ...
Avatar de l'Utilisateur
innuend0
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 24
Înregistrare: 27/09/06, 21:57
Locul de amplasare: Alsacia

Deșeuri nucleare




de innuend0 » 07/10/06, 16:50

Bună ziua tuturor,

Aș dori să discutăm despre gestionarea deșeurilor nucleare în Franța, despre părerile dvs. despre acest lucru. Este bine ? Este rau ? etc ... (cu argumentare desigur)

Încearcă să rămâi foarte explicativ, nu toată lumea știe problema și starea actuală a lucrurilor (inclusiv eu)

În același timp, am vrut să am părerea dvs. despre acest lucru:
http://www.andra.fr/interne.php3?id_rubrique=85

Personal, am fost puțin surprins de acțiunea descrisă acolo ... și tu?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Philippe Schutt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1611
Înregistrare: 25/12/05, 18:03
Locul de amplasare: Alsacia
x 33




de Philippe Schutt » 07/10/06, 20:27

1. Pentru o transparență reală, toate aceste cercetări ar trebui să fie plătite de EDF, care ar transfera prețul kwh.
2. Avem aici o sursă de energie care, dacă nu mai este suficient de puternică pentru centrale, ar fi totuși suficient de puternică pentru încăperile de cazane. Cu toate acestea, nu vorbim niciodată de stocare, niciodată de utilizare. Cel puțin, ni s-ar putea arăta imposibilitatea de a face orice altceva cu aceste deșeuri.
0 x
LUG
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 30
Înregistrare: 26/10/06, 14:24
Locul de amplasare: undeva în mijlocul vacilor ... în Normandia

opinii, informații și idei privind deșeurile nucleare




de LUG » 28/10/06, 16:37

problema deșeurilor nucleare provine din durata de viață a elementelor produse de centrale, nu sunt foarte departe de haga
iar un laborator independent care oferă deseori rezultate diferite de rezultatele oficiale este situat în Herouville St Claire (Calvados)
aproximativ 30000 de ani pentru ca uraniul să se descompună, cel mai periculos este totuși plutoniul 239; gândiți-vă la plutoniul 240 pe care îl găsim și noi (ca întâmplător (mari campanii anti-fumat, dar nu fără motiv)) în fumul de țigară, deoarece această otravă este fixată pe plante (explozii nucleare atmosferice ........ cunoscute de public larg și ..... necunoscut) și distruge o mulțime de compuși ADN (cancere) sau provoacă mutații
după părerea mea, am putea folosi deșeurile nucleare încercând să le reprocesăm pentru a le face mai puțin periculoase și să profităm de ele pentru a genera căldură

îmi vine în minte o idee nebună: să mergem să le îngropăm sau să le distrugem la producătorii de petrol


în cazul cazanelor, la rândul meu, aș prefera să folosesc hidrogen (există procese care permit generarea de căldură din hidrogen: este suficient să o ardem în prezența oxigenului într-un mediu închis ermetic: ca în cilindrul unui motor pentru recuperarea energiei sub formă de căldură

ceea ce este necesar mai presus de toate este să oprim definitiv utilizarea combustibililor nucleari prin reprocesarea acestor deșeuri așa cum se explică mai jos și să începem decontaminarea locurilor deja existente pentru a lăsa un loc curat pentru copiii noștri.

La rândul meu, prefer să plătesc EDF pentru electricitate curată sau să o generez eu însumi (turbine eoliene cuplate la un generator de hidrogrup, acestea sunt idei)


Pentru reprelucrarea deșeurilor nucleare, o altă companie din SUA, alta decât cogema
nu vorbim prea multe despre
: http: //www.nuclearsolutions.com
și procesul iter (de care auzim)
care ar trebui să permită reciclarea materialelor nucleare

LUG
0 x
pentru copiii noștri, să aibă un aer pur și o pământ fără deșeuri
Avatar de l'Utilisateur
Philippe Schutt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1611
Înregistrare: 25/12/05, 18:03
Locul de amplasare: Alsacia
x 33




de Philippe Schutt » 28/10/06, 23:52

www.nuclearsolutions.com linkul nu duce la nimic ...
dacă deșeurile nucleare ne-ar putea încălzi doar 30000 de ani !!!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
gegyx
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6930
Înregistrare: 21/01/05, 11:59
x 2870

Re: opinii, informații și idei privind deșeurile nucleare




de gegyx » 29/10/06, 00:30

lug a scris:aproximativ 30000 de ani pentru ca uraniul să se descompună ...
am putea folosi deșeuri nucleare ...
îmi vine în minte o idee nebună: să le îngropăm sau să le distrugem la producătorii de petrol ...
Pentru reprelucrarea deșeurilor nucleare, o altă companie din SUA ... despre care se vorbește puțin

Scuzați-mă pentru aceste comenzi rapide neloiale, dar este și uraniu (nu epuizat), care a fost găsit în anumite impacturi ale bombelor israeliene (= yankee) pe teritoriul libanez (de asemenea, în Gaza). .
: Arrow: sau „reciclăm” deșeurile, sau testăm noi arme, înainte de a ataca Iranul, care îndrăznește, în mod descurcat, să dorească să-și îmbogățească uraniul civil!
Pământ încă iremediabil murdar ...
: Evil:
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79116
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 26/03/13, 15:14

Harta maritimă a deșeurilor nucleare:

Deșeurile radioactive au fost aruncate voluntar în aproximativ cincizeci de situri marine enumerate pe această hartă. Dar, mai presus de toate, Atlanticul de Nord a servit drept coș de gunoi pentru state.

Avem puține date despre accidentele pe mare care implică materiale nucleare, secretul militar necesită. Totuși, iată lista celor care tocmai au fost identificate - pentru prima dată - de AIEA, cu toate inexactitățile rămase în ceea ce privește cantitățile de radioactivitate eliberate, locația exactă și uneori chiar și numele submarinului scufundat.


Imagine
0 x
Avatar de l'Utilisateur
innuend0
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 24
Înregistrare: 27/09/06, 21:57
Locul de amplasare: Alsacia

Re: Deșeuri nucleare




de innuend0 » 26/03/13, 20:35

innuend0 a scris:Bună ziua tuturor,

Aș dori să discutăm despre gestionarea deșeurilor nucleare în Franța, despre părerile dvs. despre acest lucru. Este bine ? Este rau ? etc ... (cu argumentare desigur)

Încearcă să rămâi foarte explicativ, nu toată lumea știe problema și starea actuală a lucrurilor (inclusiv eu)

În același timp, am vrut să am părerea dvs. despre acest lucru:
http://www.andra.fr/interne.php3?id_rubrique=85

Personal, am fost puțin surprins de acțiunea descrisă acolo ... și tu?


Actualizare link:
http://web.archive.org/web/200811191939 ... ubrique=85

Salut Christophe.
Interesant acest card. Ați avea un link către sursă și o imagine de calitate mai bună?
0 x
moinsdewatt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5111
Înregistrare: 28/09/09, 17:35
Locul de amplasare: Isere
x 554




de moinsdewatt » 15/11/15, 14:08

Finlanda va săpa primul depozit „etern” de deșeuri nucleare din lume

AFP 12 noiembrie 2015

Finlanda, joi, a dat undă verde construcției primului amplasament „etern” de stocare a deșeurilor nucleare din lume, care ar trebui să-și păstreze combustibilul uzat timp de 100.000 de ani.

Site-ul va fi dezvoltat în laboratorul de adâncime medie operat de Posiva, o companie responsabilă cu gestionarea deșeurilor nucleare finlandeze.

Într-o declarație, guvernul a anunțat că „i-a acordat lui Posiva o licență pentru construirea unei unități de procesare a combustibilului nuclear uzat și a unui spațiu de depozitare” pe amplasamentul Olkiluoto (sud-vest), unde franceza Areva construiește viitorul reactor EPR al electricianului finlandez TVO.

Această imensă „pivniță” săpată în granit va fi primul loc din lume pentru înmormântarea permanentă a deșeurilor nucleare de nivel înalt (HA) într-un strat geologic profund.

Plonjat la 400-450 de metri sub suprafața pământului, tunelurile sale care adăpostesc silozuri din fontă acoperite cu un strat de cupru vor fi sigilate cu bentonită, o argilă ușor indurată (foarte puțin permeabilă și flexibilă).

http://www.connaissancedesenergies.org/ ... e-151112-0
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538




de Obamot » 15/11/15, 14:47

Va rămâne de calculat cât va costa o astfel de stocare timp de 100 de ani (verificări periodice, inspecții în medii ostile, înlocuirea senzorilor de radioactivitate, supravegherea amplasamentului, agenți de securitate, întreținere, pe scurt toate costurile administrative și de operare etc. ).

Și apoi adăugați asta la costul kW.h :|
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79116
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 15/11/15, 14:55

100 de ani este eternitatea? Bine făcut ...

Cum ar fi această tehnică diferită de depozitele de deșeuri germane și franceze?
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Energiile fosile: petrol, gaz, cărbune și electricitate nucleară (fisiune și fuziune)”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 309