Butoiul de petrol la 100 de dolari! Suntem în sfârșit acolo!

Petrol, gaz, cărbune, nucleare (PWR, EPR, fuziune la cald, ITER), centrale termice pe gaz și cărbune, cogenerare, tri-generare. Peakoil, epuizare, economie, tehnologii și strategii geopolitice. Prețuri, poluare, costuri economice și sociale ...
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79362
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Butoiul de petrol la 100 de dolari! Suntem în sfârșit acolo!




de Christophe » 02/01/08, 20:09

Prima surpriză bună a anului!

Petrolul atinge 100 de dolari pe baril în New York

Petrolul a atacat anul cu fanfară, trecând pragul simbolic de 100 de dolari pe baril în New York, profitând de tensiunile geopolitice sporite și de slăbiciunea continuă a dolarului, care a împins și aurul, o altă regină a materiilor prime.

La New York, „țițeiul ușor și dulce” și-a explodat recordul, ajungând pentru prima dată în istoria sa la prețul exact de 100,00 dolari pe baril. În jurul orei 18 GMT, un baril pentru livrarea din februarie a scăzut din vârfuri, cu toate acestea, rămânând brusc în creștere de la 30 USD la 3,29 USD.

În Londra, prețul Brent în Marea Nordului a trecut, de asemenea, de o etapă istorică, cea de 97 de dolari pe baril, chiar propulsându-se până la nivelul niciodată atins de 97,74 de dolari.

Într-o singură ședință, prețurile au crescut până la trei dolari.


Sursă și continuare: http://www.boursorama.com/infos/actuali ... ws=4987212

La rata actuală, poate că nici măcar nu este nevoie de impozitul lui Janco: https://www.econologie.com/forums/rechauffem ... t4543.html

Trăiască petrol scump!

Apropo, îmi pare rău pentru cei cărora nu le place să audă asta, aici facem economie, nu politică ...
Dernière édition alin Christophe 02 / 01 / 08, 20: 31, editate 2 ori.
0 x
oliburn
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 181
Înregistrare: 30/01/07, 07:59
Locul de amplasare: 33 Mérignac




de oliburn » 02/01/08, 20:24

Pun ulei !!! ........... de prajit !!!

sa traiasca butoiul la 500 de euro !!!
0 x
Fii propria ta torță, propriul tău refugiu, propriul tău stăpân ... "
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79362
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 02/01/08, 20:29

Cand butoiul este la 500 risti sa platesti 200 pentru prajirea uleiului !!
Nu uitați că agricultura folosește petrolul pentru a produce petrol ... și nu doar puțin ...

Deci, lucrurile merg, da, pentru a dezvolta alternative, dar nu atât de mult ... : Cheesy:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
jean63
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2332
Înregistrare: 15/12/05, 08:50
Locul de amplasare: Auvergne
x 4




de jean63 » 03/01/08, 00:14

Trăiască petrol scump!

Apropo, îmi pare rău pentru cei cărora nu le place să audă asta, aici facem economie, nu politică ...

Cred că în realitate nimănui nu-i place mai ales când vine vorba de impozite, asigurări, facturi la apă pentru întreținere sau reparații auto ...... etc.

Nu mă plâng personal, dar mă gândesc la angajații care au locuri de muncă ciudate și care se străduiesc să ajungă la capăt. Atunci când agențiile temporare le oferă un loc de muncă cu jumătate de normă la 30 km de casă, nu pot refuza altfel, este în afara ASSEDIC (dacă mai au drepturi). Acum există o mulțime de oameni în mare în Franța.

Personal, m-am umplut cu GPL în această dimineață: 0,79 euro / litru (adică 5,15 franci). În mai 1998, primul complet pe care l-am făcut a fost de 1 franci / litru. Pentru momentul care mi se potrivește, conduc puțin, mult mai puțin decât în ​​anii 3, 70 și 80, astfel încât să mărească uleiul.

PS: îți iei sursele în Boursorama !!! ai încerca o recalificare pe piața bursieră? ... glumesc desigur 8)
0 x
Doar când a renunțat la ultimul copac, a contaminat ultimul pârâu, a pescuit ultimul pește pe care omul îl va observa că banii nu sunt comestibili (MOHAWK indian).
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16178
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5263

Re: Barilul de petrol de 100 de dolari! În sfârșit suntem acolo!




de Remundo » 03/01/08, 01:09

Christophe a scris:La rata actuală, poate că nici măcar nu este nevoie de impozitul lui Janco: https://www.econologie.com/forums/rechauffem ... t4543.html


Și da, Christophe, conversația noastră a fost premonitorie ... Cu toate acestea, este sincer deplorabil să ne lăsăm conduși de-a lungul nasului de hidrocarburi ... Yankees.

Există ceva ce nimeni nu spune ... Un butoi este practic deja la 150 USD. Într-adevăr, dolarul este anormal de scăzut față de euro, paritatea „normală” fiind de aproximativ 1 dolar pentru 1 euro, în timp ce este de 1.48 dolari pentru un euro. Industriile noastre intenționează să se mute și mai mult, deoarece concurența monetară devine insuportabilă, chiar dacă plătim puțin mai puțin pentru combustibilii fosili.

Mulțumesc, domnule Bush, nu mai rămâne decât să destabilizăm puțin mai mult Orientul Mijlociu în Israel sau în Iran și să puneți Europa în genunchi. Ferește-te de Vladimir și de țara lui Mao oricum ... și să nu ne facă un „al treilea război mondial” :strigăt:

Am adresa unui videoclip destul de halucinant pentru a vă comunica despre „onestitatea” liderilor americani.
http://video.google.fr/videoplay?docid= ... 0102614532

Este un videoclip lung de 1h30, dar cu siguranță vei fi susținut de intensitatea argumentelor dezvoltate acolo cu o abordare destul de riguroasă și științifică ... și mai presus de toate înspăimântătorul cinism economic - militar - industrial american care ar părea că se află la sfârșitul acesteia.origina evenimentelor din 11 septembrie.

În ceea ce privește prețul petrolului, ei sunt cei care au condus dansul din toate punctele de vedere de la războiul din Golf din 1990 și, a fortiori, de la intervenția în Irak și devalorizarea monedei lor, care are imensul privilegiu de a fie standardul de aur NEGRU ... care nu va înceta niciodată să fie mult mai puternic decât standardul de aur până la vârful petrolului.

Mărturii au arătat că planurile de „reinvazie” a Irakului cu îndepărtarea lui Saddam au fost prevăzute încă din 1990. Obiectivul era mai presus de toate de a controla grădinile ... Cu retrospectiva, acest lucru pare foarte plauzibil, având în vedere ușurința cu care SUA sunt angajate în Irak (fii atent la armele de distrugere masivă și la amenințările lui Saddam ...). La rândul meu, mă voi teme mai mult de „amenințarea economică americană” ... Cred că au trecut deja în mare măsură de stadiul amenințărilor și s-au mutat în mod clar la agresiunea economică bazată pe petrol.

@+ :|
0 x
Imagine
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 03/01/08, 05:18

bonjour

Problema când butoiul de benzină crește, crește exploatarea nisipurilor de gudron și rezerva este la fel de mare ca cea a Arabiei, extracția acestor nisipuri este foarte poluantă
aproape la fel de poluant ca arderea produsului finit, mergem în cercuri în rahatul nostru (dublă poluare)
Cea mai mare parte a acestei conducte de petrol, direct în SUA.

André
0 x
oliburn
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 181
Înregistrare: 30/01/07, 07:59
Locul de amplasare: 33 Mérignac




de oliburn » 03/01/08, 07:48

Christophe a scris:Cand butoiul este la 500 risti sa platesti 200 pentru prajirea uleiului !!
Nu uitați că agricultura folosește petrolul pentru a produce petrol ... și nu doar puțin ...

Deci, lucrurile merg, da, pentru a dezvolta alternative, dar nu atât de mult ... : Cheesy:


desigur...!!! Glumesc...
în realitate mă enervează cu adevărat că sângerările sângerează
a merge la muncă ...
din păcate, odată cu creșterea va veni știrea
energii (care nu sunt atât de noi de altfel).
visul meu este să-mi cumpăr o mașină electrică de încredere și totuși ador V8-urile mari !!! :?
0 x
Fii propria ta torță, propriul tău refugiu, propriul tău stăpân ... "
Avatar de l'Utilisateur
Capt_Maloche
moderator
moderator
posturi: 4559
Înregistrare: 29/07/06, 11:14
Locul de amplasare: Ile de France
x 42




de Capt_Maloche » 03/01/08, 08:28

oliburn a scris:Pun ulei !!! ........... de prajit !!!

sa traiasca butoiul la 500 de euro !!!


asta e bun pentru preț, dar ce zici de poluare?

Trebuie să ne terminăm rapid motorul magnetic cu cuarț! :D
0 x
"Consumul este ca o căutare a consolare, o modalitate de a umple un gol existențial în creștere. Cu cheia, o mulțime de frustrare și o mică vină, mărită de conștiința ecologică." (Gérard Mermet)
OUCH, OUILLE, OUI, AAHH! ^ _ ^
Avatar de l'Utilisateur
jean63
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2332
Înregistrare: 15/12/05, 08:50
Locul de amplasare: Auvergne
x 4




de jean63 » 03/01/08, 10:10

Andre a scris:bonjour

Problema când butoiul de benzină crește, crește exploatarea nisipurilor de gudron și rezerva este la fel de mare ca cea a Arabiei, extracția acestor nisipuri este foarte poluantă
aproape la fel de poluant ca arderea produsului finit, mergem în cercuri în rahatul nostru (dublă poluare)
Cea mai mare parte a acestei conducte de petrol, direct în SUA.

André

Exact André; complet de acord cu tine. Am văzut mai multe rapoarte despre exploatarea acestor șisturi petroliere: este o prostie ecologică totală ...... și asta obținem când prețul petrolului crește !!! și nu este terminat: în curând vor fi mergi să cauți petrol și gaze în zona arctică de îndată ce s-a topit gheața de mare (și nu mai este mult timp). Mai mult, rușii și-au plantat deja steagul în fundul oceanului sub floarea de gheață pentru a „indica” altor țări interesate că se consideră proprietari. care ne-ar pregăti pentru un mic război pe care nu m-aș mira. Va trebui să așteptăm 10 sau 20 de ani, dar vor exploata TOATE zăcămintele indiferent de cost, pentru că cu cât este mai scump petrolul, cu atât devine mai PROFITABIL să exploatăm aceste zăcăminte .......... și atunci va exista fii Antarctica (vezi subiectul emisiunii ARTE de ieri: „misiune în Antarctica”).

Auvergnat Remundo a scris: (nu prea Auvergnat ca nume :D !!)

Există ceva ce nimeni nu spune ... Un butoi este practic deja la 150 USD. Într-adevăr, dolarul este anormal de scăzut față de euro, paritatea „normală” fiind de aproximativ 1 dolar pentru 1 euro, în timp ce este de 1.48 dolari pentru un euro. Industriile noastre intenționează să se mute și mai mult, deoarece concurența monetară devine insuportabilă, chiar dacă plătim puțin mai puțin pentru combustibilii fosili.


Exact. În curând nu va exista multă industrie în Franța, cu excepția asamblării ... și multe altele. Germanii au găsit soluția: au piesele fabricate pentru „obiectele” lor de ultimă generație, inclusiv vehiculele Mercos, BMW, VW, Porsche etc. la un cost redus în țările vecine din Est (Cehia, Slovacia, Polonia etc.) și apoi exportă frumosul lor Mercos peste tot în lume, dar în detrimentul propriilor angajați: politică de ocupare foarte strictă, scăderea puterii lor de cumpărare, dar surplus de balanță comercială (spre deosebire de Franța); pentru moment euro puternic nu îi deranjează.

Am văzut un program foarte interesant (este în aer pe FR5-ul lui JY Calvi la 18 p.m. în săptămâna trecută) privind problema cursului de schimb al dolarului, yenului, yuanului și euro. Există o adevărată înțelegere tacită între SUA și China care ignoră existența monedei euro: își fac afacerea pe spatele nostru (excedente comerciale chineze mari și deficit comercial mare al SUA: cred 800 milioane de dolari); Chinezii finanțează creditele americanilor, dar până unde poate merge asta?

A fost foarte bine explicat de economiștii Bernard Marris și G. Cohen, care deseori nu sunt de acord și acolo erau perfect în fază cu analiza situației.

Caut spectacolul în FR5.
Dernière édition alin jean63 03 / 01 / 08, 10: 32, editate 2 ori.
0 x
Doar când a renunțat la ultimul copac, a contaminat ultimul pârâu, a pescuit ultimul pește pe care omul îl va observa că banii nu sunt comestibili (MOHAWK indian).
Chatham
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 536
Înregistrare: 03/12/07, 13:40




de Chatham » 03/01/08, 10:16

oliburn a scris:în realitate mă enervează cu adevărat că sângerările sângerează
a merge la muncă ...
din păcate, odată cu creșterea va veni știrea
energii (care nu sunt atât de noi de altfel).
visul meu este să-mi cumpăr o mașină electrică de încredere și totuși ador V8-urile mari !!! :?


Și știu niște smicards care ating 100km pe zi: vă puteți imagina procentul de combustibil ...
Energii noi? scuze, dar prioritar va fi reactivarea siturilor petroliere sau a cărbunelui considerate neprofitabile până acum ... poate merge până la reactivarea exploatării cărbunelui din Lorena ... pentru că „noile energii”, eu Nu știu niciunul care să poată înlocui atomul sau combustibilii actuali ...
O mașină electrică da, dar apoi trebuie reîncărcată cu energie eoliană sau fotovoltaică, deoarece priza este nucleară : Cheesy:

Când va avea loc cel de-al 3-lea război mondial, vor fi teroriștii islamici cu bomba atomică care aruncă lumea în foc și sânge (bombele în containere și presto!): Pericolul este enorm din partea Pakistanului.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Energiile fosile: petrol, gaz, cărbune și electricitate nucleară (fisiune și fuziune)”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 326