Gazul rusesc: Bomb G de Gazprom Putin (Arte Thema)

Petrol, gaz, cărbune, nucleare (PWR, EPR, fuziune la cald, ITER), centrale termice pe gaz și cărbune, cogenerare, tri-generare. Peakoil, epuizare, economie, tehnologii și strategii geopolitice. Prețuri, poluare, costuri economice și sociale ...
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79125
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974

Gazul rusesc: Bomb G de Gazprom Putin (Arte Thema)




de Christophe » 04/02/08, 13:47

După Sistemul Putin sau gazul și petrolul (tchetchenie) au fost deja menționate pe scară largă, Arte o va face mâine seară (marți 5 februarie) cu o seară Thema care nu trebuie ratată pe Arte.


https://www.econologie.com/telechargeme ... u-bombe-g/


Gazprom sau bomba G
Marți, 5 februarie 2008 la 21:00.
Se repetă:
Fără redare
(Franța, 2007, 121 mil.)
ARTE F

Vladimir Poutine, prim-ministru și președinte al consiliului de administrație al Gazprom în 2008? Probabil. Deoarece hidrocarburile rusești sunt principala sa armă în reconquista unei puteri mondiale pierdute de la căderea URSS. De la o investigație fără precedent a gigantului gazos până la măcelărirea companiei petroliere Yukos, „Thema” expune funcționarea strategiei lui Putin.


Există chiar și trailerul disponibil (în sfârșit printre cei norocoși unde poate fi vizualizat): http://www.arte.tv/fr/semaine/244,broad ... =2008.html

Prima parte

Lumea conform Gazprom
Marți, 5 februarie 2008 la 21:00.
Se repetă:
20.02.2008 la 03:00

Active, provocări, strategii ... Între Occident și Asia, un mare sondaj inedit asupra Gazprom, o companie colosală condusă de Kremlin, care guvernează peste o treime din rezervele de gaze din lume și își afișează acum dorința de energie.


http://www.arte.tv/fr/semaine/244,broad ... =2008.html

Partea 2ieme:

Prizonierul Kremlinului
Marți, 5 februarie 2008 la 22:30.
Se repetă:
Fără redare

Prizonierul Kremlinului
(Franța, 2007, 26 mil.)
ARTE F
Regizor: Philippe Lagnier

Cum Kremlinul a pus mâna pe cea mai de succes companie petrolieră aruncându-l în închisoare pe CEO-ul său ambițios și „excesiv de critic”, Mikhail Khodorkovsky.


http://www.arte.tv/fr/semaine/244,broad ... =2008.html


Partea 3ieme:

Cele trei camere ale melancoliei

Marți, 5 februarie 2008 la 23:00.
Se repetă:
14.02.2008 la 09:55

(Finlanda, Germania, 2004, 104 mil.)
ZDF
Regizor: Pirjo Honkasalo

Cum, în Rusia, în Ingushetia și în Grozny, războiul din Cecenia a devastat, prin violența sa ascunsă, viața și privirea copiilor și adolescenților. Un eseu remarcabil și un rechizitoriu fără compromis, premiat la multe festivaluri


http://www.arte.tv/fr/semaine/244,broad ... =2008.html

Jean63 nu te face să vrei să mergi în pădure? 8)

Edit: vezi și sistemul Putin medias/le-systeme-poutine-documentary-ce-soir-sur-france2-t4362.html
Dernière édition alin Christophe 26 / 06 / 08, 08: 21, editate 3 ori.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 15995
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5189




de Remundo » 04/02/08, 14:31

Ah, da, Christophe, faci bine să-mi amintești ... Am văzut asta în revista TV ...

Cred că acesta va fi un moment minunat al autocrației ruse și că oamenii vor înțelege că în loc să îngenuncheze în fața rușilor pentru gaz, ar fi mai bine să ne dezvoltăm toată bogăția în biomasă și solar, ceea ce va putea încălzi Franța De 100 de ori mai mult decât Putin ...
0 x
Imagine
Avatar de l'Utilisateur
jean63
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2332
Înregistrare: 15/12/05, 08:50
Locul de amplasare: Auvergne
x 4




de jean63 » 04/02/08, 15:46

Mulțumesc pentru informații.

Nu o să-mi lipsească asta ...... aveam deja o idee cu documentul Arte anterioară despre Poutine.

Din fericire, nu toate gazele noastre provin din Rusia; Am găsit defalcarea pe site-ul ADEME cred, dar nu mai știu unde .... să caut cu funcția „căutare”.
1 x
Doar când a renunțat la ultimul copac, a contaminat ultimul pârâu, a pescuit ultimul pește pe care omul îl va observa că banii nu sunt comestibili (MOHAWK indian).
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79125
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974




de Christophe » 04/02/08, 15:48

Remundo a scris:Cred că acesta va fi un moment minunat al autocrației ruse și că oamenii vor înțelege că în loc să îngenuncheze în fața rușilor pentru gaz, ar fi mai bine să ne dezvoltăm toată bogăția în biomasă și solar, ceea ce va putea încălzi Franța De 100 de ori mai mult decât Putin ...


Nu este bine pentru economie, deoarece este un scurtcircuit, este mai puțin impozabil (nu mai vorbim de marje) ... : Mrgreen: Enfin :strigăt: mai mult ...
0 x
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 04/02/08, 16:17

bonjour

programul de trecut recent. El ne arată imperiul acestei întreprinderi și modul în care ocolește conductele țărilor satelite îndoielnice, una sub Marea Neagră, cealaltă sub Marea Nordului.
pentru a hrăni întreaga lume ..

Aici este invers, liniile de conducte și liniile electrice coboară către vecinul nostru spre sud. pentru uraniu mai ușor de transportat.Rămâne apă proaspătă pentru transport : Lol:

André
0 x
Avatar de l'Utilisateur
jean63
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2332
Înregistrare: 15/12/05, 08:50
Locul de amplasare: Auvergne
x 4




de jean63 » 04/02/08, 16:27

Jean63 nu te face să vrei să mergi în pădure?

Nu v-am văzut remarca dvs. !!

Deocamdată, centrala mea pe gaz este nouă (3 ani), așa că voi încerca să aflu de unde provine gazul. Nu cred că este rusă, mai degrabă de Sud (Algeria?) Sau de Vest, prin intermediul transportatorilor GNL către Nantes (norvegian?). Mă uitasem deja, dar îmi amintesc mai multe.

Este clar că gazul este foarte practic: cazan montat pe perete foarte mic, nu zgomotos, alimentare automată (nu avem grijă de nimic), este mai curat decât lemnul (emisii la sol) .... cu excepția faptului că poate fi „boom” și că este fosil (păcat).
0 x
Doar când a renunțat la ultimul copac, a contaminat ultimul pârâu, a pescuit ultimul pește pe care omul îl va observa că banii nu sunt comestibili (MOHAWK indian).
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79125
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974




de Christophe » 04/02/08, 16:31

HIihihihih a fost să te tachineze : Cheesy:

Pentru proveniență mă interesează foarte mult, dar presupun că este posibil să varieze corect?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
jean63
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2332
Înregistrare: 15/12/05, 08:50
Locul de amplasare: Auvergne
x 4




de jean63 » 04/02/08, 16:44

Hei, pentru a reduce dependența de Rusia, Gaz De France tocmai a semnat un acord cu România pentru o conductă de gaz care transportă gaze din Orientul Mijlociu (se simte un nou „război economic rece” Europa - Rusia), dar Orientul Mijlociu abia mai bine !!)


GDF va fi „asociat” cu conducta de gaz dintre Orientul Mijlociu și Europa, promite președintele român

Nicolas Sarkozy și omologul său român Traian Băsescu, 4 februarie 2008 la București

Gaz de France va fi „asociat” cu proiectul de construcție al conductei europene Nabucco, a anunțat luni președintele român Traian Băsescu în cadrul unei conferințe de presă comune cu omologul său francez Nicolas Sarkozy.

"Am convenit că compania franceză Gaz de France va fi asociată cu proiectul Nabucco și România va sprijini" participarea sa, a spus domnul Băsescu.


http://www.boursorama.com/infos/actuali ... ws=5110388
0 x
Doar când a renunțat la ultimul copac, a contaminat ultimul pârâu, a pescuit ultimul pește pe care omul îl va observa că banii nu sunt comestibili (MOHAWK indian).
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79125
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974




de Christophe » 04/02/08, 17:11

RăzboiRe mai bine vrei să spui? Bun opriți umorul negru la con ...

Nu mai este nimic de spus decât ceea ce Remundo spunea mai sus:

ar fi mai bine să ne dezvoltăm toată bogăția în biomasă și solar, care va putea încălzi Franța de 100 de ori mai mult decât Poutine ...


Cred că oricine are de ales să facă fără import de gaz ar trebui să facă acest lucru... în afară de lemn ca o alternativă nu văd ...

În caz contrar, toate pot fi considerate ca având partea lor de responsabilitate în politica de tip ...

Nu este nimic personal împotriva ta Jean și am spus bine: când avem de ales!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 04/02/08, 17:19

Christophe a spus:

Nu este bine pentru economie, deoarece este un scurtcircuit, este mai puțin impozabil (nu mai vorbim de marje) ...


Nu e bine aici, Christophe, să te îndoiești de eficiența și imaginația serviciilor noastre fiscale! : Mrgreen:
Oricum, banii negri sau economisiți ajung întotdeauna în economie și vor fi impozitați sub formă de TVA, impozite pe salarii, etc ... și are marele avantaj de a rămâne în majoritatea din țară

spune-ți o dată pentru totdeauna că, chiar dacă conduci și te încălzești cu timpurile, statele vor găsi întotdeauna o metodă de impunere!
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Energiile fosile: petrol, gaz, cărbune și electricitate nucleară (fisiune și fuziune)”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 220