Uleiuri și nisipuri petroliere din Canada. Trimis special

Petrol, gaz, cărbune, nucleare (PWR, EPR, fuziune la cald, ITER), centrale termice pe gaz și cărbune, cogenerare, tri-generare. Peakoil, epuizare, economie, tehnologii și strategii geopolitice. Prețuri, poluare, costuri economice și sociale ...
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Uleiuri și nisipuri petroliere din Canada. Trimis special




de Christophe » 10/10/08, 12:39

Un raport excelent al unui trimis special pentru a înțelege mai bine nisipurile petroliere (bituminoase?) Din Canada, care reprezintă, în potențial, a doua rezervă mondială după Arabia Saudită (da!).

Pentru încă câteva butoaie.
Un raport al lui Patrice Lorton și Elodie Metge

Este ultima frontieră a petrolului, ultima El Dorado pentru uriașii Total sau Exxon. Provincia Alberta se află pe rezerve colosale, a doua din lume după Arabia Saudită. Special Envoy a investigat acest „Texas canadian”, unde petrodolele sunt la suprafață și orașele de ciuperci apar de pe pământ. Spații mari, 4 X 4 și populație predominant masculină: aceste regiuni îndepărtate amintesc de Far West. Aici, companiile petroliere sunt cele care se ciocnesc, cu miliarde de dolari. Numărul total francez va investi zece miliarde de dolari în următorii zece ani. În Alberta, trebuie să plătiți scump pentru ca petrolul să curgă. Înțepat în straturi de nisip, acesta are forma unui bitum greu, imposibil de pompat. Cisternele petroliere concurează în ingeniozitate pentru a-l înrădăcina, dar, indiferent de tehnologie, consumă cantități mari de apă și energie. Ecuația se ridică la arderea echivalentului unui butoi, pentru a extrage două, cu trecerea o emisie masivă de gaze cu efect de seră. Prețul unui baril de țiței a trebuit să crească în anii 90 pentru ca exploatarea acestor nisipuri de gudron să devină profitabilă. Astăzi, la peste optzeci de dolari, este graba, iar mediul înconjurător vine pe locul doi. Minele de suprafață devorează pădurea boreală și rafinăriile deversează apă poluată. În aval, indienii lacului Athabasca sunt loviti de cancere rare. Echipa trimisului special și-a adunat mărturia. Eldorado atrage muncitori din toată țara. Fort Mac Murray, Mecca nisipurilor petroliere, își vede populația dublu la fiecare zece ani. Aici, un sudor începător câștigă cinci mii de euro pe lună, dar viața este aspră și protecția socială este redusă. Câteva sute de persoane fără adăpost cutreieră străzile, unele dintre ele victime ale dependenței lor de fisuri. Graba aurului negru este crudă.


Pentru a vedea în flux aici: http://envoye-special.france2.fr/index- ... brique=191
0 x
Riaz
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 391
Înregistrare: 04/10/08, 10:21
Locul de amplasare: Cholet
x 2




de Riaz » 25/10/08, 15:13

Nu ai văzut cel mai rău, Christophe ...

Prietenii noștri de la AREVA au făcut o tranzacție cu TOTAL pentru a furniza energia necesară extragerii, vă dau Émile, o centrală nucleară.
Jackpotul pe scurt, dezavantajele cumulate ale nucleelor ​​și fosilelor.

Și suntem încurajați că justiția a eliberat greșit un violator repetat! Cel puțin în acest caz a fost o greșeală!
0 x
În ceea ce privește viitorul, nu este vorba de a-l prezice, ci de a-l face posibil (Antoine de Saint Exupéry)
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14141
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839

Re: Uleiuri și nisipuri petroliere din Canada. Trimis special




de Flytox » 25/10/08, 23:24

Bună ziua Christophe

Ecuația se ridică la arderea echivalentului unui butoi, pentru a extrage două, cu trecerea o emisie masivă de gaze cu efect de seră.

Vărul meu lucrează la Total și a lucrat acolo exact. Este de acord pe larg în această proporție, dar este valabil pentru instalațiile deja existente, care datează puțin. În prezent, tehnologia cu abur sub presiune ar putea merge mult mai bine.

Ea mi-a confirmat că nivelul de poluare din jurul acestor instalații vechi este extrem de ridicat și că tancurile autohtone au făcut orice, dar că ceea ce vor instala acum va fi mult mai ecologic.

În conversație, ea m-a întrebat ce imagine am despre Total. I-am răspuns că este o pasăre unsă pe o plajă unsă, părea șocată că nu i-am vorbit despre benzinărie. : Mrgreen:

A+
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.
[Eugene Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
lejustemilieu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4075
Înregistrare: 12/01/07, 08:18
x 4




de lejustemilieu » 25/10/08, 23:37

Contractul este că Canada va furniza SUA cu petrol pentru 50 de ani. Nu este rău…. :şoc:
0 x
Omul este, prin natura sa, un animal politic (Aristotel)
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16175
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5263




de Remundo » 25/10/08, 23:59

Din punct de vedere structural, extracțiile de ulei din nisipul de gudron nu pot fi bune.

În plus, ei spală toate aceste m .... săpate cu mașini la fel de mari precum consumatorii de energie cu apă mare (fierbere vă rog ...) și toate uleiurile și nisipurile murdare se duc în râuri.

Am văzut un raport în care aproape toți peștii au tumori / negi pe piele.

Nativii evită să pescuiască în timp ce o fac de secole.

Doar creșterea prețului petrolului poate sprijini sectorul, deoarece, dacă randamentul energetic este foarte prost, dacă randamentul ecologic este dezastruos, randamentul în $ este bun pentru acesta :|

Acest ulei de șist și nisipuri de ulei, e mare indiferent ce. : Evil:
0 x
Imagine
Riaz
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 391
Înregistrare: 04/10/08, 10:21
Locul de amplasare: Cholet
x 2




de Riaz » 26/10/08, 00:14

Nu Remundo, dacă eficiența energetică este proastă, chiar și la 1000 de dolari pe baril, nu o facem ...
Acest lucru ne va salva atunci când vine vorba de mijloace convenționale de furnizare de energie.
Aceasta este opinia multor experți independenți.

Cu AREVA nuclear, vândută la un preț de chilipir, ne putem teme de toate.
0 x
În ceea ce privește viitorul, nu este vorba de a-l prezice, ci de a-l face posibil (Antoine de Saint Exupéry)
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16175
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5263




de Remundo » 26/10/08, 00:24

Cred că suntem de acord cu RIAZ.

Imagine Aici, mi-ai dat o idee. Centralele nucleare ar trebui să fie construite în Canada pentru a extrage petrol și cărbune, o parte din acestea vor fi folosite pentru a extrage din nou, cealaltă parte pentru a sechestra CO2, iar a treia parte pentru reciclarea deșeurilor nucleare Imagine

Ce model de dezvoltare frumos, nu-i așa? :?
0 x
Imagine
chrisleblay
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 134
Înregistrare: 16/06/07, 01:35
x 4




de chrisleblay » 26/10/08, 01:33

Tocmai mi-am petrecut vacanța în Edmonton, Alberta.
Am fost „obligat” să iau avionul pentru că trenul a costat 10 de dolari pentru 000 persoane (cred că calea ferată aparține companiilor petroliere americane din Canada)
Pot aduce vești bune în acest subiect noir este că, aparent, sunt conștienți de importanța apei atât de mult, încât nici nu puteam face vasele (am consumat prea multă apă) așa că atunci când știi că este nevoie de o cantitate imensă de apa pentru a extrage petrol din nisipuri cred că în mintea albertanilor își face drum.
Totuși, ceea ce este rău este că importă forță de muncă străină pe care o acumulează în tabere pentru a merge și extrage petrol, așa că chiar dacă Albertanii devin „conștienți”, nu știu dacă asta se va schimba mult pentru că ei plătesc salariul minim în jur de 20 USD în timp ce în alte părți din Canada sunt în jur de 7 USD până la 8 USD, astfel încât să cumpere oameni. Sclavia modernă!

a+
Chris
0 x
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 26/10/08, 02:55

bonjour

Am fost „obligat” să iau avionul pentru că trenul a costat 10 de dolari pentru 000 persoane (cred că calea ferată aparține companiilor petroliere americane din Canada)
Pot aduce pot fi o veste bună în acest subiect întunecat este că, aparent, sunt conștienți de importanța apei atât de mult încât nici nu am putut face vasele (am consumat prea multă apă)


Cu avionul 4 persoane de la Montreal la Vancouver dus-întors este mai scump decât Montreal Paris, cu toate acestea, cu 6000km prețul biletului de tren este mai mare, ați inclus, masă, dodo, este mult timp în tren și nu este rapid (deși nu am luat niciodată trenul în Canada) (pentru 4 persoane închiriază o mașină.)


Când consumi apă, împingi puțin, nu există nici măcar un contor de apă în casele casnice
Ia o hartă și privește cantitatea de lacuri de apă dulce
care se întinde pe mii de km. (în Quebec)
Pentru nisipurile de ulei v-am povestit anul trecut despre importanța depozitului
Conform acordului NAFTA dintre Canada, petrolul SUA este parte a rezervelor de securitate ale SUA, Canada trebuie să-și aprovizioneze vecinii către sud, chiar dacă lipsește din țară, acest ulei este extras și aproape tot este exportat prin conductă în SUA
partea de est a Canadei nu primește ulei de la Alberta

extracția nisipurilor de ulei este principala industrie care conferă Canadei un scor ecologic slab.

Nu ați vizitat minele și prelucrarea cilindrilor de uraniu
nici mimele de nichel, grafit ..
Mine de aur cu toți acizii pe care îi folosesc pentru a-l dizolva.
și tu ai fi văzut lucruri
marile multinaționale după ce au epuizat depozitele ne lasă cadouri otrăvite și pleacă luând fondul de pensii pentru lucrători.

André
Un munte de reziduuri de azbest în apropierea azbestului
fabricile se închid și lasă asta ca moștenire

Imagine
0 x
Avatar de l'Utilisateur
coucou789456
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1019
Înregistrare: 22/08/08, 05:15
Locul de amplasare: Narbonne




de coucou789456 » 18/01/09, 23:11

bună seara

pentru a actualiza subiectul, mi se pare că prețul unui baril de petrol a fost mai mic de ceva timp decât costul extragerii acestor faimoase nisipuri de gudron.

ce a devenit de atunci de atunci?

Ar fi minunat dacă prietenii noștri ecologiști de peste Atlantic ne-ar spune mai multe.

jeff
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Energiile fosile: petrol, gaz, cărbune și electricitate nucleară (fisiune și fuziune)”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 298