Facilitatea cantitativă de Olivier Delamarche

Economia actuală și dezvoltare durabilă sunt ele compatibile? Creșterea PIB-ului (la toate costurile), dezvoltarea economică, inflația ... Cum concillier economia actuală cu mediul și dezvoltarea durabilă.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Facilitatea cantitativă de Olivier Delamarche




de Christophe » 27/05/14, 14:39

Facilitarea cantitativă explicată de O. Delamarche cu exemplul japonez: http://www.sicavonline.fr/index.cfm?act ... erci-le-qe

:| :| :|
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12308
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970




de Ahmed » 27/05/14, 21:09

Ei bine, aceasta nu este o analiză proastă, dar ar trebui să împingă consistența puțin mai departe: este surprins că creditele sunt folosite pentru a specula pe piețele de bază (alimente, energie, locuințe etc.) și apoi că industriile nu mai investesc; explică asta asta? Creditele care nu mai găsesc o remunerație suficientă în industrie vor „căuta în altă parte”!

Interesant, când menționează politica de reducere a angajaților, care reduce taxele specifice și reduce piața generală ...

Am apreciat, de asemenea, judecata sa asupra „virtuoasei” Germanii și asupra contaminării modelului ...

În mod surprinzător, când explică faptul că investitorii se așteaptă să fie rambursați pentru că au nevoie de acești bani, atunci când sunt în mare parte titluri fictive ...
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Maximus Leo
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2183
Înregistrare: 07/11/06, 13:18
x 124




de Maximus Leo » 27/05/14, 22:19

Olivier Delabranque, uh ... îmi pare rău ... Delamarche este Platinium Gestion (care ar trebui redenumit Platinullium Indi-Gestion). Rezultatele acestei companii din 2011 și 2012 sunt pe societe.com:

http://www.societe.com/bilan/platinium- ... 12311.html

Cutia a acumulat pierderi de la crearea sa. Cifra de afaceri a Platinium indi-Gestion este mai mică de un sfert din cea a brutarului meu care are doar un CAP și care nu se afișează niciodată la televizor!

Imagine

:şoc:
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12308
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970




de Ahmed » 30/05/14, 13:11

Bah! Pentru că odată sunt de acord cu el puțin, nu mă voi feri de plăcerea mea!
Germania are o structură industrială cu capacitate suficientă, care, în ciuda reducerii locurilor de muncă, permite totuși să genereze profituri semnificative prin exporturi *; o uscare a acesteia din urmă ar dezvălui natura precară a economiei teutonice, care oferă totuși cu ușurință lecții **.

* Ei înșiși favorizați de moneda unică.
** În plus, lecții absurde, deoarece nu toată lumea poate exporta masiv!
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Re: Quantitative Easing de Olivier Delamarche




de Christophe » 28/04/22, 12:59

L-am pus aici dar își are locul în subiectul conflictului ucrainean

0 x

Înapoi la „Economie și finanțe, durabilitatea, creșterea, PIB-ul, sistemele fiscale ecologice“

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Google [Bot] și oaspeții 209