Rata de împrumut negativă - colaps viitor?

Economia actuală și dezvoltare durabilă sunt ele compatibile? Creșterea PIB-ului (la toate costurile), dezvoltarea economică, inflația ... Cum concillier economia actuală cu mediul și dezvoltarea durabilă.
ENERC
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 725
Înregistrare: 06/02/17, 15:25
x 255

Rata de împrumut negativă - colaps viitor?




de ENERC » 13/09/19, 21:15

Nu m-am gândit niciodată că este posibil ca ratele de împrumut să devină negative (plătiți pentru a împrumuta).
Dar devine din ce în ce mai rău:
Pentru că trebuie să acționăm, iar economia zonei euro dă semne de slăbiciune, Mario Draghi a anunțat, joi, 12 septembrie, o serie de măsuri de stimulare monetară: scăderea ratei la depozite cu -0,4% până la – 0,5%, relansarea titlurilor de valoare. program de cumpărare („Quantitative Easing”, sau QE, în engleză) și promitem că nu vor crește ratele atâta timp cât inflația nu crește.

https://www.lemonde.fr/economie/article ... _3234.html

Am citit că băncile franceze pierd 7 miliarde de euro pe an în această afacere. (Ei bine, da, plătește pentru a împrumuta)
Și dacă statul francez și-ar renegocia întreaga datorie, aceasta ar fi de 2200 de miliarde de euro x 0.5% -> 11 miliarde (încă...)
11 miliarde de euro în venituri de împrumutat... Credem că visăm - dar nu!

Pentru moment, băncile au compensat pentru afaceri. De exemplu: pentru o afacere cu o singură persoană (artizan, profesie liberală), comisioanele bancare pentru un venit brut de 50 EUR/an au crescut de la 000 EUR la peste 400 EUR pe an în doar doi ani. :şoc:
Dar există și sosirea băncilor online profesionale de 5 ori mai ieftine (una dintre ele a capturat peste 50 de afaceri într-un timp foarte scurt). Finanțarea datoriei de stat prin intermediul băncilor de către VSE se apropie de final.

Următorul porumbel va fi individul: ei bine da, când trebuie să remunerați Statul cu rate negative pentru a-și finanța datoria, trebuie să găsiți bani undeva.
Este cert: vom suporta taxe bancare serioase. (a inceput deja)

Acest lucru arată clar că sistemul este complet epuizat. :se încrunta:

Draghi poate visa.... nu se va întâmpla. Oamenii se vor revolta împotriva jafului de către bănci. Veste galbene V2 :D
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: Rata de împrumut negativă - vine colapsul?




de Adrien (ex-nico239) » 26/06/20, 02:14

Cum să răscumpărați Tiffany pe spatele Covid

Când BCE îl subvenționează pe miliardarul Bernard Arnault
https://www.mediapart.fr/journal/france ... rd-arnault
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la „Economie și finanțe, durabilitatea, creșterea, PIB-ul, sistemele fiscale ecologice“

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 153