Time for the Planet, noul fond pentru cetățeni care vizează un miliard de euro pentru a salva clima

Economia actuală și dezvoltare durabilă sunt ele compatibile? Creșterea PIB-ului (la toate costurile), dezvoltarea economică, inflația ... Cum concillier economia actuală cu mediul și dezvoltarea durabilă.
Eric DUPONT
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 751
Înregistrare: 13/10/07, 23:11
x 40

Time for the Planet, noul fond pentru cetățeni care vizează un miliard de euro pentru a salva clima




de Eric DUPONT » 22/11/20, 09:16

https://start.lesechos.fr/societe/envir ... at-1254984


".... Lansat acum nouă luni, Time for the Planet este un fond non-profit care dorește să creeze și să finanțeze 100 de companii pentru a lupta împotriva gazelor cu efect de seră. Această companie de misiune a strâns deja 800.000 de euro și intenționează să ajungă la un miliard de euro în termen de cinci până la zece ani.

... Personalități precum Jean Jouzel, fost vicepreședinte al IPCC și co-beneficiar al Premiului Nobel pentru Pace în 2007, Jean-Michel Aulas, președinte al Olympique Lyonnais, sau fonduri precum Holnest și Evolem au investit în mod deosebit ... "

„…… Toată lumea va putea, în decurs de zece ani, să-și recapete miza inițială. Niciun dividend nu va fi plătit în ciuda rentabilității posibile a proiectelor, până la „revenirea la +0 grade față de era preindustrială”, a spus această companie cu o misiune. Vorbim aici despre „rata rentabilității planetei” mai degrabă decât despre indicatorii tradiționali precum rata internă a rentabilității (IRR) sau rentabilitatea investiției (ROI).
CITEȘTE ȘI: Ecologie: modul în care tinerii mută companiile din interior
În ceea ce privește proiectele care urmează să fie finanțate, Time for the Planet caută mai degrabă inițiative conduse de oameni de știință sau antreprenori de succes „mai mult în căutarea schimbării lumii decât a deveni miliardari”, zâmbește Coline Debayle. Printre proiectele care ar putea vedea lumina zilei: baterii fără metale rare, truse pentru transformarea vehiculelor termice în electricitate, o tehnologie care înlocuiește cimentul etc. Un amestec între cercetări grele, high-tech și low-tech ... .. ”


Am pus 50 de euro 8) iar eu cresc.

Editați adăugarea, explicații despre operație: https://www.finance-gestion.com/vox-fi/ ... he-planet/

Cinci tineri antreprenori din Lyon lansează Time for the Planet, un fond de investiții fără egal în Franța prin ambiția sa (de a strânge un miliard pentru a crea 100 de noi afaceri care luptă împotriva încălzirii globale) și prin metoda sa: mizează pe inteligența colectivă a managerilor care renunță la comisioane, investitori care renunță la dividend și la aprecierea părții lor și creatori de afaceri gata să-și dezvolte proiectul în sursă deschisă.

Putem folosi două instrumente foarte capitaliste, fondul de investiții și start-up, pentru a promova un obiectiv pe termen lung, lupta împotriva încălzirii globale? Așadar, strângeți în cele din urmă un miliard de euro pentru a investi fără speranța unui profit financiar în 100 de noi companii care contribuie la reducerea emisiilor de gaze cu efect de seră?

Este ambiția unui proiect profund inovator, ambițios, care avansează în continuare reflecția asupra companiei de mâine decât toate rapoartele din ultimii zece ani. Acesta este proiectul Time for the Planet (T4P, time-planet.com), lansat de cinci cofondatori, Nicolas Sabatier, Mehdi Coly, Laurent Morel, Arthur Auboeuf și Denis Galha Garcia.

Ipoteza lor este că există investitori și antreprenori mai interesați de utilitatea proiectelor pe care le desfășoară decât de îmbogățirea lor personală. Și că acești investitori și acești antreprenori nu se regăsesc astăzi în regulile jocului de fonduri de investiții, după modelul celui care găsește aurul: să cadă pe o filă, să o prețuiască printr-un maxim de bariere și să o revândă repede pentru a se îmbogăți. Reguli care răsucesc proiectele și jucătorii: o generație de tineri talente de antreprenori idealiști devine o generație de săpători de aur frenetici, gata să-și vândă start-up-ul gigantului cu cea mai mare ofertă.

Cofondatorii sunt antreprenori care au dovedit că știu să înceapă afaceri și care doresc să încalce această regulă a jocului. T4P reunește trei echipe: cofondatorii, investitorii și antreprenorii. Fiecare echipă are un rol clar și fiecare din fiecare echipă poate da tot ce este mai bun fără motive ulterioare, deoarece știu că entuziasmul lor va merge către misiunea comună și nu spre îmbogățirea personală a altui jucător. Această logică a jocului împreună se extinde la mediul T4P, care ar dori să aibă doar parteneri și fără concurenți: toate cunoștințele sale și participările sale vor fi în sursă deschisă și compania își dorește organizarea și tot ceea ce produce este reprodus la maximum.

Să vedem regulile stabilite pentru fiecare echipă.

Cofondatorii

Cofondatorii renunță la îmbogățirea personală, deoarece nu așteaptă niciun câștig din acțiunile lor și își plătesc remunerația la 4 salarii minime: o economie semnificativă în comparație cu fondurile tradiționale. Pe de altă parte, aceștia au libera desfășurare a proiectului pe termen lung și au construit instrumentul pentru asta. Statutul T4P este cel al Société en Commandite par Action (SCA), un statut rar asociat cu interesul general (este cel al Lagardère, de exemplu), dar care asigură autonomia pe termen lung a cofondatori (partenerii generali), inamovibili și cu puteri de conducere depline: numesc directorii companiei (ei înșiși), prezidă adunarea generală a acționarilor și aprobă deciziile acesteia. Riscul lor financiar este limitat, la fel ca și remunerația lor, deoarece acțiunile lor sunt grupate într-o companie care protejează răspunderea partenerului general pentru bunurile sale personale.

Investitori

Se așteaptă ca cât mai mulți investitori să fie acționari T4M. Și ei renunță la orice îmbogățire personală: știu că stocul nu va crește și că compania nu va plăti dividende. Au un rol dublu, acela de a oferi bani și acela de a aproba proiecte (pe baza unei acțiuni, a unui vot) și, mai presus de toate, de a le discuta și de a le împinge. Avantajul proiectelor T4P față de cele ale fondurilor tradiționale va fi că acestea sunt discutate, îmbunătățite și susținute de o comunitate în creștere de acționari care vor fi vânzătorii lor, forța lor inovatoare, clienții lor, partenerii lor etc.

Acțiunea este și va valora întotdeauna un euro, deoarece compania va emite permanent, o dată sau de două ori pe an, acțiuni noi la acest preț, printr-o majorare de capital, o premieră este în curs, având ca scop majorarea capitalului la 600.000 € prin integrarea declarațiilor de intenție deja colectate). Acțiunile sunt negociabile, dar după notificarea către companie care poate achiziționa sau nu (logica este că nu o face). O răscumpărare de către T4P este posibilă în termen de 10 ani, de asemenea, la un euro pe acțiune (angajamentul este moral și nu legal). Nedistribuirea dividendelor este obținută prin legi care îl trimit înapoi ... în ziua în care încălzirea globală va fi revenită la cea din era preindustrială!

Antreprenorii

A treia categorie de jucători, antreprenorii finanțați de T4P, își limitează, de asemenea, îmbogățirea personală, deoarece remunerația lor este limitată, iar compania creată va fi deținută majoritar de T4P (care va furniza apoi mijloacele necesare) și va renunța la orice brevet care îi protejează cunoștințele. -do (open source). Antreprenorii și echipa lor se vor putea dedica în totalitate succesului proiectului lor. Toți vor fi uniți în jurul aceluiași obiectiv, fără barierele create în start-up de numărul de acțiuni deținute de fiecare în funcție de data lor de sosire în companie.

Și comenzile?

Un comitet științific controlează calitatea proiectelor, care sunt testate înainte de a fi propuse acționarilor. Acționarii aleg auditorul și aleg un consiliu de supraveghere, care are puteri extinse de control. Consiliul nu are nicio responsabilitate juridică pentru erorile de gestiune, ci o puternică responsabilitate morală, aceea a arbitrului care indică faptul că litera sau spiritul normelor convenite nu au fost respectate.

Puterea acestui control se bazează mai puțin pe texte decât pe logica aleasă de T4P a transparenței regulilor și a jocului. Această transparență este extraordinar facilitată de renunțarea la îmbogățirea personală și absența secretelor de afaceri care să le protejeze. Toată lumea vede ce fac ceilalți și cunoaște regulile. Fiecare echipă știe că nu poate face nimic fără celelalte două și știe că jocul s-ar sfârși dacă încrederea ar fi ruptă. Și nimeni nu vrea să se oprească!

Una peste alta, această nouă formă de societate, pe care am putea-o numi SEG, sau Société d'Enrichissement Général, va evolua cu siguranță, dar testează un model original pe care nu-l putem spera decât la succes și reproducere.
1 x
Eric DUPONT
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 751
Înregistrare: 13/10/07, 23:11
x 40

Re: Time for the Planet, noul fond al cetățenilor care vizează miliarde de euro pentru a salva clima




de Eric DUPONT » 22/11/20, 09:24

https://www.time-planet.com/fr


dacă EDF, TOTAL, Engie, Peugeot, Eiffage, Renault pun câte 1 miliard fiecare, îmi pun invenția pentru a stoca energie cu azot lichid în sursă deschisă. (dacă banii merg către firma mea)
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13644
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1502
A lua legatura cu:

Re: Time for the Planet, noul fond al cetățenilor care vizează miliarde de euro pentru a salva clima




de izentrop » 22/11/20, 16:30

Domenii de acțiune care merg în direcția corectă https://www.time-planet.com/fr/problems
Am încredere în președinte, dar în rest nu sunt mulți oameni de știință, trebuie să sperăm că acest lucru nu va duce la nimic.
Eric DUPONT a scris: Niciun dividend nu va fi plătit în ciuda rentabilității posibile a proiectelor, până la „revenirea la +0 grade comparativ cu era preindustrială”
Cu alte cuvinte, peste câteva sute sau chiar o mie de ani. : Wink:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Exnihiloest
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5365
Înregistrare: 21/04/15, 17:57
x 660

Re: Time for the Planet, noul fond al cetățenilor care vizează miliarde de euro pentru a salva clima




de Exnihiloest » 22/11/20, 18:24

Eric DUPONT a scris:https://start.lesechos.fr/societe/environnement/time-for-the-planet-le-nouveau-fonds-citoyen-qui-vise-le-milliard-deuros-pour-sauver-le-climat-1254984

".... Lansat acum nouă luni, Time for the Planet este un fond non-profit care dorește să creeze și să finanțeze 100 de companii pentru a lupta împotriva gazelor cu efect de seră. Această companie de misiune a strâns deja 800.000 de euro și intenționează să ajungă la un miliard de euro în termen de cinci până la zece ani.

... Personalități precum Jean Jouzel, fost vicepreședinte al IPCC și co-beneficiar al Premiului Nobel pentru Pace în 2007, Jean-Michel Aulas, președinte al Olympique Lyonnais, sau fonduri precum Holnest și Evolem au investit în mod deosebit ... "
...

Jean Jouzel a părăsit știința pentru politică. Acum este activist. În anii 70, el credea într-o eră de gheață. Ce perspicacitate! Astăzi este sigur de contrar. Cu toate acestea, este mai mult o problemă a vremii decât a climei, a paletei. : Lol:
Celelalte sunt afaceri. Sunt bani de făcut cu clima.
0 x
Eric DUPONT
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 751
Înregistrare: 13/10/07, 23:11
x 40

Re: Time for the Planet, noul fond al cetățenilor care vizează miliarde de euro pentru a salva clima




de Eric DUPONT » 25/11/20, 10:08

izentrop a scris:Domenii de acțiune care merg în direcția corectă https://www.time-planet.com/fr/problems
Am încredere în președinte, dar în rest nu sunt mulți oameni de știință, trebuie să sperăm că acest lucru nu va duce la nimic.
Eric DUPONT a scris: Niciun dividend nu va fi plătit în ciuda rentabilității posibile a proiectelor, până la „revenirea la +0 grade comparativ cu era preindustrială”
Cu alte cuvinte, peste câteva sute sau chiar o mie de ani. : Wink:


există o rețea de evaluatori și, în timp ce aștept răspunsul, mi-am auto-evaluat sistemul de stocare

Acest lucru va fi studiat de rețeaua noastră de evaluatori, care îl va nota
potențial conform celor 6 criterii ale noastre:
- Impact: Inovația studiată are un impact semnificativ?
direct și măsurabil cu privire la emisiile de GES?

stocarea energiei cu azot lichid conform sistemului meu este un randament ridicat, la un cost redus, pe o perioadă lungă de timp, deci este posibil să se utilizeze numai solar fotovoltaic de exemplu pentru a produce energie electric, deci să nu folosiți centrale electrice pe gaz sau cărbune pentru a compensa intermitența energiilor regenerabile, răspundeți: DA
- Fezabilitate: A fost demonstrată relevanța tehnică a soluției?
HIghwviewpower a demonstrat deja relevanța stocării energiei cu azot lichid, deoarece construiește în prezent cel mai mare sistem de stocare a energiei din Europa, soluția mea este diferită, mai simplă și mai bună și am brevetat-o . raspuns: DA
- Externalități: are impact inovația asupra sănătății umane,
biodiversitate sau chiar resurse limitate?

azotul este un gaz neutru prezent la 80% în aer, sistemul care îl lichefiază este un fel de pompă de căldură, deci nu se utilizează materii prime speciale precum litiu pentru baterii, platină pentru baterii combustibil și chiar gaze care emit mult pentru pompele de căldură, deoarece aici fluidul frigorific este azot prezent în aer, răspunde: NU
- Replicabilitate: Soluția poate fi rapidă
multiplicat, la scară globală?

Este posibil să-mi replic sistemul cât de mult există un motor, o mașină, o pompă de căldură, este nevoie doar de o instalație care este ea însăși replicabilă, nu este nevoie de site-uri specifice, așa cum este pentru stațiile de epurare.
- Relevanță economică: există clienți gata să cumpere
această soluție?

Am parteneri industriali care consumă o cantitate mare de azot lichid
- Viabilitate: Este posibil să se genereze valoare fără să se bazeze pe
privind proprietatea intelectuală, compatibil cu open-source?

sistemul este o mașină ca motorul unei mașini, o pompă de căldură, este, prin urmare, un produs care se vinde la un anumit preț și care permite economisirea energiei, de exemplu dacă sistemul este asociat cu un parc solar fotovoltaic va produce energie electrică după bunul plac și nu în funcție de voința vremii și de alternanța zilei și a nopții și pentru un cost mai mic decât sistemele convenționale, nucleare de exemplu
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13644
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1502
A lua legatura cu:

Re: Time for the Planet, noul fond al cetățenilor care vizează miliarde de euro pentru a salva clima




de izentrop » 25/11/20, 10:16

Eric DUPONT a scris:- Fezabilitate: A fost demonstrată relevanța tehnică a soluției?
HIghwviewpower a demonstrat deja relevanța stocării energiei cu azot lichid, deoarece construiește în prezent cel mai mare sistem de stocare a energiei din Europa, soluția mea este diferită, mai simplă și mai bună și L-am brevetat. raspuns: DA
Încă crezi că poți convinge juriul cu asta :?: :strigăt:
0 x
Eric DUPONT
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 751
Înregistrare: 13/10/07, 23:11
x 40

Re: Time for the Planet, noul fond al cetățenilor care vizează miliarde de euro pentru a salva clima




de Eric DUPONT » 25/11/20, 10:49

mi se pare că obiectivul planetei timpului este de a salva planeta și, prin urmare, de a găsi cele mai bune soluții pentru a face faptul că soluția mea este brevetată nu este o problemă, vreau să pun soluția mea în open source și întreaga atenție a juriului.
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13644
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1502
A lua legatura cu:

Re: Time for the Planet, noul fond al cetățenilor care vizează miliarde de euro pentru a salva clima




de izentrop » 25/11/20, 11:02

Nu ai înțeles că ceea ce vor ei este dovada eficacității? Promisiunile nu sunt suficiente.
0 x
Eric DUPONT
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 751
Înregistrare: 13/10/07, 23:11
x 40

Re: Time for the Planet, noul fond al cetățenilor care vizează miliarde de euro pentru a salva clima




de Eric DUPONT » 25/11/20, 12:12

high power a construit cea mai mare instalație de stocare din Europa cu azot lichid care va avea cea mai mare capacitate de stocare, dovadă că azotul lichid este eficient. Ei pot merge să vadă o mare putere și să se înțeleagă cu ei.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Exnihiloest
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5365
Înregistrare: 21/04/15, 17:57
x 660

Re: Time for the Planet, noul fond al cetățenilor care vizează miliarde de euro pentru a salva clima




de Exnihiloest » 25/11/20, 21:13

Eric DUPONT a scris:...
există o rețea de evaluatori și, în timp ce aștept răspunsul, mi-am auto-evaluat sistemul de stocare

Acest lucru va fi studiat de rețeaua noastră de evaluatori, care îl va nota
potențial conform celor 6 criterii ale noastre:
- Impact: Inovația studiată are un impact semnificativ?
direct și măsurabil cu privire la emisiile de GES?

stocarea energiei cu azot lichid conform sistemului meu este un randament ridicat, la un cost redus, pe o perioadă lungă de timp, deci este posibil să se utilizeze numai solar fotovoltaic de exemplu pentru a produce energie electric, deci să nu folosiți centrale electrice pe gaz sau cărbune pentru a compensa intermitența energiilor regenerabile, răspundeți: DA
- Fezabilitate: A fost demonstrată relevanța tehnică a soluției?
HIghwviewpower a demonstrat deja relevanța stocării energiei cu azot lichid, deoarece construiește în prezent cel mai mare sistem de stocare a energiei din Europa, soluția mea este diferită, mai simplă și mai bună și am brevetat-o . raspuns: DA
- Externalități: are impact inovația asupra sănătății umane,
biodiversitate sau chiar resurse limitate?

azotul este un gaz neutru prezent la 80% în aer, sistemul care îl lichefiază este un fel de pompă de căldură, deci nu se utilizează materii prime speciale precum litiu pentru baterii, platină pentru baterii combustibil și chiar gaze care emit mult pentru pompele de căldură, deoarece aici fluidul frigorific este azot prezent în aer, răspunde: NU
- Replicabilitate: Soluția poate fi rapidă
multiplicat, la scară globală?

Este posibil să-mi replic sistemul cât de mult există un motor, o mașină, o pompă de căldură, este nevoie doar de o instalație care este ea însăși replicabilă, nu este nevoie de site-uri specifice, așa cum este pentru stațiile de epurare.
- Relevanță economică: există clienți gata să cumpere
această soluție?

Am parteneri industriali care consumă o cantitate mare de azot lichid
- Viabilitate: Este posibil să se genereze valoare fără să se bazeze pe
privind proprietatea intelectuală, compatibil cu open-source?

sistemul este o mașină ca motorul unei mașini, o pompă de căldură, este, prin urmare, un produs care se vinde la un anumit preț și care permite economisirea energiei, de exemplu dacă sistemul este asociat cu un parc solar fotovoltaic va produce energie electrică după bunul plac și nu în funcție de voința vremii și de alternanța zilei și a nopții și pentru un cost mai mic decât sistemele convenționale, nucleare de exemplu

Dacă ar exista soluții miraculoase, producătorii tradiționali s-ar repezi în ele, deoarece ar fi evident o sursă de profit.
Noii veniți într-un domeniu cred că vor avea succes, deoarece consideră că voința este suficientă, de parcă toți ceilalți actori nu o vor avea. Diferența este că ceilalți actori au nu numai voința, ci și competența în domeniile lor respective, și înaintea lor în ceea ce privește cercetarea și ideile explorate. Multe idei, poate aparent mai curate, de văzut, sunt respinse după analiză, pentru că poate mai puțin fiabile sau prea scumpe pentru a nu exista cumpărători ...

Nou-veniții nu par să înțeleagă că bara este deja foarte ridicată. Legile fizicii sunt ceea ce sunt și ar trebui să știți că descoperirile științifice de astăzi trec foarte repede în industrie (în electronică, este evident), așa că nu sperați să câștigați în acest fel. Deja, pentru a avea o idee cu adevărat inovatoare, trebuie să te trezești devreme.

Există o mare naivitate, legată de incompetența începătorilor, de a crede că se vor descurca mai bine decât oricine altcineva, deoarece au idei grozave (dintre care majoritatea vor fi deja explorate de alții și respinse, în special. ceea ce mă privește este viața reală :( ) și o preocupare ecologică pe care alții nu ar avea-o.
Nu spun că este imposibil, dar startup-urile energetice, de exemplu, nu văd multe reușite. Nici în transport. Nu aterizând floarea cu arma cu marile lor principii și ideile lor frumoase, vor ajunge departe. Ei pot reuși, cu multă muncă, confruntarea cu realitatea tehnică și comercială și competența, datorită diversității cercetărilor, pot apărea soluții. Dar nu vor reprezenta mai mult noroc în acest succes decât actorii tradiționali.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la „Economie și finanțe, durabilitatea, creșterea, PIB-ul, sistemele fiscale ecologice“

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 163