Bobul de nisip din mașină (economic) - Arte

Economia actuală și dezvoltare durabilă sunt ele compatibile? Creșterea PIB-ului (la toate costurile), dezvoltarea economică, inflația ... Cum concillier economia actuală cu mediul și dezvoltarea durabilă.
eclectron
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2922
Înregistrare: 21/06/16, 15:22
x 397

Bobul de nisip din mașină (economic) - Arte




de eclectron » 13/03/21, 19:38

„Peste 10 ani vom fi cu adevărat fericiți dacă totul va fi ca în 2020”

„Dacă am vrea să schimbăm ceva, nici nu am avea de unde să începem, spre deosebire de atunci
feudal unde vedeam de departe rochia violetă a clasei conducătoare în palate. Știam unde să mergem cu furculițele
schimba ceva.Oamenii de azi au mare nevoie de schimbare. Ei nu știu unde să meargă cu furcile lor”.

Bună vedere ....
1 x
nu contează.
Vom încerca cele 3 postări pe zi max
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79115
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972

Re: Bobul de nisip din mașină (economic) - Arte




de Christophe » 14/03/21, 09:34

Arata grozav dar nu indraznesc sa ma uit!
0 x
eclectron
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2922
Înregistrare: 21/06/16, 15:22
x 397

Re: Bobul de nisip din mașină (economic) - Arte




de eclectron » 14/03/21, 09:54

Nu credeam că voi face din el un subiect în sine, dar de ce nu?: Wink:
Cârligul pe care l-am ales cu fragmente de dialog nu reflectă întregul documentar, dar asta prefer la el.

Profit de această ocazie pentru a corecta copy/paste preluat din transcrierea dialogurilor:
„Dacă am vrea să schimbăm ceva, nu am face-o SauNici măcar să nu râdem de unde să începem, spre deosebire de epoca feudală când vedeam de departe hainele mov ale clasei conducătoare în palate.
Știam unde să mergem cu furcile pentru a schimba ceva. Oamenii de astăzi au o mare nevoie de schimbare.
Ei nu știu unde să meargă cu furcile lor”.

Nu suntem in solutii (care mi-ar fi dragi) ci mereu in observatie.

Eziți să cauți din cauza timpului sau din cauza fricii de ceea ce ai putea găsi acolo? : Lol:
Practic o știm deja, ajung la concluzia că situația este gravă: resurse, RCA, economie învechită, iar virusul este mai mult un revelator decât o problemă, chiar dacă într-adevăr este o problemă...
Ne-am dori o schimbare în societate, dar de unde și cum să începem.
Probabil încă prea devreme pentru a spune... : Roll:

În seria „granule de nisip” putem adăuga

Găsim aceeași problemă „lucrurile trebuie să se miște, așteptăm să vină de la alții” : Lol:

Va reuși Louis, un medic de resuscitare din Marsilia, încă necunoscut acum câteva luni, să schimbe lumea? Lectură bună.

Le ciel a tout filmé este un colectiv de regizori, designeri grafici și pasionați de imagine.
Prin producțiile noastre, vrem să aruncăm o privire diferită asupra crizei prin care trece societatea noastră.
0 x
nu contează.
Vom încerca cele 3 postări pe zi max
eclectron
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2922
Înregistrare: 21/06/16, 15:22
x 397

Re: Bobul de nisip din mașină (economic) - Arte




de eclectron » 14/03/21, 10:10

Din punctul meu de vedere, partea cea mai interesantă începe aici, la 1:07:
0 x
nu contează.
Vom încerca cele 3 postări pe zi max
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491

Re: Bobul de nisip din mașină (economic) - Arte




de Janic » 14/03/21, 10:45

O idee excelentă de a te alătura cu punctul de vedere al virusului asupra umanității, mai degrabă decât cu punctul de vedere al umanității asupra virusului. Altfel, este un bun rezumat al situației și, prin urmare, atribuiți-i această reflecție biblică: „cine esti tu sa-i judeci pe altii, tu care faci la fel! "sau"vei fi măsurat cu măsura pe care ai folosit-o”. când omenirea (cel puțin o mare parte) vrea să distrugă ceea ce stă la baza vieții, se condamnă la aceeași soartă!
0 x
"Noi facem știința cu fapte, cum ar fi făcând o casă cu pietre: dar o acumulare de fapte nu mai este o știință decât o grămadă de pietre este o casă" Henri Poincaré
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12298
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2963

Re: Bobul de nisip din mașină (economic) - Arte




de Ahmed » 14/03/21, 12:55

JanicTu scrie:
...când omenirea (cel puțin o mare parte) vrea să distrugă ceea ce stă la baza vieții, se condamnă la aceeași soartă!

Apreciez pe deplin restricția exprimată între paranteze. Oamenii contemporani (cel puțin o mare parte) se comportă ca super prădători, nu în virtutea oricărei necesități ontologice, ci ca gazde ale unui parazit care a mutat de mai multe ori în istoria recentă (de 10 de ani, aproximativ). Acești paraziți acționează asupra comportamentului gazdelor lor și îi conduc la acțiuni care le sunt dăunătoare. Cea mai recentă variantă până în prezent este de natură tehnologică și îi împinge pe oamenii „dezvoltați” să distrugă sistematic biosfera în beneficiul tehnosferei, prima fiind condiția supraviețuirii lor. Ultima mutație a avut o natură mai economică, până când partea tehnică a virusului a început treptat să domine. Dispariția gazdei în cazul paraziților „călători” (care trec prin mai multe gazde și sunt cei care utilizează manipulări comportamentale) nu deranjează în niciun fel paraziții, deoarece gazda este doar un mijloc temporar de a-și atinge scopul final .
Această teorie nu este a mea, dar este explicată într-o lucrare viitoare...
1 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
eclectron
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2922
Înregistrare: 21/06/16, 15:22
x 397

Re: Bobul de nisip din mașină (economic) - Arte




de eclectron » 15/03/21, 07:59

Janic a scris: În rest, este un rezumat bun al situației.

De asemenea, cred că au făcut o treabă grozavă. : Wink:

Janic a scris: omenirea (cel puțin o mare parte) vrea să distrugă ceea ce stă la baza vieții, se condamnă la aceeași soartă!

De fapt, umanitatea nu vrea să distrugă, este pur și simplu inconștientă de acțiunile sale, așa că totul se întâmplă ca și cum ar fi vrut să distrugă, de fapt. Și punem perseverență în asta, trebuie să recunoaștem...

Și apoi, chiar dacă indivizii sunt conștienți de distrugere, suntem târâți în ciuda noastră de mașină, fie și numai pentru supraviețuirea noastră, având în vedere că mașina a colonizat toate aspectele vieții.
Greu de abandonat sistemul...
Dernière édition alin eclectron 15 / 03 / 21, 08: 03, editate 1 ori.
0 x
nu contează.
Vom încerca cele 3 postări pe zi max
eclectron
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2922
Înregistrare: 21/06/16, 15:22
x 397

Re: Bobul de nisip din mașină (economic) - Arte




de eclectron » 15/03/21, 08:02

Ahmed a scris: Oamenii contemporani (cel puțin o mare parte) se comportă ca super prădători, .. ca gazde ale unui parazit

Recunosc, am renunțat acolo : Lol:
Cine este parazitul?
Cine este gazda?
Cine colonizează pe cine?
Mi se pare confuz ...
0 x
nu contează.
Vom încerca cele 3 postări pe zi max
ABC2019
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12927
Înregistrare: 29/12/19, 11:58
x 1008

Re: Bobul de nisip din mașină (economic) - Arte




de ABC2019 » 15/03/21, 08:05

eclectron a scris:Și apoi, chiar dacă indivizii sunt conștienți de distrugere, suntem târâți în ciuda noastră de mașină, fie și numai pentru supraviețuirea noastră, având în vedere că mașina a colonizat toate aspectele vieții.
Greu de abandonat sistemul...

este adevărat că ne putem întreba cu adevărat despre motivele pentru care atât de mulți oameni preferă să aibă o societate în care avem alimente din abundență peste tot, unde putem fi tratați eficient în spitale moderne și bine echipate, studiază până la vârsta de 25 de ani să aibă locuri de muncă care nu sunt foarte obositoare fizic și bine plătite și să se oprească la 62 de ani, profitând de timpul liber pentru a călători în lume, mai degrabă decât să trăiască ca în Evul Mediu.

Este cu adevărat de neînțeles.
0 x
A trece pentru un idiot în ochii unui prost este o plăcere gourmet. (Georges COURTELINE)

Mééé neagă că nu a mers la petreceri cu 200 de persoane și nici măcar nu a fost bolnav moiiiiiii (Guignol des bois)
eclectron
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2922
Înregistrare: 21/06/16, 15:22
x 397

Re: Bobul de nisip din mașină (economic) - Arte




de eclectron » 15/03/21, 08:14

ABC2019 a scris:
eclectron a scris:Și apoi, chiar dacă indivizii sunt conștienți de distrugere, suntem târâți în ciuda noastră de mașină, fie și numai pentru supraviețuirea noastră, având în vedere că mașina a colonizat toate aspectele vieții.
Greu de abandonat sistemul...

este adevărat că ne putem întreba cu adevărat despre motivele pentru care atât de mulți oameni preferă să aibă o societate în care avem alimente din abundență peste tot, unde putem fi tratați eficient în spitale moderne și bine echipate, studiază până la vârsta de 25 de ani să aibă locuri de muncă care nu sunt foarte obositoare fizic și bine plătite și să se oprească la 62 de ani, profitând de timpul liber pentru a călători în lume, mai degrabă decât să trăiască ca în Evul Mediu.

Este cu adevărat de neînțeles.

Este foarte de inteles ca dupa o viata de copil rasfatat caruia nu i se refuza nimic, dupa o viata de Boomer, nota de plata pentru banchetul prezentata de Mama Natura este greu de acceptat.
Dar ce natura ???? !!!! : Lol: : Lol: : Lol: .......... : Roll:
0 x
nu contează.
Vom încerca cele 3 postări pe zi max

Înapoi la „Economie și finanțe, durabilitatea, creșterea, PIB-ul, sistemele fiscale ecologice“

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 141