Înțelegerea crizelor financiare cu Arte thema

Economia actuală și dezvoltare durabilă sunt ele compatibile? Creșterea PIB-ului (la toate costurile), dezvoltarea economică, inflația ... Cum concillier economia actuală cu mediul și dezvoltarea durabilă.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79332
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046

Înțelegerea crizelor financiare cu Arte thema




de Christophe » 02/07/08, 00:43

Datorită Arte am înțeles (destul de) exact criza de subprime și cea a lui Eron din 2001 ...

De asemenea, am înțeles că crizele au fost ciclice și că merg din ce în ce mai rău și doar intervenția statului face posibilă evitarea „celor mai rele” (chiar și în SUA, domeniul liberalismului) ... dar Pentru cât mai mult?

Pacat ca am vazut ultimele 30 de minute de "Bubbles, crashs and rebounds" ... Pacat ca nimeni nu a vorbit despre asta pe forums inainte de...

Este, de asemenea, prima dată când aud un economist vorbind despre „punerea la îndoială a modelului nostru de creștere” și „resurse finite” ... Impresionat sunt!

De la o criză la alta!

Scăderea piețelor bursiere, creșterea prețurilor la alimente, recesiune în Statele Unite, creșterea prețurilor la petrol, îngrijorare cu privire la creșterea în Europa ... Lumea occidentală a intrat într-o nouă criză. În ajunul întâlnirii G8, explicații și analize în „Thema”.


21:00 În centrul crizei
Documentar de Eve Challeton și Pierre Briançon (Franța, 2008, 52mn) Coproducție: ARTE France, Éléphant & Cie

Oare economia virtuală a pierdut legătura cu economia reală? Înapoi la criza de subprime în Statele Unite și consecințele sale imediate în Europa.

Pe 4 iulie, cele mai mari opt puteri de pe planetă se vor întâlni în Japonia ca parte a G8. Pe agenda acestui summit strategic: furtuna financiară care lovește capul economiei globale și mijloacele pentru a o opri. Totul a început în Statele Unite în aprilie 2007, odată cu criza subprime.
Astăzi, mulți economiști o spun: am intrat într-un scenariu întunecat care amintește de cel din 1929. Regizorii acestui documentar au urmat viața de zi cu zi a marilor actori din lumea financiară pentru a înțelege ce îi motivează pe toți. O adevărată scufundare în inima mecanicii financiare, pregătirile pentru G8 de Christine Lagarde, ministrul Economiei și Finanțelor, la biroul lui Dominique Strauss-Kahn, nou șef al Fondului Monetar Internațional, care trece prin oraș și dezavantaje. comercianții, fără să uite de durerea de cap cu care se confruntă IMM-urile care se lupta să se finanțeze.

21 p.m. Bulele, prăbușirile și recuperările
(Franța, 52 mil.) ARTE F
Regizor: Michel Kaptur, Autor: Eli Cohen, Producător: Cineteve

În ultimul deceniu, autoritățile de reglementare a pieței au reușit să limiteze consecințele crizelor economice majore. Ce se întâmplă dacă cel pe care îl traversăm este mai grav?

Criza asiatică, falimentul fondului hegde LTCM, izbucnirea bulei de internet, falimentul Enron și, în sfârșit, criza subprime: cinci crize de durată și intensitate variabilă, dar cinci crize economice majore în zece ani. De fiecare dată, sistemul financiar mondial a fost pus în pericol, de fiecare dată când a fost avansată o explicație specifică, de fiecare dată când spectrul crizei din 1929 bântuia comentatorii, de fiecare dată când a fost organizată o salvare a actorilor care nu reușeau și de fiecare dată economia a revenit. Atât de mult, încât ajungem să ne întrebăm dacă economia mondială nu a devenit incredibil de rezistentă și dacă, spre deosebire de 1929, guvernele noastre și autoritățile de reglementare nu au găsit mijloacele de a stopa crizele. Dar, odată cu criza subprime, căile de atac tradiționale nu mai funcționează. Această criză, rezultatul unei dereglări majore, ar fi cea mai gravă? Stăpânim cu adevărat arta gestionării crizelor sau abordăm, după criză, chestionarea întregului sistem? O întrebare majoră pe care o explorează acest film.

22:40 p.m. Debate (Franța, 2008, 15 minute)
ARTE F
Prezentator: Thomas Kausch
Se repetă:
10.07.2008 la 11:40

Invitat: Olivier Ferrand (președintele Terra Nova, un „grup de reflecție” francez)


http://www.arte.tv/fr/accueil/semaine/2 ... =2008.html
Dernière édition alin Christophe 10 / 10 / 08, 15: 56, editate 1 ori.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
bham
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1666
Înregistrare: 20/12/04, 17:36
x 6




de bham » 02/07/08, 07:26

Am urmărit și asta, foarte interesant. Nu am fi văzut asta pe un canal privat!
media / Sarkozy-in-off-on-Franta3-t5662.html
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79332
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046




de Christophe » 02/07/08, 09:18

Uh Arte este un canal privat cred că ...

Public vrei să spui?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
bham
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1666
Înregistrare: 20/12/04, 17:36
x 6




de bham » 02/07/08, 10:44

Ah, nu știam că Arte era privată! Ești sigur?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16136
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5246




de Remundo » 02/07/08, 10:51

Mi se pare că este încă foarte public ...

http://fr.wikipedia.org/wiki/Arte_France
Capitala Arte France este deținută în comun de:

France Télévisions (45%)
Statul (25%)
Radio Franța (15%)
INA (15%)
Toți acționarii sunt întreprinderi publice, organe de stat sau altele similare


vezi de asemenea
http://fr.wikipedia.org/wiki/France_T%C ... %A9visions
0 x
Imagine
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16136
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5246




de Remundo » 02/07/08, 10:55

Am vizionat ieri întregul spectacol, pentru că am văzut că a fost conceput în întregime de Elie Cohen, care nu spune prostii în general.

Am văzut antologia tuturor exceselor capitalismului. Problema nu constă în sisteme, de la cel mai liberal până la cel mai statistic, ci în natura umană. Lăcomia, lașitatea, cel mai abject cinism sunt întotdeauna prezente în toate aceste mari scandaluri financiare :|

Program foarte bun pe care vă recomand să îl vedeți. Trebuie să fie accesibil în „podcast” ...
0 x
Imagine
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79332
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046




de Christophe » 02/07/08, 11:14

Deci Arte este public :)
Greșeala mea.

Prin contra, aveți grijă că cifrele dvs. se referă doar la ARTE FRANȚA ... trebuie să vedeți și pe partea germană, dar cred că este la fel ... de unde și lipsa PUBLICITĂȚII pe ARTE (deci legea nu va schimba prea mult :D)

Remundo dacă știai că ar trebui / ai fi putut crea un subiect.

Este disponibil pe ARTE +7, cu toate acestea mă aruncă:

Ne pare rău, trebuie să domiciliați în Germania, Franța, Guadelupa, Guyana Franceză, Martinica, Reuniunea, Polinezia Franceză, Saint-Pierre-et-Miquelon, Wallis-et-Futuna, Mayotte, Noua Caledonie sau teritoriile sudice franceze pentru a vedea acest lucru video.


Deci, dacă kk1 ar avea probleme să-l salveze ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16136
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5246




de Remundo » 02/07/08, 11:47

Încerc, dar nu pot ...

http://plus7.arte.tv/fr/detailPage/1697 ... 72942.html

et

http://plus7.arte.tv/fr/detailPage/1697 ... 72944.html


Am încercat recentul tutorial, faceți clic dreapta-> proprietate, dar nu funcționează (fără acces la acest meniu)

Kekifofaire?
0 x
Imagine
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79332
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046




de Christophe » 02/07/08, 11:50

Ați încercat-o cu un camstudio sau echivalent?

În caz contrar, uitați-vă la codul sursă al paginii url .asx sau mms: // poate apare?
În cele din urmă nu ar trebui să viseze prea mult, Arte trebuie să se asigure un pic ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16136
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5246




de Remundo » 02/07/08, 11:53

Nu sunt un pro ... :?

și cum obțineți codul sursă al paginii?
0 x
Imagine

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la „Economie și finanțe, durabilitatea, creșterea, PIB-ul, sistemele fiscale ecologice“

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 111