Resurse geologice: nu va lipsi doar petrolul!

Economia actuală și dezvoltare durabilă sunt ele compatibile? Creșterea PIB-ului (la toate costurile), dezvoltarea economică, inflația ... Cum concillier economia actuală cu mediul și dezvoltarea durabilă.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79121
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973

Resurse geologice: nu va lipsi doar petrolul!




de Christophe » 30/09/08, 10:40

Ni se spune atât de mult cu epuizarea resurselor energetice (petrol, gaze, cărbune, dar și uraniu) ... încât uităm adesea să vorbim despre alte resurse miniere și în special metale!

Iată starea anilor rezervelor de resurse minerale în 2006-2007 pentru unele metale:

Imagine
Sursa: următoarea carte de Pierre Langlois „Conduceți fără benzină”

Aceste cifre trebuie să fie calificate deoarece, spre deosebire de uleiul consumat care este „pierdut”, metalele pot fi reciclate într-o anumită măsură ... și pot fi reciclate ca resursă.

Acum reciclarea are și limitele sale. Dacă cineva are informații specifice, aș fi interesat! De exemplu: când cumpăr 1 kg de aluminiu sau oțel, care este procentul reciclat.

Iată extrasul din textul cărții (care va fi lansat la începutul anului 2009 în Europa) care însoțește această grafică.

Pierre Langlois a scris:„Acum, deși am pus mult accent pe tehnologiile din această carte, rămâne faptul că nu este foarte înțelept să mutăm în mod constant un vehicul de 1 kg pentru a transporta o persoană de 500 kg.

Nu trebuie luate în considerare doar cheltuielile de energie ale vehiculelor. De asemenea, va trebui să fim foarte vigilenți în ceea ce privește consumul de materii prime. Figura E.1 ne arată extinderea completă a problemei, prezentând numărul de ani de rezerve (înainte de epuizarea resurselor) pentru diferite resurse naturale, presupunând că exploatarea geologică continuă în ritmul de 2006 (a se vedea nota de mai jos). În această figură, se ia în considerare reciclarea metalelor, deoarece luăm în considerare producția minieră a acestora. Și aici, nu trebuie să uităm că consumul nostru crește puternic din cauza țărilor emergente precum China și India, care intră într-o eră industrială intensă. De asemenea, dacă nu se face nimic pentru a corecta situația, anii de rezervă vor fi mai puțini decât cei din figura E.1! Oricât de mult am dori să instituim programe riguroase de reciclare, procentul de recuperare nu va fi de 100%. Prin urmare, vehiculele pe care le fabricăm vor trebui să fie mai puține, mai mici (ținând cont de climă) și să dureze mai mult.

Confruntat cu această observație asupra resurselor planetare, autorul dorește să-și reafirme convingerea că o dezvoltare durabilă reală a transportului rutier necesită o investiție foarte semnificativă în transportul public, pe care guvernele noastre au datoria să le îmbunătățească, să le atragă. o clientelă mai mare. Monorailele interurbane de mare viteză vor trebui dezvoltate rapid, la fel ca autobuzele urbane electrice alimentate cu sticle. Carpooling și mașini electrice comunitare, cum ar fi MIT City Car (Figura E.2), sunt alte elemente foarte importante în a ne ajuta să eliminăm dependența noastră de petrol, reducând în același timp consumul nostru de materii prime. Ciclismul și mersul pe jos completează toate aceste mijloace ecologice responsabile.


NOTĂ

Pentru a dezvolta Figura E.1, autorul a folosit statistici din Studiul Geologic al SUA, în special Rezumatele Minerale ale Mărfurilor ( http://minerals.usgs.gov/minerals/pubs/commodity/myb ) pentru metale, în raportul BP Statistical Review of World Energy din iunie 2008 (a se vedea www.bp.com) pentru petrol și gaze naturale și, pentru uraniu, la un articol de Paul Mobbs intitulat Uranium Supply and the Nuclear Option, publicat în Oxford Energy Forum, revista trimestrială a Oxford Institute for Energy Studies, numărul 61, mai 2005 (vezi www.fraw.org.uk/mei). Pentru rezervele de aluminiu, acestea se bazează pe rezervele de bauxită, singurul minereu din care aluminiu poate fi produs economic. Argilele conțin și foarte mult aluminiu, dar nu se știe cum să se extragă eficient. Pentru petrol și gaze naturale, rezervele date de BP sunt rezervele dovedite, inclusiv, pentru petrol, nisipurile de gudron canadiene. Pentru rezervele de metal, am analizat ceea ce USGS numește baza de rezervă, pe care organizația o definește ca:

„Baza de rezervă. Acea parte a unei resurse identificate care îndeplinește criteriile fizice și chimice minime specificate legate de practicile actuale de exploatare și producție, inclusiv cele pentru grad, calitate, grosime și adâncime. Baza de rezervă este resursa demonstrată în loc (măsurată plus indicată) din care sunt estimate rezervele. Poate cuprinde acele părți ale resurselor care au un potențial rezonabil de a deveni disponibile din punct de vedere economic în cadrul orizonturilor de planificare dincolo de cele care presupun tehnologie dovedită și economie actuală. Baza de rezervă include acele resurse care sunt în prezent economice (rezerve), marginal economice (rezerve marginale) și unele dintre cele care sunt în prezent subeconomice (resurse subeconomice) ”.

„Rezerve de bază. Acea parte a resursei identificate care îndeplinește criteriile fizice și chimice minime specificate în ceea ce privește practicile actuale de exploatare și exploatare, inclusiv cele privind gradul, calitatea, grosimea și adâncimea. Rezervele de bază sunt resursa demonstrată la fața locului (măsurată și manifestă) din care sunt deduse rezervele. Ele pot include acele părți ale resurselor care au un potențial rezonabil de a deveni disponibile economic în cadrul orizonturilor planificabile, dincolo de cele care necesită tehnologii dovedite și criterii economice actuale. Rezervele de bază includ resurse care sunt în prezent profitabile din punct de vedere economic (rezerve), marginal economice (rezerve marginale) și unele dintre acele resurse care sunt în prezent sub egal (resurse subeconomice) ”(traducerea gratuită a autorului). ""


ps: Pierre L. este și autorul https://www.econologie.com/forums/synthese-r ... t3797.html
Dernière édition alin Christophe 30 / 09 / 08, 19: 18, editate 4 ori.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Gregconstruct
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1781
Înregistrare: 07/11/07, 19:55
Locul de amplasare: Amay Belgia




de Gregconstruct » 30/09/08, 10:59

Și unde este reciclarea?

Nici această întrebare nu trebuie trecută cu vederea!
0 x
Fiecare gest contează pentru planeta noastră!
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79121
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973




de Christophe » 30/09/08, 11:00

Da, evident ... de aici și informațiile mele de precizie precizeaza"

Recent, într-un interesant document FR5 despre Wallmart, a fost intervievat un manager de docuri într-un port mare de pe coasta de vest americană.

Ea a spus că navele de marfă care au venit din Asia (în special China) au ambalat până la refuz cu produse finite rămase cu ... materiale care trebuie reciclate ... transformate acolo în ... produs finit și bucla este închisă!
Dernière édition alin Christophe 30 / 09 / 08, 11: 03, editate 1 ori.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79121
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973




de Christophe » 30/09/08, 19:03

Mă bucur să ne reorientăm puțin, cred că P. Langlois este foarte în ton cu noi, l-am întrebat dacă are vreo cifră în legătură cu acesta primul mesaj al acestei pagini: https://www.econologie.com/forums/synthese-r ... 97-50.html
Dernière édition alin Christophe 24 / 08 / 10, 22: 57, editate 1 ori.
0 x
freddau
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 641
Înregistrare: 19/09/05, 20:08
x 1




de freddau » 30/09/08, 22:34

Nu știu ce acoperă aceste numere, dar sub oceane trebuie să existe multă materie primă, așa că ..... nu m-aș îngrijora prea mult de asta.

Nu ??

Și atunci trebuie să faci mai multe găuri în pământ ... cu lopeți mari.

Dar cine face să funcționeze excavatoarele și alte basculante ???

Ulei desigur.

a+
0 x
pumnal pitt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2081
Înregistrare: 10/01/08, 14:16
Locul de amplasare: Isere
x 68




de pumnal pitt » 01/10/08, 11:51

două observații despre această postare excelentă pe resursele pământului:

în primul rând, avertizez încă o dată împotriva perversității rezervelor numărate în raportul R / P. acest raport care are singurul merit de a fi ușor de înțeles împarte rezervele (cunoscute / estimate / probabile sau altele în funcție de resursă) de producția la un moment dat T
cea mai mare omisiune în acest sens este că resursele geologice nu sunt ca un rezervor al cărui robinet curge în același ritm până la ultimul litru.
când spunem că există N ani de producție a unui astfel de element, nu ar trebui să ne imaginăm că vom continua în același ritm și că într-o bună zi: Ah, bine, mai sunt !!!
cele mai ușoare rezerve geologice sunt exploatate la început (în mod evident) și majoritatea acestor rezerve prezintă o DROP în producție atunci când mai mult de jumătate din rezervele finale au fost extrase.
astfel, pentru petrol, de exemplu, este acum cel mai cunoscut pic de petrol, ceea ce înseamnă că producția, deși poate dura încă 50 de ani sau mai mult, va scădea în viitorul foarte apropiat, obligându-ne să ne reducem consumul , deoarece am consumat mai mult de jumătate din uleiul disponibil.

pentru uraniu, există un alt factor important și mă refer la articolele foarte bune ale EWG german (Energy Watch Group)
pe scurt, problema constă în faptul că actualul consum mondial de uraniu este asigurat doar la 2/3 prin extracția minereului. ultima treime provine din stocurile existente, în special din dezmembrarea armelor nucleare. când aceste stocuri sunt epuizate (2013 pentru imensul stoc rusesc), 1/3 din uraniul necesar va lipsi și, prin urmare, minele ar trebui să își mărească extracția cu 50% !! este un pariu sigur că prețul energiei nucleare va crește brusc.

ultimul punct privind reciclarea aluminiului:
în 2006 (ultimele cifre pe care le dețin), aproximativ 20% din tonajul produselor finite din aluminiu a revenit sub forma produselor finite reciclate. dar nu este cel mai mare prin reciclare. cea mai mare parte se face în amonte de produsul finit în toate etapele procesului industrial, astfel încât în ​​producția de bază a metalului (numim asta metal primar), aproximativ 50% provine de fapt din metalul „nou” produs la din extracție și 50% provine din reciclarea întregului sector industrial al aluminiului.
0 x
Imagine
faceți clic pe semnătura mea
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 15992
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5188




de Remundo » 01/10/08, 13:10

Salut Dirk,

De fapt, timpul calculat trebuie redus, pe de o parte pentru raritatea / dificultatea de extracție (pe care o explicați bine), dar și prin utilizarea tot mai mare a resurselor: odată cu creșterea Chinei, Indiei și Americii de Sud, stresul asupra resurselor crește cu aproximativ 4% / an.

Fără reciclare, acest lucru nu se va întâmpla pe termen foarte scurt (15-20 de ani) : Idee:
0 x
Imagine
pumnal pitt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2081
Înregistrare: 10/01/08, 14:16
Locul de amplasare: Isere
x 68




de pumnal pitt » 01/10/08, 15:12

Remundo a scris:Utilizarea tot mai mare a resurselor: odată cu creșterea Chinei, Indiei și Americii de Sud, stresul asupra resurselor crește cu aproximativ 4% / an.


utilizarea crescândă a resurselor .... trebuie văzută pentru că atunci când o resursă scade în termeni de producție pe unitate de timp, singurul lucru pe care îl putem face este să îl consumăm mai repede. :strigăt:

Îmi place noțiunea dvs. de „stres” asupra resurselor, deoarece scenariile care anunță crește în producțiile de acest lucru sau altul, nu sunt sigur.
zilele trecute, într-un raport, am auzit un tip spunând:
"China și India stau la masă când am mâncat deja jumătate de tort"
deoarece nu vom înceta să mâncăm, este matematic: ei nu vor avea nici jumătate
0 x
Imagine

faceți clic pe semnătura mea
Bibiphoque
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 749
Înregistrare: 31/03/04, 07:37
Locul de amplasare: Bruxelles




de Bibiphoque » 01/10/08, 15:33

hi,
Majoritatea metalelor pot fi reciclate 100%, dacă se pun mijloace în acesta.

Ceea ce face ca numerele să nu se potrivească sunt metalele „imobilizate” pe durata de viață a „obiectului” realizat cu el.
Cel mai cunoscut exemplu este cuprul, care este purificat sistematic prin electroliză pentru a fi apoi reutilizat în aliaje primare sau sub formă de cupru pur.
@+
0 x
Nu pentru că am spus întotdeauna că este imposibil să nu încercați :)
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 15992
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5188




de Remundo » 01/10/08, 17:00

Bună Bibi și Dirk,

Când vorbesc despre stresul asupra resurselor, acesta este un alt mod de a vorbi despre scurgerea resurselor.

Debitul direct este un concept de flux, în cantitate / an.

Prin urmare, putem crește cu ușurință viteza, ceea ce facem în altă parte.

Problema este că, dacă deschidem larg robinetul unui rezervor care, prin definiție, nu este furnizat de nimic (resursele fosile și miniere ale Pământului), rezervorul se golește la toate viteza.

Între timp, putem „binge” câțiva ani, prin creșterea fluxului cu 4% / an. Aceasta este viziunea actuală a tuturor „marii” (industriași, politicieni, economiști „PIB”) din această lume. Și, desigur, este o prostie majoră.

@+
0 x
Imagine

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la „Economie și finanțe, durabilitatea, creșterea, PIB-ul, sistemele fiscale ecologice“

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 148