Extincția masei antropice ... aceasta este kiki-ul meu!

Încălzirea și schimbările climatice: cauze, consecințe, analiza ... Dezbatere privind CO2 și alte gaze cu efect de seră.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11044

Extincția masei antropice ... aceasta este kiki-ul meu!




de Christophe » 29/01/13, 22:01

Oamenii de știință strigă un avertisment: o cincime dintre vertebrate - inclusiv panda, tigru și rinocerul negru - sunt amenințate cu dispariția în viitorul apropiat. Multe specii dispar înainte de a fi descoperite, dar alte cunoscute trăiesc și în ultimele decenii ale existenței lor.

Conform acestui nou studiu, publicat în revista Science, criza care afectează fauna sălbatică este gravă și este probabil să se agraveze din cauza schimbărilor climatice. Desigur, există încă multe specii de descoperit, în mare parte insecte, ciuperci și plante, dar asta nu împiedică animalele deja cunoscute să fie în pericol imens. Și în ultima jumătate de secol, agresiunea naturii a degenerat total.

În timp ce oamenii de știință estimează că aproape o cincime din vertebrate sunt amenințate, soarta majorității speciilor rămâne neclară. Un sondaj din 1998 a constatat că 70% dintre biologi au considerat că o cincime din toate speciile ar fi dispărut până în 2030. Mulți experți estimează acum că lumea pierde 5% din speciile sale pe un deceniu, ceea ce înseamnă că numărul va fi redus la jumătate până la 2150.

În timp ce măsurile de conservare au făcut o mare diferență în ultimii ani (multe specii au supraviețuit mai mult decât se aștepta), „o extincție în masă făcută de om este în curs”.

Mai mult, autorii adaugă că schimbările climatice amenință să facă o diferență uriașă, în special combinată cu pierderea habitatului deja foarte avansat. „Dacă nu reușim să menținem încălzirea sub două grade Celsius, predicțiile mai întunecate se vor dovedi adevărate”, a spus profesorul Nigel Stork de la Universitatea Griffith din Brisbane (Australia).



http://www.7sur7.be/7s7/fr/2668/Especes ... ages.dhtml
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Forhorse
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2486
Înregistrare: 27/10/09, 08:19
Locul de amplasare: Perch Ornais
x 360




de Forhorse » 29/01/13, 23:36

Am auzit a doua zi la radio (France Inter) că omul și animalele sale domestice reprezintă 98% din masa vertebratelor care trăiesc pe pământ ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 30/01/13, 00:35

Ei bine, este simplu: unii (illuminati, francmasoni, grpe bilderberg) cred - se pare - că există 6 sau 7 miliarde de prea multe ființe umane pe acest pământ.

Deci nu contează.

Doar câțiva „sălbatici” și câțiva foarte bogați vor supraviețui cu câteva milioane de sclavi pentru a-i sluji.
1 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Avatar de l'Utilisateur
Forhorse
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2486
Înregistrare: 27/10/09, 08:19
Locul de amplasare: Perch Ornais
x 360




de Forhorse » 30/01/13, 09:08

Nu sunt unul dintre ei și, de asemenea, cred că suntem prea mulți oameni pe pământ.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14141
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839




de Flytox » 30/01/13, 09:34

Forhorse a scris:Am auzit a doua zi la radio (France Inter) că bărbatul și animalele sale de companie reprezentau 98% din masa vertebratelor care trăiesc pe pământ ...


Chai nu ceea ce se numără acolo, aș dori să văd detaliile calculului ...... ???????????????? :şoc: : Mrgreen:



Ei bine, este simplu: unii (illuminati, francmasoni, grpe bilderberg) cred - se pare - că există 6 sau 7 miliarde de prea multe ființe umane pe acest pământ.

Deci nu contează.

Doar câțiva „sălbatici” și câțiva foarte bogați vor supraviețui cu câteva milioane de sclavi pentru a-i sluji.


Nu sunt unul dintre ei și, de asemenea, cred că suntem prea mulți oameni pe pământ.


Este bine cunoscut, sunt celelalte care sunt inutile / în exces. : Mrgreen:
1 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.
[Eugene Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11044




de Christophe » 30/01/13, 10:31

Flytox a scris:
Forhorse a scris:Am auzit a doua zi la radio (France Inter) că bărbatul și animalele sale de companie reprezentau 98% din masa vertebratelor care trăiesc pe pământ ...


Chai nu ceea ce se numără acolo, aș dori să văd detaliile calculului ...... ???????????????? :şoc: : Mrgreen:


+1 cu ceva timp în urmă citisem că biomasa numai de furnici o depășise pe cea a oamenilor ... doar ca să-mi fac o idee ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6515
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1637




de Macro » 30/01/13, 10:34

Sunt vertebrate de furnici ???
0 x
Singurul lucru care este sigur în viitor. Este probabil că este în concordanță cu previziunile noastre ...
Avatar de l'Utilisateur
Forhorse
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2486
Înregistrare: 27/10/09, 08:19
Locul de amplasare: Perch Ornais
x 360




de Forhorse » 30/01/13, 10:34

Flytox a scris:
Este bine cunoscut, sunt celelalte care sunt inutile / în exces. : Mrgreen:


Nu este o poveste a altor persoane care ar fi utile / inutile ... ar trebui să ne oprim doar să ne gândim la creșterea populației care este tot. Limitarea numărului de copii pe cuplu la 2 pandantive câteva generații ar fi deja bună pentru planetă.
În plus, acționez în conformitate cu această convingere, deoarece nu vreau copii.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Forhorse
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2486
Înregistrare: 27/10/09, 08:19
Locul de amplasare: Perch Ornais
x 360




de Forhorse » 30/01/13, 10:36

Flytox a scris:
Forhorse a scris:Am auzit a doua zi la radio (France Inter) că bărbatul și animalele sale de companie reprezentau 98% din masa vertebratelor care trăiesc pe pământ ...


Chai nu ceea ce se numără acolo, aș dori să văd detaliile calculului ...... ???????????????? :şoc: : Mrgreen:



Nu a fost specificat, dacă îmi amintesc bine a fost programul „CO2 mon amour”
iar vorbitorul care a dat această cifră a lămurit că este masa din vertebrate prin urmare, sunt excluse insectele, arahnidele, moluștele, etc ...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11044




de Christophe » 30/01/13, 11:15

Da, desigur, furnicile nu sunt vertebrate ...

Cu toate acestea, există încă o mulțime de animale în sălbăticie ... în Africa și America de Sud, biomasa sălbatică a vertebratelor trebuie să o depășească mult pe cea a oamenilor + domestici ...

Ce zici de peștele din oceane?

În orice caz, stingerea în masă este caracterizată nu de masa biologică dispărută, ci de numărul speciilor dispărute... am gresit?

Deci, dacă 4 miliarde de bărbați ar dispărea, nu am putea vorbi despre dispariția în masă ... cred ...
0 x

Reveniți la "Schimbările climatice: CO2, încălzire, efect de seră ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 188