Impozitul pe carbon

Încălzirea și schimbările climatice: cauze, consecințe, analiza ... Dezbatere privind CO2 și alte gaze cu efect de seră.
sylvain78
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 19
Înregistrare: 19/11/06, 10:51

Impozitul pe carbon




de sylvain78 » 02/02/07, 19:49

hi,

Ne pare rău, dar aș dori să știu un site pentru „Taxa pe carbon”, deoarece nu pot găsi unul. Dacă este posibil în franceză ...

Merci a tous
0 x
Avatar de l'Utilisateur
tăietor de lemne
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4731
Înregistrare: 07/11/05, 10:45
Locul de amplasare: În munți ... (Trièves)
x 2

Re: Impozitul pe carbon




de tăietor de lemne » 03/02/07, 02:52

sylvain78 a scris:hi,

Ne pare rău, dar aș dori să știu un site pentru „Taxa pe carbon”, deoarece nu pot găsi unul. Dacă este posibil în franceză ...

Merci a tous
Nu trebuie să-ți pară rău să cauți informații ... : Wink:

Nu sunt sigur că am înțeles ce căutați, dar, cu toate acestea, vă pot oferi acest lucru:
- http://www.actioncarbone.org/main_fr.php
- http://www.climatmundi.fr/
- http://www.co2solidaire.org/

asta e tot ce am în stoc ...
0 x
"Sunt un mare brute, dar eu rareori greșesc ..."
sylvain78
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 19
Înregistrare: 19/11/06, 10:51




de sylvain78 » 03/02/07, 10:00

Mulțumesc primului site care este exact ceea ce caut

Va multumesc din nou
0 x
ThierrySan
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 406
Înregistrare: 08/01/07, 11:43
Locul de amplasare: Regiunea Sud-Vest




de ThierrySan » 03/02/07, 11:01

În afară de asta, uitându-mă la unul dintre site-urile sale, m-am interesat în mod special fabricile de biogaz din Franța, fabricile reprocesând descompunerea deșeurilor pentru a recupera gazul, printre alte metan ... Este deranjant ! Suntem pe stradă plini, comparativ cu țările vecine din Europa.

Dezvoltarea plantelor care reprocesează deșeurile. Crearea de vehicule care funcționează pe biogaz ...
0 x
ThierrySan
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 406
Înregistrare: 08/01/07, 11:43
Locul de amplasare: Regiunea Sud-Vest




de ThierrySan » 03/02/07, 11:08

Ah, am uitat ...

Cu noi pentru a putea dezvolta acest tip de afaceri sau pentru a schimba energiile, avem nevoie de noi taxe !! Impozitul pe carbon, impozitul acesta, impozitul care ... impozitul pe furnizor pentru transmisiile de televiziune printre utilizatorii de internet Ești plin de taxe !! Mai ales că sunt una dintre cauzele indirecte ale creșterii prețurilor ...

Toate acestea, în plus, pentru a finanța majoritatea companiilor care vor fi private și nu pentru cercetare pentru îmbunătățirea energiilor actuale!

Grrrrr : Evil:
0 x
nanou13
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 24/03/07, 19:24




de nanou13 » 24/03/07, 19:35

Bonsoir,

Sunt student și particip la cursuri de economie de mediu.
Cu toate acestea, nu prea înțeleg care este taxa pe carbon ...
importurile de energie vor fi impozitate? va exista o compensație pentru această taxă (de exemplu, o reducere a contribuțiilor la asigurările sociale)
Recunosc că nu pot înțelege exact ce reprezintă această taxă, totuși am citit o mulțime de articole pe acest subiect, dar, în ciuda acestui lucru, am încă întrebări.

Vă mulțumim pentru răspunsuri!
0 x
ThierrySan
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 406
Înregistrare: 08/01/07, 11:43
Locul de amplasare: Regiunea Sud-Vest




de ThierrySan » 24/03/07, 20:00

Ai mers pe site-ul lui N. Hulot ?!

De fapt, taxa pe carbon este o taxă care va fi datorată de orice persoană care folosește energie care respinge compușii care conțin carbon, cum ar fi de exemplu CO2.
Astfel, obiectivul este de a impozita oamenii care utilizează, de exemplu, toți compușii derivați de petrol, pentru a finanța așa-numita ecologie viitoare pentru a compensa creșterea producției de CO2. Dacă utilizați o mașină, de exemplu, veți vedea o creștere a prețului de cost al combustibilului dvs., deoarece va fi impozitat pe lângă prețul obișnuit. Același lucru și pentru combustibil, motorină ... Plastic, nu știu ?! detergenți, nu știu ?!
Scopul său este, de asemenea, să se asigure că, având în vedere creșterea treptată a acestei taxe în timp, proprietarii de vehicule o folosesc mai puțin.
Cu toate acestea, nu spun exact la ce va fi utilizată taxa. Ce va finanța ?!

Dacă există erori în înțelegerea impozitului pe carbon, sunt sigur că unii îl vor corecta ... : Wink:
0 x
nanou13
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 24/03/07, 19:24




de nanou13 » 24/03/07, 20:09

Da, am fost pe site-ul lui N. Hulot și i-am citit propunerea privind taxa pe carbon în pactul său ecologic
Am mers și pe site-ul lui JM Jancovici, care stă la baza acestei idei de impozit.

De fapt, sunt în proces de realizare a unui memoriu și trebuie să fac o analiză critică a acestei taxe, pentru a arăta avantajele, dar și dezavantajele. Acest lucru nu este evident!

Oricum vă mulțumesc pentru răspuns.
0 x
ThierrySan
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 406
Înregistrare: 08/01/07, 11:43
Locul de amplasare: Regiunea Sud-Vest




de ThierrySan » 24/03/07, 21:41

Analiza mea este foarte obiectivă ?! corect? !! : Mrgreen: : Mrgreen:
0 x
nanou13
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 24/03/07, 19:24




de nanou13 » 25/03/07, 10:43

Dar da :D !

Am o altă întrebare : Cheesy:
crezi că taxa pe carbon va înlocui TIPP-ul existent în prezent pe ect petrol ...?
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la "Schimbările climatice: CO2, încălzire, efect de seră ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 110