Sfaturi pentru utilizarea mai puțină energie la domiciliu

Consumul si dieta durabile și responsabile sfaturi de zi cu zi, pentru a reduce consumul de energie și apă, deșeuri ... Mananca: preparate și rețete, găsi hrană, informații sănătoase de conservare locale și de sezon produse alimentare ...
Rulian
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 686
Înregistrare: 02/02/04, 19:46
Locul de amplasare: Caen

Sfaturi pentru utilizarea mai puțină energie la domiciliu




de Rulian » 03/10/05, 17:20

Bună dimineața!

Postați în acest subiect sfaturile și modalitățile originale pe care le utilizați pentru a vă limita consumul de energie la domiciliu.

Această secțiune este destinată tuturor celor care nu sunt oferite în secțiunea „Sfaturi” din KH.

Mărfuri.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
fostul Oceano
moderator
moderator
posturi: 1571
Înregistrare: 04/06/05, 23:10
Locul de amplasare: Lorraine - Franța
x 1




de fostul Oceano » 03/10/05, 22:02

Prize electrice cu întrerupătoare și tracker pentru tot ceea ce poate fi în funcțiune (încărcătoare de baterii, telefoane mobile, căști IR etc.).

Mi-am căptușit interiorul obloanelor cu material izolator reflectorizant.

Folosesc un ceainic electric, iar cand apa clocoteste, fac ceaiul si Caro apoi pun apa ramasa intr-un termos. Cand am nevoie de apa calda o folosesc pe cea de la termos. A doua zi am pus apa rămasă în termos în ibric și am completat cu apă de la robinet.

Cand gatim, pentru a incalzi apa, folosim ibricul electric si punem apa clocotita in cratite apoi dam gazul dupa aceea. Acest lucru limitează efectul de seră. Desigur, folosiți capacele și opriți gazul puțin înainte de sfârșitul gătitului.

Modificarea capotei mele extractoare: are o pârghie internă care permite trecerea de la reciclare la evacuarea aerului spre exterior. Mi-am modificat capota conectând această manetă internă la o filă de tragere care poate fi acționată cu ușurință din exterior, fără a fi nevoie să scoateți grătarele pentru a schimba poziționarea evacuării. Prin urmare, este foarte ușor de reciclat, care în timpul iernii împiedică o cantitate mare de aer cald să fie epuizat în aer.

Perifericele de utilizare neobișnuită ale PC-urilor mele sunt conectate la o priză multiplă cu un comutator pentru a le întrerupe în timpul utilizării normale.

Gestionez „activ” deschiderea și închiderea obloanelor din casa mea pentru a profita la maximum de soare și pentru a menține temperatura casei.
0 x
[Mod MODO = ON]
Zieute, dar nu credeți mai puțin ...
Peugeot Ion (VE), KIA Optime PHEV, VAE, nicio motocicleta electrica inca...
Rulian
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 686
Înregistrare: 02/02/04, 19:46
Locul de amplasare: Caen




de Rulian » 04/10/05, 08:32

Acesta este un potențial Kyot'Home sau nu știu nimic despre asta :)
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79322
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11043




de Christophe » 04/10/05, 18:56

http://www.linternaute.com/savoir/gestes-n...ure/index.shtml

câteva idei pentru kyothome² și evoluțiile sale probabile... (kyauto, kyothomme...:D )

Voi completa pentru a face dosare „economiști”
0 x
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 05/10/05, 00:46

bonjour,
Știați că unele distribuitoare de energie electrică vă taxează pentru curent reactiv. În mod normal ar trebui să ni se factureze doar pentru kilowați și kilovoltamperi. Îmi pare rău pentru cititorii mai puțin familiarizați cu electricitatea
tot consumul la incalzire, sau lampa electrica este doar in kW, pentru motoare este destul de diferit curentul consumat de un motor este kVA daca il inmultim cu factorul de putere (cos)
devine kw. în mod normal, toate motoarele noi au un factor de putere bun.

Pentru a fi practic, o modalitate simplă de a ști dacă furnizorul dvs. te face să plătești kva-ul, este suficient să extinzi tot ceea ce dispozitivele electrice pe care contorul nu trebuie să le întoarcă, conectăm un condensator de 7 sau 15microfarad, care vine la mână ( nu un electrolitic) verificăm, dacă blatul se învârte, este faptul că furnizorul dvs. vă face să plătiți vântul, deoarece un consimțitor pe un circuit electric nu produce nimic și nu consumă nimic.
Acum, dacă aveți un motor cu ventilator electric
sau alt orice motor folosit ore lungi, merita sa-l echilibrezi cu condensatori asta reduce consumul cu 1/3 (asta am pus pe pompa mea de caldura cu motor de 5cp)

Explicație.
În mod normal, un motor electric asincron atunci când funcționează fără sarcină ar trebui să consume foarte puțin curent, dar este complet diferit dacă măsurăm cu o clemă amperometrică, vedem că atrage aproape la fel de mult curent ca sub sarcină, aceasta nu este frecare sau răcire internă care absoarbe atât de multă energie, este curentul reactiv,
Pentru a echilibra acest motor, pur și simplu puneți condensatorii în paralel
in mod normal 25 pana la 40 de microfarad sunt suficiente, il adaug pana nu mai scade curentul, la un motor care functioneaza mereu cu ventilatie asta reprezinta cu 3 amperi mai putin pentru un an e un castig mic,
toate acestea pentru a vă spune că furnizorul nostru de energie electrică ne fură.
În industriile mari ei taxează pentru reactiv, îmi amintesc că am făcut ca motoarele sincrone supraexcitate să funcționeze inactiv pentru a compensa reactivul...
Aici puțini oameni se ocupă de asta, consumul nostru este destul de mare
important in lunile lungi de iarna consum 3500kw pe luna si timp de un an 26250kw si acest lucru este considerat excelent deoarece incalzesc si climatizez cu pompa de caldura geotermala.Condensatorii nu influenteaza foarte mult un astfel de consum este mai mult din experienta, dar odata instalat este acolo pe viață.
André
0 x
Avatar de l'Utilisateur
plasmanu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2847
Înregistrare: 21/11/04, 06:05
Locul de amplasare: Viaductul 07170 Lavilledieu
x 180




de plasmanu » 05/10/05, 06:42

salut andré
se joacă pe cos (phy), este interzis
În mod normal, cu un contor trifazat puteți afișa 0 kWh indiferent de consumul de energie electrică.
EDF are mijloacele să calculeze acest lucru și să vină să efectueze o inspecție.

la motoarele trifazate se inregistreaza unghiul phy (obligatoriu) acesta este cel care determina consumul motorului.

Manu
0 x
„Să nu vezi răul, să nu aud răul, să nu vorbești răul” 3 maimuțe mici Mizaru
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79322
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11043




de Christophe » 05/10/05, 10:05

nu bine ca andré !!
0 x
MichelM
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 411
Înregistrare: 14/02/05, 13:13
Locul de amplasare: 94 Val de Marne




de MichelM » 05/10/05, 10:14

Bonjour à tous
Pentru mine, consumul reactiv nu este contabilizat în Franța pentru indivizi, există un singur contor activ. Și nu văd de ce ar fi interzis să se pună apartamente în compensare, deoarece este destul de favorabil pentru rețea și producție și, de fapt, defavorabil consumatorului al cărui contor va vedea din ce în ce mai multă putere activă .. Oricum, există deja o muncă pentru eliminarea tuturor fraudei (fără a număra), astfel încât nu văd persoanele care solicită de credit (care nu mai sunt agenți EDF) să facă măsurători ...
Pentru producători, există penalizatoare active și reactive pentru penalități și îi încurajează să instaleze condensatoare compensatoare. Ulterior, în rețea, vom instala în MV (medie tensiune ex 20 KV) baterii de condos, iar pe cea mai înaltă tensiune au existat, de exemplu, compensatoare sincrone (motoare care absorb sau alimentează reactiv), condos, reactoare pentru noapte, din cauza cablurilor de înaltă tensiune sub nicio sarcină care fac condominiu și există grupuri de producție, dar, evident, este scump să funcționezi un grup de centrale electrice pentru a compensa ...
Michel
0 x
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 05/10/05, 16:12

bonjour,
Plasmanu, totul este interzis in Franta? La mine dau în priză ce vreau, afară este un contor cu care se descurcă Hydroquebec, dacă nu merge pe placul lor nu trebuie să-l schimbe, li se oprește alimentarea,
după ce este al meu, o să văd păgânul care va veni în casa mea,
Nu ați înțeles semnificația celor pe care vi le-am spus, l, Hydroquebec (EDF pentru dvs.) peters bretelele ni se spune că ne încarcă doar curentul activ, deoarece casele au doar un singur metru și că este greșit să spun că acest contor măsoară doar kilowati pur, dovada dacă conectați un condensator numai că se întoarce, de aceea nu sunt de acord, am nu trebuie să plătească pentru reactiv.
Iti vor spune ca da dar incarca liniile e adevarat nu trebuie decat sa puna fire mari oricum asta are un avantaj iarna gheata se lipeste mai greu!
Pentru Michel avem un singur numărător, este destul de suficient, se citește cu o mașină de coduri de bare, sau fir de telefon.

Este perfect legal să corectați factorul de putere într-o casă; este chiar de dorit pentru distribuția în rețea.
Acest lucru se aplică mai ales motoarelor vechi cu cos slab dacă raționăm în același mod, motoarele care au un condensator (un condensator) al căror rol este doar ameliorarea cosului și a consumului reactiv trebuie apărate la tine acasă?
Uneori mi se pare îngrijorător să văd cantitatea mare de lucruri care sunt interzise în casa dvs., îmi este greu să cred că nu vă puteți ajusta factorul de putere într-o casă privată, acesta este doar un avantaj pentru FED, (mai puțin pentru facturare) Cred că ar fi mai ușor pentru dvs. să descrieți ce este permis, întrucât într-un contract colectiv de muncă ar putea fi mai scurt .... va face ZAC să zâmbească.
André
0 x
Avatar de l'Utilisateur
ZAC
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 1446
Înregistrare: 06/05/05, 20:31
Locul de amplasare: piton st leu
x 2




de ZAC » 05/10/05, 16:29

salut
Da André, chiar mă face să râd :D Dar, pe de altă parte, mă enervează să trăiesc cu oile. :(
@+
ZAC
0 x
A spus zebră, om liber (rasă în pericol de dispariție)
Nu pentru că sunt proastă că nu încerc să fac lucruri inteligente.

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Consumul sustenabil: consum responsabil, alimente, sfaturi și trucuri"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 130