Eticheta Emmaus: Amazonul francez social și unit

Consumul si dieta durabile și responsabile sfaturi de zi cu zi, pentru a reduce consumul de energie și apă, deșeuri ... Mananca: preparate și rețete, găsi hrană, informații sănătoase de conservare locale și de sezon produse alimentare ...
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79314
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11040

Eticheta Emmaus: Amazonul francez social și unit




de Christophe » 19/11/20, 14:21

A existat de la sfârșitul anului 2016 :şoc: dar tocmai am aflat ... Eram deja un mare fan al magazinelor Emmaüs din viața reală ... M-aș gândi mai mult la următoarele nevoi de cumpărături virale:

https://www.label-emmaus.co/fr/

labelemauss.jpg
labelemauss.jpg (143.89 KiB) Vizualizat de 4092 ori
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79314
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11040

Re: Emmaus Label: Amazonul francez social și unit




de Christophe » 19/11/20, 22:03

Ar trebui să interzicem Amazon? Deoarece Amazon ucide întreprinderile mici, Amazon nu plătește impozite, Amazon își plătește rău angajații, Amazon ne impune produse standardizate, Amazon construiește depozite uriașe, urâte, Amazon, ca un vultur, va profita de Black Friday pentru a finaliza magazinele pe moarte. Pe scurt, Amazon este marele lup rău și unii ciobani de stânga (Hidalgo, Piolle, Ruffin și alții) lansează o petiție pentru un „Crăciun fără Amazon”. Apropo, aceiași își vând cărțile pe ... Amazon. Dar hei, nu este același lucru, să nu confundăm. Mai presus de toate, Amazon este o mare companie capitalistă americană și asta, zeilor, este oribil. Procesul este cam schițat.

Dacă micile afaceri mor, nu este vina Amazon, ci politici care au favorizat zonele comerciale și au eliminat comercianții cu taxe. Dacă Amazon nu are doar dușmani, este pentru că vinde milioane de produse de la producători și comercianți cu amănuntul locali. Dacă Amazon nu plătește impozite, acest lucru se datorează faptului că Europa nu a putut să-și armonizeze impozitarea. Dacă Amazon plătește prost, atunci putem returna complimentul mii de companii. Dacă Amazon ne impune standardele sale, este pentru că vrem. Dacă Amazon are un succes extraordinar, este pentru că La Redoute, Trois Suisses sau chiar Manufrance au ratat barca. Dacă Amazon este un gigant, nu cântărește mai mult în Franța decât Darty-Fnac.

Deci ce să fac? Accelerați digitalizarea afacerilor, care rămân complet în urmă în comparație cu germanii. Creați, la fel ca polonezii, un Amazon francez. Și, mai degrabă decât interzicerea, petiția, invocarea răzbunării divine și aprinderea lumânărilor, lăsați francezii să aleagă. Dacă vor centre urbane părăsite și armate ale șomerilor, știu ce să facă.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Exnihiloest
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5365
Înregistrare: 21/04/15, 17:57
x 660

Re: Emmaus Label: Amazonul francez social și unit




de Exnihiloest » 19/11/20, 22:53

Christophe a scris:Ar trebui să interzicem Amazon?


Ați rezumat aici ideea unică a francizei pe care o văd pretutindeni opusă celor care inovează și produc: interzice sau impozitează. Acesta este unul dintre motivele pentru care nu va exista niciodată un „GAFA” în Franța și de ce mulți gali vor fi mândri de el. Nu țintește dincolo de granițele lor, din fericire, unele multinaționale din industria bunurilor de lux, industria alimentară și industria aeronautică nu respectă sfaturile acestor gloanțe.

Dacă Amazon nu își plătește impozitele, depinde de stat să o facă să plătească. Dacă micul cetățean care suntem nu își plătește impozitele, mi se pare că știe să o facă. Ideea de a impozita GAFA-urile în loc de a-i face să-și plătească impozitele este o prostie. Fie înșeală, iar apoi trebuie aliniate, fie nu. Dar dacă începem să-i taxăm pe cei care trișează, de ce să nu taxăm și pe hoții de biciclete, telefoane mobile sau dealeri, lăsându-i să-și facă treaba?! Bănuiesc chiar că ar fi mai bine să fiu impozitat decât să plătesc impozite, deci de ce aș mai plăti impozite? Prefer să mă comport ca GAFA și să fiu impozitat!

Nu știu din partea angajaților, dar văzut de la client că sunt, Amazon este admirabil. Pentru că astăzi există o valoare considerabilă pe care francezii o caută, dar fără a înțelege că trebuie să fie bidirecțională: este încredere. Achiziția dvs. nu este potrivită pentru dvs.? Îl returnați și vă rambursează. Comanda dvs. nu a sosit? Vă rambursează fără să așteptați să inițiați o dispută cu transportatorul. Aveți o problemă cu comanda? Le telefonați și ei răspund, fără așteptare, nu ca impozite! Există o întârziere în livrare? Te avertizează și poți renunța la ea dacă data programată a trecut ... Pe scurt, acești comercianți nu ne înșeală ... Au înțeles totul și clienții lor, de aceea au succes.

Întreprinderile mici vor rămâne întreprinderile mici: foarte puține alegeri și mai scumpe. Acestea sunt utile pentru depanarea sau pentru alimentarea cu scurtcircuit sau dacă sunt capabile să ofere produse neobișnuite chiar și pe Amazon sau dacă cineva se grăbește. Este o altă nișă.
Însă companii precum Amazon sunt esențiale. Serviciul pentru clienți nu numai că este excelent, dar faptul că Amazon a stabilit bara suficient de sus i-a obligat pe alții, inclusiv companiile franceze, să își alinieze și să ridice serviciul. Nu mai suntem în zilele în care cele 3 Suise v-au trimis comanda cu o lună de întârziere sau un produs „similar” fără să vă întrebe nimic, dar nu cel comandat pentru că nu se mai făcea („lipsa marcajului”, a spus- tu, asta e). Prin calitatea serviciilor oferite, Amazon a stimulat vânzările pe Internet, prin urmare a favorizat și alte companii, oferind încredere pentru acest tip de achiziție și a forțat comercianții online înapoi sau fără scrupule să evolueze sau să închidă. . Bravo Amazon.

Lasă-i pe detractorii săi să facă mai bine și vom abandona Amazonul.
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13693
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1516
A lua legatura cu:

Re: Emmaus Label: Amazonul francez social și unit




de izentrop » 20/11/20, 01:49

Da, vânzările online funcționează în general, deoarece petrolul este artificial ieftin.
Toate aceste camionete care rulează aproape goale, pe drumuri de țară mici, contribuie la accelerarea încălzirii globale dacă o priviți cu atenție.
Absența impozitelor, multitudinea de vânzători și transportatori la mila acestor ochelari mențin un cerc vicios care produce din ce în ce mai multe gaze cu efect de seră, mergând împotriva acordurilor de la Paris.

https://www.label-emmaus.co/fr/ este departe de a fi comparabil cu gigantul citat, dar principiul există.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6514
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1637

Re: Emmaus Label: Amazonul francez social și unit




de Macro » 20/11/20, 08:14

Furgonete care funcționează goale .... Tipul care mi-a livrat piesele auto ieri după-amiază ... A avut un tur de 112 puncte de coborâre ... Am fost al 91-lea ... și duba era încă bine încărcată. ..
0 x
Singurul lucru care este sigur în viitor. Este probabil că este în concordanță cu previziunile noastre ...
ambarasa
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 416
Înregistrare: 11/06/07, 13:04
x 63

Re: Emmaus Label: Amazonul francez social și unit




de ambarasa » 20/11/20, 08:23

Amazon este doar un distribuitor, NU face NIMIC, își găsește produsele în Franța ca în altă parte. Multe cutii mici astăzi ar fi moarte fără Amazon. Atât de ușor de crezut orice, trebuie spus că înconjurat de specialiști stupizi în toate, limitează gândirea ... : Mrgreen:
0 x
Lumea este perfectă!
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Emmaus Label: Amazonul francez social și unit




de Did67 » 20/11/20, 08:47

Macro a scris:Furgonete care funcționează goale .... Tipul care mi-a livrat piesele auto ieri după-amiază ... A avut un tur de 112 puncte de coborâre ... Am fost al 91-lea ... și duba era încă bine încărcată. ..


De asemenea, putem observa că, dacă astăzi, putem merge la garajul său „multimarcă” și putem vedea vehiculul său de orice marcă reparat în 24 de ore, ceea ce ne convine este că tipul comandă piese - că, evident, nu are în stoc - dimineața și că se livrează după-amiaza! De aceea vă lăsați mașina la ora 8!

După cum s-a putut observa, este mai bine să aveți o dubă care să organizeze un tur de 100 de „clienți” decât să vedeți 100 de clienți care își iau propria mașină (chiar dacă este murdară) pentru a ridica obiectul care le va fi livrat. Este mult mai eficient din punct de vedere energetic.

Deci este într-adevăr un pic mai complex. Macar.

Dar să nu confundăm Amazon cu rețelele de livrare (sau comerțul electronic în general). În copilăria mea, existau deja companii franceze care livrau „toată Franța în 24 de ore”! Amazon este mult mai mult. Condiții de muncă dure (să spunem așa), timpul pentru a vă enerva contează cu minutul. Nu sunt singurii. Dar este, fără îndoială, mai metodic. Este o organizație globală care organizează și evaziunea fiscală - îmi pare rău, aceasta este doar optimizare, a priori (perfect legală). Este, după cum știm mai puțin, o organizație construită cu răbdare. Uităm că Amazon a acumulat deficite de ani și ani, tocmai pentru a fi primul peste tot și pentru a „ghemui” totul. Nimeni altcineva nu a pariat atât de mult timp atât de mult. Nu spun că este o revenire corectă. Spun că nimeni nu a pariat atât de mult. Asta e tot.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Emmaus Label: Amazonul francez social și unit




de Did67 » 20/11/20, 08:50

Pentru a reveni la Emaüs: este în primul rând un imens „centru de reciclare”. Și în acest sens, eminamente „ecologic”. Din alte motive. Uman. Și erau „reparații-cafenele”, „magazine de reciclare” - și pentru bărbații avariați. Cu mult înainte de ceilalți ...

Deci da, să le susținem dezvoltarea.
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6514
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1637

Re: Emmaus Label: Amazonul francez social și unit




de Macro » 20/11/20, 09:10

Am norocul să am un centru mare Emaus lângă casa mea .. facilitățile sanitare ale băii noastre la etaj, toaletele, tava de duș, chiuveta și bateria vin de acasă ..... Un salt de biciclete rupt mergem la Emmaus ... O bucată de mașină de spălat, hop Emmaus ... niște cârpă pentru atelier ... hop emmaus ... Pe de altă parte ... Când schimbăm mobilierul sau am terminat golul cel mare din camera minimacro 1 care a decolat .... Du-te hop Emmaus pe partea de jos ...
1 x
Singurul lucru care este sigur în viitor. Este probabil că este în concordanță cu previziunile noastre ...
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13693
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1516
A lua legatura cu:

Re: Emmaus Label: Amazonul francez social și unit




de izentrop » 20/11/20, 09:21

Did67, ai rezumat mai bine decât mine. Am vrut doar să adaug un gând la Janco și mă gândeam în principal la pachete low-cost și low-cost (nu Emaus).

Sunt puțin subiect, fără AMAZON, un număr de mici artizani nu ar mai exista, dar putem visa la o mutualizare mai echitabilă decât această monopolizare de GAFA globalizate. Ei profită de fiecare om pentru el însuși și își țin dealerii până la ...

Politicienii trebuie să fie de acord la nivel global pentru a pune toate acestea în ordine.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Consumul sustenabil: consum responsabil, alimente, sfaturi și trucuri"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 120