Ambalaje de cumpărături cu ridicata! Feriți-vă !!

Consumul si dieta durabile și responsabile sfaturi de zi cu zi, pentru a reduce consumul de energie și apă, deșeuri ... Mananca: preparate și rețete, găsi hrană, informații sănătoase de conservare locale și de sezon produse alimentare ...
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11042

Ambalaje de cumpărături cu ridicata! Feriți-vă !!




de Christophe » 20/05/10, 14:31

Am observat „întâmplător” acum câteva săptămâni, France2 tocmai mi-a confirmat îndoiala la știrile de la ora 13:XNUMX: este posibil (frecvent?) ca ambalajele alimentare mari să fie facturate mai scumpe (în comparație cu kg sau L, desigur ...) decât cele mai mici. Și desigur pe același produs!

Un fapt complet inacceptabil (și, prin același anti-econologic), ca să nu spunem neadevărat pentru client (de ecopack, familly pack pack ...), deci mărginit de escrocherie!

Ce fac UFC și INC?

A cui e vina? Aș spune că supermarketurile mai mult decât producătorii, deoarece ambalajele mai mici costă neapărat mai mult la fabricare!

Aceasta privește Franța, deoarece a priori în Belgia, din ceea ce am văzut, este „logic”.

Editează: sunt prezentate mai multe exemple practice și concrete forum, pune-ți al tău!
Dernière édition alin Christophe 26 / 05 / 11, 10: 51, editate 1 ori.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6515
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1637




de Macro » 20/05/10, 14:48

Când am început să funcționez pe petrol ... Am sunat la o rafinărie de ulei comestibil pentru a cere prețuri pentru 5 tone (nu încep la jumătatea drumului), a fost mai ieftin cu paletele în sticle de un litru pe cub de 1000 ... și cubi de 1000 mai ieftin decât vrac ... Potrivit reclamei de la acea vreme (2005) era doar o chestiune de proveniență ... : Cheesy:
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11042




de Christophe » 20/05/10, 14:54

Cazul dvs. este interesant, dar mai degrabă cred că este un motiv pentru livrare, volum procesat (câte L vândute în sticlă / vrac?) ... și ușurință (nu vreți să vă plictisiți)!

Dacă ar fi fost posibil să obțineți uleiul direct din fabrică, cu propriile dvs. cuburi, cred că ar fi fost avantajos ...

Prin urmare, acest caz nu are prea mult legătură cu ambalajul de cereale de 750gr, care costă mai mult pe kg decât cel de 375gr ... al unui produs strict identic!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 20/05/10, 16:54

Christophe, ceea ce subliniezi este doar „marketing”. Deoarece mulți consumatori nu sunt vigilenți, dar sunt atât de convinși că este mai ieftin, producătorii și / sau distribuitorii îi „înșelă”. Pur și simplu.

Un clasic: pe același raft, un „set de două” (pe care toată lumea îl presupune mai ieftin) este de peste două ori mai scump decât o singură sticlă din același produs. Am observat acest lucru de mai multe ori.

Este făcut intenționat!

Pe de altă parte, ceea ce citatele Macro pot (vreau să spun "pot") să înțeleagă. Un „prototip” este mai scump decât o serie mare. Într-un anumit sector, un anumit ambalaj (chiar "mai mare", deci a priori mai "profitabil") este ieșit din comun și costă mai mult ... De exemplu, într-un produs, există deprecierea locul de depozitare și costurile fixe. Deci, un „butoi” de petrol care se vinde doar o dată la două săptămâni va costa mai mult decât un palet de sticle din care vindem 15 de paleți pe zi (prețul sticlelor este de arahide în formarea prețului) .
0 x
phil53
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1376
Înregistrare: 25/04/08, 10:26
x 202




de phil53 » 20/05/10, 17:34

Complet din opinia lui Did67
Este un reflex obișnuit și mulți sunt leneși să calculeze sau să verifice pe etichetele rafturilor, deoarece în zone mari este indicat prețul per kg / l
Am observat de multe ori acest lucru.
Există un alt caz interesant, de multe ori fructele / legumele ambalate costă mai puțin decât cele în vrac. (aceeasi origine)
Cu toate acestea, mai existau încă o operațiune și ambalare. Cred că pot fi găsite acolo, deoarece clientul dăunează mai puțin, iar dacă există un HS / legume, este mai puțin vizibil și astfel reușesc să îl vândă uneori.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Forhorse
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2486
Înregistrare: 27/10/09, 08:19
Locul de amplasare: Perch Ornais
x 360




de Forhorse » 20/05/10, 17:36

Am fost de câteva ori și de atunci am fost destul de vigilent cu privire la acest lucru. Este adevărat că, la întâmplare, aș spune că, din două, loturile sunt mai scumpe decât produsele unice.
Unele mărci „joacă jocul” afișând prețul pe kilogram, în acest caz comparația este ușoară, trebuie doar să fiți vigilenți.
În acest caz, cel păcălit este doar că nu acordă atenție la ceea ce cumpără.
În altele, este mai puțin evident și este necesar să se calculeze fie același preț, fie unitățile nu sunt comparabile.
Am văzut în unele supermarketuri „prețul unitar” afișat, ceea ce este absolut inutil pentru a compara două produse identice în ambalaje diferite.
Acolo aș spune că există o dorință clară de a înșela clientul.

Oricum, rămân convins că este marea distribuție care a sigilat economia (și agricultura, apropo) și pseudo-argumentul lor de apărare a puterii de cumpărare nu o cred nici o secundă.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 20/05/10, 18:20

Forhouse a spus:

Oricum, rămân convins că este marea distribuție care a sigilat economia (și agricultura, apropo) și pseudo-argumentul lor de apărare a puterii de cumpărare nu o cred nici o secundă.


și nu împărtășesc părerea lui

Înainte, să zicem, 1960, alimentarii, măcelarii și alți vânzători de fructe și legume și-au făcut viața bună, iar furnizorii lor s-au descurcat bine. Și au apărut supermarketurile care plătesc oamenii să observe prețurile altora. Nu am cifre de raportat în acest moment, dar sunt sigur că proporția veniturilor cheltuite cu mâncare și îmbrăcăminte este mult mai mică acum decât înainte. Pe de altă parte, alte bugete au explodat, pentru că am creat noi nevoi: a explodat consumul de limonade și maioneză pregătită, o gospodărie cu 2 copii are un buget pentru comunicații tehnologice care ajunge rapid la 1000 până la 1500 de euro pe lună, energia a devenit mai scumpă, mașinile și clădirile sunt mai sofisticate.

Prețurile trebuie comparate cu un salariu mediu relativ standard, de exemplu, al unui zidar sau al unui profesor a cărui productivitate s-a schimbat puțin.

Pe de altă parte, marjele s-au micșorat ca o piele de durere: înainte de 1980, Hi Fi vândută cu amănuntul la un coeficient de 1,55 până la 1,65 TVA. Acum, cu politica de preț a apelurilor (DVD player la 29 euro inclusiv TVA), cred că suntem departe de marcă și de pe dispozitive mult mai ieftine.
Pe de altă parte, o zonă în care suntem într-adevăr smulși ca în colțul unui pădure, este în DIY pentru „esențial”, cu excepția prețului mic: atunci când cunoaștem prețurile cu ridicata, țipă. a rade. Dar nu cred că retailerul primește zahărul: trebuie să cumpere printr-un lanț care plătește foarte bine.
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Avatar de l'Utilisateur
Superform
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 294
Înregistrare: 09/11/04, 14:00




de Superform » 21/05/10, 11:40

Locuiau în fiecare săptămână în hypermarketul de colț:

Reumple pentru săpun lichid mai scump decât sticla de plastic de 2 ori mai mare
Cutii de porumb într-un set de 3 mai scumpe decât unitatea

etc etc ...

din fericire, ne facem cumpărăturile împreună, iar când vedem mult mergem la celălalt capăt al raftului și strigă prețurile la kg (sau litru)

În ceea ce privește aparatele de uz casnic, în IT, oricum, coeful aplicat depășește rar 1.2 (cu excepția livrărilor de cablu sau coeful poate fi de până la 5 - nu 1.5, dar 5.0!)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6515
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1637




de Macro » 21/05/10, 11:56

Christophe a scris:Cazul dvs. este interesant, dar mai degrabă cred că este un motiv pentru livrare, volum procesat (câte L vândute în sticlă / vrac?) ... și ușurință (nu vreți să vă plictisiți)!

Dacă ar fi fost posibil să obțineți uleiul direct din fabrică, cu propriile dvs. cuburi, cred că ar fi fost avantajos ...

Prin urmare, acest caz nu are prea mult legătură cu ambalajul de cereale de 750gr, care costă mai mult pe kg decât cel de 375gr ... al unui produs strict identic!


În acest caz specific ... Uleiul din sticlele de 1 litru provenea din țările estului și a fost reetichetat în Franța dacă doream ambalaje mari, era ulei francez, produsul nu se afla în baza la fel ..
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Forhorse
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2486
Înregistrare: 27/10/09, 08:19
Locul de amplasare: Perch Ornais
x 360




de Forhorse » 21/05/10, 15:09

Superform a scris:cu excepția cablurilor sau a proviziilor de coef pot fi de până la 5 - nu 1.5, ci 5.0!


Da, pe cabluri există abuz.
Trăit recent:
Aveam nevoie de un cablu HDMI de 10m, știam că din memorie am găsit unii la Darty și consort la aproximativ 150 € (ceea ce este sincer excesiv pentru un capăt de 10m de cablu ecranat)
Așa că merg la un distribuitor de acest gen și găsesc unul la 130 € (852F cablul doare fundul, dar hei, aveam nevoie de unul și era cu 20 € mai puțin decât tot ce aveam puteam vedea ... în unele locuri am văzut 450 € :şoc: )
Cum am avut și cumpărături de bricolaj, profită de această ocazie pentru a merge la castoleroybrico local și surprind ... Găsesc același cablu HDMI cu 10m 50 € mai ieftin (da 50 € diferență de preț, 330F, pentru același produs într-un magazin la 50m de celălalt)
nici unul, nici doi, am raportat și l-am rambursat pe cel la 130 €
Cel de la 80 € funcționează foarte bine, iar în full HD vă rog

(Și căutând pe net mi-am dat seama că am găsit același lucru la doar 40 € ...)
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Consumul sustenabil: consum responsabil, alimente, sfaturi și trucuri"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 149