Limita la 70 km / h pe șoseaua de centură

Cărți, emisiuni de televiziune, filme, reviste sau muzică pentru a partaja, consilier pentru a descoperi ... Discutați cu evenimente curente legate în mod direct sau indirect, la econologic, mediu, energie, societate, consum (legi noi sau standarde) ...
expune
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 21
Înregistrare: 23/12/11, 12:13
x 3

Limita la 70 km / h pe șoseaua de centură




de expune » 06/01/14, 16:37

când vedem toate episoadele de poluare atmosferică din orașele mari, care duc la atacuri respiratorii foarte frecvente, rinită, astm ... (există și pentru alții efecte mai grave, astm, riscuri cardiovasculare precum și riscuri de efecte cancerigene, vezi http://www.officiel-prevention.com/envi ... dossid=101 ), decizia de a reduce viteza la periferice la 70 km / h mi se pare judicioasă.
Tu ce crezi ?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Forhorse
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2485
Înregistrare: 27/10/09, 08:19
Locul de amplasare: Perch Ornais
x 359




de Forhorse » 06/01/14, 17:04

Având în vedere că viteza medie pe perifa Parisului în timpul zilei este mult mai mică de 70 km / h ... și că noaptea nimeni nu respectă limita. (O iau rar, dar de fiecare dată când merg la Paris se verifică)
Eu zic că nu schimbă nimic
0 x
expune
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 21
Înregistrare: 23/12/11, 12:13
x 3




de expune » 06/01/14, 17:35

este deja un prim pas, apoi alternează traficul în caz de vârf de poluare, apoi măsuri de interzicere mai radicale în centrele orașelor, așa cum se practică deja în mai multe orașe mari din Europa (nu știu în întreaga lume)
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 06/01/14, 23:16

Perifa din Strasbourg a fost limitată la 90 și 70 km / h în funcție de locație timp de 2-3 ani ... a avut aceasta o influență asupra poluării? Mă îndoiesc puțin ...
Ar trebui să cercetăm ...

La fel cu congestia ... nu sunt sigur că este mai fluid la orele de vârf ....

Și 70 km / h este cu viteză redusă pe autostradă ...

Motoarele mașinilor actuale sunt dimensionate astfel încât consumul la 100 km să fie minim între 80 și 90 km / h.
0 x
SixK
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 669
Înregistrare: 15/03/05, 13:48
x 272




de SixK » 06/01/14, 23:45

Poluarea în orașele mari nu va fi rezolvată printr-o limită de viteză.

Întregul oraș trebuie regândit ...
Probabil începând prin apropierea oamenilor de munca lor ... sau de munca oamenilor ...

Da, bine, ceea ce spun este puțin ușor! :)

Deci, de ce să te limitezi la 70 și nu la 50!?
Ah, da, limitarea la 50 km / h este probabil următorul pas, din moment ce dragii noștri verzi parizieni își imaginează deja că vor putea pune lumini roșii pe șoseaua de centură în 2050! ;)

Pe scurt, îmi vine o reflecție, într-o lume în care totul merge mereu mai repede, cu cât trece mai mult timp și distanțele cresc! ;)

SixK
0 x
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491




de Janic » 07/01/14, 07:06

bonjour
Motoarele mașinilor actuale sunt dimensionate astfel încât consumul la 100 km să fie minim între 80 și 90 km / h.
in regula! mai multe cutii de viteze nu sunt treptate pentru a conduce cu 5 ° la 70 km / h; trebuie să faceți downgrade și, prin urmare, să consumați mai mult și, prin urmare, să creșteți poluarea. Știind că viteza „liberă” se poate face numai în afara perioadelor de nesaturare și, prin urmare, rare, cu excepția nopții când traficul este fluid. Șarpele își mușcă coada!
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 07/01/14, 11:02

Hei da, uneori spun că nu sunt prostii : Mrgreen: : Mrgreen:

În caz contrar, acum aproximativ 2 ani, a existat o idee și mai „nebună”: limitează viteza în tot Strasbourg la 30 km / h, adică întregul oraș din „Zona 30” ... deci a imensă coadă verde pentru motivul pe care tocmai l-am spus ... cel puțin în ceea ce privește poluarea și consumul de vehicule!

Acesta a fost subiectul unui fel de referendum local ... evident respins (peste 60% cred).

Iată subiectul corespunzător: https://www.econologie.com/forums/vitesse-li ... 10466.html

Imagine
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Gaston
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1910
Înregistrare: 04/10/10, 11:37
x 88




de Gaston » 07/01/14, 11:12

Christophe a scris:La fel cu congestia ... nu sunt sigur că este mai fluid la orele de vârf ....
Pe anumite secțiuni ale autostrăzii, limita de viteză este redusă de la 130 la 110 km / h atunci când se depășește un anumit număr de vehicule / oră pentru a „întârzia” formarea blocajelor de trafic.

Funcționează destul de bine și, în total, este nevoie de mai puțin timp pentru a parcurge o distanță dată la 110 km / h decât la 130 km / h cu 2 km de blocaje în care nu depășim 30 km / h (și cred că că și noi poluăm mai puțin).
Desigur, nu există niciun miracol: atunci când există într-adevăr prea multe vehicule, lucrurile se blochează. :?

Pe de altă parte, reducerea sistematică a vitezei, inclusiv la orele „de vârf”, este ineficientă.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 07/01/14, 11:17

Da Gaston. Matematic, această metodă este valabilă!

Și este din ce în ce mai frecvent pe autostradă prin indicații temporare ale „vitezei recomandate”.

Dar cred că funcționează bine pe porțiuni lungi de autostradă atunci când se detectează o încetinire sau un suspect de blocaj de trafic la câteva zeci de km ... pe de altă parte pe un șosea de centură mic ca cel din Strasbourg nu știu dacă practica este foarte eficient (sau trebuie să reduceți drastic viteza, este deja la 70 km / h automat pe anumite porțiuni de la periferia Strasbourgului ... deci ...?)

ps: un alt articol pe această temă http://www.lemonde.fr/politique/article ... 23448.html
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 07/01/14, 21:11

nu faceți lucrurile la jumătăți: reduceți viteza la 5 km / h, astfel încât să o puteți face pe jos și să nu mai aveți nevoie de mașină
0 x

Înapoi la «Media și știri: emisiuni TV, rapoarte, cărți, știri ...»

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 181