Epoca Low-Tech - Philippe Bihouix

Cărți, emisiuni de televiziune, filme, reviste sau muzică pentru a partaja, consilier pentru a descoperi ... Discutați cu evenimente curente legate în mod direct sau indirect, la econologic, mediu, energie, societate, consum (legi noi sau standarde) ...
Avatar de l'Utilisateur
Grandaddy
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 35
Înregistrare: 21/11/13, 14:19

Epoca Low-Tech - Philippe Bihouix




de Grandaddy » 10/09/14, 15:56

Am auzit recent despre această carte recentă, scrisă de Philippe Bihouix, inginer care pare să se specializeze în resurse minerale și miniere.
A citit-o cineva aici? Unele dintre punctele abordate par interesante, poate că o voi înțelege.
Câteva recenzii găsite pe net care mi-au prins curiozitatea:

http://www.nonfiction.fr/article-7209-s ... t_top_.htm (citiți și cele două comentarii de mai jos, există puncte noi, destul de relevante pentru reflecție).

Un manifest pentru fericită sobrietate printr-o analiză critică a societății tehnice.

Chiar și cei mai puțin verzi dintre noi sunt de acord în general să recunoască faptul că „nu, nu poate continua așa”, așa cum este ilustrat de exemplu prin „Ziua depășirii” atinsă acum câteva zile (19 august 2014: Data simbolică la care consumul global depășește capacitățile de producție ale planetei). În acest context, Philippe Bihouix reușește să regândească o nouă societate bazată pe o utilizare mai raționată și mai puțin lacomă a tehnologiilor, și aceasta fără a cădea, cel puțin de cele mai multe ori, într-o tehnofobie primară. Citând cu ușurință pe Barry Commoner, Matthew Crawford, Jacques Ellul sau Ivan Illich, despre care pare a fi un discipol oarecum turbulent, autorul trasează astfel profilul tehnic al unei societăți conviviale și în declin în mod corespunzător.

Foarte educativă, cartea este împărțită în patru secțiuni: un prim act explică „cum am ajuns acolo” și de ce soluția crizei de mediu nu trebuie găsită în tehnologie; un al doilea act stabilește principiile de bază ale tehnologiilor reduse, bazate în primul rând pe întrebări privind nevoile; un al treilea detaliu, sector cu sector, cum ar arăta viața de zi cu zi în zilele tehnologiilor reduse; în cele din urmă, un al patrulea act examinează fezabilitatea tranziției.

Primul trimestru al cărții nu va învăța prea mult pe cei deja familiarizați cu subiectul, în afară de unele date anecdotice pe care să le culegem. Pentru alții, însă, cartea are meritul de a reaminti unele elemente fundamentale. Deci, în ceea ce privește problema energiei (treceți direct la următorul paragraf pentru experți etc.), autorul, un inginer instruit însuși, explică foarte pedagogic importanța luării în considerare a eficienței energetice a fiecărui amplasament sau EROI (Energie Rentabilitatea energiei investite), adică cantitatea de energie necesară pentru a produce energie. Problema nu este că nu mai există, într-un viitor mai mult sau mai puțin apropiat, petrol sau gaz de extras, așa cum media poate sugera uneori, ci energia necesară pentru extragerea acelui petrol sau gaz. Pentru a da cifrele citate în carte, un câmp de pe uscat în Arabia Saudită are un randament de aproximativ 40 (un baril de petrol necesar pentru a produce 40) în timp ce în Canada, nisipurile gudronice din Athabasca nu depășesc o ieșire de 3, cu o intrare sub formă de gaz natural. „Pe scurt, ardem gaze pentru a produce de două până la trei ori mai mult petrol. "
O analiză similară a situației metalelor duce la ideea nu numai a vârfului de petrol sau a altei resurse, ci a „vârfului totul”: „Ne-am putea permite tensiuni una sau alta. alte resurse, energie sau metale. Dar provocarea este că acum trebuie să ne ocupăm de ea cam în același timp: mai multă energie necesară pentru metale mai puțin concentrate, mai multe metale necesare pentru o energie mai puțin accesibilă. "

Dar despre inovație? Autorul răsucește gâtul a ceea ce el numește „plăcinte cu cremă de înaltă tehnologie”, cum ar fi bioeconomia, nanotehnologiile sau dematerializarea informațiilor, care sunt departe de a fi durabile din punct de vedere tehnic. Un motiv bun este, de exemplu pentru nanomateriale, faptul că acestea sunt aplicații dispersive, adică folosind cu siguranță cantități foarte mici de metale, dar fără nicio speranță de reciclare, care se referă la problema inițială a accesului la resursele primare.

Societatea noastră s-ar afla astfel într-un impas triplu, legat de lipsa resurselor, de explozia diferiților poluanți, de consumul de spațiu în cele din urmă - pe acest subiect, autorul prezintă cifra, cu adevărat incredibilă, de 1% a suprafeței teritoriului francez artificializat (un cuvânt drăguț care înseamnă adesea teren agricol sau o pădure care devine o zonă comercială, o nouă zonă de locuit sau o parcare) ... în mai puțin de 10 ani! Pentru a răspunde la acest impas triplu, autorul ne invită să ne gândim la o societate radical nouă.

Prioritatea absolută este să ne regândim nevoile, pentru că „miza nu este între creștere și scădere, ci între scăderea suferită (...) sau scăderea aleasă. "
Pentru a face acest lucru, autorul are în vedere și detaliază mai multe căi, dintre care cele mai importante sunt, fără îndoială, sfârșitul autoturismului, o formă de moratoriu asupra clădirii (mai degrabă renovare decât clădire), o agricultură bazată nu pe o creștere. a crescut întotdeauna în productivitate (producție pe lucrător), dar ținând cont de randamentul de suprafață (producție pe hectar), o relocare a industriei, rămânând în același timp vigilentă la scară efectelor, în cele din urmă pentru lumea financiară sfârșitul împrumutului la dobândă, care duce mecanic la o nevoie de creștere.

Oricât de interesante ar fi acestea, aceste propuneri sunt parțial în concordanță cu cele ale lui Pierre Rabhi sau Serge Latouche, pe care autorul le cită din alte părți, cu un accent, desigur, mai pronunțat asupra problemelor industriale în general și resursele miniere în special. Dar Phippe Bihouix merge mai departe și abordează întrebări care par mult mai puțin serioase. Deci, în ceea ce privește timpul liber, el ne oferă un tabel care conține numărul de m² necesari pentru fiecare jucător pentru diferite sporturi, pentru a determina care sporturi sunt cele mai lacome din suprafață și, prin urmare, pentru a fi evitate. Cititorii care se zbat deja pe locurile dvs. se întreabă dacă ar trebui să vă anulați jocul de duminică, fiți siguri: dacă jucați ping-pong, baschet sau volei, „performanța în zonă” este destul de sinceră. Pe de altă parte, fanii golfului, fotbalului sau tenisului, ar fi bine să vă restricționați - sau cel puțin să jucați dublu (în cazul tenisului)! Pentru alții, vă invit să consultați figura „Kant aplicat sporturilor cu minge”
.

Toate aceste măsuri, de la cele mai sistemice la cele mai banale, au ca principal obiectiv reducerea consumului global de energie și resurse. Potrivit autorului, pentru a fi sustenabilă, producția noastră de energie ar trebui să ajungă la 20-25% din consumul nostru actual, de unde și numeroasele modificări care trebuie făcute. Întrebarea fezabilității unei astfel de tranziții ocupă, așadar, în mod firesc ultimul sfert al cărții, care răspunde la nivel global (dar am bănuit puțin) că da, este posibil, dacă fiecare își pune banii în ea, „Oricât de adânc am fi mai fericiți. Și acolo aderența mea la carte crăpă un pic. De ce această nevoie, printre cei în scădere și simpatici, de a ne vinde o măsură necesară pe cât de profund dorită? Nu se impune asta o normativitate cu o atingere înapoi care riscă să-i înlăture inutil pe cei mai dependenți de modernitate? Câteva exemple printre altele: „Învățând să dai clic pe mouse, este necesar la grădiniță? Nu am învățat la vârsta aceea și, totuși, mă descurc destul de bine. "
. Mi se pare că suntem aici într-o altă dezbatere (în acest caz alte două dezbateri, deoarece se adaugă problema educației), cea a dorinței de a dezvolta fără nicio considerație de mediu. Dacă pot fi sensibil la umorul pe care îl arăți, domnule Philippe Bihouix, permiteți-mi să vă spun că lumea pe care o descrieți mai jos nu mă face să visez deloc: „Mă duc să visez o lume în care, la sosirea la casa unui prieten, în loc să aducă un buchet practic parfumat cu kerosen, gazdei i se va oferi să urineze în grădina de legume pentru a restabili niște nutrienți pe pământ și pentru a-și crește producția de legume a veni cu. "
Pentru că în adevăratul Philippe, îmi pare rău că te dezamăgesc, dar am o mărturisire de făcut. Îmi place mirosul florilor tăiate și urâciunea, gustul pepitei de pui de la Macdo sau excursiile în țări îndepărtate. Dacă alegerile mele legate de stilul de viață nu reflectă întotdeauna gusturile mele, așa că recent am cumpărat bilete de tren pentru o călătorie profesională de la 15:1, mai degrabă decât o oră cu avionul, nu este faptul că nu pot găsi aceste avatare de modernitate practică și cu adevărat atractivă, dar este pentru că sunt conștient, ca și tine, de fundăturile la care ne conduc. Sau, așa cum ați spus-o atât de poetic „Nu, nu ne mai permitem să consumăm în continuare ca porcii, să producem și să aruncăm ca niște gujats, datorită economiei circulare și a energiilor regenerabile, cu unele modificări, aici și acolo. "
. Acolo suntem de acord cu Philippe. Dar nu mai luați-ne pentru un copil al cărui con Miko ar fi confiscat spunându-i „nu, dar aici sunt varza de Bruxelles, este mult mai bine și vă veți distra, veți vedea!” "
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12308
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970




de Ahmed » 11/09/14, 13:00

Potrivit articolului (îmi pare rău, nu am citit cartea), rezerva exprimată de acest critic își exprimă doar rigiditatea culturală: recunoaște că consumismul este condamnat, dar continuă să o facă. a te alatura.
În ceea ce privește cele două, comentarii, primul este foarte delirant în ceea ce privește capacitatea noastră de a controla tehnologiile: dacă am ajuns într-un impas, acesta este motivul pentru care finalitatea tehnicii în contextul nostru istoric se opune unei utilizări raționale a acestora!
Al doilea, într-o formă diferită, mărturisește aceeași lipsă de luciditate. Are dreptate la un lucru, totuși: si presupunem această măiestrie, atunci nimic nu împiedică coexistența tehnologiei „scăzute” și „înalte”, dar este tocmai interesul poziției Bihouix să înțelegem că limitând acest lucru la tehnici de intensitate redusă riscul de alunecare este mai mic (deoarece această alegere presupune ideea autolimitării), în timp ce altfel ar fi asigurat (cu excepția presupunerii unui control cu ​​adevărat draconian despre care nu-ți închipui de unde ar putea veni ...
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
Grandaddy
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 35
Înregistrare: 21/11/13, 14:19




de Grandaddy » 12/09/14, 11:18

Ahmed a scris:Potrivit articolului (îmi pare rău, nu am citit cartea), rezerva exprimată de acest critic își exprimă doar rigiditatea culturală: recunoaște că consumismul este condamnat, dar continuă să o facă. a te alatura.
În ceea ce privește cele două, comentarii, primul este foarte delirant în ceea ce privește capacitatea noastră de a controla tehnologiile: dacă am ajuns într-un impas, acesta este motivul pentru care finalitatea tehnicii în contextul nostru istoric se opune unei utilizări raționale a acestora!
Al doilea, într-o formă diferită, mărturisește aceeași lipsă de luciditate. Are dreptate la un lucru, totuși: si presupunem această măiestrie, atunci nimic nu împiedică coexistența tehnologiei „scăzute” și „înalte”, dar este tocmai interesul poziției Bihouix să înțelegem că limitând acest lucru la tehnici de intensitate redusă riscul de alunecare este mai mic (deoarece această alegere presupune ideea autolimitării), în timp ce altfel ar fi asigurat (cu excepția presupunerii unui control cu ​​adevărat draconian despre care nu-ți închipui de unde ar putea veni ...


Mulțumesc pentru părerea ta interesantă :) Cred că chestionarea consumismului și a tehnologiei înalte sperie o mulțime de oameni, deoarece pune în discuție și un model de societate care este bine stabilit în mintea oamenilor care sunt acolo obișnuiți. Doar cu dependența de internet, ar fi un șoc pentru mulți oameni ...
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12308
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970




de Ahmed » 12/09/14, 13:52

Consumismul a fost un răspuns neplăcut la o problemă reală și o mare parte din atașamentul față de aceasta este că lăsarea ei să plece este văzută ca o revenire la o stare anterioară.

Tehnologia legată de consumism are un aspect liniștitor, întrucât, în ciuda numeroaselor sale dezavantaje, tinde să ne elibereze de finitudinea noastră, cel puțin parțial și echivoc.
Deoarece această libertate vine cu prețul unor noi limitări: problemele sunt mai puțin rezolvate decât strămutate, mai mult decât atât, rezultă noi probleme.

Această problemă a tehnicii este foarte complexă, deoarece este foarte dificil să-i delimitați raza de acțiune (presupunând că este dorită!) Deoarece orice tehnică este ambivalentă.
1 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
thibr
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 723
Înregistrare: 07/01/18, 09:19
x 269

Re: The Age of Low-Tech - Philippe Bihouix




de thibr » 29/03/20, 14:24

săpături mici : Mrgreen:
2 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79325
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11044

Re: The Age of Low-Tech - Philippe Bihouix




de Christophe » 13/01/21, 15:24

În școlile de inginerie, apariția unui val „low tech”

Un butoi de lemn transformat în scaun, o bibliotecă care se desfășoară pentru a dezvălui un birou, o valiză care se transformă într-o masă de lucru ... Concursul de idei este în plină desfășurare în această vineri de la mijlocul lunii octombrie la Școala Superioară lemn în Nantes (ESB). Aproximativ o sută de studenți din primul an lucrează în grupuri de șase persoane pentru a proiecta și construi un birou modular din lemn pentru persoanele care au puțin spațiu și care trebuie să lucreze de acasă în timpul crizei de sănătate. Totul într-o abordare de eco-design. Fiecare grup are două plăci de placaj și un buget de 50 de euro pentru restul materialului.

Nu aveți timp de pierdut vineri dimineață, ultima zi dedicată proiectării înainte de a trece la producție în atelier săptămâna următoare. În fiecare echipă, este emoția. Mathis Aubry discută cu tovarășii săi pentru a ști cum să reducă la minimum căderile: „Discutăm și efectuăm calcule pentru a ne folosi la maximum tablele. »Clara Estival, la rândul ei, s-a izolat în laboratorul fabulos, într-o altă aripă a clădirii, pentru a crea o plasă de lemn. „Creez un model specific pentru a permite materialului să se îndoaie fără a se rupe și astfel să folosesc doar lemn și materiale reciclate pentru valiza noastră de birou”, detaliază tânăra, care s-a alăturat ESB după un curs în 'arhitect.
Un profesor: „Analiza ciclului de viață al unui produs permite alegeri. În ce măsură îmi permit să poluez sau nu, de exemplu? "
Acest prim proiect la scară completă din cadrul școlii lor pune elevii în contact cu realitățile proiectării ecologice, în timp ce școala și-a revizuit modelul educațional în 2019 în jurul economiei circulare, care reprezintă 600 de ore de lecții pe tot parcursul anului. pe parcursul celor trei ani de curs. La fel ca această „provocare de viteză”, o tendință de „tehnologie scăzută” începe să apară în formarea inginerească franceză. Această abordare își propune să proiecteze produse și servicii eficiente din punct de vedere energetic, robuste, reparabile de cel mai mare număr de oameni și reciclabile. Dacă chiar termenul „low tech” nu este unanim în școli, cursurile în jurul analizei nevoilor și ciclului de viață al produselor, economia circulară, proiectarea ecologică sau inovația frugală înflorește, alimentând o nouă viziune pentru industrie. Unele cursuri legate de această mișcare apar astfel, cum ar fi la Centrale Lille în ultimul an. Și școlile digitale se gândesc la asta, la fel ca Esiea, care planifică o minoră de „inovație tehnologică scăzută și frugală” la începutul anului școlar 2021.

În aceeași dimineață, într-o altă sală a ESB, un grup de studenți din anul III au lucrat la analiza ciclului de viață al cadrului Notre-Dame de Paris, ca parte a unui proiect cu „Restabiliți asociația Notre-Dame. Ei se documentează pentru a reconstitui ciclul de viață al cadrului care a ars și pentru a face recomandări cu privire la cel nou. Antoine, Julien, Chaïma și tovarășii lor discută despre datele pe care le-au putut găsi în așteptarea primirii planurilor. „Analiza ciclului de viață al unui produs vă permite să faceți alegeri. În ce măsură îmi permit să poluez sau nu, de exemplu? », Explică profesorul lor Franck Michaud.

Studenți care conduc

Elevii sunt adesea forța motrice a acestei schimbări prin activitățile lor asociative. La ESB, Clara tocmai a înființat o asociație pentru a organiza acțiuni sociale în jurul lemnului. Ea a contactat primăria din Saint-Martin-Vésubie (Alpes-Maritimes), victima furtunii Alex, pentru a afla cum să-i ajute.

Student de la școala de inginerie Icam din Lille, Jean de Bailliencourt a participat la dezvoltarea unei asociații „low tech” în stabilirea sa. Timp de patru ani, în fiecare luni, o duzină de tineri se întâlnesc pentru a „trage”. Printre realizările lor: un cuptor solar, un încălzitor de apă sau o turbină eoliană realizată din materiale reciclate. Inițiative desfășurate împreună cu Low-Tech Lab, o asociație națională al cărei obiectiv este de a colecta, documenta și împărtăși acest tip de acțiune în întreaga lume.

„Vreau să păstrez această mentalitate în munca mea de inginer”, asigură Jean de Bailliencourt, acum în anul al cincilea. Am învățat să caut simplitate și eficiență mai degrabă decât complexitate. Acești elevi au organizat, de asemenea, conferințe în cadrul școlii pentru a crește gradul de conștientizare a promovării lor.

O minoritate de profesori dedicați

Dintre profesorii-cercetători, o minoritate dorește să treacă dincolo de utilizarea „low tech” ca instrument didactic și să introducă o mișcare mai profundă pentru a schimba abordarea inovației, tehnologiei și chiar a progresului. „Conștientizarea se realizează în formare”, estimează Philippe Bihouix, autorul cărții The Age of Low-Tech: Towards a Technically Sustainable Civilization (Seuil, 2014). Este invitat în mod regulat de școlile de ingineri la conferințe. „Acum trebuie să deschidem mintea viitorilor ingineri și să le extindem orizontul către alte discipline, precum sociologia sau antropologia, pentru a lua mai bine în considerare utilizările. "
Înființată de profesori-cercetători din Grenoble, apare o „comunitate low tech”. După un webinar în iunie, a avut loc o zi de întâlniri la începutul lunii octombrie și a forum online permite schimburilor să continue și să se extindă. „Vrem să ne împărtășim abilitățile și resursele pentru a crea o dinamică și pentru a evita reinventarea roții cu fiecare proiect”, subliniază Sacha Hodencq, liderul acestei comunități. Doctorand, profesor la școala Grenoble INP - ENSE3, a introdus o dimensiune „low tech” în proiectele de inginerie din anul II. „Abordarea ridică întrebări societale și introduce etica tehnică. Știința nu este neutră și în cele din urmă o spunem prea rar elevilor ”, a spus profesorul.

Și în cadrul școlilor de inginerie INSA, gândirea a dat un colț. O reformă majoră a curriculum-ului se desfășoară pentru a integra problemele energetice-climatice, în parteneriat cu grupul de reflecție The Shift Project, și astfel „să construiască profiluri de inginerie echilibrate, în care tehnologiile și umanitățile se amestecă pentru a contribui construirea unei societăți mai durabile ”. Principiile „low tech” sunt integrate în acesta. La Insa din Lyon, Romain Colon de Carvajal este unul dintre profesorii implicați: „Inginerii răspund cel mai adesea la întrebarea cum. Cu tehnologie scăzută, este vorba de a începe cu analiza nevoilor și întrebări pentru cine? De ce ? Și să adauge o dimensiune socială reflecțiilor lor. "

Peste 32 de studenți au semnat un manifest pentru o trezire ecologică: nu vor să lucreze în companii care nu lucrează pentru tranziția ecologică

„Școlile de inginerie sunt în mișcare”, notează cu satisfacție Clémence Vorreux, coordonator al învățământului superior și cercetării proiectului Shift. Dar sunt puțin în schizofrenie, între o viziune foarte tehnofilă a inovației și, pe de altă parte, necesită mai multă sobrietate. Ei vor trebui să pună consistență în discursurile lor. "

Un paradox care este ilustrat în magazine. Integrarea profesională a absolvenților este una dintre prioritățile școlilor. Cu toate acestea, dimensiunea „low tech” nu este încă purtătoarea multor locuri de muncă. Clément Delor a experimentat-o. Tocmai a absolvit Centrale Lille, după ce a urmat cursul „low tech” în al cincilea an. „Mi-aș fi dorit să mă apuc de această cale, dar criza economică m-a forțat să merg spre un sector mai tradițional. Tânărul inginer tocmai a semnat un CDI într-o firmă de consultanță în managementul logisticii. „Am spatele pentru moment”, explică el. El are deja în minte un proiect antreprenorial pentru a facilita livrarea produselor locale la Paris, cu un „frigider deșert”, un sistem de conservare a alimentelor în pământ și nisip, fără a recurge la electricitate. „Acest proiect este mai potrivit cu valorile mele”, explică el. Abordarea sa antreprenorială reflectă manifestul pentru o trezire ecologică semnat de peste 32 de studenți în urmă cu doi ani. Au spus că nu mai vor să lucreze în companii care nu lucrează pentru tranziția ecologică.

În ciuda tuturor, criza sănătății va schimba situația pe termen mediu? Isabelle Huynh, absolventă a INSA Lyon, fondatoare a Institut Transitions și a asociației La Clavette, care pledează pentru inginerie pozitivă, crede în ea: „Covid le arată companiilor cum se pot reinventa. În timpul primei închideri, unii au luat măsuri pentru a crea viziere de imprimare 3D, de exemplu. La ESB, după ce a finalizat proiectarea unității de bibliotecă-birou, Mathis vrea să creadă și el. „Nu trebuie să reinventăm în mod constant totul”, notează el. Ne putem întoarce la lucruri simple și de durată. Vreau să fiu actor în această lume în schimbare și să nu-mi spun mai târziu: nu am făcut nimic. ""


0 x
eclectron
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2922
Înregistrare: 21/06/16, 15:22
x 397

Re: The Age of Low-Tech - Philippe Bihouix




de eclectron » 14/01/21, 07:31

Nu sunt doar câștigătorii din viață : Mrgreen:
Versiune lungă a raportului, cu toți candidații și soluțiile acestora:
0 x
nu contează.
Vom încerca cele 3 postări pe zi max
ABC2019
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12927
Înregistrare: 29/12/19, 11:58
x 1008

Re: The Age of Low-Tech - Philippe Bihouix




de ABC2019 » 14/01/21, 08:08

thibr a scris:săpături mici : Mrgreen:

dacă doriți să știți cum să trăiți fără fosile, aruncați o privire asupra habitatelor tradiționale. Nu arăta exact așa ...
0 x
A trece pentru un idiot în ochii unui prost este o plăcere gourmet. (Georges COURTELINE)

Mééé neagă că nu a mers la petreceri cu 200 de persoane și nici măcar nu a fost bolnav moiiiiiii (Guignol des bois)
eclectron
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2922
Înregistrare: 21/06/16, 15:22
x 397

Re: The Age of Low-Tech - Philippe Bihouix




de eclectron » 14/01/21, 08:55

ABC2019 a scris:dacă doriți să știți cum să trăiți fără fosile, aruncați o privire asupra habitatelor tradiționale. Nu arăta exact așa ...

Binarismul desenelor animate s-a întors? : Mrgreen:

Progresele științifice și tehnologice de atunci, ar trebui să le uităm?
Încearcă să uiți ceva și spune-mi dacă poți. : Mrgreen:

Chiar dacă multe din toate acestea sunt legate de fosile în zilele noastre, este foarte posibil să le înverzim pe toate, cu siguranță prin reducerea cantităților produse.
Aștept, deoarece știm melodia ta ... Acest lucru nu se face în prezent din motive de profitabilitate financiară.
Capitalismul care nu are nimic pus în piatră de dreptul divin, dar care este o pură convenție / construcție umană și, prin urmare, modificabilă după bunul plac, în teorie ...
vezi foarte frumos pasajul dinAhmed aici: uh nu putem pune linkul, deci aceasta este ultima sa intervenție în fir, pe care nu mi-am mai gândit-o : Wink:
Rentabil vs durabil, la un moment dat trebuie să-ți alegi tabăra în conștiință : Mrgreen: nu în binarismul cu desene animate. : Roll:
0 x
nu contează.
Vom încerca cele 3 postări pe zi max
ABC2019
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12927
Înregistrare: 29/12/19, 11:58
x 1008

Re: The Age of Low-Tech - Philippe Bihouix




de ABC2019 » 14/01/21, 10:47

eclectron a scris:
ABC2019 a scris:dacă doriți să știți cum să trăiți fără fosile, aruncați o privire asupra habitatelor tradiționale. Nu arăta exact așa ...

Binarismul desenelor animate s-a întors? : Mrgreen:

Progresele științifice și tehnologice de atunci, ar trebui să le uităm?
Încearcă să uiți ceva și spune-mi dacă poți. : Mrgreen:

există doar atâta timp cât există un substrat industrial, nu trebuie uitat și nu există substrat industrial fără o abundență de fosile. Realizarea unei pompe sau a unui încălzitor solar de apă nu este atât de ușoară. Vă puteți imagina că va dura fără o fosilă, dar nu există niciun exemplu cunoscut în acest moment.

În ceea ce privește aspectul general al construcției din lemn, care are o vechime de doar o lună, se poate pune la îndoială durabilitatea acesteia, deoarece asta vă preocupă. Vechile case din Bretania care au stat de secole nu arată așa.
0 x
A trece pentru un idiot în ochii unui prost este o plăcere gourmet. (Georges COURTELINE)

Mééé neagă că nu a mers la petreceri cu 200 de persoane și nici măcar nu a fost bolnav moiiiiiii (Guignol des bois)

Înapoi la «Media și știri: emisiuni TV, rapoarte, cărți, știri ...»

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 324