Gripa aviară și alte pandemii ale viitorului?

Cărți, emisiuni de televiziune, filme, reviste sau muzică pentru a partaja, consilier pentru a descoperi ... Discutați cu evenimente curente legate în mod direct sau indirect, la econologic, mediu, energie, societate, consum (legi noi sau standarde) ...
Avatar de l'Utilisateur
gegyx
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6930
Înregistrare: 21/01/05, 11:59
x 2870

Gripa aviară și alte pandemii ale viitorului?




de gegyx » 25/02/06, 15:48

Imagine

Cei care catalogează și încheie întotdeauna anumite întrebări, "Teoria conspiratiei" sunt cei care sunt pe deplin mulțumiți de sortea lor.

http://www.jp-petit.com/Presse/desastre ... uerres.htm
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79114
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 25/02/06, 17:54

Ralala ... Copil ... când ne țineți ... : Cheesy:

Pentru cineva care a fost plătit toată viața sa profesională (sau aproape) de către stat (ca funcționar public), este puțin ușor, odată pensionat (deci întotdeauna plătit de guvern) să denunțe mare complot (și, prin urmare, a priori manipularea guvernelor ...) ... Nu crezi?
0 x
gil67
x 17




de gil67 » 25/02/06, 18:59

nu neapărat, își poate face treaba cât mai corect posibil și poate denunța anumite abuzuri.
În plus, nimic nu te împiedică să fii și tu, funcționar public. Ai tot ce ai nevoie pentru a fi profesor. Dar asta nu este treaba noastră : Cheesy:

AL a gemut mult după exploatatori și totuși a lucrat la CL.
Acestea sunt paradoxuri pe care le veți găsi peste tot. Cel puțin Micuțul ne face să râdem.
Dernière édition alin gil67 25 / 02 / 06, 19: 55, editate 1 ori.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79114
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 25/02/06, 19:04

Îmi pare rău, dar Petit nu mă face să râd când îmi distorsionează cuvintele și scrie anerie (pe care se presupune că le-am fi spus) pe site-ul său și mai ales că nu le corectează după numeroasele mele comentarii prin e-mail ... ( la care a răspuns ...)

Părerea mea despre Petit se oprește aici și poate fi un comportament foarte prost, dar trebuie să știi să-ți respecți semenii ...
0 x
rafpantone
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 44
Înregistrare: 30/11/04, 21:00
x 1




de rafpantone » 25/02/06, 19:11

iazul francez unde rațele au fost găsite moarte este frecventat de păsări migratoare, ok, dar un club belgian pentru iubitorii de păsări indică într-un articol de pe site-ul onnouscachetout că nu există păsări migratoare din Asia spre Europa, pe de altă parte, există o axă feroviară.

intrebare imi pun cine ia trenul?
a) păsări de crescătorie
b) păsări de contrabandă
c) oameni răuvoitori
d) globetrotters

Locuiesc lângă un râu sau văd filmul păsările migratoare, rațele emigrate pe care nu au ajuns dintr-o dată în iazul vesel pe care îl aterizează adesea.

De unde întrebări ce tip de rață? din ce țară? Care este călătoria sa migratorie? câți pași se fac? și sau?
și mai ales în cât timp moare o rață infectată cu virusul?

Alte elemente care mă lasă să mă întreb, locația geografică a departamentului nr 01 în care a fost găsită moartă prima rață pe 18 februarie și parcă întâmplător chiar înainte de târgul agricol care are loc în perioada 25 februarie - 5 martie la Paris versaille, seamănă prea mult cu hârtia muzicală.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
vincent27
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 111
Înregistrare: 20/05/05, 19:20
Locul de amplasare: Eure




de vincent27 » 25/02/06, 19:32

O mică caricatură pentru a ușura atmosfera:

Imagine
0 x
gil67
x 17




de gil67 » 25/02/06, 19:54

Econologie a scris:Îmi pare rău, dar Petit nu mă face să râd când îmi distorsionează cuvintele și scrie anerie (pe care se presupune că le-am fi spus) pe site-ul său și mai ales că nu le corectează după numeroasele mele comentarii prin e-mail ... ( la care a răspuns ...)

Părerea mea despre Petit se oprește aici și poate fi un comportament foarte prost, dar trebuie să știi să-ți respecți semenii ...

este foarte diferit atunci, vrei să spui că ești obiectul caricaturii? : Cheesy:
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79114
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 25/02/06, 23:27

gil67 a scris:este foarte diferit atunci, vrei să spui că ești obiectul caricaturii? : Cheesy:


Da, aș fi preferat un mic desen frumos! Cel puțin am fi știut că este umor! Are tendința de a mă face să arăt ca o curvă ... :|

rafpantone a scris:într-un articol de pe site onnouscachetout că nu există păsări care să migreze din Asia în Europa


Nu sunt biolog, dar luând oncachet ca referință mă lasă să mă întreb ... Chiar dacă nu există păsări care fac direct Asia-Europa, acest lucru nu dovedește NIMIC, deoarece nimic nu împiedică păsările să infecteze alte păsări. pas cu pas în timpul unei „escale” comune (și așa mai departe) ... de exemplu în Turcia ... nu?

De asemenea, nu există păsări care să facă Africa-Asia .... și totuși ...

Dacă această ipoteză nu a fost luată în articolul dvs., o puteți pune în coșul de gunoi ...

rafpantone a scris:și mai ales în cât timp moare o rață infectată cu virusul?


5 zile cred ... ceea ce este un „avantaj” împotriva pandemiei ... Dar asta înseamnă, de asemenea, că o mulțime de păsări sunt deja infectate, altfel totul ar fi rămas închis ... După ce este posibil (ca pentru orice boală) că se creează rezistențe naturale (individ autoimun dar contagios ...) .... pe scurt, este departe de a fi simplu toate acestea!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
NLC
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2751
Înregistrare: 10/11/05, 14:39
Locul de amplasare: Nantes




de NLC » 26/02/06, 00:19

Dacă toate acestea ar fi adevărate, la punctele de strângere a păsărilor migratoare, ar trebui să vedem sute de cadavre, nu?

Toate acestea sunt o etapă vulgară pentru a intra în panică și pentru a putea vinde vaccinuri (care, apropo, sunt deja gata pentru oameni, în timp ce boala nu se transmite, oricum este amuzant). Și apoi milioanele de animale pe care le vom putea vaccina. Da! Bani bani!

La fel ca în toate bolile, în toate ființele vii, unele vor muri de ea, în general cele mai slabe, cele mai tinere sau cele mai în vârstă. Dar asta nu înseamnă că trebuie să dramatizăm și să punem alerta generală, pandemie etc ... Chiar am acum impresia că termenii epidemie sau pandemie sunt folosiți în mod abuziv.

Natura a supraviețuit întotdeauna tuturor relelor (ei bine, s-ar putea să nu supraviețuiască ființelor umane ...), nu văd de ce în 2006 o mică gripă ar decima toate păsările de pe planetă, ce gunoaie !!!

Orice boală poate ucide, chiar și cea mai benignă, necesită doar un organism fragil, cum ar fi o persoană în vârstă, de exemplu. Gastro poate ucide, o răceală poate ucide, etc ...

În fiecare an avem dreptul la epidemia de gastro și gripă. De ce nu facem un vaccin împotriva gastro (există virale, nu-i așa?), Deoarece există șansa ca acesta să omoare câțiva oameni pe an?

Și de ce revine gripa în fiecare an, când majoritatea persoanelor „normale” (formatate de mass-media și majoritatea medicilor) se vaccinează? Nimeni nu pune întrebarea! Și mă întreb un altul: de ce acum 3 ani, toți socrii mei vaccinați împotriva gripei l-au prins oricum? În timp ce eu nu, în timp ce eu nu mă vaccinez? Mi s-a spus că fără vaccin ar fi fost mai violent și mai lung. Ah? In regula, atunci....

Pe scurt, mă abat de la subiect, dar se simte bine să-l las! De ceva vreme nu mai urmăresc știrile pentru că mă face să fiarb să aud atât de mult tâmpenii. : Evil:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
fostul Oceano
moderator
moderator
posturi: 1571
Înregistrare: 04/06/05, 23:10
Locul de amplasare: Lorraine - Franța
x 1




de fostul Oceano » 26/02/06, 01:04

Apropo, purtătorul virusului Chicungounia este deja în Franța ...

http://www.univers-nature.com/inf/inf_a ... gi?id=2187

El nu poartă încă virusul, dar nimic nu împiedică acest lucru să se întâmple într-o zi.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la «Media și știri: emisiuni TV, rapoarte, cărți, știri ...»

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 258