Necunoscutul științific VS legile și principiile fizice în vigoare

Cărți, emisiuni de televiziune, filme, reviste sau muzică pentru a partaja, consilier pentru a descoperi ... Discutați cu evenimente curente legate în mod direct sau indirect, la econologic, mediu, energie, societate, consum (legi noi sau standarde) ...
Avatar de l'Utilisateur
Grelinette
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2007
Înregistrare: 27/08/08, 15:42
Locul de amplasare: Provence
x 272

Necunoscutul științific VS legile și principiile fizice în vigoare




de Grelinette » 12/10/20, 10:33

bonjour,

Deschid această nouă dezbatere sub titlul „Necunoscutul științific”, care cu siguranță nu este cel mai potrivit (Christophe o va schimba dacă este necesar), dar cuvântul „necunoscut” este suficient de vast pentru a include ideea pe care vreau să o exprim .

Îmi plac foarte mult dezbaterile econology care anunță cercetări și întrebări care pun la îndoială limitele cunoștințelor noastre în știință.

De exemplu, tocmai am răsfoit subiectul https://www.econologie.com/forums/inventions-innovations/ce-circuit-en-graphene-produit-de-l-energie-indefiniment-t16577.html în care se anunță că primele observații ale fenomenului studiat par să pună la îndoială anumite baze fundamentale ale cunoașterii noastre (cf. Legile Termodinamicii) ...

Specialiștii au venit repede să rectifice comentariile pentru a spune că nu este nimic nou sub soarele Științei și că rezultatele acestei cercetări și concluziile care au rezultat din aceasta sunt eronate sau chiar excentrice.

Rămâne încă întrebarea dacă anumite reguli fundamentale pe care se bazează cunoștințele noastre științifice sunt definite cu siguranță în piatră și, prin urmare, intangibile, sau dacă ne putem gândi că evoluția cunoștințelor noastre le va permite să fie puse sub semnul întrebării într-o zi în viitor. sau mai puțin aproape sau departe, și, astfel, luați în considerare răspunsul la întrebări astăzi fără răspuns, cum ar fi „energia abundentă și infinită este posibilă” pe Pământ, la fel pentru producerea de energie „superunitară” perpetuu, etc ...

Pe scurt, înainte de a deschide o nouă dezbatere despre econologie pentru a răspunde la aceste întrebări, o dezbatere care se încheie, în general, cu o cristalizare a pozițiilor și chisturi între „pentru” și „împotriva” (și de multe ori se încheie cu schimburi de nume de „păsări și alte atacuri ad-hominen ... Imagine Imagine),
Aș vrea să punem pe masă (Știința) fenomenele și observațiile pentru care Știința nu a putut oferi un răspuns științific.

(să evităm OZN-urile, homeopatia, motorul cu apă, fuziunea la rece sau Iter, care sunt subiecte potențial fierbinți și chiar explozivi! ... Imagine)


Prin urmare, mă apuc de stabilirea periculoasă a acestei liste, oferind 3 exemple (de altfel deja menționate despre economie):

- Fenomenul de Gravitatie (Sau Gravitatie): observăm această forță, o calculăm, dar nu o explicăm.

- Acest curios obiect inventat în 1873 de Crooks, the Radiometru Crooks, și care părea să demonstreze că lumina care constituie fotonul avea o masă, care A. Einstein mai mult sau mai puțin contrazis și explicat parțial. (Wiki). Faptul rămâne că acest obiect curios își asumă încă câteva mistere științifice inexplicabile ...

- Experimentul care constă în provocarea exploziei unui element atomic propulsând 2 particule legate în 2 direcții opuse, apoi să producă o acțiune asupra uneia dintre cele 2 particule și să observe că și celălalt îndepărtat a reacționat instantaneu ...
(Acesta este un rezumat al acestei curioase experiențe care mi-a fost explicată ... Specialiștii nucleari vor putea lua, detalia sau corecta această scurtă descriere.)

Cunoașteți alte exemple de fenomene sau obiecte care gâdilă regulile imuabile ale fizicii contemporane?
1 x
Proiect hibrid - Proiectul privind econologia
„Căutarea progresului nu exclude dragostea tradiției”
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974

Re: necunoscutul științific ....




de Christophe » 12/10/20, 12:59

Să aveți o dezbatere bună! Pentru a rezuma foarte repede:

a) regulile și legea noastră fizică sunt doar o aproximare a ceea ce réalité... unii se lipesc destul de bine alții mult mai puțin.

De exemplu: este imposibil să prezicem cu exactitate un flux matematic ... Ne abordăm, dar nu suntem 100% corecți. Testarea reală este esențială.

La fel în termodinamică sau schimburi de căldură, este întotdeauna necesar să se confirme prin măsurători reale pe băncile de testare.

Rețineți că Boeing 747 a fost proiectat aproape fără IT cu teste de tunel eolian ... și toată dezvoltarea sa a fost realizată pe o tablă de desen. Și încă zboară, și foarte bine, 50 de ani mai târziu! Nu același lucru se poate spune despre A380 ... (remarcă în afara crizei Covid care a pus-o doar pe cap ...)

b) Atunci ce este realitatea? Ce este adevărul științific? Realitatea bărbaților este limitată la 5 (6) simțurile lor și la mașinile, în special electronice, pe care au reușit să le construiască pentru a extinde cele 5 simțuri naturale ale noastre ... Dacă nu știm cum să măsurăm o cantitate fizică, această cantitate nu nu există ... pentru noi, pur și simplu ... Dar există totuși.

Încercați să explicați undele radio romanilor antici ...

grelinette a scris:Prin urmare, mă apuc de stabilirea periculoasă a acestei liste, oferind 3 exemple (de altfel deja menționate despre economie):

(...)

Cunoașteți alte exemple de fenomene sau obiecte care gâdilă regulile imuabile ale fizicii contemporane?


Uh ... efectul Casimir? https://www.econologie.com/effet-casimir/

Altfel în fizica cuantică gâdilă aproape tot timpul! : Cheesy:

ps: Am o îndoială cu privire la titlu ... nu este destul de necunoscut? Am schimbat titlul ...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974

Re: necunoscutul științific VS legile și principiile fizice în vigoare




de Christophe » 12/10/20, 13:17

Uh frumoasă coincidență ... îmi pare rău că este homeopatie ... dar cu o notă de fizică cuantică!

0 x
ENERC
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 725
Înregistrare: 06/02/17, 15:25
x 255

Re: necunoscutul științific VS legile și principiile fizice în vigoare




de ENERC » 12/10/20, 13:51

grelinette a scris:Cunoașteți alte exemple de fenomene sau obiecte care gâdilă regulile imuabile ale fizicii contemporane?

În ultimul timp facem progrese bune în ceea ce privește undele gravitaționale. Putem vedea o abatere a luminii de către aceste unde gravitaționale.

Ceea ce mă deranjează cel mai mult este această noțiune de spațiu-timp: o găsesc răsucită. Îl înțeleg foarte bine pe Newton, dar nu pe Einstein în această privință
De exemplu, potrivit Newton, Pământul se învârte în jurul Soarelui, deoarece acesta din urmă exercită o forță gravitațională pe planeta noastră. Pentru Einstein, este o perturbare a spațiului-timp introdusă de masa Soarelui care se află la originea mișcării Pământului


A spune că Pământul urmează o linie dreaptă în spațiul-timp și că, prin urmare, nu se învârte în jurul soarelui: asta mi se pare ciudat. Se potrivește cu ecuațiile, dar mi se pare că lipsește ceva și că este o ecuație „forțată” (= împotriva naturii și împotriva simțului observației).
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974

Re: necunoscutul științific VS legile și principiile fizice în vigoare




de Christophe » 12/10/20, 14:00

Enerc a scris:Putem vedea o abatere a luminii de către aceste unde gravitaționale.


În teorie, o știam de mult, nu? Găurile negre ... curba spațiu-timp ...
Se întoarce în urmă cu câteva decenii, nu?

În practică, tocmai l-am dovedit, dar a fost suficient să observăm o gaură neagră ...

Enerc a scris:Ceea ce mă deranjează cel mai mult este această noțiune de spațiu-timp: o găsesc răsucită. Îl înțeleg foarte bine pe Newton, dar nu pe Einstein în această privință
De exemplu, potrivit Newton, Pământul se învârte în jurul Soarelui, deoarece acesta din urmă exercită o forță gravitațională pe planeta noastră. Pentru Einstein, este o perturbare a spațiului-timp introdusă de masa Soarelui care se află la originea mișcării Pământului


A spune că Pământul urmează o linie dreaptă în spațiul-timp și că, prin urmare, nu se învârte în jurul soarelui: asta mi se pare ciudat. Se potrivește cu ecuațiile, dar mi se pare că lipsește ceva și că este o ecuație „forțată” (= împotriva naturii și împotriva simțului observației).


Cine a zis asta? Cu un spațiu-timp curbat, este complet coerent ...

Este un pic ca o minge care se rostogolește tangențial pe axa principală într-o pâlnie cu o viteză inițială suficientă ...

Ca și în cazul oricărei observații fizice ... totul depinde de cadrul de referință!
0 x
ENERC
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 725
Înregistrare: 06/02/17, 15:25
x 255

Re: necunoscutul științific VS legile și principiile fizice în vigoare




de ENERC » 12/10/20, 14:29

Christophe a scris:
Enerc a scris:Putem vedea o abatere a luminii de către aceste unde gravitaționale.


În teorie, o știam de mult, nu? Găurile negre ... curba spațiu-timp ...
Se întoarce în urmă cu câteva decenii, nu?

În practică, tocmai l-am dovedit, dar a fost suficient să observăm o gaură neagră ...


Nu este ușor de observat. Deja avem nevoie de o rețea de senzori ca acesta (Ligo):
Imagine

și apoi o putere de calcul extraordinară, așa cum este descris într-o viitoare publicație MNRAS (deci sunt unul dintre coautori). (M-am ocupat de partea de calcul de pe placa grafică, nu de ecuații)
jointes pièces
gravi.png
gravi.png (58.19 KiB) Vizualizat de 3512 ori
1 x
ABC2019
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12927
Înregistrare: 29/12/19, 11:58
x 1008

Re: necunoscutul științific VS legile și principiile fizice în vigoare




de ABC2019 » 12/10/20, 14:43

Bine, dacă le permiteți oamenilor care sunt instruiți să vorbească despre aceste subiecte ... : Mrgreen:

grelinette a scris:- Fenomenul de Gravitatie (Sau Gravitatie): observăm această forță, o calculăm, dar nu o explicăm.

De fapt, oricum „nu” explicăm „nicio forță, doar le descriem, dar nu avem nicio explicație de ce sunt așa și nu altfel, nu este specifică gravitației.

Problema gravitației nu este acolo. Problema este că, la nivel microscopic, materia nu se comportă ca niște particule, ci mai degrabă ca undele, este descrisă de mecanica cuantică. Dar, deși am reușit să oferim o descriere cuantică a tuturor celorlalte forțe, nu am reușit cu gravitația (care rămâne oricât de bine descrisă „clasic” de teoria relativității a lui Einstein). Ceea ce lipsește în fizică este o teorie satisfăcătoare a gravitației cuantice.


- Acest curios obiect inventat în 1873 de Crooks, the Radiometru Crooks, și care părea să demonstreze că lumina care constituie fotonul avea o masă, care A. Einstein mai mult sau mai puțin contrazis și explicat parțial. (Wiki). Faptul rămâne că acest obiect curios își asumă încă câteva mistere științifice inexplicabile ...

necunoscând fenomenele „inexplicabile” cu radiometrul Crookes.


- Experimentul care constă în provocarea exploziei unui element atomic propulsând 2 particule legate în 2 direcții opuse, apoi să producă o acțiune asupra uneia dintre cele 2 particule și să observe că și celălalt îndepărtat a reacționat instantaneu ...
(Acesta este un rezumat al acestei curioase experiențe care mi-a fost explicată ... Specialiștii nucleari vor putea lua, detalia sau corecta această scurtă descriere.)

Cred că vrei să vorbești despre non-localitate și problema măsurării în mecanica cuantică, cu experimente Aspect. Este mai mult o problemă de măsurare decât o „acțiune”. Totul se întâmplă ca și când am măsura o cantitate pe una dintre particule (din punct de vedere tehnic polarizarea unui foton), nu am ști ce vom găsi în avans, dar odată ce am găsit-o, cealaltă particulă a fost conștientă „instantaneu” și „la distanță” de ceea ce a fost găsit și s-a adaptat în consecință.

Mecanica cuantică este întregul mister, nu există într-adevăr o explicație bine stabilită și, atunci când vă gândiți la aceasta, pune întrebări fundamentale despre ceea ce este „realitatea” lumii, întrebări în prezent fără răspuns. .

Acestea fiind spuse, acestea sunt mai multe întrebări metafizice decât cele fizice, deoarece nu permit construirea obiectelor „magice”, în special nu se poate folosi această „transmisie” pentru a transmite informații. Pe de altă parte, are aplicații pentru criptografie și permite în special să știți dacă mesajul dvs. a fost „citit” de altcineva sau nu (este echivalentul cuantic al unui sigiliu pe o literă) .



Cunoașteți alte exemple de fenomene sau obiecte care gâdilă regulile imuabile ale fizicii contemporane?

Voi spune mai degrabă că fizica contemporană are încă câmpuri necunoscute și cu siguranță nu voi folosi adjectivul „imuabil”, deoarece niciuna dintre teoriile moderne actuale nu exista acum doar 150 de ani.
1 x
A trece pentru un idiot în ochii unui prost este o plăcere gourmet. (Georges COURTELINE)

Mééé neagă că nu a mers la petreceri cu 200 de persoane și nici măcar nu a fost bolnav moiiiiiii (Guignol des bois)
ABC2019
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12927
Înregistrare: 29/12/19, 11:58
x 1008

Re: necunoscutul științific VS legile și principiile fizice în vigoare




de ABC2019 » 12/10/20, 14:48

Enerc a scris:Nu este ușor de observat. Deja avem nevoie de o rețea de senzori ca acesta (Ligo):

dacă sunteți unul dintre coautori (lucrați pentru Fecioară?), atunci ar trebui să știți că ceea ce am observat pentru prima dată, nu este observată abaterea luminii de către câmpul gravitațional. pentru o lungă perioadă de timp (și a fost chiar primul test de relativitate generală de Eddington în 1919, care a observat deplasarea aparentă a stelelor atunci când razele treceau în vecinătatea Soarelui, în timpul unei eclipse totale), dar tocmai existența însăși a unde gravitaționale, prin urmare aceste „vibrații” ale câmpului gravitațional (în timp ce până atunci măsuram doar „static”).
1 x
A trece pentru un idiot în ochii unui prost este o plăcere gourmet. (Georges COURTELINE)

Mééé neagă că nu a mers la petreceri cu 200 de persoane și nici măcar nu a fost bolnav moiiiiiii (Guignol des bois)
ENERC
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 725
Înregistrare: 06/02/17, 15:25
x 255

Re: necunoscutul științific VS legile și principiile fizice în vigoare




de ENERC » 12/10/20, 15:23

ABC2019 a scris:
Enerc a scris:Nu este ușor de observat. Deja avem nevoie de o rețea de senzori ca acesta (Ligo):

dacă sunteți unul dintre coautori (lucrați pentru Fecioară?), atunci ar trebui să știți că ceea ce am observat pentru prima dată, nu este observată abaterea luminii de către câmpul gravitațional. pentru o lungă perioadă de timp (și a fost chiar primul test de relativitate generală de Eddington în 1919, care a observat deplasarea aparentă a stelelor atunci când razele treceau în vecinătatea Soarelui, în timpul unei eclipse totale), dar tocmai existența însăși a unde gravitaționale, prin urmare aceste „vibrații” ale câmpului gravitațional (în timp ce până atunci măsuram doar „static”).

cu excepția faptului că
A fost adevărat? De fapt, analizele imaginilor lui Sobral din Brazilia nu au dat rezultatele scontate. Eddington și Dyson au decis să nu le păstreze și să păstreze doar fotografia lui Sao Tomé și Principe, ale cărei concluzii au fost de acord cu previziunile lui Einstein. De atunci, multe experimente au făcut posibilă verificarea validității relativității generale.
https://www.herodote.net/29_mai_1919-evenement-1

Adevăratul punct culminant este aici:
Scopul nostru pe termen lung este de a face primele detecții directe ale emisiilor de unde gravitaționale de la stelele de neutroni care se învârt. Undele gravitaționale au fost prezise de Albert Einstein acum un secol și au fost văzute direct pentru prima dată în 14 septembrie 2015. Această observație a undelor gravitaționale dintr-o pereche de găuri negre care se contopesc deschide o nouă fereastră asupra universului și deschide o nouă eră în astronomie.

Această primă măsurare directă a fost făcută la scurt timp după ce instrumentele avansate LIGO au intrat online după o actualizare extinsă de cinci ani. Aceste detectoare avansate au preluat date între septembrie 2015 și ianuarie 2016 și pot deja „vedea” de trei până la șase ori până la LIGO inițial, în funcție de tipul sursei. În următorii doi ani, acest lucru va crește la un factor de zece sau mai mult, crescând numărul de surse de unde gravitaționale potențial vizibile cu un factor de o mie!

https://einsteinathome.org

și în franceză
În anii 1960, primii detectoare de unde gravitaționale au fost puse în funcțiune, sub conducerea fizicianului american Joseph Weber. După decenii de încercări de a detecta aceste mici schimbări, ipoteza lui Einstein din teoria relativității generale a fost validată: valurile sunt observate în septembrie 2015 și confirmate în februarie 2016 de detectorul american Ligo. Înainte de a fi detectat din nou în urmă cu doar câteva zile din Europa, pentru prima dată. Aceste unde gravitaționale au fost produse prin fuziunea a două găuri negre, situate la 1,3 miliarde de ani lumină de Pământ. În același timp, este dovada existenței găurilor negre.
https://www.franceculture.fr/sciences/p ... astronomie
0 x
ABC2019
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12927
Înregistrare: 29/12/19, 11:58
x 1008

Re: necunoscutul științific VS legile și principiile fizice în vigoare




de ABC2019 » 12/10/20, 15:51

Enerc a scris:
ABC2019 a scris:
Enerc a scris:Nu este ușor de observat. Deja avem nevoie de o rețea de senzori ca acesta (Ligo):

dacă sunteți unul dintre coautori (lucrați pentru Fecioară?), atunci ar trebui să știți că ceea ce am observat pentru prima dată, nu este observată abaterea luminii de către câmpul gravitațional. pentru o lungă perioadă de timp (și a fost chiar primul test de relativitate generală de Eddington în 1919, care a observat deplasarea aparentă a stelelor atunci când razele treceau în vecinătatea Soarelui, în timpul unei eclipse totale), dar tocmai existența însăși a unde gravitaționale, prin urmare aceste „vibrații” ale câmpului gravitațional (în timp ce până atunci măsuram doar „static”).

cu excepția faptului că
A fost adevărat? De fapt, analizele imaginilor lui Sobral din Brazilia nu au dat rezultatele scontate. Eddington și Dyson au decis să nu le păstreze și să păstreze doar fotografia lui Sao Tomé și Principe, ale cărei concluzii au fost de acord cu previziunile lui Einstein. De atunci, multe experimente au făcut posibilă verificarea validității relativității generale.
https://www.herodote.net/29_mai_1919-evenement-1

Adevăratul punct culminant este aici:
Scopul nostru pe termen lung este de a face primele detecții directe ale emisiilor de unde gravitaționale de la stelele de neutroni care se învârt. Undele gravitaționale au fost prezise de Albert Einstein acum un secol și au fost văzute direct pentru prima dată în 14 septembrie 2015. Această observație a undelor gravitaționale dintr-o pereche de găuri negre care se contopesc deschide o nouă fereastră asupra universului și deschide o nouă eră în astronomie.

Această primă măsurare directă a fost făcută la scurt timp după ce instrumentele avansate LIGO au intrat online după o actualizare extinsă de cinci ani. Aceste detectoare avansate au preluat date între septembrie 2015 și ianuarie 2016 și pot deja „vedea” de trei până la șase ori până la LIGO inițial, în funcție de tipul sursei. În următorii doi ani, acest lucru va crește la un factor de zece sau mai mult, crescând numărul de surse de unde gravitaționale potențial vizibile cu un factor de o mie!

https://einsteinathome.org

și în franceză
În anii 1960, primii detectoare de unde gravitaționale au fost puse în funcțiune, sub conducerea fizicianului american Joseph Weber. După decenii de încercări de a detecta aceste mici schimbări, ipoteza lui Einstein din teoria relativității generale a fost validată: valurile sunt observate în septembrie 2015 și confirmate în februarie 2016 de detectorul american Ligo. Înainte de a fi detectat din nou în urmă cu doar câteva zile din Europa, pentru prima dată. Aceste unde gravitaționale au fost produse prin fuziunea a două găuri negre, situate la 1,3 miliarde de ani lumină de Pământ. În același timp, este dovada existenței găurilor negre.
https://www.franceculture.fr/sciences/p ... astronomie


hem, confuzi evidențierea abaterii razelor de lumină și evidențierea undelor gravitaționale, nu este același lucru!

pentru abaterea razelor de lumină, într-adevăr experimentul Eddington 1919 a fost criticat deoarece era îndoielnic din cauza preciziei sale insuficiente (dar la acea vreme a fost apreciat ca un rezultat esențial !!). Dar de atunci au existat numeroase măsurători ale acestei abateri, inclusiv fenomenul lentilei gravitaționale care a fost observat de mult timp: https://fr.wikipedia.org/wiki/Lentille_gravitationnelle

Pentru undele gravitaționale, într-adevăr, prima dovadă indirectă a fost oferită de studiul mișcării pulsarilor binari, care au arătat că au pierdut energie prin emiterea „ceva” (care cu greu ar putea fi altceva decât OG) , în anii 70, iar măsurarea lor directă a fost posibilă cu interferometrele LIGO și VIRGO, acolo mult mai recent, după cum știți (acum 5 ani).
0 x
A trece pentru un idiot în ochii unui prost este o plăcere gourmet. (Georges COURTELINE)

Mééé neagă că nu a mers la petreceri cu 200 de persoane și nici măcar nu a fost bolnav moiiiiiii (Guignol des bois)

Înapoi la «Media și știri: emisiuni TV, rapoarte, cărți, știri ...»

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 176