Artați fața ascunsă a energiilor verzi

Cărți, emisiuni de televiziune, filme, reviste sau muzică pentru a partaja, consilier pentru a descoperi ... Discutați cu evenimente curente legate în mod direct sau indirect, la econologic, mediu, energie, societate, consum (legi noi sau standarde) ...
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6515
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1637

Artați fața ascunsă a energiilor verzi




de Macro » 25/11/20, 08:31

0 x
Singurul lucru care este sigur în viitor. Este probabil că este în concordanță cu previziunile noastre ...
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11042

Re: Arte fața ascunsă a energiilor verzi




de Christophe » 25/11/20, 08:37

Și partea ascunsă a fosilelor? Vorbim despre asta?

Am aflat recent despre asta forum că au fost subvenționați în valoare de 6000 miliarde pe an!

Aceasta reprezintă 7.5% din PIB-ul global!
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13698
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1516
A lua legatura cu:

Re: Arte fața ascunsă a energiilor verzi




de izentrop » 25/11/20, 08:47

Ce risipă monstruoasă care ne va duce și mai repede la pisica cea mare ...Imagine
Puteți adăuga acest link în primul mesaj, acesta va fi activ în această seară
0 x
ABC2019
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12927
Înregistrare: 29/12/19, 11:58
x 1008

Re: Arte fața ascunsă a energiilor verzi




de ABC2019 » 25/11/20, 08:58

Christophe a scris:Și partea ascunsă a fosilelor? Vorbim despre asta?

Am aflat recent despre asta forum că au fost subvenționați în valoare de 6000 miliarde pe an!

Aceasta reprezintă 7.5% din PIB-ul global!

această cifră este complet fantezistă, având în vedere cât costă, ar însemna că câștigați bani cumpărând fosile!

aici https://www.connaissancedesenergies.org ... ons-180123

vorbim despre 260 miliarde pentru combustibili fosili și 170 miliarde pentru surse regenerabile. Mai mult în termeni absoluți, dar mult mai puțin în termeni relativi, deoarece combustibilii fosili produc de cel puțin 10 ori mai mult decât sursele regenerabile de energie (și chiar numărând hidraulica, care nu ar trebui să fie cea mai subvenționată).
0 x
A trece pentru un idiot în ochii unui prost este o plăcere gourmet. (Georges COURTELINE)

Mééé neagă că nu a mers la petreceri cu 200 de persoane și nici măcar nu a fost bolnav moiiiiiii (Guignol des bois)
ENERC
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 725
Înregistrare: 06/02/17, 15:25
x 255

Re: Arte fața ascunsă a energiilor verzi




de ENERC » 25/11/20, 09:00

Voi urmări videoclipul mai târziu, dar am primit o reclamă Porsche Cayenne la început ... și așa a început prost :şoc: . Un videoclip finanțat de lobby-ul petrolier?

Acest interviu cu Elon Musk este foarte interesant, deoarece vorbește despre viitorul apropiat:


Pentru a rezuma în franceză:
- eliminarea solventului în etapa de fabricare a bateriei (solvent foarte poluant)
- reducere foarte puternică a cobaltului (minele din Congo)
- nou proces de extracție a litiului cu clorură de sodiu reciclată (în loc de acid sulfuric)
- 55 (€ sau $?) Per kWh la nivelul celulei
- 200 GWh produse pe an la Berlin (pentru ~ 3 milioane de vehicule)

Energiile verzi nu sunt verzi, dar la fel ca în cazul poluării cu petrolul va scădea în timp. Vom avea un cod minier curat în același mod în care am introdus convertoarele catalitice și am interzis plumbul pe benzină.
1 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11042

Re: Arte fața ascunsă a energiilor verzi




de Christophe » 25/11/20, 09:05

ABC2019 a scris:
Christophe a scris:Și partea ascunsă a fosilelor? Vorbim despre asta?

Am aflat recent despre asta forum că au fost subvenționați în valoare de 6000 miliarde pe an!

Aceasta reprezintă 7.5% din PIB-ul global!

această cifră este complet fantezistă, având în vedere cât costă, ar însemna că câștigați bani cumpărând fosile!

aici https://www.connaissancedesenergies.org ... ons-180123

vorbim despre 260 miliarde pentru combustibili fosili și 170 miliarde pentru surse regenerabile. Mai mult în termeni absoluți, dar mult mai puțin în termeni relativi, deoarece combustibilii fosili produc de cel puțin 10 ori mai mult decât sursele regenerabile de energie (și chiar numărând hidraulica, care nu ar trebui să fie cea mai subvenționată).


Am văzut rapid o diagramă care părea serioasă ... postată acum câteva zile nu știu în ce subiect de nu știu cine ...

Ajutor ?

Enerc erai tu?
0 x
ENERC
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 725
Înregistrare: 06/02/17, 15:25
x 255

Re: Arte fața ascunsă a energiilor verzi




de ENERC » 25/11/20, 09:29

Christophe a scris:
ABC2019 a scris:
Christophe a scris:Și partea ascunsă a fosilelor? Vorbim despre asta?

Am aflat recent despre asta forum că au fost subvenționați în valoare de 6000 miliarde pe an!

Aceasta reprezintă 7.5% din PIB-ul global!

această cifră este complet fantezistă, având în vedere cât costă, ar însemna că câștigați bani cumpărând fosile!

aici https://www.connaissancedesenergies.org ... ons-180123

vorbim despre 260 miliarde pentru combustibili fosili și 170 miliarde pentru surse regenerabile. Mai mult în termeni absoluți, dar mult mai puțin în termeni relativi, deoarece combustibilii fosili produc de cel puțin 10 ori mai mult decât sursele regenerabile de energie (și chiar numărând hidraulica, care nu ar trebui să fie cea mai subvenționată).


Am văzut rapid o diagramă care părea serioasă ... postată acum câteva zile nu știu în ce subiect de nu știu cine ...

Ajutor ?

Enerc erai tu?

Sunt eu.

Cele 500 de miliarde pe an corespund investițiilor și ajutoarelor directe (de exemplu, un port minier construit de un stat),
Cele 6000 miliarde adaugă scutiri de taxe.
Câteva exemple de scutiri de taxe:
- kerosen
- scutirea de taxe pe combustibilii rutieri pentru profesioniști;
- combustibili agricoli,
- crezi că fabrica care produce sticle de plastic plătește TICPE?
În opinia mea, este mai mult de 7% din PIB în Franța ....
0 x
ABC2019
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12927
Înregistrare: 29/12/19, 11:58
x 1008

Re: Arte fața ascunsă a energiilor verzi




de ABC2019 » 25/11/20, 09:35

Enerc a scris:
Christophe a scris:
ABC2019 a scris:această cifră este complet fantezistă, având în vedere cât costă, ar însemna că câștigați bani cumpărând fosile!

aici https://www.connaissancedesenergies.org ... ons-180123

vorbim despre 260 miliarde pentru combustibili fosili și 170 miliarde pentru surse regenerabile. Mai mult în termeni absoluți, dar mult mai puțin în termeni relativi, deoarece combustibilii fosili produc de cel puțin 10 ori mai mult decât sursele regenerabile de energie (și chiar numărând hidraulica, care nu ar trebui să fie cea mai subvenționată).


Am văzut rapid o diagramă care părea serioasă ... postată acum câteva zile nu știu în ce subiect de nu știu cine ...

Ajutor ?

Enerc erai tu?

Sunt eu.

Cele 500 de miliarde pe an corespund investițiilor și ajutoarelor directe (de exemplu, un port minier construit de un stat),
Cele 6000 miliarde adaugă scutiri de taxe.
Câteva exemple de scutiri de taxe:
- kerosen
- scutirea de taxe pe combustibilii rutieri pentru profesioniști;
- combustibili agricoli,
- crezi că fabrica care produce sticle de plastic plătește TICPE?
În opinia mea, este mai mult de 7% din PIB în Franța ....


deci ar fi scutiri de impozite care adaugă un cost combustibililor fosili pe care le considerați ca o subvenție. De exemplu, dacă impunem 20% impozit pe motorină pentru persoane fizice, dar scutim șoferii, considerăm că este scutirea de 20% pentru șoferii care sunt o subvenție ...

un pic special ca calcul, oricum, deoarece nu exista deloc impozit, nu ar mai exista subvenție. Sau în această logică ar fi necesar să se deducă suma impozitelor din sumele subvențiilor.

Dar, în acest caz, trebuie să considerăm, de asemenea, că neimpozitarea energiilor regenerabile trebuie, de asemenea, considerată subvenție?

Mai mult, ți-aș reaminti că, dacă ne gândim că energia este baza producției de bogăție, putem estima că fosilele produc 80% din bogăția produsă, deci în jur de 60 miliarde de dolari în avere.
0 x
A trece pentru un idiot în ochii unui prost este o plăcere gourmet. (Georges COURTELINE)

Mééé neagă că nu a mers la petreceri cu 200 de persoane și nici măcar nu a fost bolnav moiiiiiii (Guignol des bois)
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13698
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1516
A lua legatura cu:

Re: Arte fața ascunsă a energiilor verzi




de izentrop » 25/11/20, 19:40

O critică constructivă a documentarului, este adevărat cu o mulțime de argumente autoritare
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13698
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1516
A lua legatura cu:

Re: Arte fața ascunsă a energiilor verzi




de izentrop » 26/11/20, 10:58

Documentul este destul de dependent de lipsa nuanțelor.

În uz, chiar produs în China, vehiculul electric are o amprentă de carbon mai bună decât alte tipuri de motorizare conform Federației Europene pentru Transporturi și Mediu https://www.clubic.com/transport-electr ... antes.html
Imagine

Videoclipul este acum live de la 13:14
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la «Media și știri: emisiuni TV, rapoarte, cărți, știri ...»

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 277