Observație: serialele tale preferate Netflix, Amazon Prime, Salto, Canal + ... și în altă parte!

Cărți, emisiuni de televiziune, filme, reviste sau muzică pentru a partaja, consilier pentru a descoperi ... Discutați cu evenimente curente legate în mod direct sau indirect, la econologic, mediu, energie, societate, consum (legi noi sau standarde) ...
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79120
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973

Observație: serialele tale preferate Netflix, Amazon Prime, Salto, Canal + ... și în altă parte!




de Christophe » 25/05/21, 10:49

Spune-mi ce seriale urmărești (pe VOD), îți spun cine ești! O relaxare culturală puțin regulată face mult bine în lumea covidă, care trece prin închidere!

Am avut un subiect despre filme media / opinion-on-your-best-favourite-movies-to-recomanda-a-vedea-sau-a-recomanda-t10639.html dar nu pe seria pe care ați recomanda-o, cu excepția câtorva subiecte dedicate pe serie, cum ar fi de exemplu Breaking Bad

Acum, când VOD-urile sunt bine stabilite și generează sute de milioane de dolari în fiecare lună, multe serii de foarte bună calitate sunt lansate în mod regulat, în special pe Netflix și Amazon Prime.

Pentru Salto va trebui să așteptăm puțin mai mult pentru a obține producția originală, dar există deja câteva serii interesante (în special, au avut exclusivitatea francofonă pentru FARGO S4): electricite-electronic-informatique / j-ai-testing-salto-le-vod-francais-a-la-netflix-app-android-a-la-rue-t16656.html

si eu gandesc la fel seria compensează parțial unele deficiențe societale actuale (cum ar fi lipsa legăturilor și a sociabilității ... deci compensăm cu o sociabilitate „virtuală” obișnuită cu personajele recurente pe care le vedem în mod regulat în seria noastră și de care ajungem să ne atașăm (mai mult sau mai puțin) ...

Personal, nu este neobișnuit pentru mine să am un pic de durere în inimă când termin o serie bună pe care o bucurasem cu adevărat și pe care o urmasem de săptămâni!

Ceea ce explică probabil succesul seriilor și numărul tot mai mare de producție de serie de calitate ... sau este invers? Nu, trebuie să fie compania care nu se încurcă cu seriile care influențează societatea! : Cheesy:

O altă explicație este mercantilă și de marketing: este mai ușor să luați un client VOD captiv cu seriile decât cu filmele. Din simplul motiv al duratei de viață a unei serii (și a disponibilității prin mijloace nelegitime)

Pentru fiecare serie indic tipul acestuia, numărul de sezoane și episod și durata totală, originea și anul primei emisiuni (pentru a afla dacă este compatibil cu dorințele și obiceiurile tale).

Pentru tipurile de serii, iată definițiile: https://fr.wikipedia.org/wiki/S%C3%A9ri ... %A9e#Types

Serii buclate

O serie în buclă este o serie a cărei episoadele se succed independent unul de celălalt cu personaje recurente. Acesta este cazul cu Malcolm (deși unele episoade sunt „de continuat” deci în 2 sau 3). Înțelegeți practic că fiecare episod este încheiat la sfârșit ^^

Seria Antologie

O serie în care structura narativă este identică și repetitivă între episoade sau sezoane, fără personaje recurente, dar care se încadrează într-un cadru generic, având o temă, un gen, un spirit comun. Fiecare episod este independent și spune o poveste originală completă, făcându-l un adevărat film TV.

serial

O telenovelă este un serial care prezintă o poveste care se întinde pe un sezon complet de episoade, Vezi mai mult. Unul dintre punctele forte ale telenovelei este, prin urmare, că privitorul este „obligat” să urmărească toate episoadele pentru a cunoaște rezultatul.

Serial-Series

O serie serial (numită și serie serial sau serie feuilletonesque, sau chiar serie mixtă) este o serie în care coexistă două tipuri de povești în același timp: una care este finalizată la sfârșitul episodului și una care se întinde pe mai multe episoade. Prin urmare, este un tip de ficțiune intermediar între telenovela și serialul cu episoade cret.

Serii scurte

Tip de serie serial într-un singur sezon de câteva episoade (de obicei 2-10) a cărei poveste principală s-a încheiat la sfârșitul sezonului. Este posibil să aveți spin-off-uri sau o continuare cu o poveste nouă în caz de succes, dar nu o continuare directă.

Încep cu o serie de culturi care este deja cam veche (dar subiectul nu privește doar seriile noi):

"Malcolm în mijloc)". Tipul: serial integral, 7 sezoane, 151 de episoade de 21 de minute, aproximativ 52 de ore. SUA 2000



Un mic spoiler:



O serie bună „despre viața de zi cu zi” (pentru a privi în familie deci dacă este posibil) ... cu părinți care fac ce pot și copii care nu dor niciodată unul ... de multe ori exagerat! Dar tatăl, interpretat de excelentul Bryan Cranston (eroul din Breaking Bad) este un adolescent care nu este întotdeauna responsabil! Dovezile:



Dacă săpăm puțin în fiecare episod oferă o mică lecție de viață: această serie este educativă! : Cheesy:

Mai multe informații:

https://fr.wikipedia.org/wiki/Malcolm_(s%C3%A9rie_t%C3%A9l%C3%A9vis%C3%A9e)
https://www.lesinrocks.com/series/on-a- ... 6-07-2020/
https://hitek.fr/actualite/10-choses-sur-malcolm_9107

Seria amintește oarecum de Madame is servită sau căsătorită, doi copii ai vremii (pentru viața de familie), dar mult mai bine ...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79120
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973

Re: Observație: serialele tale preferate Netflix, Amazon Prime, Salto, Canal + ... și în altă parte!




de Christophe » 25/05/21, 11:43

Fargo. Tip: telenovelă pe sezon (săpun de sezon?), 4 sezoane, 41 de episoade de 48 de minute, aproximativ 33 de ore, SUA 2014

Inspirat din filmul cult Fargo (doar pentru sezonul 1) din anii 90 și produs și de frații Cohen,Cred că seria depășește cu mult producția originală ! Film original pe care l-am văzut din nou după serial și pe care l-am găsit ... fără gust și gol ... (în 1h40 nu putem trata personajele și o poveste ca în 10h din serie ...)

Atmosfera, povestirile și psihologia personajelor sunt teribile.

Fiecare sezon al seriei este independent, cu actori diferiți; cu toate acestea, evenimentele din sezonul 2 sunt menționate de mai multe ori în sezonul 1. Fiecare episod începe cu „Aceasta este o poveste adevărată”, dar în realitate această mențiune este un semn al filmului Fargo și are singurul scop de a înșela privitorul

Puteți urmări serialul în orice ordine doriți.

Cel mai rău este 3 după părerea mea și am pus 1 și 2 la egalitate pe locul 1.

Sezonul 1


Sezonul 2


Sezonul 3


Sezonul 4 (numai pe Satlo în Franța)


Sunt de acord cu telerama: https://www.telerama.fr/series-tv/fargo ... 717571.php

„Fargo”, sezonul 4 pe Salto: mai larg, istoric, politic ... dar mai puțin plăcut

BA al filmului



Pagina wiki: https://fr.wikipedia.org/wiki/Fargo_(s%C3%A9rie_t%C3%A9l%C3%A9vis%C3%A9e)
1 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79120
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973

Re: Observație: serialele tale preferate Netflix, Amazon Prime, Salto, Canal + ... și în altă parte!




de Christophe » 25/05/21, 12:45

Tocmai am terminat, Spionul ... mi se pare foarte ciudat, mai ales la început, să o văd pe Sacha Cohen într-un rol serios ... :şoc: :şoc: :şoc:

Spune adevărata și neverosimila poveste a lui Eli Cohen: https://fr.wikipedia.org/wiki/Eli_Cohen

Este cunoscut pentru munca sa de spionaj între 1961 și 1965 în Siria, unde a dezvoltat relații strânse cu ierarhia politică și militară și a devenit consilier principal al ministrului apărării. Potrivit unor surse, informațiile pe care le-a adunat înainte de arestare a fost un element important în victoria Israelului asupra Siriei și cucerirea înălțimilor Golan în timpul războiului de șase zile.

Spionul. Tip: mini-serie istorică în serie, 1 sezon, 6 episoade de 50 de minute, aproximativ 5 ore. Franța 2019



Da, este franceză, în ciuda aparențelor: https://fr.wikipedia.org/wiki/The_Spy_(s%C3%A9rie_t%C3%A9l%C3%A9vis%C3%A9e)
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79120
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973

Re: Observație: serialele tale preferate Netflix, Amazon Prime, Salto, Canal + ... și în altă parte!




de Christophe » 25/05/21, 12:57

Încă rescriu un mesaj pe Breaking Bad, dar veți găsi mai multe informații în acest subiect vechi: medias / breaking-bad-la-serie-masterpiece-in-October-on-arte-t9997.html

Seria se concentrează pe Walter White, un profesor de chimie supracalificat și om de familie, care, aflând că are cancer pulmonar terminal, cade în crimă pentru a-și asigura viitorul financiar al familiei. Pentru aceasta, el se angajează în fabricarea și vânzarea de metamfetamină cu ajutorul unuia dintre foștii săi studenți, Jesse Pinkman. Povestea are loc în Albuquerque, New Mexico.

Breaking Bad, serial, 5 sezoane, 62 de episoade de 50 de minute, aproximativ 52 de ore. SUA 2008



https://fr.wikipedia.org/wiki/Breaking_Bad

Este unul dintre cele mai bune seriale din istoria televiziunii, potrivit criticilor profesioniști și amatori.

Breaking Bad a avut 2 spin off-uri: un prolog și un epilog. Vezi următoarele mesaje.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79120
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973

Re: Observație: serialele tale preferate Netflix, Amazon Prime, Salto, Canal + ... și în altă parte!




de Christophe » 25/05/21, 13:21

Continu pe cele 2 spin off-uri din Breaking Bad, așa se face: Better Call Saul și El Camino (un film)

Better Call Saul, telenovelă, 5 sezoane (în producție), 50 de episoade de 50 de minute, aproximativ 42 de ore. SUA 2015

În acest moment este un Preludiu Breaking Bad, centrată pe viața lui Saul Goodman, avocatul corupt al lui Walter White.

Spun pentru moment pentru că are loc înainte de Breaking Bad, dar este foarte posibil ca Saul să se întâlnească într-o bună zi cu Walter White (o mulțime de personaje Breaking Bad sunt deja acolo) într-unul dintre episoadele viitoare (nevăzut încă S5).

Ceea ce ar fi interesant: am avea aceeași poveste văzută în 2 moduri diferite. Este o tehnică care există în cinema, dar care este destul de rară și care îmi place mult!



Un mic spoiler (dar este atât de complicat încât este în regulă):



El Camino, film de 2 ore, SUA 2019

Aceasta este o Breaking Bad postlude, la sfârșitul cursei lui Jesse Pinkman în lunile următoare sfârșitului sezonului 5 din Breaking Bad



Să nu urmărești fără să fi încheiat seria ... ceea ce ar fi fără interes!

https://fr.wikipedia.org/wiki/El_Camino_:_Un_film_Breaking_Bad
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6459
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1610

Re: Observație: serialele tale preferate Netflix, Amazon Prime, Salto, Canal + ... și în altă parte!




de Macro » 25/05/21, 13:24

Probabil mi-e dor de o mulțime de lucruri .... Dar .... nu pot sta în fața unui ecran nici măcar pentru scurta durată a unui episod serial ... Fără să adorm ...
0 x
Singurul lucru care este sigur în viitor. Este probabil că este în concordanță cu previziunile noastre ...
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadeboisTheBack
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 14823
Înregistrare: 10/12/20, 20:52
Locul de amplasare: 04
x 4302

Re: Observație: serialele tale preferate Netflix, Amazon Prime, Salto, Canal + ... și în altă parte!




de GuyGadeboisTheBack » 25/05/21, 13:26

Macro a scris:Probabil mi-e dor de o mulțime de lucruri .... Dar .... nu pot sta în fața unui ecran nici măcar pentru scurta durată a unui episod serial ... Fără să adorm ...

Eu este opusul, pot înghiți ore și ore de serii fără să mă scufund.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79120
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973

Re: Observație: serialele tale preferate Netflix, Amazon Prime, Salto, Canal + ... și în altă parte!




de Christophe » 25/05/21, 14:21

Știu acel Macro, dar cu Harry Potter ... nu am știut niciodată cum să termin unul ...! Nebun cum mi-au adormit aceste filme pe cât de mult fascinează anumite alte suflete!

Altfel fă ca mine (și așa cum ar trebui să trăiască toată lumea): lucrează mai puțin, vei dormi mai puțin pe canapea! : Mrgreen:

Cunoscându-vă, universul Fargo și Breaking Bad (este aproape) ar trebui să vă placă cu adevărat! Apoi, Malcolm a văzut și cum vorbești despre copiii tăi! : Mrgreen:

Altfel există și Xanadu medias / xanadu-la-serie-classee-x-sur-arte-t10806.html dar până la urmă nu l-am urmărit niciodată!
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79120
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973

Re: Observație: serialele tale preferate Netflix, Amazon Prime, Salto, Canal + ... și în altă parte!




de Christophe » 25/05/21, 14:22

GuyGadeboisLeRetour a scris:Eu este opusul, pot înghiți ore și ore de serii fără să mă scufund.


Bin hai, împărtășește !! ('nenorocit egoist : Mrgreen: : Mrgreen: )!
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79120
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973

Re: Observație: serialele tale preferate Netflix, Amazon Prime, Salto, Canal + ... și în altă parte!




de Christophe » 25/05/21, 14:58

Continu ... În aceeași temă ca Breaking Bad, dar un univers diferit, Narcos este povestea lui Pablo Escobar și a traficului de cocaină în America de Sud.

Narcos este inspirat de fapte reale care se referă la lupta DEA și a autorităților columbiene împotriva lui Pablo Escobar.

Agenții DEA Steve Murphy și Javier Peña au existat de fapt. Boyd Holbrook și Pedro Pascal, care le joacă pe ecran, au petrecut o zi cu ei la centrul de instruire DEA. Ei i-au sfătuit pe scriitori cu privire la cronologia faptelor și la numărul de detalii. Pentru Javier Peña, a fost vorba de a le descrie „minciuna, corupția, sexul, dragostea ...” care a făcut țesătura vieții lui Pablo Escobar și a urmăririi sale.

José Padilha a integrat imagini de arhivă în producție pentru a se apropia cât mai mult de faptele cunoscute. Astfel, în episodul 4 îl putem vedea pe Luis Carlos Galán făcând campanie pentru alegerile prezidențiale și în favoarea extrădării traficanților de droguri în Statele Unite, zborul asupra nenumăratelor case și proprietăți ale lui Pablo Escobar, o fotografie a lui Escobar încărcând droguri pe un nicaraguan. asfaltul îndreptat spre Statele Unite, atacul asupra laboratoarelor clandestine de către forțele armate columbiene în mijlocul junglei și capturarea tribunalului din Bogota de către gherilele M-19 care ar fi fost ghidate de la distanță de Pablo Escobar în lupta sa împotriva extrădărilor .


Am aflat acolo că Pablo a reușit să fie adjunct pentru o vreme și că face „caritate” pentru cei mai săraci ...

Ales efemer până ce restul clasei politice îl denunță ... neacceptând o mai putredă decât ea! : Mrgreen:

Sunt 3 sezoane, dar căderea lui Pablo vine la sfârșitul S2.

Narcos, telenovelă istorică, 3 sezoane (2 + 1), 30 de episoade, 50 de minute, 25 de ore, SUA 2015



https://fr.wikipedia.org/wiki/Narcos

Fiul său, în urma seriei, a scris o carte și chiar vorbește despre ea la un televizor din Franța:



0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la «Media și știri: emisiuni TV, rapoarte, cărți, știri ...»

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 177