Cu privire la ce greșește Nicolas Hulot! Opinie personala

Cărți, emisiuni de televiziune, filme, reviste sau muzică pentru a partaja, consilier pentru a descoperi ... Discutați cu evenimente curente legate în mod direct sau indirect, la econologic, mediu, energie, societate, consum (legi noi sau standarde) ...
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79127
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10975

Cu privire la ce greșește Nicolas Hulot! Opinie personala




de Christophe » 08/11/06, 10:09

După (r) hype-ul diatic despre Hulot și interviul său cu JT de la FR2 aseară, aș vrea să spun câteva cuvinte despre politica sa.

A) SUNT DE ACORD CU EL:

1) Mediul depășește diviziunea stânga-dreapta

2) Trebuie să acționăm RAPID și eficient

3) Revalorizarea agriculturii, meșteșugurilor

4) Implementarea campaniilor majore de conștientizare (nu ne așteptam la asta ...)

B) NU SUNT DE ACORD CU EL:

1) Vorbeste eforturi financiare să vă echipați cu materiale mai puțin energice mă șochează profund. Într-o societate ecologică nu s-ar pune nici măcar întrebarea: echipamentul ar fi instalat sistematic.

2) Apărarea subvențiilor pentru echipamentele din aceleași materiale este posibilitatea de a garanta supra-facturarea prețurilor și mai ales pentru a controla creșterea pieței (subvenționăm pe cine și ce vrem să subvenționăm ...) ...

Energiile regenerabile chineze vor ateriza în curând în Europa (turbină eoliană de 1kW la 2-3000 € ...) nimeni (oficial) nu va vorbi despre asta ... Punem pariu?

3) În cele din urmă și, în special, toate discursurile și acțiunile sale preocupă doar (poluatori urâți) de indivizi. Ei sunt singurii care trebuie să depună eforturi cu precizie ... impunitate totală pentru industriași...

Lupta trebuie dusă pe 2 fronturi: indivizii folosesc în principal produse industriale ...

În cele din urmă, el vrea să facă din Franța un exemplu. Foarte bine.

Dar uită să spună că suntem cu mulți ani în urmă cu vecinii noștri europeni (în aproape toate domeniile, cu excepția avantajului său cert de CO2 datorită energiei nucleare): în cel mai bun caz vom reuși să-l aducem la standard ... Fără îndoială că NICIODATĂ un exemplu ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Lolox
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 18
Înregistrare: 14/10/06, 16:48
Locul de amplasare: În Lorena




de Lolox » 08/11/06, 13:39

Sunt în mare parte de acord cu analiza ta, Christophe ...
Dar, unde am pus o avertizare, este pe punctul de a decolora între industriași și indivizi.

Nu trebuie să ne ascundem fața.
Deși este de la sine înțeles că industriașii sunt sursa unei mari părți a poluării mediului nostru, ar trebui, de asemenea, menționat că indivizii nu contează nici pentru cantitatea neglijabilă.
Utilizarea necontrolată a substanțelor chimice din ce în ce mai agresive în timpul întreținerii gospodăriei, utilizarea nesăbuită a aparatelor de uz casnic înfometate etc. contribuie, de asemenea, la procesul de degradare a mediilor naturale.
Numai că, în imaginația colectivă, „fabricile” sunt principalii poluatori ...
Deci, de ce ar trebui ca indivizii să facă cel mai mic efort?! (Dacă nu pentru a economisi la facturile de energie!).

Fiind investit într-o asociație pentru a crește gradul de conștientizare a conservării mediului, văd foarte regulat, împreună cu „publicul larg”, că indivizii nu sunt conștienți de contribuția lor la poluarea actuală. Dacă numai prin obiceiurile lor de consum ...

La același preț, foarte puțini vor face pasul cumpărării unui produs de curățare marcat cu eticheta ecologică europeană?!

În acest sens, cred că este bine să îndrăznim să spunem că toți (indivizii) avem o parte din responsabilitate în situația actuală ... Cel puțin, are meritul de a nu zgâria electoratul în simtul parului !!!

Și apoi, pentru a îmbunătăți lucrurile, cine îndrăznește să spună cu voce tare, potențialilor alegători, că va trebui să facem eforturi, chiar sacrificii?! :?:
0 x
„Experiența este numele pe care oamenii îl dau greșelilor lor” O. Wilde
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79127
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10975




de Christophe » 08/11/06, 13:52

Da, sunt complet de acord cu tine ...

Ceea ce am vrut să implic când vorbesc despre industriași nu a fost atât poluarea lor, cât și faptul că nu a existat o dezvoltare reală a unor soluții concrete și eficiente ... cel puțin pentru transport (deoarece politica producătorii merg mai degrabă pe cealaltă direcție ...).

Cu alte cuvinte: poluarea indivizilor se datorează produselor pe care le utilizează și care au fost proiectate de producători!

Când știm că Citroën eco2000 în 1983 a consumat 3L la 100 și vedem consumul actual de mașini noi ... sincer ...

După ce apărătorii producătorilor vor spune: „Realizăm produse pe care oamenii le cer”.

Oh da ? Și nimeni nu vrea o mașină care să consume 2L la 100 atunci? Asta e tot dracu, asta e tot ...

Trăiască Loremo!

ps: ai vorbit despre Kyot-home la asociația ta? Ne permite să evaluăm impactul energiilor indivizilor http://www.kyot-home.com/
0 x
Avatar de l'Utilisateur
bham
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1666
Înregistrare: 20/12/04, 17:36
x 6

Re: Despre ce greșește Nicolas Hulot! Opinie personala




de bham » 08/11/06, 15:55

Christophe a scris:B) NU SUNT DE ACORD CU EL:

1) Vorbeste eforturi financiare să vă echipați cu materiale mai puțin energice mă șochează profund. Într-o societate ecologică nu s-ar pune nici măcar întrebarea: echipamentul ar fi instalat sistematic.

Te poți dezvolta? Nu înțeleg ce vrei să spui. :|

Christophe a scris:[2) Pentru a apăra subvențiile pentru echipamentele din aceleași materiale este posibilitatea de a garanta supra-facturarea prețurilor și mai ales pentru a controla creșterea pieței (subvenționăm pe cine și ce VREAM să subvenționăm ...) ....

+1, o putem vedea clar astăzi la prețul cazanelor pe lemn de înaltă eficiență (de la 12000 la 25000 € !!!!). Aici, apropo, aș avea o întrebare despre calcularea eficienței unui cazan. Voi vedea dacă există vreun subiect pe această temă, dacă nu, voi face unul.

Christophe a scris:Energiile regenerabile chineze vor ateriza în curând în Europa (turbină eoliană de 1kW la 2-3000 € ...) nimeni (oficial) nu va vorbi despre asta ... Punem pariu?

S-a făcut deja, în termeni de energie solară, deoarece compania franceză Bysun vinde tuburi de vid fabricate în China.
Christophe a scris:3) În cele din urmă și, în special, toate discursurile și acțiunile sale preocupă doar (poluatori urâți) de indivizi. Ei sunt singurii care trebuie să depună eforturi cu precizie ... impunitate totală pentru industriași...
Lupta trebuie dusă pe 2 fronturi: indivizii folosesc în principal produse industriale ...

+1+1+1+1+1+1+1
arată că dezbaterea cu privire la mijloacele de procedat abia a început, ca cea pe care am început-o cu Christine, Rulian, Bûcheron și Nono despre cartea lui Jancovici și că, chiar dacă suntem de acord cu scopul de atins. Cheia este încă să începi dezbaterea pentru a face lucrurile.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
tăietor de lemne
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4731
Înregistrare: 07/11/05, 10:45
Locul de amplasare: În munți ... (Trièves)
x 2




de tăietor de lemne » 08/11/06, 19:06

Christophe a scris:[...]Oh da ? Și nimeni nu vrea o mașină care să consume 2L la 100 atunci? Tot dracu 'e tot ... [...]
Ei bine, nu, nimeni ... :?
[pentru un mare producător, nimeni = mai puțin de câteva zeci de mii de vânzări / an ...]
Chiar și un grup ca VW nu a continuat experimentul „Lupo 3L” în timp ce undeva, era un vehicul care era bun pentru imagine, comparabil din acest punct de vedere cu câteva „nișe” pentru care unii producători laudă. justificați modele foarte scumpe pe care fac o cădere drăguță!

Sunt total de acord cu tine să spui să trăiești LOREMO, dar nu știu ce cifre de vânzări va reuși să realizeze ...
0 x
"Sunt un mare brute, dar eu rareori greșesc ..."
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79127
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10975

Re: Despre ce greșește Nicolas Hulot! Opinie personala




de Christophe » 08/11/06, 20:22

bham a scris:Te poți dezvolta? Nu înțeleg ce vrei să spui. :|


Ei bine, instalarea echipamentului RE ar trebui să fie sistematică (nu am spus OBLIGATORIE), dar sistematică în mintea tuturor celor care renovează ... Prin urmare, nu ar trebui să fie un efort (încă nu treci ... . !!) dar o SATISFACȚIE să o faci !!

Bucheron a scris:Sunt total de acord cu tine să spui să trăiești LOREMO, dar nu știu ce cifre de vânzări va reuși să realizeze ...


Ei bine, cel puțin ... 2: tu și cu mine : Cheesy: și probabil alte câteva persoane din asta forum...

Fără să râd dacă își ține promisiunile și este fiabil (și dacă dezvoltarea sa comercială nu este restricționată din toate părțile) cred că succesul său este asigurat! Este o structură mică ... bcp + flexibilă pe care marile contra ... tors ...

În sfârșit ... vom face adevărat și acest lucru este oarecum în conformitate cu remarca pe care am făcut-o asupra psihologiei: succes social = mașină mare = consum mare și cercul este închis ...

ps: pentru informații, știți câte velsatis au fost vândute înainte ca producția să se oprească?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
tăietor de lemne
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4731
Înregistrare: 07/11/05, 10:45
Locul de amplasare: În munți ... (Trièves)
x 2

Re: Despre ce greșește Nicolas Hulot! Opinie personala




de tăietor de lemne » 08/11/06, 20:59

Christophe a scris:[...] ps: pentru informații, știți câte velsatis au fost vândute înainte de oprirea producției?
Nu se mai produce Vel Satis? :?:
Pentru 2006, în primele 8 luni, cifrele vânzărilor arată în jur de 2500 de modele vândute numai în Franța.

Te vad venind ... : Wink: Dar ferește-te de marjă!
0 x
"Sunt un mare brute, dar eu rareori greșesc ..."
Avatar de l'Utilisateur
Lolox
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 18
Înregistrare: 14/10/06, 16:48
Locul de amplasare: În Lorena




de Lolox » 08/11/06, 21:20

Christophe a scris:[...]
ps: ai vorbit despre Kyot-home la asociația ta? Ne permite să evaluăm impactul energiilor indivizilor http://www.kyot-home.com/


Ah, ei bine, nu prea am înțeles ce ai vrut să spui exact ... Cu detaliile tale, este mult mai clar și nu am nimic de adăugat : Wink:

În caz contrar, este o idee foarte bună să promovezi Kyot-home către membrii asociației :D . Nu am avut încă timp pentru că fac multe alte lucruri, dar se va face în zilele următoare.

PS: Link-ul către site-ul econology a fost unul dintre primele puse online pentru membrii asociației ... De mine evident : Lol:
0 x
„Experiența este numele pe care oamenii îl dau greșelilor lor” O. Wilde
AVEVA
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 67
Înregistrare: 15/12/05, 17:53
Locul de amplasare: Yvelines (Franța)

Nicolas Hulot




de AVEVA » 08/11/06, 21:38

Este posibil ca NH să poată fi contracarat în anumite puncte și este cu el că trebuie să începem dezbaterea, să-i atragem atenția asupra percepției proaste a anumitor elemente pe care le poate avea.
Este regretabil că a forum econologique nu își apucă notorietatea pentru a duce cu sine mișcarea către dezvoltarea durabilă.
: Evil:
Citește:
http://www.la-chronique-agora.com/essais-129.html
0 x
Avatar de l'Utilisateur
tăietor de lemne
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4731
Înregistrare: 07/11/05, 10:45
Locul de amplasare: În munți ... (Trièves)
x 2

Re: Nicolas Hulot




de tăietor de lemne » 08/11/06, 23:56

AVEVA a scris:Este posibil ca NH să poată fi contracarat în anumite puncte și este cu el că trebuie să începem dezbaterea, să-i atragem atenția asupra percepției proaste a anumitor elemente pe care le poate avea.
Este regretabil că a forum econologique nu își apucă notorietatea pentru a duce cu sine mișcarea către dezvoltarea durabilă.
: Evil:
Citește:
http://www.la-chronique-agora.com/essais-129.html
Și....

Care este mesajul tău?
Încălzirea globală și consecințele sale suntem un pic conștient ...
Și nu înțeleg mișcarea ta de dispoziție (proastă)?
0 x
"Sunt un mare brute, dar eu rareori greșesc ..."

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la «Media și știri: emisiuni TV, rapoarte, cărți, știri ...»

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 167