Europa vrea să reducă emisiile de CO2

Cărți, emisiuni de televiziune, filme, reviste sau muzică pentru a partaja, consilier pentru a descoperi ... Discutați cu evenimente curente legate în mod direct sau indirect, la econologic, mediu, energie, societate, consum (legi noi sau standarde) ...
Avatar de l'Utilisateur
jean63
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2332
Înregistrare: 15/12/05, 08:50
Locul de amplasare: Auvergne
x 4

Europa vrea să reducă emisiile de CO2




de jean63 » 10/01/07, 12:51

Citește articolul :
LINK1

Ca parte a planului său de acțiune în domeniul energiei, Comisia va considera că țările dezvoltate, inclusiv UE, ar trebui să-și stabilească obiectivul de a-și reduce emisiile de gaze, în principal CO30, cu 2% în cadrul unui nou acord internațional care va urma actualul Kyoto. protocol care expiră în 2012.
În plus, Comisia va propune miercuri creșterea ponderii energiilor regenerabile la 20% până în 2020, o extindere a obiectivului actual de 12% până în 2010, deși UE este doar la 7%.


Și, de asemenea, un infografic superb despre activitățile umane și emisiile de CO2 și evoluția acestora (pe aceeași pagină în jos și în dreapta).

Rămâne de văzut ce metodă va fi folosită și dacă este suficientă pentru a opri încălzirea actuală!!! Dupa parerea mea: NU.
Dernière édition alin jean63 10 / 01 / 07, 17: 45, editate 2 ori.
0 x
Doar când a renunțat la ultimul copac, a contaminat ultimul pârâu, a pescuit ultimul pește pe care omul îl va observa că banii nu sunt comestibili (MOHAWK indian).
Targol
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1897
Înregistrare: 04/05/06, 16:49
Locul de amplasare: Regiunea Bordeaux
x 2




de Targol » 10/01/07, 14:59

Îmi place foarte mult fotografia 4x4 „Paris-Dakar” de lângă articol: în seria reducere CO2, apare acolo.

Renaud a scris cu mult timp în urmă un cântec despre acest miting:
Renaud a scris:500 de nenorociți pe linia de start,
500 de bursuci pe motocicleta lor
0 x
„Oricine crede că creșterea exponențială poate continua la nesfârșit într-o lume finită este un prost sau un economist”. KEBoulding
Avatar de l'Utilisateur
tăietor de lemne
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4731
Înregistrare: 07/11/05, 10:45
Locul de amplasare: În munți ... (Trièves)
x 2




de tăietor de lemne » 10/01/07, 20:12

Nu am văzut infograficul?
0 x
"Sunt un mare brute, dar eu rareori greșesc ..."
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79118
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973




de Christophe » 10/01/07, 20:17

LOL targol, am avut SUV-ul Honda CR-V...

Imagine
0 x
Avatar de l'Utilisateur
jean63
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2332
Înregistrare: 15/12/05, 08:50
Locul de amplasare: Auvergne
x 4




de jean63 » 10/01/07, 21:02

Bucheron a scris:Nu am văzut infograficul?

dar dacă aproape în jos și în stânga hărții meteo =>

titlu: PARIS (AFP): Mediu: activități umane și emisii de CO2.

Nu o puteți rata!!!!

Targol =>

Apropo, Renaud are un 4X4 la Paris (l-a recunoscut din ochii mei la televizor) a spus ca are nevoie de asta pentru a-si transporta familia (tinera lui sotie + moufletul lui!!)...ce familie. Nicio problemă, încă îmi place curajul și nervii lui (a recunoscut că este unul dintre boboșii... din cântecul lui).
0 x
Doar când a renunțat la ultimul copac, a contaminat ultimul pârâu, a pescuit ultimul pește pe care omul îl va observa că banii nu sunt comestibili (MOHAWK indian).
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79118
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973

Re: Europa dorește să-și reducă emisiile de CO2




de Christophe » 11/03/16, 14:56

Europa vrea...dar nu a realizat aproape nimic...(si restul lumii si mai rau)

Iată evoluția gazelor cu efect de seră în Europa din 1989 oprită în 2004... are cineva o curbă actualizată?

kyoto-en-europe-pic282.jpg.gif
kyoto-en-europe-pic282.jpg.gif (17.32 KB) Vizualizat de 4033 ori


ps: curba este ciudată, cum pot toate gazele să fie mai mici decât CO2 deoarece CO2 este un gaz cu efect de seră? Chiar și în calculul indexat este ciudat...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79118
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973

Re: Europa dorește să-și reducă emisiile de CO2




de Christophe » 11/03/16, 15:13

O curbă mai actualizată a evoluției emisiilor de CO2 la nivel global:

Emisii-CO2-datorite-combustiei-energiei-pic761.jpg.gif


(obiectivul din 2010 al celui precedent nu a fost niciodată atins!)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Gaston
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1910
Înregistrare: 04/10/10, 11:37
x 88

Re: Europa dorește să-și reducă emisiile de CO2




de Gaston » 11/03/16, 15:18

Christophe a scris:ps: curba este ciudată, cum pot toate gazele să fie mai mici decât CO2 deoarece CO2 este un gaz cu efect de seră? Chiar și în calculul indexat este ciudat...
Ei bine, CO2 a crescut în timp ce toate gazele au scăzut, asta este tot ce putem extrage din el...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79118
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973

Re: Europa dorește să-și reducă emisiile de CO2




de Christophe » 11/03/16, 15:39

Da, am înțeles, dar este păcat că nu sunt toate GES pe această curbă...

În general, mi se pare că ne concentrăm puțin prea mult pe CO2...în detrimentul altor gaze...
0 x
philsw
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 13
Înregistrare: 15/04/08, 09:56
Locul de amplasare: Alsacia
x 1

Re: Europa dorește să-și reducă emisiile de CO2




de philsw » 19/03/16, 18:02

Arata interesant!
Dar în concordanță cu ceea ce spun eu (sau alți ecologisti „adevărați”)! : Cheesy: ) prezisese deja în 2001. Pentru ce ? pentru că poate e doar matematică : Wink: . Pentru a rezuma, putem spune că CO2 emis este legat de arderea materialului fosil și deci în cele din urmă de cantitatea extrasă din subteran. Totuși, în timpul promisiunilor de reducere a CO2 făcute de țări sau companii am vorbit doar despre volumele emise... dar nu și volumele extrase din subteran (ideea fiind că dacă scade consumul, va scădea și extracția) . Totuși, principiul societății noastre se bazează pe creșterea prin consum, inevitabil dacă un vânzător (țara producătoare de petrol de exemplu) vede că un client cumpără mai puțin (o țară care consumă mai puțin petrol pentru a emite mai puțin CO2) va încerca să găsească alte clienți (având în vedere creșterea globală, în cele din urmă am găsit o mulțime de țări asiatice, de exemplu)...
Pe scurt, rămân convins că reducerea emisiilor de CO2 va deveni efectivă numai dacă vom negocia o reducere regulată și durabilă a extracției materialelor fosile din subsol. Din păcate, nu am auzit asta în acordurile COp21.
Să spunem că, având în vedere interesele financiare puse în joc, cred că oricum este destul de utopic.
1 x
SUV hibrid

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la «Media și știri: emisiuni TV, rapoarte, cărți, știri ...»

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 180