Sciences et Avenir: articol despre Gillier Pantone

Cărți, emisiuni de televiziune, filme, reviste sau muzică pentru a partaja, consilier pentru a descoperi ... Discutați cu evenimente curente legate în mod direct sau indirect, la econologic, mediu, energie, societate, consum (legi noi sau standarde) ...
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79138
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10976

Sciences et Avenir: articol despre Gillier Pantone




de Christophe » 30/04/08, 12:08

Tocmai a apărut în cel mai recent S&A Special Auto Special.
Este mai puțin rău decât cel al S&V :) (pf) dar îi lipsesc puține explicații științifice pentru gustul meu (și mai ales cel al lui Julien R. presupun...) și face ca econologia să pară un site pur comercial... bla bla dar hei...c E mai bine decât nimic...

O scanez și o pun pe site.


Imagine
Dernière édition alin Christophe 30 / 04 / 08, 14: 23, editate 1 ori.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79138
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10976




de Christophe » 30/04/08, 14:20

Aici este scanat:

Imagine

Continuare și sfârșit pentru descărcare aici: https://www.econologie.com/article-sur-l ... -3801.html

Problema este interesantă, oferă o imagine de ansamblu asupra soluțiilor energetice pentru mașina de mâine... dar nimic nou la orizont... ah dacă vorbesc chiar despre Meyer... :şoc:
Dernière édition alin Christophe 30 / 04 / 08, 17: 38, editate 2 ori.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 15998
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5194




de Remundo » 30/04/08, 15:34

Bună Christophe,

Nu știu dacă este computerul meu, dar când dau clic, mă duce înapoi la pagina de subiect fără să descarc nimic :? :?:
0 x
Imagine
Avatar de l'Utilisateur
gegyx
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6932
Înregistrare: 21/01/05, 11:59
x 2871




de gegyx » 30/04/08, 15:54

:D
trebuie să fie emoția!

Link-ul către S & V este chiar sub cel care duce la acest subiect.

(și chiar deasupra intervenției mele...)
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79138
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10976




de Christophe » 30/04/08, 17:36

Hopa, m-am înșelat... nu, nu emoția, prea mult copy/paste în același timp :)

Dau linkul: https://www.econologie.com/article-sur-l ... -3801.html

Cu toate acestea, dacă te-ai abonat la fluxurile RSS, ai avea linkul potrivit direct pe desktop (sau în altă parte...): https://www.econologie.com/abonnement-pa ... -3672.html
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 15998
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5194




de Remundo » 30/04/08, 17:59

Mulțumesc Christophe!

Tocmai am citit toate astea. Am văzut că a fost și Christophe TARDY, prietenul lui JPP, cel puțin la un moment dat...

TARDY este acum mai precaut deoarece nu anunță în prealabil vreo reducere a consumului pentru sistemele sale.

Este adevărat că efectele injectării cu apă sunt intrigante. Eu personal cred că poate exista un efect de promovare a arderii într-o atmosferă ușor umedă. Apa are afinități chimice cu moleculele organice, are și polarizabilitate... Frontul de flăcări poate se mișcă mai repede, arderea ar fi astfel mai completă.

Pentru a progresa, ar fi necesară reunirea specialiștilor experimentali și a unui expert în ardere/modelare.

Și faceți un banc de testare demn de acest nume. Știu că studenții de inginerie de la Echo Engine² fac tot posibilul, dar avem nevoie de un banc de testare al producătorului... cu măsurarea în timp real a tot, a tot, a tot (aer admis, consum de apă, RPM, putere, analiză a gazelor de eșapament).

Pentru că presupusa reducere a consumului este încă sub sabia lui Damocles a reducerii puterii... în ciuda altor avantaje aparent dovedite în ceea ce privește poluarea prin evacuare...

Un alt lucru care va strica viețile experimentatorilor sunt corecțiile necunoscute ale sistemelor electronice moderne pentru a gestiona injecția. Nici măcar producătorii nu trebuie să știe cum reacționează procesoarele și algoritmii lor la asamblarea Gillier Pantone. :?

@+
0 x
Imagine
Avatar de l'Utilisateur
lio74
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 333
Înregistrare: 15/03/06, 23:16
Locul de amplasare: HTE-SAVOIE și Viena




de lio74 » 01/05/08, 00:09

Remundo a scris:
Pentru a progresa, ar fi necesară reunirea specialiștilor experimentali și a unui expert în ardere/modelare.

Și faceți un banc de testare demn de acest nume. Știu că studenții de inginerie de la Echo Engine² fac tot posibilul, dar avem nevoie de un banc de testare al producătorului... cu măsurarea în timp real a tot, a tot, a tot (aer admis, consum de apă, RPM, putere, analiză a gazelor de eșapament).


hi,

mereu aceeasi gandire...banca motorului super high tech...mai asteptam un semn de la producatori pentru ca e aproape imposibil la scara noastra...

Un alt lucru care va strica viețile experimentatorilor sunt corecțiile necunoscute ale sistemelor electronice moderne pentru a gestiona injecția. Nici măcar producătorii nu trebuie să știe cum reacționează procesoarele și algoritmii lor la asamblarea Gillier Pantone. :?

@+


da, este în concordanță cu concluzia mea (putin de când am reluat) aici:
https://www.econologie.com/forums/post77447.html#77447

motor vechi bun, comenzi mecanice, cu fler pe care il reglezi, nu e nevoie de algoritmi super complicati si computer de bord!!

@+
0 x
„A face ceva este scump, a nu face nimic va costa mult mai mult”. Koffie Annan
următoarea specie pe cale de dispariție: Omul ... și va fi bine făcut pentru el!
OMUL ESTE UN POLUANT NATURAL FOARTE PERICULOS!
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 15998
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5194




de Remundo » 01/05/08, 00:29

Bună Lio74,

Pacat ca niciun producator nu vrea sa arate officiellement pe subiect.

Germanii (din nou) au experimentat de mult timp cu amestecul de apă/etanol 50/50 în aviație, însă, în proporții care nu sunt comparabile cu procesul Gillier.

Oricum, cunoscându-le tehnica înaltă și pasiunea lor ca producători de motoare, după părerea mea, niște rapoarte de testare foarte precise și interesante pe Diesel/apă sau benzină/apă trebuie să fi dormit de mult în spatele pereților.

Într-o perioadă de economisire a energiei, nu ar fi rău ca strategie comercială să ia o poziție obiectivă pe această temă CU ajutorul științific ...

Poate că rezultatele nu sunt uluitoare :?: Dar și alte interese, cum să spun... dimpotrivă, s-ar fi manifestat? : Idee:

@+
Dernière édition alin Remundo 01 / 05 / 08, 00: 35, editate 1 ori.
0 x
Imagine
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79138
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10976




de Christophe » 01/05/08, 00:34

Ei bine, în Franța avem aquazol de 10 ani...
https://www.econologie.com/par-elf-l-aqu ... es-72.html

Dar încă o căutăm la pompă ...

În rest recitiți știrile de la 1 aprilie...patentele nu sunt farse de 1 aprilie!!

https://www.econologie.com/diesel-renaul ... -3772.html

1er Brevet Renault FR2895461 injecție de apă „în” EGR
2ieme Brevet Renault FR2870892 privind condensarea gazelor de eșapament
Dernière édition alin Christophe 10 / 03 / 10, 14: 32, editate 1 ori.
0 x
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 01/05/08, 02:11

bonjour

Puțin ciudată afirmația că reactorul poate funcționa la rece?
este prima dată când aud asta
Aș dori să știu eficiența reactorului la rece? pe ce vehicul..

Performanță bună la viteză constantă, doar pentru că nu știm să controlăm dozele la viteze mici..

André
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la «Media și știri: emisiuni TV, rapoarte, cărți, știri ...»

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 245